Νότης Σφακιανάκης

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

ΑΝΔΡΕΑΣ έγραψε:Ο Νότης είχε πει πριν λίγα χρόνια ότι όσο κοντεύει στα 60 θα εμφανίζεται όλο και λιγότερο.Ανάγκη για να βγάζει τόσο συχνά δίσκο δεν έχει. Ίσως η εταιρεία τον πιέζει λόγω το ότι μπορεί να έχει κάποιους όρους στο συμβόλαιο του.Όσο για τη συνεργασία του με τη Ζήνα μάλλον ο Λύρας έπαιξε ρόλο. Είδε ότι δεν έκατσε η συνεργασία με τη Καίτη και με τη Νατάσα και στράφηκε προς Νότη.
Η εταιρεία τον πιέζει γιατί πέρσι πούλησε +70.000 αντίτυπα κάτι που είχε να συμβεί από το 2001-2002. Και όταν έχεις ένα brand name τόσο δυνατό που πουλάει τότε πιέζεις καταστάσεις. Αρκεί αυτή η πίεση να μην αλλοιώσει το αποτέλεσμα. Διαφορετικό αποτέλεσμα βγαίνει με την άνεση του χρόνου παρά με deadline. Οσο για το δεύτερο σκέλος του μηνύματος, δεν πιστεύω ότι θεώρησαν ποτέ ότι θα ήταν πετυχημένη μία συνεργασία με την Γαρμπή και μάλιστα σε ένα μαγαζί 3.000 θέσεων. Πως να το κάνουμε το Νότης-Πέγκυ δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με το Καίτη-Πέγκυ χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω την καριέρα-αξία της Γαρμπή. Με την Θεοδωρίδου δεν υπήρξε ποτέ βάση για συνεργασία. Ακούστηκε ως φήμη, την θεώρησαν ως κάτι δεδομένο και το αναπαρήγαγαν. Θέλω να πω ότι επιλέχθηκε το καλύτερο δυνατό και όχι αυτό που είχε απομείνει επειδή δεν τα βρήκαν με την Καίτη.
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
filcollins
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2010 2:41 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filcollins »

Δε νομίζω οτι υπάρχει καμία πίεση χρόνου.Ο δίσκος, υποτίθεται,οτι ετοιμάζεται από τον Ιούνη.Υπήρχε πολύς χρόνος.Είμαι σίγουρος οτι το αποτέλεσμα θα είναι το καλύτερο δυνατό.
johnytzitzi
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 1:14 am

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johnytzitzi »

Ο δίσκος πέρσι τον Δεκέμβρη είχε πουλήσει 30.000, δεν γίνεται να πούλησε άλλες 40.000 ενώ είχε περάσει τόσος καιρός απο την κυκλοφορία του.
Μάλιστα όταν του είπε ο Μπογδάνος οτι είναι σεβαστό νούμερο, τίποτα δεν είναι είπε ο Νότης κι εννοούσε σε σχέση με παλαιότερα.

Όσον αφορά τα δισκογραφικά συμβόλαια, επειδή γνωρίζω, πολλές φορές γράφεται και η ποσότητα των δίσκων που πρέπει να βγουν και μέσα σε ποσό διάστημα.
Το τραγούδι για τον Παζούζου όσοι το άκουσαν, γιατί έχει ολοκληρωθεί η ηχογράφηση του, μου είπαν ότι είναι συγκινητικό και πολύ όμορφο.
Κρύβομαι απ’ τα παιχνίδια τα στημένα
bebest
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 5:35 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bebest »

jdarmody έγραψε:
bebest έγραψε: Τις τελευταίες φορές που πήγα είχε περιοριστεί στα τραγούδια που αναφέρεις. Επίσης εμένα δεν με χαλάνε αφού ξέρω όλα τα τραγούδια απλώς τυχαίνει και κόσμος που γουστάρει τον Νότη αλλά δεν ξέρει όλη τη δισκογραφία του. Και υπάρχουν φορές που δεν περιορίζεται σε αυτά και αυτός ο κόσμος φεύγει με παράπανο. Οπώς στο Ιερά Θέα που στο πρώτο πρόγραμμα ήταν επί μια ώρα μόνο κοινωνικά τραγούδια. Αυτό δεν θέλω να δω στο φετινό πρόγραμμα για αυτό το επισημαίνω Δεν αμφιβάλλω ότι ξέρει καλύτερα από τον καθένα μας πως θα στήσει το πρόγραμμα του ωστόσο σε αυτό νομίζω συμφωνεί το 90% του κόσμου. Όπως επίσης και για το να ξεκινάει στις 12 το πρόγραμμα του με τον κόσμο ακόμα να τακτοποιείται ή να ψάχνει να παραγγήλει είναι φανερά άστοχο.
Το κατάλαβε κι ο ίδιος τότε και το σταμάτησε τις επόμενες σεζόν, απλά θέλω να πω ότι και κάποια από αυτά είναι αναπόσπαστα κομμάτια του προγράμματος του χρόνια τώρα. Όσο για την ώρα, το είπε και πέρυσι θέλει να ξεκινάει νωρίτερα για να τελειώνει και νωρίτερα.Έχει μεγαλώσει κιόλας ο Νότης δεν είναι παιδάκι πια..Κι αυτό το κατάλαβε και το σταμάτησε.Βέβαια εγώ στην Πύλη Αξιού που τον είδα τελευταία φορά τήρησε το κανονικό του ωράριο και σε τρελά κέφια. Απλά μη δένουμε και κόμπο ότι θα εφαρμόσει ότι ήθελε να κάνει και πέρυσι. Ο δίσκος δε του είναι απαραίτητος πάντως στο ξεκίνημα.Ας μη βιαστεί.
Ναι και στο έναστρον στη συνέχεια ξεκίναγε 1 και τελείωνε 5.30 , απλά βλέπω μια διάθεση ότι δεν έγινε πέρυσι να τα κάνει φέτος. Όσο για το δίσκο συμφωνώ απολύτως, έτσι και αλλιώς κυκλοφόρησε το πρώτο τραγούδι, λογικά θα βγεί και το ντούετο και σιγά σιγά ας εντάσει στο πρόγραμμα και μερικά ακόμα. Μόνον όταν το αποτέλεσμα είναι άρτιο να κυκλοφορήσει ο δίσκος δεν χάθηκε ο κόσμος περιμένουμε..
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

johnytzitzi έγραψε:Ο δίσκος πέρσι τον Δεκέμβρη είχε πουλήσει 30.000, δεν γίνεται να πούλησε άλλες 40.000 ενώ είχε περάσει τόσος καιρός απο την κυκλοφορία του.
Μάλιστα όταν του είπε ο Μπογδάνος οτι είναι σεβαστό νούμερο, τίποτα δεν είναι είπε ο Νότης κι εννοούσε σε σχέση με παλαιότερα.

Όσον αφορά τα δισκογραφικά συμβόλαια, επειδή γνωρίζω, πολλές φορές γράφεται και η ποσότητα των δίσκων που πρέπει να βγουν και μέσα σε ποσό διάστημα.
Το τραγούδι για τον Παζούζου όσοι το άκουσαν, γιατί έχει ολοκληρωθεί η ηχογράφηση του, μου είπαν ότι είναι συγκινητικό και πολύ όμορφο.
Από 1 Ιουλίου 2008, χρυσό CD είναι όποιο πουλά πάνω από 6.000 αντίτυπα και πλατινένιο πάνω από 12.000. Κάνε πολλαπλασιασμό 5χ12.000 βγάζει 60.000. Οπότε 30.000 δεν είναι για κανέναν λόγο. Δεν τον ενδιαφέρει γενικά τον Νότη ο αριθμός πωλήσεων γι' αυτό δεν αναφερει ποσο αλλα αρκειται στο "πολυπλατινενιος δισκος".
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
ΑΝΔΡΕΑΣ
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 9:49 am
Τοποθεσία: Λίβερπουλ

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ »

Ο Νότης είναι από τους καλλιτέχνες όπου έχει χορτάσει από πλατίνες πιστεύω. Στις χρυσές εποχές της δισκογραφίας ήταν πρώτος σε πωλήσεις με μεγάλη διαφορά από το δεύτερο.
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

johnytzitzi έγραψε:Το τραγούδι για τον Παζούζου όσοι το άκουσαν, γιατί έχει ολοκληρωθεί η ηχογράφηση του, μου είπαν ότι είναι συγκινητικό και πολύ όμορφο.
Έχουμε τίποτα νεότερο για το δίσκο;
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
killbill
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 1:14 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killbill »

Πότε πούλησε ο Νότης 70.000 θα με τρελάνετε τα πιστεύεται τώρα αυτά :crazy: ή εννοείται μαζί με εφημερίδα :lol:
εδώ τα τελευταία χρόνια έχει ανάγκη από δυνατά γυναικεία ονόματα για να δουλέψει και πάει καλά
filcollins
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2010 2:41 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filcollins »

ορθογραφια;;;;
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

johnytzitzi έγραψε:Ο δίσκος πέρσι τον Δεκέμβρη είχε πουλήσει 30.000, δεν γίνεται να πούλησε άλλες 40.000 ενώ είχε περάσει τόσος καιρός απο την κυκλοφορία του.
Μάλιστα όταν του είπε ο Μπογδάνος οτι είναι σεβαστό νούμερο, τίποτα δεν είναι είπε ο Νότης κι εννοούσε σε σχέση με παλαιότερα.
Το θυμάμαι και γω αυτό. Οι 40.000 ίσως είναι από το "Πρώτο Θέμα", αλλά δεν νομίζω ότι μετράνε πωλήσεις από εφημερίδες. Ο δίσκος είχε κυκλοφορήσει και με περιοδικό λιγό μετά την κυκλοφορία του, ενώ ήταν 9 βδομάδες στην 1η θέση της ifpi. Το σίγουρο είναι ότι στον προηγούμενο δίσκο με το "Δώσε ένα τέλος" και όχι μόνο, ο Νότης ακούστηκε αρκετά στα ραδιόφωνα, κάτι το όποιο πιστεύω ότι οφείλεται στην αλλαγή ονόματος και ιδιοκτησίας της παλιάς Universal (η οποία ήταν για κλάματα).

Όπως και να 'χει δεν καταλαβαίνω ποιό το νόημα να συζητάμε ξανά και ξανά για τις πωλήσεις, 5-6 σελίδες πιο πίσω τα ίδια λέγαμε.
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

killbill έγραψε:Πότε πούλησε ο Νότης 70.000 θα με τρελάνετε τα πιστεύεται τώρα αυτά :crazy: ή εννοείται μαζί με εφημερίδα :lol:
εδώ τα τελευταία χρόνια έχει ανάγκη από δυνατά γυναικεία ονόματα για να δουλέψει και πάει καλά
Όπως τη Δρακοπούλου και την Ηλιάδη φαντάζομαι... :lol:
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

jdarmody έγραψε:Έχουμε τίποτα νεότερο για το δίσκο;
https://www.facebook.com/sofitastudios

Απ' ό,τι φαίνεται μετά το Numbernine studio, έχουν πάει και στο studio Sofita για τις επιπλέον ηχογραφήσεις/διορθώσεις που μας έλεγε ο Scorpion...
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

Oι πωλησεις με το "Πρωτο Θεμα" δεν μετρησαν. Μετρησαν ομως οι πωλησεις με το "MyTV" το οποιο μαζι με τον δισκο κοστιζε 9,99 ευρω οσο και ο δισκος αμα τον προμηθευοσουν απο public η αλλου. Πανω απο 70.000 πουλησε. Στην αλλαγη απο Universal σε Cobalt υπηρξε προβλημα στην καταμετρηση και εχουν μεινει να λενε το αρχικο 30.000.
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

killbill έγραψε:Πότε πούλησε ο Νότης 70.000 θα με τρελάνετε τα πιστεύεται τώρα αυτά :crazy: ή εννοείται μαζί με εφημερίδα :lol:
εδώ τα τελευταία χρόνια έχει ανάγκη από δυνατά γυναικεία ονόματα για να δουλέψει και πάει καλά
Μπορεις απλα να κανεις τον πολλαπλασιασμο. Πεντε φορες πλατινενιος επι 12.000 δισκους ειναι 60.000. Βαλε ομως οτι ακομα και μετα την κατασκευη των πλατινενιων δισκων οι "16 Αυτοτελεις Ιστοριες" συνεχισαν να πουλανε και μαλιστα εαν ανατρεξεις στις εβδομαδιαιες λιστες της ifpi θα εβλεπες οτι ακομα και μετα απο 6 μηνες κυκλοφοριας του δισκου υπηρχε ανοδικη ταση και ηταν στις πρωτες δυο θεσεις των charts για 2 εβδμαδες.
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Scorpion86 έγραψε:
killbill έγραψε:Πότε πούλησε ο Νότης 70.000 θα με τρελάνετε τα πιστεύεται τώρα αυτά :crazy: ή εννοείται μαζί με εφημερίδα :lol:
εδώ τα τελευταία χρόνια έχει ανάγκη από δυνατά γυναικεία ονόματα για να δουλέψει και πάει καλά
Πες μου έναν τραγουδιστή-ια που κρατάει 20 χρόνια μαγαζί μόνος του εκτός από το Νότη..
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2088
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

J&B έγραψε: Οι 40.000 ίσως είναι από το "Πρώτο Θέμα", αλλά δεν νομίζω ότι μετράνε πωλήσεις από εφημερίδες.
Δεν βγηκε αυτος ο δισκος απο το Πρωτο θεμα και οντως δεν μετρανε οι πωλησεις απο τις εφημεριδες.
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

SFAKattack10 έγραψε:
J&B έγραψε: Οι 40.000 ίσως είναι από το "Πρώτο Θέμα", αλλά δεν νομίζω ότι μετράνε πωλήσεις από εφημερίδες.
Δεν βγηκε αυτος ο δισκος απο το Πρωτο θεμα και οντως δεν μετρανε οι πωλησεις απο τις εφημεριδες.
Οι "16 Αυτοτελεις Ιστοριες" κυκλοφορησαν και με το Θεμα. Η ερωτικη συλλογη βγηκε με Παραπολιτικα.
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Πραγματικά, έχει κανένα νόημα αυτή η συζήτηση περί πωλήσεων; Ο άνθρωπος έσπασε κάθε ρεκόρ όταν η πλατίνα ήταν στις 50.000 και μεις συζητάμε αν και πόσο πούλησε τώρα. Ο δίσκος του πήγε καλά ομολογουμένως αυτό είναι που μετράει. Και αν η εταιρία δεν επαναπαυόταν κλασικά στο όνομα του, θα μπορούσε να βγάλει κι άλλα singles προς τα έξω, ώστε κάποια κομμάτια να ακουστούν ακόμα περισσότερο. Μου θυμίζει ένα σχόλιο που είχε κάνει στην προακρόαση του δίσκου η κοπέλα του Δρόμος για τα views που είχε κάνει το ''Μη με ρωτάτε'' στο youtube αν είναι δυνατόν.Ο Νότης δεν έχει ανάγκη να αποδείξει τίποτα και σε κανένα. Αμφιβάλλω κι αν έχει πλέον χώρο να βάζει τα κάδρα των απονομών του..
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2088
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

Recording Notis - Sofita Studios https://www.facebook.com/sofitastudios/ ... 5673437259
Εικόνα
Εικόνα
Scorpion86 έγραψε:
SFAKattack10 έγραψε:
J&B έγραψε: Οι 40.000 ίσως είναι από το "Πρώτο Θέμα", αλλά δεν νομίζω ότι μετράνε πωλήσεις από εφημερίδες.
Δεν βγηκε αυτος ο δισκος απο το Πρωτο θεμα και οντως δεν μετρανε οι πωλησεις απο τις εφημεριδες.
Οι "16 Αυτοτελεις Ιστοριες" κυκλοφορησαν και με το Θεμα. Η ερωτικη συλλογη βγηκε με Παραπολιτικα.
Οντως συγγνωμη εγω εκανα λαθος, δεν το θυμομουν καθολου.
Άβαταρ μέλους
billakos24
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 4:34 am

Re: ΝΟΤΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billakos24 »

killbill έγραψε:Πότε πούλησε ο Νότης 70.000 θα με τρελάνετε τα πιστεύεται τώρα αυτά :crazy: ή εννοείται μαζί με εφημερίδα :lol:
εδώ τα τελευταία χρόνια έχει ανάγκη από δυνατά γυναικεία ονόματα για να δουλέψει και πάει καλά
Ωπ να και ένας μη Νοτικός στο topic. :lol: Ας έρθω κι εγώ να γίνουμε δύο. :fan:
All of our endings can be found in our beginnings...
Απάντηση