Νότης Σφακιανάκης

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
Dimitris96
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2007 12:16 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitris96 »

Pals4 έγραψε: Κυρ Φεβ 14, 2021 1:23 am Παιδιά μια ερώτηση..στο ενθύμιον, οι ηχογραφήσεις είναι από 96-99 ή μόνο από μια χρονιά;
Γεια χαρά

Η Ηχογράφηση έγινε στο Rex στις 25, 26 και 27 Φεβρουαρίου 1999
Notis Sfakianakis
Dionysis7
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2016 7:22 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dionysis7 »

Scorpion86 έγραψε: Σάβ Φεβ 13, 2021 11:07 pm
Trelos Notikos 2019 έγραψε: Σάβ Φεβ 13, 2021 10:05 pm
Scorpion86 έγραψε: Σάβ Φεβ 13, 2021 9:52 pm Μια χαρά είχε πάει και στο airplay το συγκεκριμένο κομμάτι. Στον Ρυθμό ήταν στο Τοπ 20 για αρκετό καιρό και το πετύχαινε κανείς εύκολα σε όλους τους σταθμούς, κάθε μέρα. Όχι στην συχνότητα του "Δωσε ένα τέλος" αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό.
Πολύ καλό τραγούδι με νόημα.
Αν και νομίζω το τραγούδι των νοτικων είναι το εσύ .
Αυτά τα γρεζαρισματα που κάναν στην ηχογράφηση στα φωνήεντα ασυγχώρητα...
Δεν τρελάθηκα ποτέ με το "Εσύ". Είμαι από τους λίγους "ανώμαλους" που έχουν ιδιαίτερη αδυναμια στο "Καληνύχτα..".
Πολύ ωραίο τραγούδι ειδικά στο δεύτερο κουπλέ...
Scorpion86 έγραψε: Κυρ Φεβ 14, 2021 1:29 am Επ' ευκαιρία της ξηρασίας από επικαιρότητα και ειδησεογραφία, ας κάνουμε ένα μίνι γκαλοπ.
Ας γράψει ο καθένας τρία κομμάτια από τους δίσκους της τελευταίας δεκαετίας, που όταν τα άκουσε πίστεψε ότι θα γίνουν σουξέ, αλλά τελικά δεν έγιναν. Είτε επειδή χαντακώθηκαν στις ηχογραφήσεις είτε επειδή ο καλλιτέχνης δεν τα αξιοποίησε στα προγράμματα του και τα...ξέχασε στα δισκάκια.
1. Δεν Υπολόγισες καλά
2. Κάνει Θόρυβο η αγάπη
3. Τ ' Αθάνατο νερό
Παιδιά ακόμα και τώρα είναι σε πολύ καλό επιπεδο οι επιλογές των τραγουδιών από τον Νότη σε σχέση πάντα με τους άλλους... Όλα τα τραγούδια κάτι έχουν να σου δώσουν είτε στίχο είτε μουσική είτε ερμηνεία. Το ότι δεν ακούγονται είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων...
Άβαταρ μέλους
Dimitris96
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2007 12:16 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitris96 »

Scorpion86 έγραψε: Κυρ Φεβ 14, 2021 1:29 am Επ' ευκαιρία της ξηρασίας από επικαιρότητα και ειδησεογραφία, ας κάνουμε ένα μίνι γκαλοπ.
Ας γράψει ο καθένας τρία κομμάτια από τους δίσκους της τελευταίας δεκαετίας, που όταν τα άκουσε πίστεψε ότι θα γίνουν σουξέ, αλλά τελικά δεν έγιναν. Είτε επειδή χαντακώθηκαν στις ηχογραφήσεις είτε επειδή ο καλλιτέχνης δεν τα αξιοποίησε στα προγράμματα του και τα...ξέχασε στα δισκάκια.
1. Δεν Υπολόγισες καλά
2. Κάνει Θόρυβο η αγάπη
3. Τ ' Αθάνατο νερό
Μας βαζεις στα δυσκολα Σκορπιέ :mrgreen:
1. Άκουσε με καλα
2. Κανει θόρυβο η αγάπη
3. Καλε μου Άγγελε
Notis Sfakianakis
noti_kos
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Δευ Δεκ 12, 2016 10:14 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από noti_kos »

1.Το τελευταίο σ' αγαπώ (Θα μπορούσε να έχει καλύτερη ενορχήστρωση στον δίσκο, και σίγουρα πρόκειται για ΠΟΛΥ μεγάλο τραγούδι, που θα μπορούσε να το συνδυάσει με κομμάτια του Στράτου αλλά εν τέλει το έχει ξεχάσει δυστυχώς).
2.Εσύ (Πολύ αδικημένο στην ηχογράφηση του, αλλά και στην προώθηση του, όπως και το προηγούμενο).
3.Αν θα σε χάσω (ΤΕΡΑΣΤΙΟ τραγούδι, που έπρεπε να ηχογραφηθεί σωστά).


Ελπίζω και τα τρία να έχουν ηχογραφηθεί σε κάποιο κέντρο και να μπουν σε μελλοντικό ζωντανό δίσκο. Προσωπικά το έχω απωθημένο..
Οι Ερινύες θα΄ρθουνε, όπου κι αν πας..
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Αν το καλοσκεφτεί κανείς πάντως «χάθηκαν» πολύ όμορφα κομμάτια.
1. Ότι και να κάνεις (μόλις άκουσα τον Μαζί λέω εδώ είμαστε, φουλ νοτικό κομμάτι. Ίσως αν είχε άλλο τίτλο πχ «βασιλιάς της λύπης» να έκανε μεγαλύτερο γκελ).
2. Ξέχασε με. Ομοίως με τα ανωτέρω, κλασική νοτική ερμηνεία.
3. Εσύ-Καμία-Τα πιο μεγάλα σ’ αγαπώ-Στην αγκαλιά σου: πρόκειται για πολύ όμορφα τραγούδια. Είναι κρίμα που υποβαθμίστηκαν λόγω λανθασμένης προσέγγισης γενικότερα. Θα μπορούσε ένα δισκάκι 7 κομματιών να βγάλει 4 πολύ δυνατά singles και να παίζουν παντού.
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

Εγώ θα πω μόνο ένα "Κάνει θόρυβο η αγάπη", είναι κομμάτι καθαρά κομμένο και ραμμένο στην φωνή του, στην Ιερά Οδό που το έλεγε live ανατρίχιαζες.
Χθες μετά από μια μίνι αποχή ακρόασης έβαλα να ακούσω από 16ΑΙ και μετά, θα τολμήσω να πω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια (σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν είναι καλά) αν τα ακούσεις μεμονωμένα, αλλά αν πας να ακούσεις κάτι από "ματωμένο δάκρυ" και πίσω εκεί απλά λες ΓΙΑΤΙ;;;
Νομίζω όλοι έχουμε το ίδιο συναίσθημα, κάτι μεταξύ πίκρας-ξενερας...
Επίσης θεωρώ (προσωπική εκτίμηση) ότι τα τελευταία χρόνια έχει περισσοτερες και καλύτερες επιλογές σε τραγούδια σε σχέση με εποχές πχ Αναγέννησις-Μνήμες που ναι μεν υπήρχαν 4-5 μεγάλα τραγούδια, αλλά τα υπόλοιπα ήταν, κακά τα ψέματα, αυτό που λέμε ψιλογεμισματα.
Όσο για τον τελευταίο δίσκο το "και ο έρως θεός είναι" για εμένα είναι δίσκος 7/7 με τα 5 από αυτά να είναι πραγματικά τραγουδάρες... Δεν νομίζω πχ ότι δεν παίζει το "εσύ" επειδή δεν είναι καλά ηχογραφημένο (εμένα καλό μου ακούγεται) και παίζει το "τα πιο μεγάλα σ αγαπώ" το οποίο πραγματικά ίσως είναι το πιο κακοηχογραφημενο (για μένα παλι) στον δίσκο.
Έχουμε φτάσει σε σημείο να ακούμε τα τραγούδια από youtube, ηχογραφημένα από κινητό για να απολαύσουμε στο 100%, ελπίζω να αλλάξει κάτι στον επόμενο δίσκο, νομίζω 10 χρόνια αρκετά "τιμωρηθηκαμε".
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
fasma88
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 9:46 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fasma88 »

Καλησπερα παιδια...
Εχω καιρο να γραψω στο forum, αλλα το διαβαζω μερα παρα μερα...
Και για μενα η απουσια του Νοτη, ειναι παρα πολυ αισθητη....
Βεβαια το περιμενα οτι θα συμβει σε αυτη τη φαση, καθως και πριν τη φαση αυτη που ζουμε, ο Νοτης επικοινωνουσε κυριως μεσω των κεντρων με το κοινο του. Ακομα και τις συνεντευξεις τα τελευταια 2-3 χρονια τις ειχε κοψει.

Προσωπικα στα καναλια δεν περιμενω να βγει, ισως θα μπορουσε να κανει ενα live μεσω της εταιρειας του και YouTube, ή στην τελικη να κυκλοφορησει ενα νεο δισκο με νεα τραγουδια.
Τον καταλαβαινω ωστοσο που εχει χαθει, ισως μετα απο 30 - 35 χρονια ενεργης παρουσιας να θελει να ξεκουραστει.

Οσον αφορα τη συλληψη του, θεωρω ή οτι επεσε σε περιεργους ελεγκτες (ή μπορει να τον αντιπαθουσαν οι συγκεκριμενοι), ή οτι ηταν καρφωτη. Σε καθε περιπτωση η σταση των καναλιων και των δημοσιογραφων ηταν απαραδεκτη και αδιανοητη. Ευχομαι στο Νοτη να ξεμπερδεψει συντομα με αυτο.

Τωρα οσον αφορα τα 3 τραγουδια που δεν εγιναν επιτυχιες απο την τελευταια δεκαετια, μου αρεσε πολυ σαν ιδεα και γι' αυτο μπηκα να γραψω. Οποτε θα εβαζα τα εξης:

1. Καμια
2. Καλε μου αγγελε
3. Λυσε κουκλα τα μαλλια σου (ειναι δυνατο τσιφτετελι κατ' εμε).

Περα απο αυτα θα μπορουσαν για μενα ανετα να κανουν επιτυχια τα Εγω , ετσι ειναι ο ερωτας, το "στην αγκαλια σου" αν το εβγαζαν καθαρο ζειμπεκικο. Μου αρεσει επισης το απο το φως του φεγγαριου και θα συμφωνησω με το φιλο πιο πανω οτι κι εμενα με τρελαινει το καληνυχτα και οχι το εσυ.

Απο τις αυτοτελεις μου αρεσε τρελα εξαρχης, αυτο που οντως εκανε επιτυχια, το Δωσε ενα τελος....

Δυστυχως οι δισκοι Μαζι, Οταν επικοινωνουμε, και ο ερως θεος ειναι θαφτηκαν απο τα μεσα για τους γνωστους λογους. Απο τον μαζι ακουστηκε παντως αρκετα απο στομα σε στομα το μα εγω ειμαι ελληνας, το ιδιο και τα πιο μεγαλα σ' αγαπω κατι κανανε...

Ο οταν επικοινωνουμε δεν με τρελανε ποτε (μου αρεσε το κοινωνια στο μειον), ο μαζι ειχε τα παραπανω 3-4 πολυ καλα κομματια που τ' ακουγα για καιρο, και το "ο ερως" ειχε πραγματικα πολυ ομορφα τραγουδια που θεωρω οτι αδικηθηκαν.

Τωρα απο 'δω και στο εξης, ευχομαι ο Νοτης να βγαλει ενα νεο δισκο με νεα τραγουδια... Οσο για τη φωνη, στο studio μπορουν να γινουν θαυματα....

Κατα τα λοιπα, ευχομαι σε ολους σας καλη δυναμη, συντομα ν' ανοιξουν τα κεντρα και ο Νοτης να ξαναβγει, να ειστε ολοι καλα και να προσεχετε, κι επιτελους μακαρι να γινει κατι και να ξεμπερδεψουμε μια και καλη με αυτην την παρωδια που ζουμε....

Καλημερα και να 'στε καλα!!!
Trelos Notikos 2019
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 4:47 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos Notikos 2019 »



Στο 3:05:25 λέει το και δε μπορώ.
Το πε αξιοπρεπής και σε πιο λάιτ ύφος όχι τόσο λαϊκό σαν του Νότη.
Νταξει δε το στέλνω για να μπούμε σε σύγκριση 😂
Απλά καλό είναι που ακούστηκε...
Εξόριστος στην 8η λεωφόρο...
GiannisGr
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 6:50 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiannisGr »

Trelos Notikos 2019 έγραψε: Κυρ Φεβ 14, 2021 6:04 pm

Στο 3:05:25 λέει το και δε μπορώ.
Το πε αξιοπρεπής και σε πιο λάιτ ύφος όχι τόσο λαϊκό σαν του Νότη.
Νταξει δε το στέλνω για να μπούμε σε σύγκριση 😂
Απλά καλό είναι που ακούστηκε...
Μου άρεσε πολύ ήλο ήχος της ηλεκτρικής κιθάρας σε αυτό το τραγούδι
στο χώμα σου Ελλάδα μα εσυ δεν είσαι εδώ
Dionysis7
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2016 7:22 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dionysis7 »

Πολύ θετικό ότι παίχτηκε το κομμάτι. Ο Μάστορας εκτιμάει τον Νότη και το έχει εκφράσει. Θα ήταν πολύ καλό και θετικότατο για τον Νοτη να υπαρξει και κάποια συνεργασία μαζί του!
Μπράβο για την ενορχήστρωση!
Πολύ ωραία η φωνή του Μάστορα και πολύ καλή προσπάθεια αλλά βάλτε οποία τυχαία εκτέλεση του Νότη από όποια χρόνια θέλετε... Την καθηλωτικη - επιβλητική - αψεγάδιαστη ερμηνεία του Νότη δεν την αγγίζει... Σε αντίθεση με την περίπτωση της Πέγκυς η οποία σε ότι απόπειρα έκανε είναι αψεγάδιαστη...
GiannisGr
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 6:50 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiannisGr »

Dionysis7 έγραψε: Κυρ Φεβ 14, 2021 7:23 pm Πολύ θετικό ότι παίχτηκε το κομμάτι. Ο Μάστορας εκτιμάει τον Νότη και το έχει εκφράσει. Θα ήταν πολύ καλό και θετικότατο για τον Νοτη να υπαρξει και κάποια συνεργασία μαζί του!
Μπράβο για την ενορχήστρωση!
Πολύ ωραία η φωνή του Μάστορα και πολύ καλή προσπάθεια αλλά βάλτε οποία τυχαία εκτέλεση του Νότη από όποια χρόνια θέλετε... Την καθηλωτικη - επιβλητική - αψεγάδιαστη ερμηνεία του Νότη δεν την αγγίζει... Σε αντίθεση με την περίπτωση της Πέγκυς η οποία σε ότι απόπειρα έκανε είναι αψεγάδιαστη...
Η πεγκυ ερμηνεύει σαν τον Νοτη γιαυτο μας αρεσει
Έχει πει και η ίδια ότι ο τρόπος ερμηνείας της είναι αντρικος.
στο χώμα σου Ελλάδα μα εσυ δεν είσαι εδώ
81argus
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2014 1:47 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 81argus »

Πιστεύω πως πέρα από το Τσιγγανάκι και το Δώσε ένα τέλος όλα τα υπόλοιπα είναι αδικημένα. Προσωπικά θα πω τα 3 που θεωρώ πιο άρτια (ολοκληρωμένα) ενωρχηστρωμένα και ερμηνευμένα σωστά. Με λίγα λόγια ποιά θεωρώ τα 3 πιο νοτικά που θυμίζουν τις παλιές καλές εποχές του.

1. Κλείνω τις κουρτίνες
2. Πέτα ψηλά
3. Με την πλάτη στον τοίχο
Άκου τα χρόνια που έρχονται...
Άβαταρ μέλους
Arxontasss
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2020 11:16 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arxontasss »

Μια χάρη ρε παιδιά. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω το video clip του ακουσε με καλά;; Ψάχνω πάρα πάρα πυ καιρό αλλά το έχουν κατεβάσει από παντού! Γνωρίζει κανείς τον λόγο, αλλά κυρίως πως μπορώ να το βρω;;
Πάλι χαράματα ξυπνάς, με δάκρυα στα μάτια σου ~
Sfakianakisfan
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2018 1:04 am
Επικοινωνία:

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sfakianakisfan »

Arxontasss έγραψε: Δευ Φεβ 15, 2021 12:59 am Μια χάρη ρε παιδιά. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω το video clip του ακουσε με καλά;; Ψάχνω πάρα πάρα πυ καιρό αλλά το έχουν κατεβάσει από παντού! Γνωρίζει κανείς τον λόγο, αλλά κυρίως πως μπορώ να το βρω;;
Το έχω σε εξωτερικό δισκό αν θες κάπως να στο στείλω, είτε με mail ή στο fb insta. Το χω περασμένο απ το 25 χρόνια Νοτης
Θα σε περνάνε για τρελή...
psaroulis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 10:38 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από psaroulis »

Καλησπέρα σε όλους ,

μιας και δεν έχουμε καινουργιο τραγουδι ειπα να πειραματιστω με την μουσικη απο τις μελισσες , το αποτελεσμα ειναι ερασιτεχνικο αλλα ελπιζω να σας αρεσει .

Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

Psaroulis αρκετά καλό. :thumbup:
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Trelos Notikos 2019
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 4:47 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos Notikos 2019 »

psaroulis έγραψε: Δευ Φεβ 15, 2021 6:01 pm Καλησπέρα σε όλους ,

μιας και δεν έχουμε καινουργιο τραγουδι ειπα να πειραματιστω με την μουσικη απο τις μελισσες , το αποτελεσμα ειναι ερασιτεχνικο αλλα ελπιζω να σας αρεσει .

Πολύ καλό μπράβο


Κάποιος που ξέρει μπορεί να μας πει σε τι τόνο το είπε ο μάστορας.
Απ τη μουσική και την ερμηνεία καταλαβαίνω ότι το είπε πιο χαμηλά απ ότι ο Νότης
Εκτός αν κάνω λάθος
Εξόριστος στην 8η λεωφόρο...
psaroulis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 10:38 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από psaroulis »

παιδια ευχαριστω και χαιρομαι που σας αρεσε ,

μουσικος δεν ειμαι και αν υπαρχει καποιος με περισσοτερη γνώση ας με διορθώσει, για να μου ταιριαζει κατέβασα ενα τόνο την μουσική παντος.
Άβαταρ μέλους
Arxontasss
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 23, 2020 11:16 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arxontasss »

Sfakianakisfan έγραψε: Δευ Φεβ 15, 2021 8:52 am
Arxontasss έγραψε: Δευ Φεβ 15, 2021 12:59 am Μια χάρη ρε παιδιά. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω το video clip του ακουσε με καλά;; Ψάχνω πάρα πάρα πυ καιρό αλλά το έχουν κατεβάσει από παντού! Γνωρίζει κανείς τον λόγο, αλλά κυρίως πως μπορώ να το βρω;;
Το έχω σε εξωτερικό δισκό αν θες κάπως να στο στείλω, είτε με mail ή στο fb insta. Το χω περασμένο απ το 25 χρόνια Νοτης
Εάν μπορούσες, όποτε και να είναι αυτό, θα ειμουν ευγνώμων να το έστελνες, το ψάχνω πάρα πολύ καιρό. Το email μου, δεν έχω Facebook είναι sfakianattack@hotmail.com
Πάλι χαράματα ξυπνάς, με δάκρυα στα μάτια σου ~
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2089
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

psaroulis έγραψε: Δευ Φεβ 15, 2021 10:01 pm παιδια ευχαριστω και χαιρομαι που σας αρεσε ,

μουσικος δεν ειμαι και αν υπαρχει καποιος με περισσοτερη γνώση ας με διορθώσει, για να μου ταιριαζει κατέβασα ενα τόνο την μουσική παντος.
Ωραιος φιλε, το εφτιαξες μια χαρα!
Απάντηση