Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
Leonidas1234
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2016 1:50 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leonidas1234 »

Στην ησυχία του δεν το άφησε αυτό το μαλλί.
Μες στο σπίτι δεν μένει κανείς
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα

ΕΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ
“LOVE TOUR”
ΘΕΑΤΡΟ ΒΡΑΧΩΝ «ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ» - ΒΥΡΩΝΑΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2017

Είναι μια από τις πιο σημαντικές φωνές της σύγχρονης ελληνικής μουσικής σκηνής. Μετράει αρκετά χρόνια έντονης και πολύ σημαντικής παρουσίας στα μουσικά πράγματα. Είναι η φωνή που έχει συνδεθεί αναπόσπαστα με κάθε μας συναίσθημα, με στιγμές μας γεμάτες χαρά, αλλά και λύπη, αγάπη, πάθος και έρωτα. Είναι η φωνή που μας αντιπροσωπεύει, που μιλάει για εμάς, που λέει αυτά που θέλουμε να πούμε! Η φωνή που ακολουθούμε και αγαπάμε να ακούμε!

Μια ερμηνεύτρια που μπορεί, στο χρονικό πλαίσιο μιας ζωντανής εμφάνισης, να μας ταξιδέψει και να μας κάνει συμπρωταγωνιστές στα όνειρα της. Να μας αγγίξει με μια στιβαρή λαϊκή ερμηνεία, αλλά και να μας συγκινήσει με την ευαισθησία μιας μπαλάντας. Να μας σηκώσει όρθιους για χορό και να μας ξεσηκώσει σε ένα ξέφρενο πάρτι.

Όλα αυτά θα μας συμβούν και φέτος το καλοκαίρι, αφού η Ελεωνόρα Ζουγανέλη θα κάνει μια μεγάλη καλοκαιρινή περιοδεία με πολλούς σταθμούς σε πόλεις της Ελλάδας. LOVE TOUR. Γιατί υπάρχει πολλή αγάπη. Και όπου υπάρχει αγάπη, γίνονται υπέροχα πράγματα!

Η πρώτη της μεγάλη συναυλία στην Αθήνα θα δοθεί τη Δευτέρα 19 Ιουνίου στο Θέατρο Βράχων «Μελίνα Μερκούρη» στον Βύρωνα.

Για τις φετινές της καλοκαιρινές συναυλίες έχει ετοιμάσει ένα διαφορετικό από άλλες χρονιές πρόγραμμα, ένα μεγάλο πάρτι. Ένα πρόγραμμα γεμάτο επιτυχίες, αγαπημένα τραγούδια από τηn προσωπική της δισκογραφία, αλλά και επιλογές της ίδιας από όλο το φάσμα της μουσικής. Τραγούδια που την εκφράζουν και τα κάνει δικά της, με το συναίσθημα και την ερμηνεία της. Όσα χωράνε στηn καρδιά της και θέλει να μοιραστεί μαζί μας!

Υπεύθυνος για τις ενορχηστρώσεις των τραγουδιών είναι ο Δημήτρης Μπαρμπαγάλας.

Μαζί της επί σκηνής σε αυτές τις εμφανίσεις, οι εξαιρετικοί συνεργάτες μουσικοί: Bαχάν Γκαλστιάν - κλαρίνο, φλογέρα, ντουντούκ και ζουρνάς, Μιχάλης Καπηλίδης –Τύμπανα και κρουστά, Παρασκευάς Κίτσος – ακουστικό και ηλεκτρικό μπάσο, Δημήτρης Μπαρμπαγάλας – ακουστική, κλασσική και ηλεκτρική Κιθάρα, Γιάννης Οικονομίδης – Τρομπέτα, κρουστά και πιάνο, Νίκος Πασσαλίδης - Μπουζούκι, λαούτο, ούτι και ακουστική κιθάρα.

Υπεύθυνοι ήχου είναι οι: Brian Coon και Δημήτρης Σαμαράς, ενώ τον σχεδιασμό φώτων έχει αναλάβει ο Phil Hills.

Έναρξη: 21.30
Τιμές εισιτηρίων: 13€ προπώληση, 15€ ταμείο

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ :
- στο εκδοτήριο της TICKET SERVICES Πανεπιστημίου 39, Αθήνα,
- στα καταστήματα PUBLIC σε όλη την Ελλάδα
- στο ticketservices.gr
- στο τηλεφωνικό κέντρο TICKET SERVICES 210 7234567
Και Από Πέμπτη 1η Ιουνίου:
- στο Ταμείο Θεάτρου Βράχων: Καθημερινά 6.00 μ.μ. – 10.00 μ.μ.
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
sweetbear
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2007 9:48 am

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sweetbear »

panosif έγραψε:Φωτογράφιση για την καλοκαιρινή περιοδεία!!!
Εικόνα
Από πανω μέχρι κάτω... Μουστάρδα Heinz...
TASTE MY DUST!!!
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα

ΕΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ
“LOVE TOUR”
ΤΡΙΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΑΣΟΥΣ
ΘΕΑΤΡΟ ΔΑΣΟΥΣ
ΠΕΜΠΤΗ 15 ΙΟΥΝΙΟΥ 2017

Είναι μια από τις πιο σημαντικές φωνές της σύγχρονης ελληνικής μουσικής σκηνής. Μετράει αρκετά χρόνια έντονης και πολύ σημαντικής παρουσίας στα μουσικά πράγματα. Είναι η φωνή που έχει συνδεθεί αναπόσπαστα με κάθε μας συναίσθημα, με στιγμές μας γεμάτες χαρά, αλλά και λύπη, αγάπη, πάθος και έρωτα. Είναι η φωνή που μας αντιπροσωπεύει, που μιλάει για εμάς, που λέει αυτά που θέλουμε να πούμε! Η φωνή που ακολουθούμε και αγαπάμε να ακούμε!

Μια ερμηνεύτρια που μπορεί, στο χρονικό πλαίσιο μιας ζωντανής εμφάνισης, να μας ταξιδέψει και να μας κάνει συμπρωταγωνιστές στα όνειρα της. Να μας αγγίξει με μια στιβαρή λαϊκή ερμηνεία, αλλά και να μας συγκινήσει με την ευαισθησία μιας μπαλάντας. Να μας σηκώσει όρθιους για χορό και να μας ξεσηκώσει σε ένα ξέφρενο πάρτι.

Όλα αυτά θα μας συμβούν και φέτος το καλοκαίρι, αφού η Ελεωνόρα Ζουγανέλη θα κάνει μια μεγάλη καλοκαιρινή περιοδεία με πολλούς σταθμούς σε πόλεις της Ελλάδας. LOVE TOUR. Γιατί υπάρχει πολλή αγάπη. Και όπου υπάρχει αγάπη, γίνονται υπέροχα πράγματα!

Μεγάλος σταθμός αυτής της περιοδείας, η Θεσσαλονίκη! Την Πέμπτη 15 Ιουνίου, η Ελεωνόρα Ζουγανέλη θα βρεθεί στο Θέατρο Δάσους, στο πλαίσιο του Τρίτου Φεστιβάλ Δάσους για μια μοναδική συναυλία.

Για τις φετινές της καλοκαιρινές συναυλίες έχει ετοιμάσει ένα διαφορετικό από άλλες χρονιές πρόγραμμα, ένα μεγάλο πάρτι. Ένα πρόγραμμα γεμάτο επιτυχίες, αγαπημένα τραγούδια από τηn προσωπική της δισκογραφία, αλλά και επιλογές της ίδιας από όλο το φάσμα της μουσικής. Τραγούδια που την εκφράζουν και τα κάνει δικά της, με το συναίσθημα και την ερμηνεία της. Όσα χωράνε στην καρδιά της και θέλει να μοιραστεί μαζί μας!

Υπεύθυνος για τις ενορχηστρώσεις των τραγουδιών είναι ο Δημήτρης Μπαρμπαγάλας.

Μαζί της επί σκηνής σε αυτές τις εμφανίσεις, οι εξαιρετικοί συνεργάτες μουσικοί: Bαχάν Γκαλστιάν - κλαρίνο, φλογέρα, ντουντούκ και ζουρνάς, Μιχάλης Καπηλίδης –Τύμπανα και κρουστά, Παρασκευάς Κίτσος – ακουστικό και ηλεκτρικό μπάσο, Δημήτρης Μπαρμπαγάλας – ακουστική, κλασσική και ηλεκτρική Κιθάρα, Γιάννης Οικονομίδης – Τρομπέτα, κρουστά και πιάνο, Νίκος Πασσαλίδης - Μπουζούκι, λαούτο, ούτι και ακουστική κιθάρα.

Υπεύθυνοι ήχου είναι οι: Brian Coon και Δημήτρης Σαμαράς.

Τιμές εισιτηρίων: 13€ προπώληση, 15€ ταμείο, 10€ ΑΜεΑ – ανέργων

Έναρξη: 21.30

Προπώληση εισιτηρίων:

• Ταμείο ΚΘΒΕ - Πλατεία Αριστοτέλους
• Ταμείο Βασιλικού Θεάτρου.
• Viva. gr
• 11876
• Seven Spots
• Reload Stores
• Media Markt
• Αθηνόραμα. gr
• Ευριπίδης βιβλιοπωλεία
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Στο στούντιο με τον καλό μου Σταύρο Σιόλα, τον αγαπημένο Κώστα Παρίσση και δυο νέους φίλους και συνεργάτες Χάρη και Γιάννη Μιχαηλίδη.
Ετοιμαζόμαστε........

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Ελεωνόρα Ζουγανέλη
"Δύσκολη Σιωπή"
Από Δευτέρα 29 Μαΐου αποκλειστικά στον Δίεση 101,3
Τ΄αυτίσου εδώ!
#diesi1013


https://www.facebook.com/diesi1013/vide ... =2&theater

Μουσική:Σταύρος Σιόλας - Στίχοι:Φίλιππος Γράψας
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Slim_Shady
Δημοσιεύσεις: 29508
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 3:13 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Slim_Shady »

Η δημοσιογράφος θα μπορούσε να ρωτήσει και να πει πιο εύστοχα πράγματα.
Η Ελεωνόρα λάμπερή και μόνο που την ακούς και την βλέπεις γεμίζεις θετική ενέργεια!
Kάποιος ζωγράφος θεϊκός μας ζωγραφίζει...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Αυτή την Κυριακή στο Art Week με την Λένα Αρώνη
Εικόνα

Κυριακή 4 Ιουνίου, στις 5.30 μ.μ. στην ΕΡΤ 2.
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Συνέντευξη: Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη μιλά στο www.tospirto.net

Εικόνα

Είναι η εποχή που θέλει να ζήσει κάτι άλλο. Τώρα που πολλές αλλαγές συμβαίνουν στην ζωή της. Επιθυμεί να τα δει όλα από την αρχή. Αλλάζει σπίτι, ετοιμάζει καινούρια δισκογραφική δουλειά, ένα τραγούδι- τη Δύσκολη Σιωπή- με το Σταύρο Σιόλα και μία περιοδεία αγάπης «Love Tour». Σημαντική τη λες και ωραίο άνθρωπο. Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη είναι αυτή η φωνή που έχεις αγαπήσει και αναζητήσει διακαώς, είναι αυτή η γυναίκα που μπορεί να σε κερδίσει με την πρώτη ματιά και στο τέλος να σε κατακτήσει… ολοσχερώς.

Γιατί μία συναυλία αγάπης (Love Tour) εν έτη 2017;
Είναι το συναίσθημα που μας δίνει δύναμη και χαρά. Όταν αυτό που κάνουμε περιτριγυρίζεται από ανθρώπους, αλλά και αγάπη –επί της ουσίας- από τη δική μας πλευρά απέναντι σε αυτό που δημιουργούμε, όλα γίνονται μία έντονη-μία ισχυρή- δύναμη που μπορεί να μας πάει παρακάτω… σε όλα τα επίπεδα. Έχω μεγάλη αγάπη για τα live και την επαφή με τον κόσμο. Από τη στιγμή μάλιστα που– για τα δικά μου δεδομένα- είχα καιρό να «βγω προς τα έξω» και να κάνω μία περιοδεία αυτή η στιγμή είναι κάτι που περίμενα με μεγάλη ανυπομονησία. Είναι ο τρόπος να βρεθώ με ανθρώπους που δεν έχουμε τη δυνατότητα να βλεπόμαστε συχνά αφού δεν ζούμε στην ίδια πόλη. Αυτό είναι –λοιπόν- το «Love Tour». Επίσης είναι μία καινούρια προσέγγιση σε θέματα καρδιάς. Πολύ συχνά αυτοσαρκάζομαι λέγοντας ότι έχω τραγουδήσει τραγούδια που εξιστορούν τις πιο δύσκολες στιγμές του έρωτα, την εποχή του χωρισμού ή την εποχή του αποχωρισμού της αγάπης. Έλεγα λοιπόν ότι είμαι η τραγουδίστρια των χωρισμένων. Τώρα έχω μία διάθεση αλλαγής και επιθυμώ να μιλήσω για τους ανθρώπους που είναι μέσα στην αγάπη. Αυτό το «στοιχείο» χρησιμοποιώ δημιουργώντας ένα πρόγραμμα με τραγούδια από τον τελευταίο μου δίσκο –που να μεν είναι σκοτεινός και εσωστρεφής- αλλά μιλάει πολύ για την αγάπη και τη συνύπαρξη.

Ο κόσμος που έρχεται να σε ακούσει, με τι μυαλό και τι ψυχή σε αναζητάει; Τι θα του δώσεις αυτές τις λίγες ώρες συνύπαρξης»;
Όταν επιλέγω τη μουσική που θα δημιουργήσει το πρόγραμμα μιας συναυλίας, μιας ζωντανής εμφάνισης, προσπαθώ να λειτουργώ βάσει των δικών μου διαθέσεων. Σκέφτομαι σαν ακροάτρια. Σε ένα live μου αρέσει να ακούω τα τραγούδια που αγαπάω από το συγκεκριμένο καλλιτέχνη αλλά την ίδια στιγμή θέλω να ακούσω τι καινούριο έχει να μου προτείνει. Θέλω να διασκεδάσω, να ψυχαγωγηθώ, να χορέψω, να τραγουδήσω, αλλά μου αρέσει –επίσης- να με προβληματίσει, με την θετική έννοια, όχι να με βάλει να στοχαστώ. Θέλω να υπάρξει μία στιγμή συγκίνησης, είτε προς την πλευρά της λύπης είτε προς αυτή της χαράς. Η ουσία είναι να έχουμε κοινές στιγμές. Μία συναυλία είναι πετυχημένη όταν το κοινό και ο καλλιτέχνης χορέψουν ή δακρύσουν μαζί. Κάθε ζωντανή εμφάνιση είναι όπως και η ζωή μου… Είναι μία ροή που εμπεριέχει πολλά πράγματα, αυτό θέλω να μοιραστώ με το κοινό.

Ο κόσμος θέλει το party ή τη συγκίνηση;
Το πραγματικό ξεφάντωμα -το πραγματικό γλέντι- αλλά και τη συγκίνηση… Όλα είναι επιθυμία του κοινού.

Είσαι μία σταθερή αξία στη μουσική και μάλιστα σε μία εποχή κρίσης που επιλέγεις πιο προσεκτικά που «δίνεσαι». Αυτό σου δημιουργεί ευθύνες απέναντι στο κοινό σου;
Παλαιότερα θα έλεγα ότι νιώθω τυχερή. Τώρα λέω ότι νιώθω τυχερή αλλά την ίδια στιγμή και μεγάλη ευγνωμοσύνη για αυτό που μου συμβαίνει. Μακάρι να μπορούσα να δώσω λιανά στο κοινό να καταλάβει πόσο σημαντικό είναι ένα live ή πόσο μεγάλη αξία έχουν τα τραγούδια μου στην ζωή και την καθημερινότητά μου. Είναι πολύ σπουδαίο αυτό που χαρίζει το κοινό σε έναν καλλιτέχνη. Έχω αποκτήσει μεγάλη ισορροπία εξαιτίας της αποδοχής του κοινού. Και ναι, νιώθω ευθύνη- όχι με βάρος- αλλά οφείλω πια να ανταποδώσω -με κάποιο τρόπο- αυτό που μου χαρίζεται. Αυτό που με έχει αναγκάσει ο κόσμος να κάνω είναι να φέρω τα τραγούδια, την τέχνη μου, πιο κοντά στην αλήθεια. Είναι –τώρα πια-πιο ξεκάθαρο αυτό που κάνω.

Στην πορεία σου υπήρξαν στιγμές που ένιωσες προϊόν και έκανες κάτι για να πουλήσεις περισσότερο;
Όχι με την έννοια που το λες. Σίγουρα αποζητώ την αποδοχή. Δεν είμαι ένας άνθρωπος που θα του αρκούσε να κάνει πράγματα που να μην απευθύνονται κάπου και να μην αγαπιούνται. Αλλά δεν είναι αυτό που με κάνει να κατευθύνω τις επιλογές και τη δουλειά μου. Μπορεί να έπεσα σε παγίδες εξαιτίας του νεαρού της ηλικίας μου- παλιότερα- και του αυθορμητισμού μου. Τώρα είμαι πολύ συγκεντρωμένη στο στόχο μου, κάνω ένα πλάνο, επιλέγω αλλά όχι νιώθοντας ή θέλοντας να είμαι προϊόν.

Είπες προηγουμένως ότι από τραγουδίστρια του χωρισμού περνάς στην φάση της αγάπης. Είναι κάτι που γίνεται επειδή η προσωπική σου ζωή είναι σε μία ωραία στιγμή;
Όχι. Απλώς δε μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι. Όταν έπιασα τον εαυτό μου να χρησιμοποιεί – παραπάνω από όσο χρειάζεται- αυτό το concept των χωρισμένων είπα… αρκετά. Ό, τι είχα να πάρω και εγώ και ο κόσμος από αυτό είχε κάνει τον κύκλο του. Ήθελα να βρω κάτι καινούριο για να επικοινωνήσω με το κοινό, κάτι νέο για να το προκαλέσω. Αυτό δεν το κάνω επειδή νιώθω προϊόν - όπως είπαμε πριν- αλλά επειδή αναζητώ την επαφή. Και αυτοσαρκάζομαι και μιλάω στον κόσμο και προσπαθώ να τους επιστήσω την προσοχή σε κάποια πράγματα που δεν τους είναι οικεία, δεν τα γνωρίζουν. Είναι καινούρια τραγούδια που θέλω να υποστηρίξω σε κάποια live. Υπάρχουν στιγμές που ο κόσμος περιμένει να ακούσει τα αγαπημένα του, αυτά που έχει ξεχωρίσει. Δημιουργώ λοιπόν ιστορίες για να τους «συστήσω» το νέο, για να τους δείξω ότι υπάρχει λόγος ύπαρξης, υπάρχει λόγος να ξεφύγουμε από το «χωρίσαμε, κλάψτε, βρίστε, ξεσπάστε» και να πάμε στην άλλη πλευρά.

Το «άλλο περίμενε και άλλο άκουσε» το έχεις ζήσει σε ζωντανή εμφάνιση;
Μου έχει συμβεί και είναι κάτι πολύ ευχάριστο. Είναι και εύκολο να «διορθωθεί» όταν έχει να κάνει με το κοινό που σε «ακολουθεί» και σε γνωρίζει. Διότι θα ακούσουν – ούτως ή άλλως- κάτι που έχουν αγαπήσει και ξεχωρίσει. Όμως η γοητεία έχει να κάνει με τον κόσμο που δε γνωρίζει αρκετά ή έχει ξεχωρίσει μόνο ένα τραγούδι. Από την άλλη πλευρά το πιο σημαντικό είναι ότι έχει περάσει η εποχή που ήμουν της μόδας. Η «Επιμονή» για παράδειγμα είναι ένα τραγούδι που έπαιξε πολύ. Αυτό το τραγούδι έφερε πολύ κόσμο που δεν ήξερε ποια είμαι και τι κάνω. Ήρθα λοιπόν σε επαφή με ανθρώπους που –στο τέλος- δεν μετάνιωσαν για τη γνωριμία μας.. Αντιθέτως κάποιοι αναζήτησαν τη μουσική μου. Το πιο σημαντικό, είναι ότι δεν φρίκαραν με αυτό που άκουσαν. Από εκεί και πέρα μου αρέσει μία σχέση που αναπτύσσεται σιγά- σιγά. Μία διστακτικότητα μεταμορφώνεται σε χαλάρωση και αυτή σε αγάπη και αποδοχή. Φέτος το ένιωσα πολύ έντονα αυτό. Το καλό με τα μεγάλα μαγαζιά –είναι ότι έρχεσαι σε επαφή με πολύ κόσμο. Είναι λες και φλερτάρεις με κάποιους ανθρώπους και στο τέλος καταλαβαίνεις αν σε γουστάρουν ή όχι.

Σε έχουν φλερτάρει επί σκηνής;
Ναι. Ευτυχώς με ευγένεια.

Στην προσωπική σου ζωή, ποια προσέγγιση σε κερδίζει;
Δεν μου αρέσει το χυδαίο. Αυτό δε με κερδίζει.

Και ποιος άντρας μπορεί να σε «κατακτήσει»;
Μου αρέσει να μπορεί να με αναγνωρίζει πιο γρήγορα. Να ανακαλύπτει ποια είμαι. Μου αρέσει να υπάρχει ελευθερία σε μία σχέση. Επίσης να μπορεί να με υποστηρίζει, ασχέτως αν συμφωνεί μαζί μου, αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό για εμένα.

Η σχέση που έχεις τώρα; Μιλάς για την προσωπική σου ζωή; Διότι κυκλοφορούν φωτογραφίες που θέλουν να είσαι σε μία σχέση...
Βγαίνουν φωτογραφίες γενικώς και με πάρα πολλούς ανθρώπους που δυστυχώς με έχουν φέρει σε δύσκολη θέση διότι κάποιοι από αυτούς είναι συνεργάτες μου, κάποιοι μάλιστα έχουν οικογένεια και παιδιά. Είμαι πολύ εκδηλωτική και αυτό μπορεί να προκαλέσει παρεξηγήσεις. Δε με νοιάζει για εμένα, σκασίλα μου. Όμως δεν υπάρχει σεβασμός στην προσωπική ζωή και μάλιστα δεν ανήκω σε αυτούς που προκαλούν, σε αυτούς που το επιδιώκουν. Προσπαθώ να είμαι διακριτική αλλά –από την άλλη πλευρά- δεν μπορώ να κλειστώ σε ένα σπίτι γιατί είμαι πολύ νέα και θέλω να ζήσω κανονικά. Αλλά ούτε φιλιέμαι στους δρόμους, ούτε εκθέτω την ζωή μου. Ή μάλλον δίνω φιλιά, σε φίλους και συνεργάτες. Δε θα φιλήσω όμως τον άνθρωπο με τον οποίο είμαι μαζί, δεν θα φιληθώ ερωτικά. Με ενοχλεί αυτό που μένει πίσω. Με ενοχλεί που μπορεί να κάνω ένα παιδί να μπει στο internet, να γκουγκλάρει και να δει φωτογραφίες που θα μου χρεώνουν εκατό συντρόφους.

Θα ήθελες να κάνεις ένα παιδί;
Πολύ… στην θεωρία. Αυτό που ζω απέχει πολύ από το να μπορώ να γίνω μητέρα. Η πραγματικότητα που ζω δε μου επιτρέπει να αποκτήσω ένα παιδί. Κάποια στιγμή θα το ήθελα… Το λέω κάθε χρόνο και φοβάμαι ότι όταν το πω θα γίνω 80 ετών και δε θα μπορώ να το κάνω πραγματικότητα.

Αυτό το παιδί – όταν έρθει- τι θα θαυμάζει και τι δεν θα του αρέσει στη μητέρα του; Ενδεχομένως ένα στοιχείο του χαρακτήρα σου που θέλεις και εσύ να αποβάλλεις.
Θα ήθελα να είναι περήφανο που ήρθε στην ζωή, να με αγαπάει που το γέννησα. Επίσης θα ήθελα να με απομυθοποιήσει πολύ γρήγορα. Εγώ άργησα να το κάνω με τους δικούς μου γονείς. Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να το καταφέρεις, για να τους δεις στην πραγματική τους υπόσταση και να τους αγαπήσεις αληθινά και βαθιά. Διότι είναι άνθρωποι με πάθη, κάνουν και αυτοί λάθη. Όταν το καταλάβεις παύει να σε ενοχλούν στοιχεία του χαρακτήρα τους. Οι ατέλειες, οι μικρότητες, η διαφορετικότητα. Πιστεύω ότι κάθε καινούρια γενιά είναι καλύτερη από την προηγούμενη.

Τι ήταν αυτό που σε ενοχλούσε στους γονείς σου;
Δεν έχω να σου πω κάτι συγκεκριμένο. Απλώς συνειδητοποιούσα ότι κάποια πράγματα είχαν μπλοκάρει τις επιλογές μου, οι οποίες –επίσης- ήταν επηρεασμένες από τις ισχυρές προσωπικότητές τους. Αν ήταν λίγο πιο μαλθακοί, υποτονικοί , τα πράγματα θα ήταν αλλιώς. Είναι δύσκολο να απομυθοποιήσεις και να συνεχίσεις να θαυμάζεις. Αλλά είναι η οικογένειά σου. Τους αγαπάς αληθινά, ό, τι και να γίνει, αυτό είναι το ωραίο. Να τους καταλάβεις ότι είναι κανονικοί άνθρωποι και να περιορίσεις το ρόλο που παίζουν στην ζωή σου.

Σε ποιον από τους δύο είχες μεγαλύτερη αδυναμία; Ποιον άργησες να «διώξεις» προκειμένου να προχωρήσεις;
Όταν ήμουν μικρή πίστευα ότι ανήκα στον πατέρα μου, στον οποίο είχα μια τρελή αδυναμία, αλλά συνειδητοποιώ- τώρα πια- ότι τα στοιχεία που προσπαθώ να αποβάλλω είναι αυτά της μητέρας μου. Άλλωστε έζησα περισσότερο μαζί της. Ο πατέρας μου, μου έλειπε, αλλά όταν τον χρειαζόμουν ήταν εκεί. Είχαμε και έχουμε μια ελεύθερη σχέση. Με τη μητέρα μου είμαστε πιο δεμένες στην καθημερινότητα.

Επιστροφή στα μουσικά. Ποιες είναι οι επιρροές και αυτοί που θαυμάζεις καλλιτεχνικά;
Από παντού μπορώ να βοηθηθώ και να πάρω στοιχεία. Φωνές και επιρροές είχα και έχω και θαυμάζω. Αγαπώ πολύ την ελληνική μουσική και τον ελληνικό στίχο. Έχω αγαπήσει όλους τους κλασικούς- Έλληνες- τραγουδιστές που έχουν αγαπήσει όλοι οι άνθρωποι, τους έχω ακούσει, τους έχω μελετήσει, τους έχω θαυμάσει.

Έχεις «κλέψει» καλλιτεχνικά από αυτούς;
Κλέβω πολλά στοιχεία, αλλά δε νομίζω ότι φαίνονται. Είναι στην ψυχή μου όλοι αυτοί και βγαίνουν κάποια πράγματα ασυναίσθητα. Δε μιμούμαι κάποιον, δε μοιάζω με κάποιον. Προσπαθώ να κλέψω την ενέργεια και τον τρόπο τους. Πώς μιλάνε κάποιες λέξεις, πώς τραγουδάνε κάποιες άλλες. Πώς χρησιμοποιούν τα φωνήεντα και τα χρώματα της φωνής τους. Μου δίνουν θάρρος και κουράγιο.

Ο νέος δίσκος που ετοιμάζεις τι θα περιέχει; Τι θα είναι;
Σε πρώτη φάση θα είναι ένας πολυσυλλεκτικός δίσκος, ξανά. Πήρα πολύ ωραίο υλικό στα χέρια μου, από ποπ μέχρι τσιφτετέλια. Το θέμα είναι σε τι φάση είμαι και τι επιθυμώ. Ακόμα το δουλεύουμε. Θέλω να είναι κάτι διαφορετικό, να είναι κάτι μέσα στην εποχή. Επίσης όλο αυτό τον καιρό που τραγουδάω έχω προσπαθώ να δημιουργώ έναν διαφορετικό ήχο. Είναι μία δική μου ανάγκη . Το ρεπερτόριό μου αποτελείται από πολλά πράγματα. Τα πρώτα μου κομμάτια ήταν πιο ηλεκτρονικά, μετά άρχισα να έχω και κάποια λαϊκά, ο ήχος κάθε φορά άλλαζε- εξελισσόταν. Αυτό που θέλω είναι να «ενοποιήσω» ταιριαστά στοιχεία.

Υπήρξε και μία εποχή που κάποιοι συνέκριναν το δικό σου με το καλλιτεχνικό ύφος της Νατάσσας Μποφίλιου. Είναι κάτι που σε ενόχλησε;
Με τη Νατάσσα μας συγκρίνουν. Είναι μία ανάγκη του κόσμου, δεν είναι μία πραγματικότητα. Έχουμε την τάση να έχουμε δύο μέτρα σύγκρισης, ένα δίπολο, «Ο ένας και ο άλλος. Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός, Αλίκη- Τζένη». Όμως δεν πιστεύω ότι μοιάζουμε με τη Νατάσσα. Δε θυμίζει η μία την άλλη, ίσως η ύπαρξη της μίας να θυμίζει την ύπαρξη της άλλης. Ξεκινήσαμε μαζί και μας έχουν παραλληλίσει. Αυτό είναι καλό. Είναι μία βοήθεια και για τις δυο μας. Από την άλλη επειδή την αγαπάω και τη θαυμάζω πολύ, δε με πειράζει αν μας βλέπουν μαζί. Όμως, οι διαφορές είναι περισσότερες από τις ομοιότητες.

Να πούμε και για την κρίση που ζούμε ομαδικώς και μάλλον αιωνίως;
Η καθημερινότητα έχει δυσκολέψει πολύ για όλους. Με θυμώνει όμως που κάποιοι θεωρούν ότι οι τραγουδιστές είναι ακόμα πλούσιοι και ότι φοράνε ωραία ρούχα και είναι «ουάου» τη στιγμή που ο κόσμος πεινάει. Έχουν περάσει πολλά χρόνια κρίσης και μέσα σε αυτά τα χρόνια παλεύουμε πολύ για να μπορούμε να κάνουμε αυτό που κάνουμε. Η δουλειά μου έχει πολλά σκαμπανεβάσματα και μεγάλο ρίσκο. Κάποιοι από εμάς δίνουμε τη μάχη μας για να υπάρχει η μουσική, επειδή είμαστε και ρομαντικοί. Αγαπάμε πολύ τη δουλειά μας και όπως όλες οι δουλειές είναι δύσκολη, είναι απαιτητική και δεν ευνοείται από την εποχή, όπως αυτή έχει διαμορφωθεί στα χρόνια της κρίσης. Όμως επειδή θέλω να τιμήσω τον κόσμο που έρχεται να με δει σε μία ζωντανή εμφάνιση και ωραία φώτα θα προσπαθήσω να έχω και ωραία ρούχα θα φορέσω. Όμως, κανείς δε γνωρίζει ότι για να είμαι αξιοπρεπής στη δουλειά μου πιέζομαι οικονομικά στην καθημερινή- προσωπική μου ζωή.

Θα γίνει κάποιου είδους επανάσταση ή έχουμε βολευτεί για τα καλά και υπομένουμε;
Δεν ξέρω αν είναι βόλεμα. Αναρωτιέμαι για το τι μπορώ και τι πρέπει να κάνω; Νιώθω και εγώ εγκλωβισμένη, όπως όλοι. Η ζωή προχωράει και κάπως πρέπει να προλάβεις να την ακολουθήσεις. Προσπαθείς να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα και να πας ένα βήμα παρακάτω. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και να μπορούμε να αντιλαμβανόμαστε πιο γρήγορα τον κίνδυνο και το ψέμα. Είμαστε όμως ένας λαός που αναζητάει το ψέμα, από τα μικρά μέχρι τα μεγάλα. Ας ψάξουμε καλύτερα την αλήθεια, όσο δύσκολη και αν είναι. Διότι πλέον είναι πολύ βίαιο το να μπορείς να υπάρχεις.

http://tospirto.net/music/people/30118
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Η συνέντευξη στην εκπομπή Art Week.
https://www.facebook.com/artbeatshow/vi ... 684578171/
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη μιλά στο Kultusosupa.gr

Εικόνα

Αναμφισβήτητα μια από τις πιο σημαντικές φωνές της σύγχρονης ελληνικής μουσικής σκηνής που η γεμάτη καλλιτεχνική της πορεία την καθιστούν κορυφαία και μοναδική στο είδος της. Μία καλλιτέχνιδα η οποία ισορροπεί μεταξύ γλυκού κοριτσιού και παθιασμένης ντίβας, συνδυάζοντας παράλληλα χιούμορ, αυτοσαρκασμό και κυρίως έντονη θεατρικότητα.

Γνωρίσματα που λατρεύουν οι πολυπληθείς θαυμαστές της αδημονώντας να την απολαύσουν στην επικείμενη συναυλία στο Θέατρο Δάσους (15/6) η οποία αποτελεί βδομάδες πριν σημείο αναφοράς και συνάντησης μαζί της.

Αυτή η ανάγκη για αντάμωμα, για επικοινωνία μέσα από λόγια και μουσικές οικείες κι αγαπημένες βρίσκει ανταπόκριση στη φωνή της. Αυτή την οικειότητα, το πάθος και τη γλυκύτητα που βγάζει επί σκηνής θέλαμε να γνωρίσουμε με λίγα λόγια προσωπικά…

1. Το LOVE TOUR κάνει στάση και στη Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να μη σε ρωτήσω γιατί το ονομάσατε Love, γιατί τώρα;
Αρχικά θέλω να εντοπίσω ότι το love tour είναι αναγραμματισμός του live tour. Οι περιoδείες μας είναι live εμφανίσεις στη γύρα. Περιστοιχίζονται από ανθρώπους που αγαπούν να δουλεύουν με αυτόν τον ιδιαίτερο τρόπο. Αυτός ήταν ο βασικός λόγος για τον τίτλο της καλοκαιρινής μου περιοδείας, επίσης πάντα επιδιώκω να βρίσκω τίτλους για τα προγράμματα που κάνω γιατί ο τίτλος με «συγκεντρώνει». Καθώς περνάνε τα χρόνια, κάνοντας αυτή την δουλειά έχω αποδεχτεί και είμαι απόλυτα σίγουρη οτι η αγάπη παίζει καθοριστικό ρόλο σε ό,τι κάνω. Με ενεργοποιεί, μου δίνει δύναμη, χαρά και με βοηθάει στο να είμαι πιο δημιουργική και πολύ πιο αποτελεσματική. Έτσι μπορώ να απολαμβάνω την αγάπη που αισθάνομαι για τους συνεργάτες μου, την αποδοχή τους. Επίσης το ρεπερτόριο μου κυρίως ασχολείται με θέματα που αφορούν την αγάπη και τις ανθρώπινες σχέσεις σε όποια μορφή. Έχω να σου πω πολλούς λοιπόν λόγους που εξηγούν τον συγκεκριμένο τίτλο και τώρα και πάντα.

2. Η αγάπη ή ο έρωτας μπορεί να είναι για σένα μεγαλύτερη κινητήριος δύναμη στη ζωή σου;
Για την αγάπη και το τι ρόλο παίζει στη ζωή μου νομίζω οτι απάντησα στην προηγούμενη ερώτηση. Όσο για τον έρωτα πίστευα και συνεχίζω να πιστεύω οτι είναι μια πολύ μεγάλη κινητήριος δύναμη που μας ενεργοποιεί, μας παθιάζει μας ξανακάνει παιδιά και μας ανανεώνει.

3. Τι απολαμβάνεις περισσότερο στις καλοκαιρινές συναυλίες;
Χωρίς να ξεχνάω και να αψηφώ τις δυσκολίες που έχουν οι συναυλίες για έναν χαρακτήρα σαν τον δικό μου, απολαμβάνω από αυτό που κάνω και ανακαλύπτω αποθέματα δυνάμεων που δεν γνωρίζω πολλές φορές ότι έχω. Μου αρέσουν τα ανοιχτά θέατρα που έχω την χαρά να εμφανίζομαι. Απολαμβάνω την διάθεση του κόσμου και την διαθεσιμότητά του. Πριν βγω στη σκηνή κρυφοκοιτάζω τον άδειο χώρο που σιγά-σιγά αρχίζει να γεμίζει με παρέες ανθρώπων που κουβαλάνε τα νερά, τα αναψυκτικά, τις μπύρες, τα ποτά τους και είναι σε αναμονή για να μεταφερθούν στον δικό μας κόσμο. Στον κόσμο που κι εμείς προετοιμαζόμαστε να τους αποκαλύψουμε. Είναι μια ιδιαίτερη και συνειδητή επιλογή που ενεργοποιεί αμφότερους στο να συμβεί η «μαγεία».

4. Γεννημένη σε ένα καλλιτεχνικό περιβάλλον, υπήρχε περίπτωση να ακολουθήσεις μια διαφορετική επαγγελματική σταδιοδρομία;
Ενδεχομένως ναι. Δεν νομίζω ότι μπορώ να απαντήσω με ακρίβεια σε αυτή την ερώτηση καθώς είναι υποθετική για εμένα. Εγώ γεννήθηκα σε αυτό το συγκεκριμένο περιβάλλον και έκανα τις συγκεκριμένες επιλογές. Γενικά αν με ρωτάς, πιστεύω οτι η οικογένεια του καθένα απο εμάς παίζει καθοριστικό ρόλο στις ζωές μας και στις επιλογές μας ασχέτως αν το αναγνωρίζουμε ή το συνειδητοποιούμε. Διαμορφώνει και τα πράγματα που κάνουμε και τον τρόπο που τα κάνουμε όπως και τα πράγματα που δεν κάνουμε. Η επαγγελματική σταδιοδρομία θεωρώ οτι για αρκετούς είναι πιο προσωπική υπόθεση. Ο καθένας στον δικό του χρόνο, βρίσκει αυτό που πραγματικά θέλει να κάνει ακόμα κι αν έχει δοκιμαστεί και σε πολλά πράγματα πριν, που ενδεχομένως να προέκυψαν απο επιρροές. Όπως και να'χει, νιώθω ευγνωμοσύνη για το περιβάλλον που μεγάλωσα.Προσπαθώ να χαρώ τα καλά στοιχεία που θέλω να γεμίζουν την ζωή μου και να ξεσκαρτάρω όσα δεν μου χρειάζονται και απλώς αποτελούν τροχοπέδη για εμένα.

5. Ποια είναι τα μουσικά ακούσματα που θυμάσαι από το σπίτι της παιδικής σου ηλικίας;
Είχα την τύχη να μεγαλώσω με πολλούς ανθρώπους γύρω μου που μπορούσαν να μπουν στον τίτλο «ευρύτερη οικογένεια». Έκτος από την μητέρα μου και τον πατέρα μου, μεγάλωνα με τις γιαγιάδες και τους παππούδες, με θείους και θείες, ξαδέρφια και πολλούς φίλους και συνεργάτες των γονιών μου, που μοιράζονταν πολύ χρόνο μαζί τους. Επίσης από πολύ μικρή βρισκόμουν σε πρόβες και στούντιο και έβλεπα ανθρώπους να ακούνε και να γράφουν μουσική. Εξαιτίας αυτής της συνθήκης άκουγα πολλή μουσική και είχα διαφορετικά ακούσματα. Και ξένα και ελληνικά. Ο καθένας με μύησε στον δικό του μουσικό κόσμο και μέσα απο τα μάτια τους αγάπησα και άκουσα πολλά διαφορετικά είδη μουσικής.

6. Ποιον από τους δύο γονείς σου θαύμαζες περισσότερο καλλιτεχνικά, σε ποιον ήθελες ενδόμυχα να μοιάσεις πιο πολύ;
Τον καθένα τον θαύμαζα και τον θαυμάζω για διαφορετικούς λόγους. Είναι πολύ ιδιαίτεροι άνθρωποι και οι δυο και με τεράστιες διαφορές μεταξύ τους. Έχω αναγνωρίσει στοιχεία που θα ήθελα να περιβάλλουν και την δική μου διαδρομή και στους δύο και χαίρομαι γι' αυτό.

7. Έγινες γνωστή ως τραγουδίστρια, ξεκίνησες όμως με σπουδές θεάτρου. Θεωρείς ότι ένας ολοκληρωμένος καλλιτέχνης οφείλει να ασχοληθεί με το τρίπτυχο θέατρο/τραγούδι/χορό; Υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, ο ένας «τρώει» τη δουλειά του άλλου…
Ένας ολοκληρωμένος καλλιτέχνης ίσως χρειάζεται να καταπιαστεί με πολλά περισσότερα τρίπτυχα γνώσεων και παιδείας. Είναι μια εσωτερική διαδρομή και διάπλαση πολυεπίπεδη που δεν σταματάει ποτέ. Ο καλλιτέχνης αποτελείται από ένα κράμα γνώσεων και εμπειριών που αναζητά διέξοδο.

8. Οι εμπειρίες της ζωής με ποιο τρόπο μπορεί να εξελίσσουν έναν καλλιτέχνη;
Με απόλυτο τρόπο. Είμαστε οι εμπειρίες μας και αυτές αναζητάμε να εκφράσουμε είτε το καταφέρνουμε, είτε όχι.

9. Έχεις εμφανιστεί σε θεατρικές και κινηματογραφικές δουλειές τα τελευταία χρόνια. Τι έχεις αποκομίσει από αυτές? Θα ήθελες να υπάρξουν κι άλλες, υπάρχουν σχετικά σχέδια;
Ό,τι εμπειρία έχει έρθει στην ζωή μου είχε την δύναμη και να αλλάξει την ζωή μου. Με προχώρησε, με αναδιαμόρφωσε, με ανάγκασε να δω πιο ουσιαστικά τον εαυτό μου. Με ανάγκασε να πάω παρακάτω ακόμα κι αν διάφοροι προσωπικοί φόβοι δεν θα με άφηναν. Συνάντησα νέους ανθρώπους, γοητεύτηκα, διαπίστωσα ότι χρειάζομαι συνεχή δουλειά. Ότι αυτό που επέλεξα να κάνω, δεν έχει όρια στην γνώση και στις εμπειρίες. Ενθουσιάστηκα με αυτό, ζωντάνεψα. Δεν κάνω συγκεκριμένα σχέδια αλλά καρτερώ με ανησυχία και λαχτάρα το επόμενο μου βήμα. Και κάπως έτσι ήρθε στην ζωή μου και η εμφάνισή μου σε μια νέα ταινία με τον τίτλο "ΦΑΝΤΑΣΙΑ", σε σενάριο και σκηνοθεσία του Αλέξη Καρδαρά που εν αγωνιωδώς περιμένω να ξεκινήσει κάπου το φθινόπωρο.

10. Υπάρχουν κάποια απωθημένα συνεργασιών; Με ποιους θα ήθελες να σταθείς δίπλα στη σκηνή;
Όχι, ευτυχώς έχω συνεργαστεί με πολλούς ανθρώπους που θαυμάζω, έχω μάθει πολλά απο αυτούς που με βοήθησαν και με στήριξαν στη διαδρομή μου αυτή. Δεν νιώθω να έχω απωθημένα ειδικά σε αυτό το κομμάτι. Φυσικά αναμένω με λαχτάρα τι θα ακολουθήσει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω απωθημένα.

11. Στις συναυλίες σου γενικότερα επικρατεί μία παθιασμένη ατμόσφαιρα και από το κοινό σου, αξιοθαύμαστο για μία τόσο νέα τραγουδίστρια. Πώς το εισπράττεις όλο αυτό;
Με ευγνωμοσύνη και δέος. Προσπαθώ να είμαι ανοιχτή και διαθέσιμη να το εισπράξω ολόκληρο. Είναι το μεγαλύτερο δώρο μου προσφέρει η ζωή.

12. Και η προσωπική ζωή βρίσκει εύκολα τις ισορροπίες της σ’αυτή την περίοδο της ζωής σου που «χτίζεις» καριέρα;
Η προσωπική μας ζωή, θέλει ούτως ή άλλως φροντίδα, μεράκι και συνείδηση για να βρει ισορροπία, ανεξάρτητα σε ποιο σημείο της καριέρας βρίσκεσαι. Θέλει κατανόηση και της ανάγκης να συμπορεύεσαι και των δυσκολιών που προκύπτουν την εκάστοτε στιγμή. Όμως πραγματικά είναι σπουδαίο να έχεις συνοδοιπόρους στην ζωή.

13. Εικόνες από Θεσσαλονίκη. Ποιες σου έρχονται πρώτες στο μυαλό, είτε προσωπικές είτε επαγγελματικές;
Έχω πολύ όμορφες εικόνες από την Θεσσαλονίκη. Με αφορμή των εμφανίσεών μου στην πόλη και καθώς τα χρόνια περνάνε έχω καταφέρει να μπορώ να πω οτι έχω φίλους στην Θεσσαλονίκη, που αλλάζουν καθοριστικά τις εικόνες μας για μια πόλη. Τότε γνωρίζουμε αλήθεια έναν τόπο, τότε δενόμαστε μαζί του και τότε αποχτάμε στέκια, επαφές, δρόμους, συνήθειες. Έχω να θυμάμαι, την πρώτη μου συναυλία στο θέατρο Δάσους και την χαρά όταν αυτό είχε γεμίσει με κόσμο. Θυμάμαι επίσης την βροχή που έπιασε στην ίδια συναυλία με τον κόσμο κι εμένα να χορεύουμε και να τραγουδάμε παρέα. Θυμάμαι ξενύχτια στα μπαρ τις πόλης μετά απο live εμφανίσεις και ξημερώματα που με βρίσκουν κουρέλι απο την κούραση και την διασκέδαση. Θυμάμαι αλλαγές χρόνου, ψώνια, βόλτες, πολλά!!!!!!

http://www.kulturosupa.gr/index.php/int ... pa--19459/
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Diesi 101.3
H Eleonora Zouganeli αυτό το Σαββατοκύριακο στον Δίεση 101,3 !
Ακούστε τη συνέντευξη που έδωσε η Ελεωνόρα Ζουγανέλη, στον Δίεση 101,3 και τους Θεόφιλο Δουμάνη - Δήμητρα Τριανταφυλλίδου, λίγο πριν από τη συναυλία της στο Θέατρο Βράχων, στο Βύρωνα.
Η συνέντευξη θα μεταδοθεί το Σάββατο 10/6 στις 10:00 το πρωί,και σε επανάληψη, την Κυριακή 11/6 στις 19:00 το απόγευμα.| Δίεση 101,3 Τ΄αυτίσου εδώ! |


https://www.facebook.com/diesi1013/vide ... 5842093098
Άβαταρ μέλους
stathis2b_
Δημοσιεύσεις: 4639
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 2:13 am

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stathis2b_ »

panosif έγραψε:Εικόνα
https://itun.es/gr/ciBakb

Πολύ καλό :clap: :clap:
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42548
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Απάντηση