Νότης Σφακιανάκης

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
Dimitris96
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2007 12:16 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitris96 »

eptapsuxos έγραψε: Τετ Μαρ 04, 2020 11:05 pm
jdarmody έγραψε: Τετ Μαρ 04, 2020 10:25 pm Ψοφάτε όλοι για αντιπαράθεση πάντως...τι ασχολείστε αν χαλιέστε...
Δεν γραφουν δυστυχως ολοι πολιτισμενα οπως εσυ και εγω. Εχω καταλαβει οτι καποια ατομα που εχουν γραφτει πολλα χρονια θεωρουν οτι κατεχουν και αξιωματα στο φορουμ. Να ενημερωσω λοιπον οτι διαβαζα οχι αυτο το φορουμ αλλα το notis.gr απο το 2005 οταν οι ιδιοι δεν ειχαν καν ιντερνετ...
Οκ μπράβο και εγω το ίδιο
Και τι παει να πει αυτο δηλαδή ;

Μπορεί να ηταν βάρη το «αερολογίες» και ζήτω συγγνώμη Γι αυτο !

Τέλος πάντων ο κάθε ένας με την άποψη του
Notis Sfakianakis
fasma88
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 9:46 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fasma88 »

Καλησπερα κι απο μενα παιδια.
Ειχα γραψει πριν πολυ καιρο, αλλα διαβαζω το forum σχεδον καθημερινα.
Θα ηθελα να πω τη γνωμη μου σχετικα με το Εμπειριων Συλλεκτης.
Λοιπον, προφανως θεωρω πως ειναι οντως live ο δισκος απο το 1 εως το 12 αν θυμαμαι καλα.
Οσον αφορα τους live δισκους , συνηθως η εγγραφη γινεται πολυκαναλα. Τι εννοω με αυτο: Η καθε φωνη και το καθε οργανο γραφεται ξεχωριστα σε διαφορετικο καναλι (διαφορετικο αρχειο ηχου δηλαδη). Δηλαδη γραφουν το καθε οργανο ξεχωριστα, την καθε φωνη ξεχωριστα και βαζουν και μικροφωνα (πυκωτικα κατα βαση) για να καταγραψουν την ατμοσφαιρα , τις φωνες του κοσμου και τα χειροκροτηματα.
Απο εκει και επειτα ο ηχοληπτης μπορει να τα ρυθμισει οπως θελει και να κανει οτι θελει. Π.χ. μπορει στο live να παιζουν ταυτοχρονα σ' ενα σημειο μπουζουκι και βιολι. Μπορει λοιπον αν θελει να σβησει το βιολι και ν' ακουγεται στο cd μονο μπουζουκι. Κι ας παιζανε στο live και τα δυο.
Μπορει αν κανει λαθος ο τραγουδιστης σ' ενα στιχο να το διορθωσουν το σημειο εκεινο μετα.
Στο εμπειριων λοιπον, εχουν δωσει στα πυκνωτικα που ειναι για τον κοσμο ενταση μονο στα χειροκροτηματα.
Μολις ξεκιναει το τραγουδι , τα εχουν ρυθμισει ωστε ξ' ακουγονται χαμηλα. Αν προσεξετε στο Ja star amenge οταν παιζει η κιθαρα, ακουγεται απο πισω ο κοσμος , αλλα πολυ στο βαθος και μονο αν δυναμωσετε την ενταση. Προφανως θελανε και το κανανε αυτο, διοτι τα τραγουδια αυτα ειναι ακουστικα οποτε δεν χορευε κανεις ωστε να χρειαστει ν' ακουγονται σφυριγματα, παλαμακια και τετοια. Οποτε αν τ' αφησαν δυνατα, θ' ακουγαμε απλα μια ενοχλητικη βαβουρα. Αρα καλα κανανε και βαλανε τον κοσμο πολυ πισω, μιας και θελανε να δωσουν βαση στα τραγουδια και στην ερμηνεια.
Επισης, δεν αποκλειεται να πεταγε και παλι ατακες ο Νοτης και απλα να κοψανε τα συγκεκριμενα σημεια απο το καναλι της φωνης. Μπορει να γινει πανευκολα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι live o δισκος, φυσικα και ειναι.
Στο ενθυμιον λοιπον, εκτος απο τα οργανα και τις φωνες , εχουνε δωσει ενταση και στα πυκνωτικα που ειχαν βαλει για το κοσμο. Και προφανως δεν ανεβοκατεβαζανε την ενταση των πυκνωτικων μικροφωνων , αλλα την αφησανε σταθερη ετσι ωστε να συνυπαρχει ο ηχος της ορχηστρας και της φωνης με τον ηχο του κοσμου. Εκει λοιπον τα εχουνς αφησει ν' ακουγονται ολα , χειροκροτηματα, φωνες, ατακες , τα παντα. Θελανε να δωσουν την αισθηση του μαγαζιου, να βαζουν τον ακροατη στο κλιμα και το πετυχανε αψογα. Αν κανανε στο ενθυμιον το ιδιο που κανανε στο Εμπειριων, θ' ακουγαμε ενα ξενερωτο πραγμα.
Στις νυχτες μαγικες παλι, ανεβοκατεβαζουν την αισθηση του κοσμου αναλογα τη στιγμη. Δηλαδη π.χ. το "Θυσιαστηκα" φερνει πιο πολυ σε στουντιακο (δεν ειναι φυσικα) και σε στυλ Εμπειριων ενω στο "Για σενανε φοβαμαι", δινεται λιγο η αισθηση του live στα couple και στα ρεφρεν την δινουν κανονικα και ακουγεται ο κοσμος. Παντως η αισθηση του κοσμου στις "Νυχτες μαγικες" δεν φτανει σε καμια περιπτωση την αισθηση του Ενθυμιον, στο Ενθυμιον ειναι η ιδανικη.
Αλλο παραδειγμα : Το Ολα live του Γονιδη. Εκει ειμαι 100 % σιγουρος πως ειναι live ο δισκος, ομως εχω την εντυπωση πως δεν πρεπει να εχουν βαλει καθολου μικροφωνα πυκνωτικα για τον κοσμο. Διοτι οταν ο Γονιδης, αφηνει το τραγουδι στον κοσμο, αυτος ισα που ακουγεται, οτι επιασε δηλαδη το δυναμικο μικροφωνο του Γονιδη (βαλτε το track 6 του CD 1 , μη ρωτας το γιατι, και θα καταλαβετε). Σε αυτο το δισκο παιζει οντως τα χειροκροτηματα μεταξυ των τραγουδιων να ειναι απλως εφε που μπηκε μετα και οχι απο το live. Ο δισκος ομως και το προγραμμα ειναι 100 % ζωντανο και πραγματικο. Μαλιστα ο συγκεκριμενος δισκος εχει βγει και σε dvd , και στο dvd μεταξυ των τραγουδιων τα χειροκροτηματα ισα που ακουγονται, ενω στο cd ακουγονται κανονικα. Παιζει μαλιστα μια μικρη πιθανοτητα η εγγραφη του live να εχει στερεοφωνικα και οχι πολυκαναλα, δηλαδη ολη η ορχηστρα σε ενα αρχειο ηχου (αν και νομιζω οτι πολυκαναλη).
Στερεοφωνικη εγγραφη live ειναι σιγουρα του Γιαννη Βασιλειου και της Χαρας Βερρα. Αν ακουσετε θα καταλαβετε.
Παντως τα Εμπειριων, Ενθυμιον και Νυχτες μαγικες ειναι 100 % live. Στις νυχτες μαγικες βεβαια παιζει να κανανε προσθεσεις σε καποια χειροκροτηματα απο αλλα τραγουδια του Νοτη στο live, κατι που φαινεται στον Ηλιο Θεο. Αν ακουσετε στο βαθος, μολις αρχιζει το τραγουδι, ακουγεται ο Νοτης να λεει " Ητανε καλο το χειροκροτημα" . Πραγμα που σημαινει οτι το πηραν απο την Εισαγωγη!
Και κατι τελευταιο. Το Ja star amenge στο Εμπειριων ο Νοτης το λεει στη Λα μινορε, στο live του Rex στη Σολ μινορε και στο Ενθυμιον στη Φα (2 τονους κατω απο το Εμπειριων). Ειναι ενας λογος που φαινεται διαφιρετικη η ερμηνεια.
Να ' στε καλα παιδια!
Trelos Notikos 2019
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 4:47 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos Notikos 2019 »

fasma88 έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 12:23 am Καλησπερα κι απο μενα παιδια.
Ειχα γραψει πριν πολυ καιρο, αλλα διαβαζω το forum σχεδον καθημερινα.
Θα ηθελα να πω τη γνωμη μου σχετικα με το Εμπειριων Συλλεκτης.
Λοιπον, προφανως θεωρω πως ειναι οντως live ο δισκος απο το 1 εως το 12 αν θυμαμαι καλα.
Οσον αφορα τους live δισκους , συνηθως η εγγραφη γινεται πολυκαναλα. Τι εννοω με αυτο: Η καθε φωνη και το καθε οργανο γραφεται ξεχωριστα σε διαφορετικο καναλι (διαφορετικο αρχειο ηχου δηλαδη). Δηλαδη γραφουν το καθε οργανο ξεχωριστα, την καθε φωνη ξεχωριστα και βαζουν και μικροφωνα (πυκωτικα κατα βαση) για να καταγραψουν την ατμοσφαιρα , τις φωνες του κοσμου και τα χειροκροτηματα.
Απο εκει και επειτα ο ηχοληπτης μπορει να τα ρυθμισει οπως θελει και να κανει οτι θελει. Π.χ. μπορει στο live να παιζουν ταυτοχρονα σ' ενα σημειο μπουζουκι και βιολι. Μπορει λοιπον αν θελει να σβησει το βιολι και ν' ακουγεται στο cd μονο μπουζουκι. Κι ας παιζανε στο live και τα δυο.
Μπορει αν κανει λαθος ο τραγουδιστης σ' ενα στιχο να το διορθωσουν το σημειο εκεινο μετα.
Στο εμπειριων λοιπον, εχουν δωσει στα πυκνωτικα που ειναι για τον κοσμο ενταση μονο στα χειροκροτηματα.
Μολις ξεκιναει το τραγουδι , τα εχουν ρυθμισει ωστε ξ' ακουγονται χαμηλα. Αν προσεξετε στο Ja star amenge οταν παιζει η κιθαρα, ακουγεται απο πισω ο κοσμος , αλλα πολυ στο βαθος και μονο αν δυναμωσετε την ενταση. Προφανως θελανε και το κανανε αυτο, διοτι τα τραγουδια αυτα ειναι ακουστικα οποτε δεν χορευε κανεις ωστε να χρειαστει ν' ακουγονται σφυριγματα, παλαμακια και τετοια. Οποτε αν τ' αφησαν δυνατα, θ' ακουγαμε απλα μια ενοχλητικη βαβουρα. Αρα καλα κανανε και βαλανε τον κοσμο πολυ πισω, μιας και θελανε να δωσουν βαση στα τραγουδια και στην ερμηνεια.
Επισης, δεν αποκλειεται να πεταγε και παλι ατακες ο Νοτης και απλα να κοψανε τα συγκεκριμενα σημεια απο το καναλι της φωνης. Μπορει να γινει πανευκολα. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι live o δισκος, φυσικα και ειναι.
Στο ενθυμιον λοιπον, εκτος απο τα οργανα και τις φωνες , εχουνε δωσει ενταση και στα πυκνωτικα που ειχαν βαλει για το κοσμο. Και προφανως δεν ανεβοκατεβαζανε την ενταση των πυκνωτικων μικροφωνων , αλλα την αφησανε σταθερη ετσι ωστε να συνυπαρχει ο ηχος της ορχηστρας και της φωνης με τον ηχο του κοσμου. Εκει λοιπον τα εχουνς αφησει ν' ακουγονται ολα , χειροκροτηματα, φωνες, ατακες , τα παντα. Θελανε να δωσουν την αισθηση του μαγαζιου, να βαζουν τον ακροατη στο κλιμα και το πετυχανε αψογα. Αν κανανε στο ενθυμιον το ιδιο που κανανε στο Εμπειριων, θ' ακουγαμε ενα ξενερωτο πραγμα.
Στις νυχτες μαγικες παλι, ανεβοκατεβαζουν την αισθηση του κοσμου αναλογα τη στιγμη. Δηλαδη π.χ. το "Θυσιαστηκα" φερνει πιο πολυ σε στουντιακο (δεν ειναι φυσικα) και σε στυλ Εμπειριων ενω στο "Για σενανε φοβαμαι", δινεται λιγο η αισθηση του live στα couple και στα ρεφρεν την δινουν κανονικα και ακουγεται ο κοσμος. Παντως η αισθηση του κοσμου στις "Νυχτες μαγικες" δεν φτανει σε καμια περιπτωση την αισθηση του Ενθυμιον, στο Ενθυμιον ειναι η ιδανικη.
Αλλο παραδειγμα : Το Ολα live του Γονιδη. Εκει ειμαι 100 % σιγουρος πως ειναι live ο δισκος, ομως εχω την εντυπωση πως δεν πρεπει να εχουν βαλει καθολου μικροφωνα πυκνωτικα για τον κοσμο. Διοτι οταν ο Γονιδης, αφηνει το τραγουδι στον κοσμο, αυτος ισα που ακουγεται, οτι επιασε δηλαδη το δυναμικο μικροφωνο του Γονιδη (βαλτε το track 6 του CD 1 , μη ρωτας το γιατι, και θα καταλαβετε). Σε αυτο το δισκο παιζει οντως τα χειροκροτηματα μεταξυ των τραγουδιων να ειναι απλως εφε που μπηκε μετα και οχι απο το live. Ο δισκος ομως και το προγραμμα ειναι 100 % ζωντανο και πραγματικο. Μαλιστα ο συγκεκριμενος δισκος εχει βγει και σε dvd , και στο dvd μεταξυ των τραγουδιων τα χειροκροτηματα ισα που ακουγονται, ενω στο cd ακουγονται κανονικα. Παιζει μαλιστα μια μικρη πιθανοτητα η εγγραφη του live να εχει στερεοφωνικα και οχι πολυκαναλα, δηλαδη ολη η ορχηστρα σε ενα αρχειο ηχου (αν και νομιζω οτι πολυκαναλη).
Στερεοφωνικη εγγραφη live ειναι σιγουρα του Γιαννη Βασιλειου και της Χαρας Βερρα. Αν ακουσετε θα καταλαβετε.
Παντως τα Εμπειριων, Ενθυμιον και Νυχτες μαγικες ειναι 100 % live. Στις νυχτες μαγικες βεβαια παιζει να κανανε προσθεσεις σε καποια χειροκροτηματα απο αλλα τραγουδια του Νοτη στο live, κατι που φαινεται στον Ηλιο Θεο. Αν ακουσετε στο βαθος, μολις αρχιζει το τραγουδι, ακουγεται ο Νοτης να λεει " Ητανε καλο το χειροκροτημα" . Πραγμα που σημαινει οτι το πηραν απο την Εισαγωγη!
Και κατι τελευταιο. Το Ja star amenge στο Εμπειριων ο Νοτης το λεει στη Λα μινορε, στο live του Rex στη Σολ μινορε και στο Ενθυμιον στη Φα (2 τονους κατω απο το Εμπειριων). Ειναι ενας λογος που φαινεται διαφιρετικη η ερμηνεια.
Να ' στε καλα παιδια!
Τα πες όλα Κάιντα εξήγησες και με παραδείγματα
εγώ μόνο θα πω
Ότι όσοι ξέρουν και αγαπούν το Νότη
Καταλαβαίνουν
Ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση
Να πει βγάζω λάιβ δίσκο και είναι στουντιακος όλος
Οπότε τα υπόλοιπα περισσεύουν
Ααα
Και ούτε θα έκανε ποτέ ζωντανή σύνδεση στο μαγαζί σε κάποιο κανάλι στη τηλεόραση
Όπως έκανε πιο παλιά
Και να λέει live notis στο τάδε μαγαζί
Και να μην είναι live
Γιατί το είδα και αυτό τα Χριστούγεννα στο Καρρά
Που σε ένα τραγούδι επειδή ήταν playback μπερδεύτηκε
Και φάνηκε στη τηλεόραση
Εξόριστος στην 8η λεωφόρο...
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2089
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

fasma88 έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 12:23 am Στις νυχτες μαγικες βεβαια παιζει να κανανε προσθεσεις σε καποια χειροκροτηματα απο αλλα τραγουδια του Νοτη στο live, κατι που φαινεται στον Ηλιο Θεο. Αν ακουσετε στο βαθος, μολις αρχιζει το τραγουδι, ακουγεται ο Νοτης να λεει " Ητανε καλο το χειροκροτημα" . Πραγμα που σημαινει οτι το πηραν απο την Εισαγωγη!
Στις νυκτες μαγικες οντως το ειχα καταλαβει αυτο με τα χειροκροτηματα ,οτι μερικα τα βαλανε απο αλλα σημεια, αλλα αυτο με τον Ηλιο θεο που το καταλαβες ρε φιλε, μπραβο σου! :mrgreen:
Τωρα το ακουσα και εγω πιο προσεκτικα και ξενερωσα με τον Βλαχο... :fryingpan:
eptapsuxos
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2019 3:16 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από eptapsuxos »

Εγω γραφω οτι στους ζωντανους δισκους( εμπειριων και Νυχτες Μαγικες) εχουν τοποθετησει εφε δλδ μετακινουμενα ή ψευτικα χειροκροτηματα αλλος ακουει τα μπραβο. Τι αλλο θα δω εδω μεσα?

ΥΓ. Θα ηθελα να εκφρασω την ανησυχια μου στη διαχειριστρια. Φοβαμαι να πω τη γνωμη μου μη τυχον και ενοχληθουν 2 4 ατομα εδω μεσα. Οπου γνωμη βλεπε ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ φυσικα.
Άβαταρ μέλους
ΜΑΓΔΑ
Δημοσιεύσεις: 9120
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2004 12:05 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΓΔΑ »

Θα το ξαναπώ: Δεν είμαστε εδώ πέρα για να κάνουμε τους μπαμπούλες, να κόβουμε και να ράβουμε.
Θέλουμε απλά να υπάρχει ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων.

Ή θα λύσετε τα θέματά σας μέσω των προσωπικών μηνυμάτων, ή αν δε σας αρέσει εδώ, μπορείτε να αποχωρήσετε ησύχως.
Life is a RollerCoaster...
eptapsuxos
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2019 3:16 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από eptapsuxos »

Ενταξει αφου λοιπον αφηνεις Μαγδα να παραβιαζονται οι οροι του Φορουμ με τον ιδιο ακριβως τροπο θα τους απανταω και εγω. Αερολογιες αυτοι αερολογιες και εγω.

ΥΓ. Ενας απο τους ορους του φορουμ ειναι οτι δεν προσβαλουμε ποτε συνομιλητη μας και δεν χαρακτηριζουμε αρνητικα ποστ συνομιλητων μας. Αλλα καποιοι και καποιες τα εχουν ξεχασει αυτα και αναφερονται σε μπαμπουλες και κοκκινους δρακους.
Notis7Arxontas
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2018 1:39 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Notis7Arxontas »

Ρε παιδια ας σταματησει ολο αυτο.Ολοι εμεις που ειμαστε σε αυτο το φορουμ αγαπαμε τον Νότη.Αρα κατι μας ενωνει.Δεν χρειαζεται να εχουμε συνεχεια αντιπαραθεσεις.Καθε αποψη ειναι δεκτη.
GiannisGr
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 6:50 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiannisGr »

Βλέπω τόσες μέρες αυξημένη δραστηριότητα εδώ μέσα και λέω θα χουμε κανα νεο από καινούργιο τραγούδι δίσκο κλπ
Και ανταυτου τα περισσότερα μηνύματα είναι καβγάδες για το αν ένας δίσκος είναι ζωντανός η όχι και για το αν ο ένας πρόσβαλε τον άλλον λέγοντας αερολογίες την τοποθέτηση του
Λες και άμα κάποιος κρίνει την τοποθέτηση μου αερολογία η όχι θα έχει αντίκτυπο στην προσωπική μου ζωή και δεν θα ξανά κοιμηθώ το βράδυ
Σοβαρευτείτε λίγο όλοι ανώνυμα γράφουμε εδώ μέσα θέλοντας να μάθουμε και οποίος έχει την δυνατότητα να μεταφέρει νέα για τον αγαπημένο μας καλλιτέχνη
Στα @@ μου αν κάποιος εδώ μέσα σχολιάσει αρνητικά η όχι για οποιαδιποτε μου τοποθέτηση ας ξεφύγουμε από όλο αυτό
στο χώμα σου Ελλάδα μα εσυ δεν είσαι εδώ
Tsachno21
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 7:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tsachno21 »

GiannisGr έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 7:27 pm Βλέπω τόσες μέρες αυξημένη δραστηριότητα εδώ μέσα και λέω θα χουμε κανα νεο από καινούργιο τραγούδι δίσκο κλπ
Και ανταυτου τα περισσότερα μηνύματα είναι καβγάδες για το αν ένας δίσκος είναι ζωντανός η όχι και για το αν ο ένας πρόσβαλε τον άλλον λέγοντας αερολογίες την τοποθέτηση του
Λες και άμα κάποιος κρίνει την τοποθέτηση μου αερολογία η όχι θα έχει αντίκτυπο στην προσωπική μου ζωή και δεν θα ξανά κοιμηθώ το βράδυ
Σοβαρευτείτε λίγο όλοι ανώνυμα γράφουμε εδώ μέσα θέλοντας να μάθουμε και οποίος έχει την δυνατότητα να μεταφέρει νέα για τον αγαπημένο μας καλλιτέχνη
Στα @@ μου αν κάποιος εδώ μέσα σχολιάσει αρνητικά η όχι για οποιαδιποτε μου τοποθέτηση ας ξεφύγουμε από όλο αυτό
Πες τα φίλε.. Αν και νομίζω ότι το όλο θέμα δημιουργείται από ένα συγκεκριμένο άτομο.. Τέλος πάντων όλη η ουσία του φόρουμ είναι αυτή που έγραψες..
Trelos Notikos 2019
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 4:47 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos Notikos 2019 »

Πάντως αυτό που γίνεται τις τελευταίες μέρες με τις δηλώσεις του Νότη δεν το έχω ξαναδεί και με ξαφνιασε θετικά που έστω μερικοί ακόμη και μετά από 30 χρόνια πολέμου κατάλαβαν πως αυτός ο άνθρωπος δεν είναι κανας τυχαίος.
Είμαι σε φάση άτομα στενά μου που μου έλεγαν τα γνωστά ακούς αυτόν τον φασίστα τον Χρυσαυγιτη
Και τώρα ανεβάζουν αποσπάσματα από τις δηλώσεις
Και μάλιστα ένας μου έστειλε και μήνυμα να πάμε στο μαγαζί.

Τα λέμε εμείς χρόνια
Ο Νότης είναι Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ
Και δε χρειαζόμασταν καμία επιβεβαίωση....
Εξόριστος στην 8η λεωφόρο...
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »



Στο "Ήλιος θεός" πάντως αν θύμαμαι καλά είχε αναφερθεί ότι είχε πει το ίδιο κουπλέ και στην αρχή και στο τέλος γι αυτό το κόψανε κάπως απότομα στον δίσκο (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει). Προφανώς και κάποια χειροκροτήματα σε όλους του ζωντανούς του δίσκους είναι κονσέρβα, βοηθάνε άλλωστε και σαν "σύνδεσμος" από το ένα τραγούδι στο άλλο ειδικά αν δεν είναι έτσι και στη πραγματική ροή του προγράμματος.

Υ.Γ. Παραπάνω, έχουν αναφερθεί μερικά πολύ σωστά και τεκμηριωμένα πράγματα και δυστυχώς αρκετές κοτσάνες... Γενικά καλό έιναι για κάποιοι να ηρεμήσουν και να μην είναι απόλυτοι... Επίσης, έμενα προσωπικά η εικόνα του φορουμ τις τελευταίες μέρες με έχει απογοητεύσει...
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Αν δεν σας αρέσει μια άποψη μπορείτε απλά να την αγνοήσετε. Μπορεί κάποιος να είναι τρελαμένος με το Νότη και να θέλει να γράφει 100 ποστ τη μέρα με αερολογίες τι θα κάνουμε, θα τον φιμώσουμε; Δεν καταλαβαίνω προς τι η τόση ευαισθησία. Οι χαρακτηρισμοί γίνονται πάντα από συγκεκριμένα άτομα και δεν βλέπω να απογοητεύεστε το ίδιο.
Και στη τελική, θίγεστε αν κάποιος πει ότι ένα τραγούδι δεν είναι πραγματικό live; Ο φίλος παραπάνω το ανέλυσε εξαιρετικά, χωρίς να χαρακτηρίσει κανέναν.
Κανενός η άποψη δεν έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από του αλλου. Όλοι κάνουμε σημαντικά ή και ανούσια σχόλια. Άλλος ενδιαφέρεται για το νέο δίσκο, άλλος για εμφανίσεις άλλος μπορεί να θέλει να πει τον πόνο του.
Είχε γράψει ο άλλος τα παράπονα του τότε που πήγε Νότη δυο φορές και Νότη δεν είδε και μόνο που δεν τον φάγατε εκ του ασφαλούς πάντα.
Αραξτε εν ολίγοις.
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
eptapsuxos
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2019 3:16 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από eptapsuxos »

Tsachno21 έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 7:50 pm
GiannisGr έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 7:27 pm Βλέπω τόσες μέρες αυξημένη δραστηριότητα εδώ μέσα και λέω θα χουμε κανα νεο από καινούργιο τραγούδι δίσκο κλπ
Και ανταυτου τα περισσότερα μηνύματα είναι καβγάδες για το αν ένας δίσκος είναι ζωντανός η όχι και για το αν ο ένας πρόσβαλε τον άλλον λέγοντας αερολογίες την τοποθέτηση του
Λες και άμα κάποιος κρίνει την τοποθέτηση μου αερολογία η όχι θα έχει αντίκτυπο στην προσωπική μου ζωή και δεν θα ξανά κοιμηθώ το βράδυ
Σοβαρευτείτε λίγο όλοι ανώνυμα γράφουμε εδώ μέσα θέλοντας να μάθουμε και οποίος έχει την δυνατότητα να μεταφέρει νέα για τον αγαπημένο μας καλλιτέχνη
Στα @@ μου αν κάποιος εδώ μέσα σχολιάσει αρνητικά η όχι για οποιαδιποτε μου τοποθέτηση ας ξεφύγουμε από όλο αυτό
Πες τα φίλε.. Αν και νομίζω ότι το όλο θέμα δημιουργείται από ένα συγκεκριμένο άτομο.. Τέλος πάντων όλη η ουσία του φόρουμ είναι αυτή που έγραψες..
[/quote



Το συγκεκριμενο ατομα ειναι πολυ ανωτερο σου πνευματικα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eptapsuxos την Παρ Μαρ 06, 2020 1:02 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
eptapsuxos
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2019 3:16 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από eptapsuxos »

Trelos Notikos 2019 έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 7:53 pm Πάντως αυτό που γίνεται τις τελευταίες μέρες με τις δηλώσεις του Νότη δεν το έχω ξαναδεί και με ξαφνιασε θετικά που έστω μερικοί ακόμη και μετά από 30 χρόνια πολέμου κατάλαβαν πως αυτός ο άνθρωπος δεν είναι κανας τυχαίος.
Είμαι σε φάση άτομα στενά μου που μου έλεγαν τα γνωστά ακούς αυτόν τον φασίστα τον Χρυσαυγιτη
Και τώρα ανεβάζουν αποσπάσματα από τις δηλώσεις
Και μάλιστα ένας μου έστειλε και μήνυμα να πάμε στο μαγαζί.

Τα λέμε εμείς χρόνια
Ο Νότης είναι Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ
Και δε χρειαζόμασταν καμία επιβεβαίωση....
Πολυ απλα καταλαβαν την ορθοτητα των επιχειρηματων του Νοτη.
eptapsuxos
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2019 3:16 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από eptapsuxos »

jdarmody έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 9:41 pm Αν δεν σας αρέσει μια άποψη μπορείτε απλά να την αγνοήσετε. Μπορεί κάποιος να είναι τρελαμένος με το Νότη και να θέλει να γράφει 100 ποστ τη μέρα με αερολογίες τι θα κάνουμε, θα τον φιμώσουμε; Δεν καταλαβαίνω προς τι η τόση ευαισθησία. Οι χαρακτηρισμοί γίνονται πάντα από συγκεκριμένα άτομα και δεν βλέπω να απογοητεύεστε το ίδιο.
Και στη τελική, θίγεστε αν κάποιος πει ότι ένα τραγούδι δεν είναι πραγματικό live; Ο φίλος παραπάνω το ανέλυσε εξαιρετικά, χωρίς να χαρακτηρίσει κανέναν.
Κανενός η άποψη δεν έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από του αλλου. Όλοι κάνουμε σημαντικά ή και ανούσια σχόλια. Άλλος ενδιαφέρεται για το νέο δίσκο, άλλος για εμφανίσεις άλλος μπορεί να θέλει να πει τον πόνο του.
Είχε γράψει ο άλλος τα παράπονα του τότε που πήγε Νότη δυο φορές και Νότη δεν είδε και μόνο που δεν τον φάγατε εκ του ασφαλούς πάντα.
Αραξτε εν ολίγοις.
Επιτελους και ενας λογικος εδω μεσα. Μη πεις τη γνωμη σου αρχιζουν τους χαρακτηρισμους. Ο Νοτης θα ντρεποταν για 4 5 ατομα εδω μεσα που ειναι κατα της ελευθεριας του λογου και με το παραμικρο αρχιζουν τους χαρακτηρισμους.

ΥΓ. Για μενα αυτα τα 5 ατομα δεν γραφουν απλως αερολογιες αλλα ειναι ανουσια σχολιασμου αυτα που γραφουν κακεντρεχιες και αηδιες. Εν ολιγοις βλακεις γραφουν. :hysterical: :hysterical: :hysterical: χαχα.(Σας απανταω ε το δικο σας τροπο για να δειτε ποσο ωραιοι ειναι οι χαρακτηρισμοι)
eptapsuxos
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2019 3:16 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από eptapsuxos »

eptapsuxos έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 12:45 am
Tsachno21 έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 7:50 pm
GiannisGr έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 7:27 pm Βλέπω τόσες μέρες αυξημένη δραστηριότητα εδώ μέσα και λέω θα χουμε κανα νεο από καινούργιο τραγούδι δίσκο κλπ
Και ανταυτου τα περισσότερα μηνύματα είναι καβγάδες για το αν ένας δίσκος είναι ζωντανός η όχι και για το αν ο ένας πρόσβαλε τον άλλον λέγοντας αερολογίες την τοποθέτηση του
Λες και άμα κάποιος κρίνει την τοποθέτηση μου αερολογία η όχι θα έχει αντίκτυπο στην προσωπική μου ζωή και δεν θα ξανά κοιμηθώ το βράδυ
Σοβαρευτείτε λίγο όλοι ανώνυμα γράφουμε εδώ μέσα θέλοντας να μάθουμε και οποίος έχει την δυνατότητα να μεταφέρει νέα για τον αγαπημένο μας καλλιτέχνη
Στα @@ μου αν κάποιος εδώ μέσα σχολιάσει αρνητικά η όχι για οποιαδιποτε μου τοποθέτηση ας ξεφύγουμε από όλο αυτό
Πες τα φίλε.. Αν και νομίζω ότι το όλο θέμα δημιουργείται από ένα συγκεκριμένο άτομο.. Τέλος πάντων όλη η ουσία του φόρουμ είναι αυτή που έγραψες..
[/quote




:fryingpan: :fryingpan: :fryingpan: :fryingpan:
Tsachno21
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 7:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tsachno21 »

Πριν κάποιο καιρό ο Ματθαίος Γιαννούλης νομίζω είχε ανεβάσει ένα ποστ ότι έχει δώσει στον Νοτη ένα τραγούδι που έλεγε ότι θα είναι το ζεϊμπέκικο της δεκαετίας (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).. Ξέρει κανείς τί έγινε τελικά; Μήπως είναι το όμορφα ψέματα; Αν και δεν νομίζω
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

Tsachno21 έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 1:17 am Πριν κάποιο καιρό ο Ματθαίος Γιαννούλης νομίζω είχε ανεβάσει ένα ποστ ότι έχει δώσει στον Νοτη ένα τραγούδι που έλεγε ότι θα είναι το ζεϊμπέκικο της δεκαετίας (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).. Ξέρει κανείς τί έγινε τελικά; Μήπως είναι το όμορφα ψέματα; Αν και δεν νομίζω
Νομίζω ότι ο Διονύσης Παπασχοινάς (Πέτα ψηλά, Προξενιό) έχει γράψει τα "Όμορφα Ψέμματα".
Γενικά πολλά έχουν γραφτεί για τραγούδια αλλά δεν ξέρουμε αν προχώρησαν. Πχ αυτά που έδωσε ο Χρυσοβέργης.

Υ.Γ. Δεν αποκλείεται να έχουμε τηλεοπτική συνέντευξη, λίγο πριν ή λίγο μετά το Πάσχα...
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
Hardivic
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 7:02 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hardivic »

J&B έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 8:38 pm

Στο "Ήλιος θεός" πάντως αν θύμαμαι καλά είχε αναφερθεί ότι είχε πει το ίδιο κουπλέ και στην αρχή και στο τέλος γι αυτό το κόψανε κάπως απότομα στον δίσκο (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει).
Ισχύει 100%. Εκείνες τις δυο αν θυμάμαι καλά βραδιές που έκανε τις ηχογραφήσεις ήταν ο χειρότερος Νότης της σεζόν. Μάλλον για καποιον ανεξήγητο λόγο είχε άγχος. Πετσόκοψε το ήλιος θεός, ηταν μέτριος φωνητικα και ερμηνευτικά (σε σχέση με τις υπόλοιπες μέρες πάντα) και φυσικά η μεγάλη απογοήτευση, πέρα από την άθλια μίξη του Βλάχου, ήταν η επιλογή των κομματιών..Τι κομμάτια έλεγε εκείνη τη χρονιά!!! Από το ποτ πουρί του Βοσκόπουλου, από κομμάτια του Στράτου, χαμός...Βέβαια σε κουβέντα που κάναμε με τον Ίδιο, κατάλαβα ότι δεν έβαλε περισσότερα τέτοια κομμάτια λόγω δικαιωμάτων
Απάντηση