Giannis Ploutarxos - Oti Gennietai Stin Psixi

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
FAN_KAITIS
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 12:20 pm
Τοποθεσία: ATHINA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από FAN_KAITIS »

yperoxos diskos!!!!!!!!!!
ayto aksizw matia mou...
sce3
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2005 8:42 pm

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sce3 »

Η νέα δισκογραφική δουλειά του Γιάννη Πλούταρχου είναι γεγονός! Ο δημοφιλής τραγουδιστής επιστρέφει ένα χρόνο μετά τη συλλογή "Στιγμές" με δεκαοχτώ ολοκαίνουρια τραγούδια που έχουν γράψει διάφοροι δημιουργοί.

Σε γενικές γραμμές τα νέα κομμάτια κινούνται σε ρυθμούς που μας έχει συνηθίσει ο Πλούταρχος στις παλιότερες δουλειές του. Μπαλάντες, χασάπικα, ζεϊμπέκικα, χορευτικά... απ' όλα έχει ο μπαξές! Το CD ξεκινά με το "Να πας", μια δυναμική μπαλάντα οι δημιουργοί της οποίας αποτελούν έκπληξη, αφού δραστηριοποιούνται κυρίως στην έντεχνη σκηνή (Σταύρος Λογαρίδης - Ελένη Ζιώγα). Τα επόμενα τραγούδια ακολουθούν την πεπατημένη. Εντύπωση μου έκαναν τα "Χωρίς γυρισμό" (Στέλιος Μαρής - Ρεβέκκα Ρούσση), "Το άλλο μου μισό" (Γιάννης Μιλιώκας), "Μη μιλάτε για κείνη" (Γιάννης Πλούταρχος - Στέλλα Μεϊμάρη & Μαρία Τρικούβερτη) και το ομώνυμο.

Ο ποπ ήχος στο "Υπέροχη" του Βαγγέλη Τούντα και της Εύης Δρούτσα ακούγεται δροσερός αλλά δεν ταιριάζει στο ύφος του ερμηνευτή, το χασάπικο "Μες στο κόσμο αυτό" του Αλέξη Σέρκου θυμίζει έντονα το "Όλα σε σένα τα βρήκα", ενώ το τσιφτετέλι "Αχ άγγελέ μου" θεωρώ πως υστερεί στο στίχο και στην ενορχήστρωση. Παράλληλα, ευχάριστη έκπληξη αποτελούν τα έξι ζεϊμπέκικα του δίσκου, κάποια εκ των οποίων ("Αυτό το σπίτι", "Φωτιά μες στο ποτήρι μου") είναι κατάλληλα να ακούγονται τις "μεγάλες" ώρες...!

Τελικά μπορεί από το νέο CD του Γιάννη Πλούταρχου να απουσιάζει το στοιχείο της έκπληξης, σίγουρα όμως οι θαυμαστές του θα διασκεδάσουν με αρκετά από τα δεκαοχτώ (!) τραγούδια που περιέχει!


HIGHLIGHTS:

... Για όποιους τους αρέσει, κάθε δισκογραφική δουλειά του Πλούταρχου είναι highlight... Αξιοπρόσεκτοι είναι οι στίχοι του "Το άλλο μου μισό", η μουσική του "Χωρίς γυρισμό" και η ερμηνεία στο "Αυτό το σπίτι" ...




ΕΝΘΕΤΟ CD:

Περιέχει τους στίχους των τραγουδιών και άλλες πληροφορίες. Το εξώφυλλο δε διαφέρει σε τίποτα με αυτά των προηγούμενων δίσκων.



ΞΕΧΩΡΙΣΑΜΕ:

"Να πας", "Χωρίς γυρισμό", "Το άλλο μου μισό", "Μη μιλάτε για κείνη", "Αυτό το σπίτι", "Κυριακή πρωί" ...

ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ:

"Την άδικη την πράξη σου
μου λένε εγώ να κρίνω
να πάψω πια για χάρη σου
να κλαίω και να πίνω.
Την άδικη την πράξη σου
μου λένε όσο θα ζήσω
κι ως την επόμενη ζωή
να μη σ' τη συγχωρήσω.

Μα ό,τι κι αν λένε, πώς μπορώ
να δικάσω ό,τι αγαπώ
δικαίωμα ποιος μου δίνει
ό,τι γεννιέται στην ψυχή
πέρα από νου και λογική
μόνο ο Θεός το κρίνει"...

(στίχοι: Ελένη Ζιώγα - "Ό,τι γεννιέται στην ψυχή")
Άβαταρ μέλους
PENELOPE
Δημοσιεύσεις: 1317
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 29, 2005 1:59 am
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ/ΑΛΙΑΡΤΟΣ
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PENELOPE »

ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΑΠΟ ΛΑΙΒ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ...ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ...ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ 'ΚΛΑΨΑ'...

http://www.youtube.com/watch?v=RrFf-lEDj9E

ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΝΑ ΔΙΣΚΟ ΜΕ ΕΠΑΝΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΩΝ ΚΛΑΣΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ!
MEDIA
Δημοσιεύσεις: 14986
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 29, 2008 5:10 pm
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MEDIA »

FW-NA-RA...

PERIMENOUME REX..
Elenh otan gelas eisai poly xaritwmenh
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

Την κόρη του βάπτισε στην Λειβαδιά ο Γιάννης Πλούταρχος.Το όνομα της μικρής,Παναγιώτα που είναι και το τέταρτο παιδί.Να σας ζήσει!
Παρε ανασα και παμε...
Άβαταρ μέλους
miss_understood
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2008 9:29 pm

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miss_understood »

Τρελαίνομαι για Πλούταρχο, ο άνθρωπος έχει καταπληκτική φωνή :D
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ - Ο,ΤΙ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ

Η νέα δισκογραφική δουλειά του Γιάννη Πλούταρχου είναι γεγονός! Ο δημοφιλής τραγουδιστής επιστρέφει ένα χρόνο μετά τη συλλογή «Στιγμές» με δεκαοχτώ ολοκαίνουρια τραγούδια που έχουν γράψει διάφοροι δημιουργοί.


Σε γενικές γραμμές τα νέα κομμάτια κινούνται σε ρυθμούς που μας έχει συνηθίσει ο Πλούταρχος στις παλιότερες δουλειές του. Μπαλάντες, χασάπικα, ζεϊμπέκικα, χορευτικά… απ’ όλα έχει ο μπαξές! Το CD ξεκινά με το «Να πας», μια δυναμική μπαλάντα οι δημιουργοί της οποίας αποτελούν έκπληξη, αφού δραστηριοποιούνται κυρίως στην έντεχνη σκηνή (Σταύρος Λογαρίδης – Ελένη Ζιώγα). Τα επόμενα τραγούδια ακολουθούν την πεπατημένη. Εντύπωση μου έκαναν τα «Χωρίς γυρισμό» (Στέλιος Μαρής – Ρεβέκκα Ρούσση), «Το άλλο μου μισό» (Γιάννης Μιλιώκας), «Μη μιλάτε για κείνη» (Γιάννης Πλούταρχος – Στέλλα Μεϊμάρη & Μαρία Τρικούβερτη) και το ομώνυμο. Ο ποπ ήχος στο «Υπέροχη» του Βαγγέλη Τούντα και της Εύης Δρούτσα ακούγεται δροσερός αλλά δεν ταιριάζει στο ύφος του ερμηνευτή, το χασάπικο «Μες στο κόσμο αυτό» του Αλέξη Σέρκου θυμίζει έντονα το «Όλα σε σένα τα βρήκα», ενώ το τσιφτετέλι «Αχ άγγελέ μου» θεωρώ πως υστερεί στο στίχο και στην ενορχήστρωση. Παράλληλα, ευχάριστη έκπληξη αποτελούν τα έξι ζεϊμπέκικα του δίσκου, κάποια εκ των οποίων («Αυτό το σπίτι», «Φωτιά μες στο ποτήρι μου») είναι κατάλληλα να ακούγονται τις «μεγάλες» ώρες…

Τελικά μπορεί από το νέο CD του Γιάννη Πλούταρχου να απουσιάζει το στοιχείο της έκπληξης, σίγουρα όμως οι θαυμαστές του θα διασκεδάσουν με αρκετά από τα δεκαοχτώ (!) τραγούδια που περιέχει!




Αξιολόγηση: 7/10
Thanos Lambroukos
Παρε ανασα και παμε...
NARKOTIKO
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 29, 2005 1:56 am

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NARKOTIKO »

8ea o labroukos... :lol: :lol:
Ψυχή για τα σίδερα...
Απάντηση