Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

markella έγραψε:ποτε βγαινει αυτηνης?
Την Παρασκευή.
markella
Δημοσιεύσεις: 2526
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 2:32 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από markella »

ουφ 30 ευρω θα μου φυγουν αυτη τη βδομαδα για cd
Θέλω να είμαι ελεύθερος κι ας τερματίζω δεύτερος!
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Μια απ' τα ίδια κι εγώ.Δύσκολη εβδομάδα. :fan:
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Την αγαπούν κι ανθίζει

Εικόνα

Συντάκτης: Ματούλα Κουστένη

To cd έπαιζε κομμάτια της Εντίθ Πιαφ, στο σαλόνι σε περίοπτη θέση υπήρχε ένα τεράστιο λεύκωμα της Μελίνας Μερκούρη κι εμείς στα χέρια μας κρατούσαμε τα νέα τραγούδια που της έχει γράψει ο Μίνως Μάτσας.

Σε λίγα τετραγωνικά υπήρχε μια περίληψη των διαδρομών που ακολούθησε η Ελεωνόρα Ζουγανέλη τα τελευταία χρόνια. Η ερμηνεύτρια που παραδοσιακά σκίζει στα καλοκαιρινά live, δοκιμάστηκε στο Ηρώδειο ως Μελίνα, ντύθηκε ίνδαλμα του γαλλικού τραγουδιού και, τώρα, αναζητά τη νέα της μουσική ταυτότητα και τον νέο ήχο σε 12 ολοκαίνουργια τραγούδια.

Κρατώντας τις παραδόσεις που τη θέλουν να μας καλεί σπίτι για να ακούσουμε κάθε επικείμενη δισκογραφική της δουλειά, ανεβήκαμε στον Λυκαβηττό ένα βράδυ με όρεξη για νέα τραγούδια.

Τα υπογράφει μουσικά ο Μίνως Μάτσας, στιχουργικά η Ελένη Φωτάκη κι είναι από την πρώτη κιόλας εντύπωση ο δίσκος με τον οποίο η τραγουδίστρια τόλμησε να απομακρυνθεί από παγιωμένες συνεργασίες, να αποτινάξει μανιέρες κι ευκολίες και να δοκιμαστεί σε κομμάτια πιο χαμηλόφωνα, αλλά με την ίδια ουσία κι αγάπη.

Ενδεχομένως να μην είναι τα τραγούδια εκείνα που θα σε παρασύρουν με το πρώτο άκουσμα, αλλά σίγουρα είναι εκείνα που της ανοίγουν νέες προοπτικές. Ο Μίνως Μάτσας από τη μεριά του, μάλλον στην καλύτερή του περίοδο, έχει εξαιρετικές μουσικές εναλλαγές (από ακορντεόν που παίζουν σε ύφος τάνγκο και ζεϊμπέκικα μέχρι φολκ ηλεκτρικές κιθάρες) αλλά και την ωριμότητα να βγάζει πλέον στην επιφάνεια τις μουσικές του αναφορές.

Το άλμπουμ αναμένεται στα δισκοπωλεία στις 4 Δεκεμβρίου, αλλά νωρίτερα, συγκεκριμένα από χθες μέχρι 2/12 καθημερινά, θα διατίθενται στο σάιτ της Groupama Ασφαλιστικής δύο τραγούδια ανά ημέρα σε μορφή streaming για όσους θέλουν να τα κατεβάσουν.

Στον δίσκο που έχει τίτλο «Μ’ αγαπούσες κι άνθιζε» υπάρχουν 12 κομμάτια που φανερώνουν την ουσία μιας τριάδας που δούλεψε για να προκύψει ένα δημιουργικό δέσιμο, που αλληλοσυμπληρώνονται.

Εικόνα

Ο ένας ξέρει τον άλλον καλά. Ο Μίνως συνεργάστηκε με την Ελεωνόρα στο σάουντρακ της τηλεοπτική σειράς «Το νησί» και με τη στιχουργό Ελένη Φωτάκη στον πρόσφατο δίσκο της Φωτεινής Βελεσιώτου. Κι είναι περίεργο το δέσιμό τους, αν σκεφτεί κανείς πως τα περισσότερα τραγούδια γι’ αλλού ξεκίνησαν κι αλλού βρέθηκαν.

«Επιστρέφοντας από την Αμερική τον Δεκέμβριο του 2013 με περίμενε μια έκπληξη: όσον καιρό έλειπα, η Ελεωνόρα είχε τραγουδήσει στο σπίτι της τις πρώτες δοκιμές από τα τραγούδια που είχαμε γράψει με την Ελένη. Δεν είχε ξανασυμβεί στα τόσα χρόνια που γράφω να βρω έτοιμα demo χωρίς να έχουμε κουβεντιάσει καν για το υλικό», λέει ο συνθέτης. «Ενθουσιασμένος για τον μπελά που μας βρήκε, αλλά και κάπως αμήχανος, τηλεφώνησα στην Ελένη.

Ημουν ενθουσιασμένος γιατί είχα να κάνω με ένα κορίτσι τόσο παθιασμένο σαν την Ελεωνόρα και αμήχανος για το πώς θα ανταποκριθούμε στην αυθόρμητη αγάπη που μας έδειξε». Ετσι εξηγεί ο Μίνως Μάτσας τον τρόπο που ξεκίνησε να δουλεύει με τις δύο κυρίες.

Στην ιστορία, ωστόσο, υπάρχει και μια ακόμα απρόσμενη συγκυρία, καθώς κάποια από τα τραγούδια που σήμερα υπάρχουν στον δίσκο της Ελεωνόρας εντάσσονταν στον κύκλο κομματιών που ο Μίνως είχε ξεκινήσει να δουλεύει με τον Δημήτρη Μητροπάνο. «Η Ελεωνόρα άθελά της μας ξεκλείδωσε και μας έδωσε δύναμη να συνεχίσουμε αυτό που διεκόπη από την απρόσμενη αναχώρησή του», συμπληρώνει ο συνθέτης.

Το πρώτο κομμάτι (το οποίο τα προγνωστικά μας λένε ότι θα ξεχωρίσει αμέσως, πριν απ’ όλα) είναι το υπέροχο και τρυφερό «Δύση και Ανατολή» - με το πρώτο άκουσμα παραπέμπει στην προηγούμενη συνεργασία του συνθέτη και της ερμηνεύτριας στο «Νησί».

Το «Ρομάντζο» είναι λίγο πιο αλέγκρο και έθνικ. Το «Μ’ αγαπούσες κι άνθιζε», με τα πνευστά που του δίνουν χαρακτήρα, είναι από τα τραγούδια που σφύζουν από συναισθήματα. Στο «Κορμί της Κοραλίας» οι στίχοι, πιο θεατρικοί και γήινοι, θυμίζουν εξομολόγηση. Το ζεϊμπέκικο «Το τελευταίο σου το γεια» παίζει στους στίχους με κλασικά θέματα (Βάζω στην πόρτα το κλειδί/ και τρέμω μήπως σ’ αντικρίσω/ δε θέλω να ‘ρθει η στιγμή/ για μια φορά να σε πουλήσω).

Το «Χωρίς εξηγήσεις» είναι κομμάτι με το οποίο θα ταυτιστούμε, το «Μαργαρίτα» (με το οποίο κλείνει ο δίσκος), ένα τραγούδι με σαφείς χατζιδακικές αναφορές, στο οποίο η φωνή της Ελεωνόρας αναμετριέται με το πιάνο.

Λίγο πριν φύγουμε, βγήκε από τον φούρνο το κατσικάκι στη γάστρα που η οικοδέσποινα είχε φτιάξει με τα χεράκια της. «Αυτό το κορίτσι δεν θα πεινάσει ποτέ», μας λέει ο Μίνως Μάτσας (ο μπαμπάς) που με καμάρι και προσοχή άκουγε το άλμπουμ. «Ούτε κι η δισκογραφία, όσο βγαίνουν τόσο καλοί δίσκοι», σκέφτηκα. Και σιγοψιθυρίζοντας «Στην πόλη αυτή που κάθε μέρα μ’ αγαπούσες κι άνθιζε», πήραμε τον δρόμο της επιστροφής.

http://www.efsyn.gr/arthro/tin-agapoyn-ki-anthizei
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

Περιμένω ν' ακούσω το νέο δίσκο, λίγες μέρες έμειναν. Περιμένω εντεχνίλα. :525807:
Nothing lasts forever but the earth and sky
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

ADAM2 έγραψε:Περιμένω ν' ακούσω το νέο δίσκο, λίγες μέρες έμειναν. Περιμένω εντεχνίλα. :525807:
Μία μέρα βασικά έμεινε. :fan:
Ετοιμάσου ν' ακούσεις και ζεϊμπέκικα. :525807:
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

Πιο πριν απ' την Άννα θα βγει στα δισκοπωλεία δηλαδή? :lol:
Nothing lasts forever but the earth and sky
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

ADAM2 έγραψε:Πιο πριν απ' την Άννα θα βγει στα δισκοπωλεία δηλαδή? :lol:
Την ίδια μέρα θα βγουν. :evil:
Άβαταρ μέλους
billakos24
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 4:34 am

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billakos24 »

Εικόνα

:007:

E-N-T-E-X-N-H! :525807:
All of our endings can be found in our beginnings...
Άβαταρ μέλους
billakos24
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 4:34 am

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billakos24 »

panosif έγραψε:Μπείτε στο link http://umusic.ly/GroupamaElZouganeli και ακούστε πρώτοι το καινούριο μου άλμπουμ «Μ’ Αγαπούσες Κι Άνθιζε» σε μουσική Μίνου Μάτσα και στίχους Ελένης Φωτάκη και Μίνου Μάτσα
Μπείτε στο link, μπορείς πλέον να ακούσεις όλα τα τραγούδια free!

Τα άκουσα. Εντάξει ευτυχώς δεν ήταν ούτε τόσο βαρύ, ούτε τίποτα σταμπαριστά μποφιλίστικο, όμορφες μουσικές με άρωμα μεσογείου και μια νοσταλγία αλλά και μια αλέγκρα διάθεση σε κάποιες στιγμές. :-P

Μου θύμισε την Αρβανιτάκη του '90 κάπως. Θα προτιμούσα να είχε γράψει παντού στίχους ο Μάτσας που γράφει πιο απλά από την ποιητική γραφή της Φωτάκη.

Θα επανέλθω. :smile:
All of our endings can be found in our beginnings...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

billakos24 έγραψε:
panosif έγραψε:Μπείτε στο link http://umusic.ly/GroupamaElZouganeli και ακούστε πρώτοι το καινούριο μου άλμπουμ «Μ’ Αγαπούσες Κι Άνθιζε» σε μουσική Μίνου Μάτσα και στίχους Ελένης Φωτάκη και Μίνου Μάτσα
Μπείτε στο link, μπορείς πλέον να ακούσεις όλα τα τραγούδια free!
Επίσης μπορείτε να το αποκτήσετε στο Public.gr με έκπτωση 50% βάζοντας τον κωδικό pblzoug50.
http://www.public.gr/product/music/gree ... 7870128pp/
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

Ακούω το νέο album της Ελεωνόρας!
Είμαι στη μέση και μέχρι στιγμής έχω εντυπωσιαστεί, πολύ όμορφα τραγούδια. :clap: :give_rose:
Nothing lasts forever but the earth and sky
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Πάρτε μέρος στο διαγωνισμό ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:
https://drive.google.com/open

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Φωνάρα αλλά πολύ ιδιαίτερα κομμάτια.Θέλουν πολλές ακροάσεις!!!!!
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

Πολύ ωραίος ο δίσκος, μπράβο γι' άλλη μια φορά στην Ελεωνόρα που ερμηνεύει όμορφα τραγούδια. :clap:
Δε μου έμεινε κάποιο πολύ όπως στην προηγούμενη δουλειά της, αλλά σίγουρα θέλουν κι άλλα ακούσματα τα τραγούδια για να σου μείνουν.
προς το παρόν μ' αρέσει ακόμη πολύ το κλαίει ο άγγελός μου. :007:
Nothing lasts forever but the earth and sky
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »











Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Κυκλοφόρησε και στα δισκοπωλεία για όποιον ενδιαφέρεται.
Υπέροχη η φωτογράφιση. :007:
just feel
Δημοσιεύσεις: 28623
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 11, 2007 7:47 pm
Τοποθεσία: κυκλαδες

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από just feel »

Aκουσα το ''Μεινε'' και μου αρεσε πολυ!
Θα τον ακουσω συντομα ολοκληρα..γιατι τωρα δεν ειμαι σε mood.. :fan:
λίγα και πολλά
όλα είναι στο πλάνο..
Απάντηση