ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
supernatural22

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από supernatural22 »

Μάλλον θα έχει τα πιο καλά pop/rock κομμάτια του,σίγουρα θα έχει "Το παλιό μου παλτό","Το δωμάτιο" και ελπίζω να έχει και το "Ψάξε με"!
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

xalia o neos mazo

vgike episis kasetina tou Alkinoou Ioannidi - peripou 80euro! :039:

den m aresei i idea diaskevon palion kommation tou Danti
Παρε ανασα και παμε...
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

gianniskard έγραψε:Makari o Mazwnakis na vgalei yperoxo cd opws ta Isia Anapoda pou eixe kommatares

emena den m arese katholou to cd ekeino. protimo to Oxi kai ta Nai mou
Παρε ανασα και παμε...
black_gold
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 04, 2010 2:10 pm

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από black_gold »

black_gold έγραψε:Ο Χρήστος Δάντης ετοιμάζει νέο album με διασκευές παλιών δικών του τραγουδιών και 2 νέα κομμάτια, το ένα σε μουσική δική του και στίχους της Νίκης Παπαθεοχάρη και το άλλου σε μουσική/στίχους του Γιώργου Μουκίδη!! :whatever:
Tελικά, το νέο album του Δάντη θα είναι ένα τυπικό best of το οποίο θα περιλαμβάνει αυτά τα δύο νέα τραγούδια - το ένα θα αρχίσει να ακούγεται σε λίγες μέρες - δύο διασκευές από παλιότερα κομμάτια - το ένα θα είναι "Το Δωμάτιο" - και ίσως να μπει η διασκευή του Billie Jean από τον Chris Cornell την οποία είχε παρουσιάσει στο X Factor και είχε συζητηθεί πολύ!! :whatever:
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

I like people too much or not at all.
supernatural22

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από supernatural22 »

Ο Δάντης είχε βγάλει και best of το 2002,χωρίς νέα κομμάτια!Δεν υπάρχει λόγος να βγει best of!Για να βάλει το Maya Maya και το Beautiful????Καλύτερα κάποιο mini album με 8 κομμάτια!
gianniskard
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 2:20 am

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gianniskard »

Ton Fevrouario o Rouvas tha vgalei kainourgio tragoudi
minerboh

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minerboh »

supernatural22 έγραψε:Ο Δάντης είχε βγάλει και best of το 2002,χωρίς νέα κομμάτια!Δεν υπάρχει λόγος να βγει best of!Για να βάλει το Maya Maya και το Beautiful????Καλύτερα κάποιο mini album με 8 κομμάτια!
Έχω την εντύπωση οτι τα εν λόγω κομμάτια δεν θα μπουν στη νέα συλλογή.
gianniskard
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 2:20 am

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gianniskard »

Tin paragwgi sto kainourgio tragoudi tou Saki pou tha vgei ton allo mina tin exei kanei o Tony Mauridis to egrapse sto profile tou
gianniskard
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 2:20 am

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gianniskard »

Toni Mavridis
sakiiiiiii!!!!! new song in progress coming soon
PROSEXOS
gianniskard
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 2:20 am

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gianniskard »

Entek
Δημοσιεύσεις: 17203
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2004 12:26 am

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Entek »

Bασικά στη Sony έβγαλε τους δίσκους: Ένα Τραγούδια Ακόμα, Maya-Maya, Κατα Βάθως, Mην Πείς Ποτέ, Εκτός Τροχιάς, Σκοτώνω και το Τα Δικά Μας Τραγούδια. Νομίζω από 7 δίσκους σε 8 χρόνια πορείας κάνουν ένα πολύ καλό best of. Τώρα έχει 9 studio albums (Δακτυλικά Αποτυπώματα, Αμαν, Άλα, 4, Τάμα, Φωνή Βωόντος, Τα Γιουσουφάκια, Το Παλιό Μου Παλτο και Το Δωμάτιο) πριν από τη παρουσία του με τη Sony δεν ξέρω αν θα το έκανε career-spaning best of album τότε 2 CD δε νομίζω να είναι αρκετά!

Αν και, αν είναι δίσκος με διασκευές τότε θα έχει τραγούδια από όλη τη καριέρα του σίγουρα!
Κάτι μου λέει ότι σύντομα θα 'ρθουν καλύτερες μέρες!!!
black_gold
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 04, 2010 2:10 pm

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από black_gold »

supernatural22 έγραψε:Ο Δάντης είχε βγάλει και best of το 2002,χωρίς νέα κομμάτια!Δεν υπάρχει λόγος να βγει best of!Για να βάλει το Maya Maya και το Beautiful????Καλύτερα κάποιο mini album με 8 κομμάτια!

To best of που επικαλείσαι είχε κυκλοφορήσει από την Minos - EMI, όταν αυτή η εταιρεία, κάτω από την ταμπέλα της Capitol διαχειριζόταν το ρεπερτόριο της BMG, λίγα χρόνια πριν την ένωση της τελευταίας με την Sony Music, την εταιρεία με την οποία συνεργάζεται ο Δάντης από το 2003. Αν προσέξεις, αυτό το best of είναι ελλιπέστατο. Έβαλαν 20 τραγούδια, επειδή τόσα χωρούσε 1 cd, παραλείποντας κομμάτια από τα Δαχτυλικά Αποτυπώματα και Το Δωμάτιο, τα πιο επιτυχημένα από άποψη πωλήσεων album του, επειδή είχαν κυκλοφορήσει από άλλες εταιρείες, δηλαδή από τη Sony και την Nitro αντίστοιχα. Ωστόσο, οι προαναφερθείσες εταιρείες είχαν παραχωρήσει από ένα κομμάτι, δηλαδή το Σκάσε και Το Δωμάτιο. Επιπλέον, δεν έγινε βέβαια καινούργια φωτογράφηση - αφού ο Δάντης ανήκε στη Sony - αλλά χρησιμοποιήθηκε υλικό από Το Παλιό μου Παλτό, το τελευταίο album του Δάντη στην BMG.

Επομένως, νομίζω ότι δικαιούται ένα ολοκληρωμένο best of album μετά από τόσα χρόνια! Άλλωστε, πέρα από τις όποιες αντιρρήσεις για τον στίχο των τραγουδιών που επικαλείσαι, από άποψη παραγωγής, στέκονται μια χαρά. Ίσως είναι κομμάτια που εξέφρασαν σε κάποιο βαθμό τη διάθεση και τον ενθουσιασμό εκείνης της εποχής (βλ. χρηματιστήριο, Ολυμπιακοί Αγώνες, Eurovision). Εκτός από αυτά, υπάρχουν και άλλα κομμάτια τα οποία χωράνε σε ένα best of album από το Ένα τραγούδι ακόμα, το Εκτός Τροχιάς και το Τα δικά μας τραγούδια.

Αν και έχω μία υποψία ότι πάλι θα είναι ένα cd. Μακάρι να διαψευστώ... :whatever:
Mits
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2011 9:55 am

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mits »

Πιστεύω πως το νέο cd του Δάντη δε θα είναι απλώς ένα best of, αλλά τα τραγούδια θα είναι τραγουδισμένα από την αρχή σε διαφορετικό στυλ. Όσο για τη συλλογή που λέτε, αυτή είχε κυκλοφορήσει αρχικά από τη Minos EMI, όταν η τελευταία διαχειριζόταν το ρεπερτόριο της BMG που είχε κλείσει στη χώρα μας το 2001. Στη συνέχεια, όταν έγινε η παγκόσμια συγχώνευση Sony και BMG, η συλλογή κυκλοφόρησε αυτούσια με το σήμα της Sony επάνω. Το ίδιο πχ. είχε γίνει και με μια συλλογή του Χατζηγιάννη από τότε που ήταν στη BMG. Όσο για τα δικαιώματα, ο Δάντης ήταν πάντα είτε στη Sony, είτε στη BMG, με τη μόνη εξαίρεση το Δωμάτιο του 2001 που ήταν στη Nitro (που δε γνωρίζω ποιος έχει τα δικαιώματα την εν λόγω εταιρείας πλέον). Επομένως θέμα δικαιωμάτων δεν τίθεται στη συντριπτική πλειοψηφία των τραγουδιών και μπορούν να κυκλοφορήσουν όλα κανονικά. Πιστεύω πως θα δώσει βαρύτητα στα πιο "κλασικά" του τραγούδια της δεκαετίας του 90.
Άβαταρ μέλους
Dimitris96
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2007 12:16 am

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitris96 »

to Pasxa, neos olokliromenos diskos apo ton Noti Sfakianaki :wink:
Notis Sfakianakis
MusicLover
Δημοσιεύσεις: 7163
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2008 1:30 pm
Τοποθεσία: KRHTH

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MusicLover »

Dimitris96 έγραψε:to Pasxa, neos olokliromenos diskos apo ton Noti Sfakianaki :wink:
Συντελεστές;
Μαλλί, βάτα συμπεθέρα, ντέφι-ντέφι.
minerboh

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minerboh »

Μάγκες, σόρρυ για το άσχετο αλλά πρέπει όπως δήποτε να το διαβάσετε αυτό!
viewtopic.php?f=4&t=34757
tgoj18
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2010 1:18 am

Re: ΝΕΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ 2012!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tgoj18 »



Υπέροχο!
Απάντηση