Νότης Σφακιανάκης

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2089
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

Scorpion86 έγραψε: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:09 am Τρεις ώρες αφιέρωμα σε ραδιοφωνική εκπομπή σε άτομο που αναδείχθηκε από τον Νότη και ούτε μία αναφορά σε εκείνον. Αναφορές και αποθέωση σε Γονίδη, Τερζή, Μανώλη Αγγελόπουλο και άλλους και ούτε μία στον Νότη. Και η πρώτη φορά που αναφέρθηκε το όνομα ήταν δύο ώρες αφού είχε αρχίσει η εκπομπή και ήρθε από τα χείλη της τραγουδίστριας που είχε μαζί του στο στούντιο, όταν του ζήτησε να πει το "Πάλι" επειδή είναι αγαπημένο της. Με χάλασε.
Για τον Δημα μιλας? Γιατι ειχε παει στον over fm και απλα ειχε πει το Ετσι ειναι ο ερωτας , χωρις να πουν πολλα πολλα για τον Νοτη μονο 2 - 3 κουβεντες.
Scorpion86 έγραψε: Κυρ Δεκ 27, 2020 2:03 am Δεν είπα το αντίθετο. Εννοειται ότι πουλάει. Ενδεικτικό αυτού, ο sfakattack10 ανέβασε ένα βιντεάκι 40 δευτερολέπτων όπου ο Κιάμος μιλάει για τον Νότη και έχει 150.000 χτυπήματα σε μία εβδομάδα.
Εγω περιμενα να μπει στις τασεις. :biggrin:
Γιαυτο ειπα οτι ο κοσμος ειναι ακομα ζεστος.
Scorpion86 έγραψε: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:09 am Υ.Γ.2 Όπως με χάλασε σε μεσημεριανή εκπομπή που ειπώθηκε ότι "ζήτα του ότι τραγούδι θες εκτός από Σφακιανάκη. Σφακιανάκη δεν παίζει". Ωπα ρε μεγάλε. Σοβαρά?
Το ακουσα και εγω. Δεν περιμενα κατι καλυτερο σπο τον συγκεκριμενο
Notis21
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 28, 2020 9:11 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Notis21 »

SFAKattack10 έγραψε: Κυρ Δεκ 27, 2020 2:52 am
Scorpion86 έγραψε: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:09 am Τρεις ώρες αφιέρωμα σε ραδιοφωνική εκπομπή σε άτομο που αναδείχθηκε από τον Νότη και ούτε μία αναφορά σε εκείνον. Αναφορές και αποθέωση σε Γονίδη, Τερζή, Μανώλη Αγγελόπουλο και άλλους και ούτε μία στον Νότη. Και η πρώτη φορά που αναφέρθηκε το όνομα ήταν δύο ώρες αφού είχε αρχίσει η εκπομπή και ήρθε από τα χείλη της τραγουδίστριας που είχε μαζί του στο στούντιο, όταν του ζήτησε να πει το "Πάλι" επειδή είναι αγαπημένο της. Με χάλασε.
Για τον Δημα μιλας? Γιατι ειχε παει στον over fm και απλα ειχε πει το Ετσι ειναι ο ερωτας , χωρις να πουν πολλα πολλα για τον Νοτη μονο 2 - 3 κουβεντες.
Scorpion86 έγραψε: Κυρ Δεκ 27, 2020 2:03 am Δεν είπα το αντίθετο. Εννοειται ότι πουλάει. Ενδεικτικό αυτού, ο sfakattack10 ανέβασε ένα βιντεάκι 40 δευτερολέπτων όπου ο Κιάμος μιλάει για τον Νότη και έχει 150.000 χτυπήματα σε μία εβδομάδα.
Εγω περιμενα να μπει στις τασεις. :biggrin:
Γιαυτο ειπα οτι ο κοσμος ειναι ακομα ζεστος.
Scorpion86 έγραψε: Κυρ Δεκ 27, 2020 12:09 am Υ.Γ.2 Όπως με χάλασε σε μεσημεριανή εκπομπή που ειπώθηκε ότι "ζήτα του ότι τραγούδι θες εκτός από Σφακιανάκη. Σφακιανάκη δεν παίζει". Ωπα ρε μεγάλε. Σοβαρά?
Το ακουσα και εγω. Δεν περιμενα κατι καλυτερο σπο τον συγκεκριμενο
Sfak ήθελα να στο πω..Για να μπει στις τάσεις το βίντεο πρέπει το κανάλι σου να έχει τουλάχιστον 10 χιλιάδες εγγραφές...Αν τις είχες θα έμπαινε σίγουρα..
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2089
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

Εγώ ποτέ δεν είχα μπει σε αυτή την λογική, να κοιτάζω δηλαδή για τάσεις κτλ. Αλλά όντως σε σχέση με άλλα βίντεο είχε προβολές για να μπει.
Μου το είχε πει και ένας φίλος μου ότι πρέπει να παίζουν ρόλο και οι εγγραφές του καναλιού.
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

Πανικό τους προκαλεί το όνομα του και μόνο :lol:
Καημένα ανθρωπάκια... για λυπηση είστε.
Εφιάλτης τους έχει γίνει ξυπνάνε και κοιμούνται με το φόβο μην τους δαγκώσει το σβέρκο ο κοντός.

Όσον αφορά τον Δήμα εντάξει δεν μου προκαλεί εντύπωση, ούτε μπορείς να τού κρατήσεις κακία.
Όταν υπάρχει τέτοιο κλίμα φυλάγεσαι... δεν έχει δα και την υποχρέωση ούτε το καλλιτεχνικό εκτόπισμα να παει κόντρα στην όλη σταυροφορία που έχει ξεκινήσει... θα τον φάει το μαύρο σκότος...
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
dimitris7sim
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2019 12:58 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitris7sim »

Καλησπέρα παλιοπαιδα εχθές το βράδυ άκουγα derti fm και είχε ενα 10 λεπτό 15 λεπτό non stop με τον Νότη όπου ήτανε live ηχογράφηση ξεκινούσε με την παπαρούνα live (οχι το κανονικο live in germany που έχει στο YouTube) και στην συνέχεια έβαλε ενα live παιχνίδι που κάνει συνήθως ο άρχοντας με το να λεει μόνο το ρεφρέν απο μεγάλα τραγούδια του και να αλλάζει κατευθείαν αλλα ξεκινούσε απο το πρώτη φορά είσαι ενα πιστόλι κτλπ μετά συνεχίζει με το μήπως είμαι τρελός παλι live ολόκληρο και κλείνει με live και δεν μπορώ
Ήτανε ενα πολύ ευχάριστο 15 λεπτό περίπου
Ξέρετε αν υπάρχει πουθενά στο YouTube γιατί δεν μπόρεσα να το βρω η έστω το σημείο όπου λεει μόνο τα ρεφρέν
ΥΓ. Το είχα πετύχει και την ίδια μέρα το μεσημέρι ακριβώς με την ίδια ροή
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

Τι ώρα το πετυχαίνεις;
Αν και το μυαλο μου πάει στο ενθύμιον (από τα τραγούδια που λες)...
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Άβαταρ μέλους
ilias16
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ilias16 »

Την ηχογράφηση από το πρόγραμμα του Ant1 στο Rex το 98 βάζουν συνήθως...
Να'ρθεις ξανά ΧΑΡΑΜΑΤΑ.......
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »


από πρόπερσι που είχε κολλήσει η πλατφόρμα :lol:
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Notis21
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 28, 2020 9:11 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Notis21 »

J&B έγραψε: Δευ Δεκ 28, 2020 1:32 pm
από πρόπερσι που είχε κολλήσει η πλατφόρμα :lol:
Δεν ξέρω για εσάς πάντως εγώ προτιμώ το Άκου βρε φιλε της τελευταίας πενταετίας με την φωνή πιο "βαρια" και πιο ώριμη από εκείνη στο ενθυμιον..
GiannisGr
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 6:50 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiannisGr »

Notis21 έγραψε: Δευ Δεκ 28, 2020 10:11 pm
J&B έγραψε: Δευ Δεκ 28, 2020 1:32 pm
από πρόπερσι που είχε κολλήσει η πλατφόρμα :lol:
Δεν ξέρω για εσάς πάντως εγώ προτιμώ το Άκου βρε φιλε της τελευταίας πενταετίας με την φωνή πιο "βαρια" και πιο ώριμη από εκείνη στο ενθυμιον..
Δεν νομίζω να μπορείς να συγκρίνεις γιατί η μια εκδοχή είναι ηχογραφημένη και επεξεργασμένη ενώ η άλλη μόνο σε πρόχειρα βίντεο από κινητό
Αυτός είναι και ο λόγος που θελουμε πολύ έναν νέο ζωντανό δίσκο
Να δούμε την φωνή του νοτη που για εμένα είναι πιο εθιστική και ας μην έχει τις ίδιες δυνατότητες σε καθαρό ήχο
στο χώμα σου Ελλάδα μα εσυ δεν είσαι εδώ
Apolitos77
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2020 5:11 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apolitos77 »

Κοιταχτε να δείτε ποιο είναι το θέμα που βασάνιζε ας το πούμε τον νοτη στις ηχογραφήσεις.
Θα το εξηγήσω όσο πιο πολύ απλά γίνεται για να το καταλάβουν όλοι.
Τα προηγούμενα χρόνια ο Νότης ερμήνευε χωρίς να ζορίζεται γλυκά... Αυτό προξένουσε στον ακροατή και στον ίδιο την εντύπωση ότι ο Νότης κρατα την φωνή του και δεν τα δίνει όλα όπως κάνουν άλλοι τραγουδιστές.
Κάθισε με τον νυν παραγωγό του τον Μανώλη Βλαχο να βρουν μια λύση.
Η λύση αυτή ηταν να αφήσουν ελεύθερη την ερμηνεία ούτως ώστε ο Νότης να γίνει περισσότερο βαρύς και τραχύς και να το νιώθει και ο ίδιος.. Τον άφησε ελεύθερο να τραγουδά και ο ίδιος το ζει περισσότερο γι αυτό μας φαίνεται σαν να φωνάζει.
Θεώρησαν ότι οι βαριές ερμηνείες θα ήταν καλύτερες από τις μελωδικές και θα προσδιδαν στον νοτη μεγαλύτερο λαϊκό κύρος.
Αν βρεθεί η χρυσή τομή ανάμεσα στις παλιές μελωδικές ερμηνείες με την τωρινή πιο μεστή και βαριά φωνή του τότε θα μιλάμε για το ιδανικό αποτέλεσμα.
Αυτο προϋποθέτει πολλή δουλειά στο στούντιο και από τον νοτη και από τον παραγωγό.
Αν καταφέρουν και αναδείξουν από πλευράς ηχογράφησης και ακουστικής ( να μας ακούγεται όμορφη και γλυκεια η τωρινή φωνή) τότε θα μιλάμε για ανατριχίλα..
Αμα είναι μάγκας ο κ. Βλάχος θα τον αναδείξει και θα το ευχαριστηθουμε όλοι μας.
Προσωπική εκτίμηση πάντα.
Trelos Notikos 2019
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 4:47 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos Notikos 2019 »

Πάντως η ηχογράφηση του με την πλάτη στον τοίχο
Θύμισε Νότη πολύ απ'τα παλιά.
Ούτε με μπάσα ήταν γεμάτο
Αυτο που μερικές φορές κάνει λες και ρεταρει η φωνή του Νότη στα φωνήεντα κυρίως.
Έτσι έπρεπε να τα ηχογραφεί όλα τα ερωτικά.
Και τα χορευτικά να τα λέει τύπου μη με ρωτάτε.

Το εσύ ενώ είναι τραγουδαρα
Σε κάποια σημεία είναι λες και ρεταρει η φωνή του
Τελευταίο ρεφρέν πχ που λέει χωρίς εσένα
Το Α για μένα σε εκείνο το σημείο δε το γραψαν καλά...
Εξόριστος στην 8η λεωφόρο...
GiannisGr
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 6:50 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiannisGr »

Trelos Notikos 2019 έγραψε: Τρί Δεκ 29, 2020 7:09 pm Πάντως η ηχογράφηση του με την πλάτη στον τοίχο
Θύμισε Νότη πολύ απ'τα παλιά.
Ούτε με μπάσα ήταν γεμάτο
Αυτο που μερικές φορές κάνει λες και ρεταρει η φωνή του Νότη στα φωνήεντα κυρίως.
Έτσι έπρεπε να τα ηχογραφεί όλα τα ερωτικά.
Και τα χορευτικά να τα λέει τύπου μη με ρωτάτε.

Το εσύ ενώ είναι τραγουδαρα
Σε κάποια σημεία είναι λες και ρεταρει η φωνή του
Τελευταίο ρεφρέν πχ που λέει χωρίς εσένα
Το Α για μένα σε εκείνο το σημείο δε το γραψαν καλά...
Χαοτική η διαφορά έχω μια υποψία ότι το με την πλάτη στον τοίχο έχει ηχογραφηθεί πριν χρόνια για άλλον δίσκο και απλά το βάλανε τώρα μέσα δεν εξηγείτε αλλιώς να μπορείς να βγάλεις τόσο ωραίο μελωδικό αποτέλεσμα και να μην το αξιοποιείς
στο χώμα σου Ελλάδα μα εσυ δεν είσαι εδώ
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

Δεν είναι θέμα φωνής ούτε ηχογράφησης είναι θέμα μίξης. Από το +4 προ δεκαετίας όλες οι παραγωγές είναι στο ποδι.
Αν θυμάστε πριν κάποια χρόνια που από λάθος είχε ανέβει στο κανάλι της cobalt το βιντεοκλίπ από το Εσύ η θάλασσα με τη μουσικη από το ντέμο αλλά τα φωνητικά ήταν κανονικα και ακούγονταν καθαρή φωνή. Εγώ πιστεύω το κάνει επίτηδες ή απλά πηγαίνει τελευταία στιγμή τα ηχογραφεί και κάθεται ο Βλάχος να προλάβει να τα φτιάξει σε περιορισμένο χρόνο. Τον λόγο δεν μπορώ όμως να καταλάβω που όλο αυτό συνεχίζει να συμβαίνει επί δέκα χρόνια. Είναι κρίμα εγώ αν ήμουν δημιουργός δεν θα έδιναν το οκ.
Επίσης και ο Βλάχος κούρασε όλο τα ίδια και τα ίδια, ίσως πρέπει με την ολοκλήρωση της τριλογίας αν δεν είναι και ολοκλήρωση δισκογραφίας να αλλάξει παραγωγό.
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Trelos Notikos 2019
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 4:47 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos Notikos 2019 »

J&B έγραψε: Τετ Δεκ 30, 2020 12:20 am Δεν είναι θέμα φωνής ούτε ηχογράφησης είναι θέμα μίξης. Από το +4 προ δεκαετίας όλες οι παραγωγές είναι στο ποδι.
Αν θυμάστε πριν κάποια χρόνια που από λάθος είχε ανέβει στο κανάλι της cobalt το βιντεοκλίπ από το Εσύ η θάλασσα με τη μουσικη από το ντέμο αλλά τα φωνητικά ήταν κανονικα και ακούγονταν καθαρή φωνή. Εγώ πιστεύω το κάνει επίτηδες ή απλά πηγαίνει τελευταία στιγμή τα ηχογραφεί και κάθεται ο Βλάχος να προλάβει να τα φτιάξει σε περιορισμένο χρόνο. Τον λόγο δεν μπορώ όμως να καταλάβω που όλο αυτό συνεχίζει να συμβαίνει επί δέκα χρόνια. Είναι κρίμα εγώ αν ήμουν δημιουργός δεν θα έδιναν το οκ.
Επίσης και ο Βλάχος κούρασε όλο τα ίδια και τα ίδια, ίσως πρέπει με την ολοκλήρωση της τριλογίας αν δεν είναι και ολοκλήρωση δισκογραφίας να αλλάξει παραγωγό.
Αυτο δε συμβαίνει σε όλα τα τραγούδια
Αλλά συμβαίνει στα περισσότερα
Πχ το πετά ψηλά είναι πολύ καυλωτικο τραγούδι και το χει ηχογραφήσει σωστά
Ακούγεται Γεμάτη η φωνή και χωρίς γεμίσματα
Καλε μου άγγελε
Η φωνή ακούγεται τέλεια.
Και σε άλλα.

Ή αυτός θεωρεί εσκεμμένα πως κάποια τραγουδια πρέπει να τα γράψει έτσι ή ο παραγωγός κάτι κάνει.
Φωνή μπορεί να μην βγαίνει τόσο αβίαστα μελωδική πια
Αλλά εδώ που έχουμε φτάσει αν έχεις καλό παραγωγό και καλή εταιρεία κάνεις παπάδες.
Δε λέει τίποτα πόσο χρόνο αφιερώνεις.
Αν έχεις επιλέξει τα κομμάτια γίνονται όλα στο αψε σβήσε
Καρράς πχ ακούγεται κρύσταλλο.
Και αν ακούσεις λάιβ πια δε τραβάει .
Αλλά είπαμε EMI
Εξόριστος στην 8η λεωφόρο...
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

Καλά προφανώς δεν είπα ότι ειναι ολα τα τραγούδια προβληματικά , απλά δεν θα επρέπε να είναι κανένα προβληματικό... Και ξεκολλήστε με την ΕΜΙ δεν παίζει κανένα ρόλο η εταιρεία στο θέμα της παραγωγής πέρα από το οικονομικό (που για μένα δεν είναι το κυριότερο αίτιο της κατάστασης). Εκτός αν μιλάμε για αλλαγή παραγωγού που εκεί ναι αν η αλλαγή παραγωγού συνεπάγεται με το Μπένετο, τότε συμφωνώ.
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Apolitos77
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2020 5:11 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Apolitos77 »

Με τον Μπενετο ο Νότης διέκοψε την συνεργασία επειδή ο Μπενετος ήθελε να κάνει την δουλειά του όπως αυτός ξέρει και ο Νότης ήθελε να επεμβαίνει στην παραγωγή.
Με τον κ. Βλαχο δεν υπάρχει καμία '' σύγκρουση '', σε όλα ναι δηλαδή και πλέον ο Νότης τον εμπιστεύεται με κλειστά τα μάτια.
Συν τοις άλλοις ο Νότης πιστεύει ότι η φωνή του πρέπει να σκεπαζεται είτε από όργανα είτε από β φωνές γιατι νομίζει έτσι ότι ακούγεται καλύτερα.
Αυτά οποίος έχει βρεθεί στις πρόβες και έχει συνομιλήσει με τους υπεύθυνους του ήχου μπορεί να τα επιβεβαιωσει.
Το θέμα λοιπόν με τις ηχογραφήσεις είναι αυτό που ανέφερα σε προηγούμενη ανάρτηση σε συνδυασμό με αυτά που γράφω εδώ.
Και τι ζητάμε στην τελική?? Μια ωραία ακουστική στην ηχογράφηση της φωνής του καλλιτέχνη..
Να ακούμε και να λέμε τι φωνάρα είναι αυτή.
Αυτο που λέγαμε παλιότερα. Και επίσης να λέμε πόσο αρμονικά συνδέονται τα όργανα μεταξύ τους( ενορχήστρωση)
Και κάτι τελευταίο, να χρησιμοποιεί βιολί κλαρίνο περισσότερο από ηλεκτρικές κιθάρες.
GiannisGr
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 6:50 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiannisGr »

Γνωρίζει κανείς τι έχει γίνει με την συναυλία του Χρυσοβέργη που θα ήταν και ο Νότης ως πρώτο όνομα
Υπάρχει ενδεχόμενο να πραγματοποιηθεί στο μέλλον η αναβλήθηκε τελείως ;
στο χώμα σου Ελλάδα μα εσυ δεν είσαι εδώ
Trelos Notikos 2019
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 4:47 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos Notikos 2019 »

Apolitos77 έγραψε: Τετ Δεκ 30, 2020 1:19 pm Με τον Μπενετο ο Νότης διέκοψε την συνεργασία επειδή ο Μπενετος ήθελε να κάνει την δουλειά του όπως αυτός ξέρει και ο Νότης ήθελε να επεμβαίνει στην παραγωγή.
Με τον κ. Βλαχο δεν υπάρχει καμία '' σύγκρουση '', σε όλα ναι δηλαδή και πλέον ο Νότης τον εμπιστεύεται με κλειστά τα μάτια.
Συν τοις άλλοις ο Νότης πιστεύει ότι η φωνή του πρέπει να σκεπαζεται είτε από όργανα είτε από β φωνές γιατι νομίζει έτσι ότι ακούγεται καλύτερα.
Αυτά οποίος έχει βρεθεί στις πρόβες και έχει συνομιλήσει με τους υπεύθυνους του ήχου μπορεί να τα επιβεβαιωσει.
Το θέμα λοιπόν με τις ηχογραφήσεις είναι αυτό που ανέφερα σε προηγούμενη ανάρτηση σε συνδυασμό με αυτά που γράφω εδώ.
Και τι ζητάμε στην τελική?? Μια ωραία ακουστική στην ηχογράφηση της φωνής του καλλιτέχνη..
Να ακούμε και να λέμε τι φωνάρα είναι αυτή.
Αυτο που λέγαμε παλιότερα. Και επίσης να λέμε πόσο αρμονικά συνδέονται τα όργανα μεταξύ τους( ενορχήστρωση)
Και κάτι τελευταίο, να χρησιμοποιεί βιολί κλαρίνο περισσότερο από ηλεκτρικές κιθάρες.
Πωπω ναι ένα κομμάτι τύπου ανησυχώ ρε φίλε.
Ας ελπίσουμε αν και όποτε βγάλει τα χορευτικά να έχει ένα δύο δυνατά ζεϊμπέκικα και ένα τέτοιο σα το ανησυχώ τύπου.
Αν και μένα δε θα με χάλαγε 7 + 1 για να βάλει το στγν αγκαλιά σου κανονικά ηχογραφημένο...
Εξόριστος στην 8η λεωφόρο...
Άβαταρ μέλους
ilias16
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ilias16 »

Χρόνια πολλά καλή χρονιά με υγεία και ελευθερία αδέλφια!Ακούστε το τραγούδι που ανέβασε ο Μουκίδης στο προφίλ του.Αν δεν το πει ο Νότης αυτό καλύτερα να μείνει στο συρτάρι για πάντα.Όπως το λέω.
Να'ρθεις ξανά ΧΑΡΑΜΑΤΑ.......
Απάντηση