Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

Την Κυριακή 6/12 μαζί με το Βήμα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
billakos24
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 4:34 am

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από billakos24 »

panosif έγραψε:









Δεν θα παίξουν στον Ρυθμό 94,9 τα τραγούδια. :cry2:

Ούτε καν στον Λάμψη. :fan:
All of our endings can be found in our beginnings...
Άβαταρ μέλους
billakos24
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 4:34 am

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από billakos24 »

ADAM2 έγραψε:Πολύ ωραίος ο δίσκος, μπράβο γι' άλλη μια φορά στην Ελεωνόρα που ερμηνεύει όμορφα τραγούδια. :clap:
Δε μου έμεινε κάποιο πολύ όπως στην προηγούμενη δουλειά της, αλλά σίγουρα θέλουν κι άλλα ακούσματα τα τραγούδια για να σου μείνουν.
προς το παρόν μ' αρέσει ακόμη πολύ το κλαίει ο άγγελός μου. :007:
Με λίγα λόγια ''πολύ ωραίος δίσκος, δεν μου έμεινε κανένα''. :fan:
All of our endings can be found in our beginnings...
markella
Δημοσιεύσεις: 2526
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 2:32 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από markella »

τον ακουσα....
δε μου εμεινε κατι με την πρωτη ακροαση, δεν ζητησα να επιστρεψω σε καποιο τραγουδι, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλη δουλεια...

θα επανελθω....
Θέλω να είμαι ελεύθερος κι ας τερματίζω δεύτερος!
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από stelios »

Πολύ καλή δουλειά.Δύση και ανατολή,Μαργαρίτα,Το κορμί της Κοραλίας τα πρώτα που ξεχώρισα.
Στο repeat παίζει όμως το ομότιτλο για την ώρα.

Όχι δεν έφευγες, ερχόσουν
Και το παιδάκι που 'χα κρύψει
Τριάντα χρόνια μες τη θλίψη
Το σκοτωμένο, το λυπόσουν
:007:
I like people too much or not at all.
markella
Δημοσιεύσεις: 2526
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 2:32 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από markella »

panosif έγραψε:Την Κυριακή 6/12 μαζί με το Βήμα
Εικόνα
Εικόνα
Η ΕΠΙΜΟΝΗ ΤΟΥ ΕΝΤΕΧΝΟΥ.....με κανει να εχω μια επιμονη να ξερασω
Θέλω να είμαι ελεύθερος κι ας τερματίζω δεύτερος!
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

markella έγραψε:Η ΕΠΙΜΟΝΗ ΤΟΥ ΕΝΤΕΧΝΟΥ.....με κανει να εχω μια επιμονη να ξερασω
Δεν αναφέρεται στην Ελεωνόρα ο συγκεκριμένος τίτλος.Είναι άρθρο που υπάρχει στο περιοδικό.
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από ADAM2 »

billakos24 έγραψε:Με λίγα λόγια ''πολύ ωραίος δίσκος, δεν μου έμεινε κανένα''. :fan:
:thumbup: Θέλει κι άλλη προσοχή. :fan:
Nothing lasts forever but the earth and sky
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη ετοιμάζεται να ανεβεί στη σκηνή

Μιλάει για τον νέο δίσκο της, για τη μετά Πιαφ εποχή και για την έμπνευση του έρωτα

Εικόνα

Η επίσημη έναρξη της ώριμης φάσης της καριέρας της Ελεωνόρας Ζουγανέλη σηματοδοτείται από το νέο άλμπουμ της με τίτλο «Μ' αγαπούσες κι άνθιζε». Η τραγουδίστρια του μεγάλου σουξέ «Η επιμονή σου», μία από τις πιο αναγνωρίσιμες και αγαπητές φωνές της γενιάς της, συνεργάζεται για πρώτη φορά στην πορεία της αποκλειστικά με δύο δημιουργούς, τον συνθέτη (και στιχουργό σε τρία κομμάτια) Μίνω Μάτσα και τη στιχουργό Ελένη Φωτάκη. «Νομίζω πως το άλμπουμ αυτό έχει μπροστά του μια μεγάλη διαδρομή. Δεν έχω την αγωνία που είχα άλλες φορές. Περιμένω, βέβαια, να δω πώς θα το εισπράξει ο κόσμος» σχολιάζει η ίδια.

Όλα σχεδόν τα τραγούδια μιλούν για τον έρωτα. Πιστεύεις ότι έχεις περάσει από όλα τα στάδιά του; «Ναι. Ο έρωτας είναι μια τεράστια πηγή δημιουργίας και έμπνευσης σε όποια μορφή και αν τον βιώνεις, είτε στην αρχή του είτε στη φθορά, στην ανία ή στο τέλος. Για εμένα είναι ευτυχείς οι άνθρωποι που μπορούν να ερωτεύονται συχνά, ακόμη και αν δεν μιλάμε πάντα για τον απόλυτο έρωτα, γιατί έτσι κρατιέσαι σε εγρήγορση».

«Όλα σταθμοί για να πάω κάπου. Κάπου που πρώτη φορά δεν γνωρίζω. Κάπου που νιώθω απλά ότι πρέπει να βρεθώ» γράφεις στο σημείωμα του άλμπουμ. Αυτό σημαίνει ότι αφέθηκες στα χέρια άλλων; «Ναι, αφέθηκα, αν και δυσκολεύτηκα πολύ, γιατί συνήθως έχω εγώ την ευθύνη για τα πράγματα και έχω μάθει έτσι. Τώρα που υπήρχαν και άλλες δύο ισχυρές προσωπικότητες - και μάλιστα με ενεργό ρόλο - δυσκολεύτηκα. Στην αρχή ήθελα να έχω λόγο για όλα, αλλά αυτό δεν έβγαζε πουθενά, έχανα χρόνο, οπότε κάποια στιγμή αποφάσισα να αρχίσω να τους ακούω. Στην αρχή αυτό έβγαινε στους άλλους σαν αδιαφορία, όμως οδήγησε τελικά σε μια αίσθηση χαλαρότητας που δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα στο στούντιο. Αναγκάστηκα δηλαδή να εμπιστευτώ δύο ανθρώπους, είχα μάλλον και την απαιτούμενη ωριμότητα για να το κάνω. Σε άλλη φάση της ζωής μου, όσο και να μου άρεσαν τα τραγούδια, δεν ξέρω αν θα είχα την ίδια πίστη και την ίδια υπομονή. Τώρα πια μπορώ να πω ότι έχω δεθεί και με τους δύο. Η δουλειά αυτή έχει ολοκληρωθεί και υπάρχει μεγάλη ευχαρίστηση για αυτό. Υπάρχει όμως και κάτι που οφείλω αποκλειστικά στον Μίνω, ο οποίος επέμεινε από την αρχή να είμαι παρούσα σε κάθε φάση της ηχογράφησης. Χάρη στην επιμονή του νιώθω τώρα αυτή τη δουλειά πιο δική μου, δεν είμαι απλώς η τραγουδίστρια».

Υπάρχει κάποιος στίχος που σε εκφράζει πολύ; «Πάρα πολλοί στίχοι και είναι εντυπωσιακό γιατί θα έλεγα ότι δεν μοιάζουμε με την Ελένη Φωτάκη. Ισως τελικά να διαφέρουμε στο ότι δεν έχω αυτή την έκφραση την τόσο εκδικητική, την εσωτερική, που τη χαρακτηρίζει βαθύ σκοτάδι. Ωστόσο, επειδή δεν πιστεύω ότι τα πράγματα γίνονται τυχαία, δεν θεωρώ ότι η Ελένη ήρθε στον δρόμο μου, μετά τη δική μου διαδρομή με την Πιαφ, εντελώς συμπτωματικά. Μπορεί λίγα χρόνια πριν να αδυνατούσα να καταλάβω αυτά τα τραγούδια ή ίσως να μου άρεσαν, αλλά να μην έβρισκα τον τρόπο να συνδεθώ μαζί τους. Εχω αδυναμία στη "Μαργαρίτα", όμως είναι πολλά τα τραγούδια που νιώθω ότι είναι η ζωή μου».

Αναφέρεσαι στην Πιαφ σαν να πέρασες κάποιου τύπου υπαρξιακή κρίση ερμηνεύοντας αυτόν τον ρόλο... «Ακόμη την περνάω. Ισως να μην έφταιγε η παράσταση και να ήταν απλώς η στιγμή που θα μου συνέβαινε και το έχω συνδυάσει. Προσπαθώ ακόμη να βρω τα γράδα μου. Μου άλλαξε τη ζωή αυτός ο ρόλος. Πώς άλλοι λένε προ Χριστού, μετά Χριστόν; Εγώ λέω προ Πιαφ, μετά Πιαφ».

Εικόνα

Ο Μίνως Μάτσας είπε σε ανύποπτη στιγμή πως η φωνή σου αλλάζει. Τι σημαίνει αυτό; «Μπορεί να είναι και ηλικιακό, μπορεί και να αλλάζει πραγματικά η χροιά μου. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι νιώθω πιο ήσυχη, δεν ζορίζομαι. Βέβαια, δεν ξέρω αν είχαν ξαναγραφτεί συνειδητά τραγούδια για εμένα έως τώρα. Ο Μίνως ήξερε τη φωνή μου, ίσως αυτό να βοήθησε στο να τραγουδήσω στη δική μου γκάμα, στη συχνότητα, στους τόνους μου. Ηθελα όμως κι εγώ να βγει στον δίσκο αυτό που συμβαίνει στις συναυλίες μου, όπου είμαι πολύ συναισθηματική, εκφράζομαι καλύτερα. Το στούντιο δεν το ένιωθα οικείο παλαιότερα».

Ανησυχείς καθόλου σχετικά με το ενδεχόμενο να αποξενώσει αυτή η δουλειά μερίδα των θαυμαστών σου; «Προτού δημιουργηθεί ο δίσκος είχα μεγάλη αγωνία. Προέρχομαι από μια μεγάλη επιτυχία και δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία να κυνηγήσω την επανάληψή της. Τώρα που έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα του αποτελέσματος δεν αισθάνομαι ότι με απομακρύνει από το κοινό μου, έχει τα πάντα. Μπορεί να φανεί περίεργο σε κάποιους αυτό που θα πω, αλλά το "Μπάσταρδε πονάνε οι λέξεις" δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη συναισθηματική απόκλιση από το "Ως κι οι θάλασσες", για παράδειγμα. Η ίδια γκόμενα είναι, που μεγάλωσε. Μικρή μπορεί και να βρίσεις, μεγαλώνοντας βρίσκεις άλλες λέξεις. Απλώς πρόκειται για μια δουλειά που χρειάζεται ουσιαστική ακρόαση».

Οι εμφανίσεις σου με τη Φωτεινή Βελεσιώτου και τον Δημήτρη Υφαντή μοιάζουν να φέρνουν κοντά τρεις διαφορετικούς μουσικούς κόσμους. Πώς προέκυψε το «Κόντρα ντουέτο»; «Δεν ξέρω γιατί είπα ότι θα ήθελα να συνεργαστώ με τη Φωτεινή Βελεσιώτου. Φυσικά υπήρχε η σκέψη ότι έχει δουλέψει και εκείνη με τον Μίνω και την Ελένη, και αφού ηχογραφήσαμε και οι δύο Μάτσα και Φωτάκη, γιατί να μην τους τραγουδήσουμε και ζωντανά; Μετά μου ήρθε στο μυαλό ο Δημήτρης Υφαντής, ο οποίος προέρχεται από την παραδοσιακή μουσική. Θα ήθελα ιδανικά να έρθουμε κοντά και να μοιραστούμε ό,τι έχουμε να πούμε. Μόνο έτσι αξίζει να γίνονται οι συνεργασίες. Ελπίζω να το καταφέρουμε. Είμαι πολύ ευτυχισμένη όμως. Με την ορχήστρα μας, για παράδειγμα, ένιωσα τρομερή ασφάλεια και χαρά στην περιοδεία, περάσαμε ένα πολύ ωραίο καλοκαίρι. Θα προσπαθήσουμε να συμβεί το ίδιο και τώρα». l

Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη, η Φωτεινή Βελεσιώτου και ο Δημήτρης Υφαντής θα εμφανίζονται στην Ακτή Πειραιώς από τις 18 Δεκεμβρίου.

* Δημοσιεύθηκε στο BHmagazino την Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015


http://www.tovima.gr/vimagazino/intervi ... aid=759274
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

Ελεωνόρα Ζουγανέλη – Φωτεινή Βελεσιώτου

ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΥΦΑΝΤΗΣ

Εικόνα

Δυο διαφορετικές φωνές, δυο διαφορετικές γυναίκες, μια απρόσμενη αλλά απόλυτα ταιριαστή συνάντηση επί σκηνής!

Δυο μοναδικές φωνές, δυο πολύ σημαντικές ερμηνεύτριες που ενώ φαινομενικά δεν έχουν κοινά, μοιράζονται την ίδια αγάπη και πάθος για το καλό ελληνικό τραγούδι, πάθος που θα τις φέρει μαζί στη σκηνή της Ακτής Πειραιώς από τη Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015 και κάθε Παρασκευή και Σάββατο.

Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη, μια από τις σημαντικότερες φωνές της ελληνικής μουσικής σκηνής που ξέρει να βάζει ψηλά τον πήχη και να τον ξεπερνάει κάθε φορά, θα συμπράξει με την Φωτεινή Βελεσιώτου, τη ροκ ρεμπέτισσα όπως την αποκαλούν πολλοί, με τη δωρική, χαρακτηριστική και ιδιαίτερη φωνή της σε ένα πρόγραμμα γεμάτο αγαπημένα κλασσικά τραγούδια, επιλογές από τη προσωπική δισκογραφία και των δυο και παντρέματα φωνών σε μια συνεργασία γεμάτη εκτίμηση, αλήθεια, εμπιστοσύνη και αγάπη.

Μαζί τους επί σκηνής και ο Δημήτρης Υφαντής, που με την καθάρια φωνή και ψυχή του θα μας ταξιδέψει σε γνωστά παραδοσιακά μουσικά μονοπάτια.

Από τη Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου, η Ελεωνόρα Ζουγανέλη, η Φωτεινή Βελεσιώτου και ο Δημήτρης Υφαντής στην ΑΚΤΗ ΠΕΙΡΑΙΩΣ, πλαισιωμένοι από μια ομάδα εξαιρετικών μουσικών. Μαζί τους οι: Νίκος Καλαντζάκος: πλήκτρα, Νίκος Πασσαλίδης: έγχορδα, Γιώργος Καραμφίλης: μπουζούκι, Δημήτρης Μπαρμπαγάλας: κιθάρες, Ντίνος Χατζηιορδάνου: ακορντεόν, Παρασκευάς Κίτσος: Μπάσο, Γιάννης Αγγελόπουλος: Τύμπανα, Γιώργος Κοτσίνης: κλαρίνο.

Info:

Σκηνοθεσία: Αργυρώ Χιώτη
Κείμενα: Θανάσης Αλευράς
Ενορχηστρώσεις: Νίκος Καλαντζάκος
Σχεδιασμός φωτισμού: Περικλής Μαθιέλης
Σχεδιασμός Ήχου: Αργύρης Λιανός, Brian Coon
Σκηνογραφία: Κωνσταντίνος Ζαμάνης
Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ελεωνόρα Ζουγανέλη
Οργάνωση παραγωγής: Κατερίνα Παπαδοπούλου
Ώρα έναρξης: 11.00
Είσοδος με ποτό: 15€
Φιάλη ποτού: 130€
Φιάλη λευκό κρασί: 65€
Φιάλη κόκκινο κρασί: 75€
Ακτή Πειραιώς: Πειραιώς 178 & Λαμίας 4, Ταύρος
Τηλ. 210 3418020

http://www.elzoni.gr/html/ent/352/ent.59352.asp
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

Από την φωτογράφιση για το νέο album.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

Πήγα στην παρουσίαση του album της στο Art Factory.
Τραγούδησε live (με τη συνοδεία του Μάτσα στο πιάνο αλλά και με την ορχήστρα της) τα Κλαίει ο άγγελός μου,Το κορμί της Κοραλίας,Ως κι οι θάλασσες,Το τελευταίο σου το γεια,Χωρίς εξηγήσεις και Μαργαρίτα.Καταπληκτικές ερμηνείες σε όλα. :clap:
Επίσης τραγούδησαν μαζί της ο Υφαντής (τι φωνάρα έχει ο άνθρωπος :surprised: ) και η Βελεσιώτου.
Εκεί και η Μποφίλιου η οποία έχει γίνει γκομενάρα. :shock:
Μετά από αρκετές ακροάσεις του album και αφού το άκουσα και live σήμερα είμαι σίγουρος πια πως το αγαπημένο μου τραγούδι από το album είναι το Ως κι οι θάλασσες. :007:
Γενικά υπέροχη δουλειά που της αξίζουν τα καλύτερα. :give_rose:
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosif την Πέμ Δεκ 10, 2015 10:20 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

ΕΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΝΕΟΥ ALBUM
«Μ’ ΑΓΑΠΟΥΣΕΣ ΚΙ ΑΝΘΙΖΕ»
ΜΟΥΣΙΚΗ: ΜΙΝΩΣ ΜΑΤΣΑΣ
ΣΤΙΧΟΙ: ΕΛΕΝΗ ΦΩΤΑΚΗ, ΜΙΝΩΣ ΜΑΤΣΑΣ
ART FACTORY - TEXNOΣΤΑΣΙΟ, ΤΕΤΑΡΤΗ 09.12.2015

Την Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015, η Ελεωνόρα Ζουγανέλη παρουσίασε το νέο της album με τίτλο «Μ’ ΑΓΑΠΟΥΣΕΣ ΚΙ ΑΝΘΙΖΕ» στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο του ART FACTORY – ΤΕΧΝΟΣΤΑΣΙΟ.

Η βραδιά ξεκίνησε με την Διευθύνουσα Σύμβουλο της Minos-EMI/Universal, κα Μαργαρίτα Μάτσα η οποία καλωσόρισε τους παρευρισκόμενους και μίλησε μεταξύ άλλων και για αυτή τη συνεργασία των τριών: «Δεν είναι πολλές οι φορές τα τελευταία δέκα χρόνια που έχουμε ένα ολοκληρωμένο άλμπουμ με έναν συνθέτη, μια στιχουργό και μια ερμηνεύτρια. Στην ουσία έχουμε ένα μια συνεργασία με 3 συνδημιουργούς θα μπορούσα να πω, έχοντας ο καθένας στον πρότερο καλλιτεχνικό του βίο, μια πετυχημένη σταδιοδρομία.
Η αλήθεια είναι ότι τον Μίνω Μάτσα τον ξέρω πολύ καλά, με την Ελεωνόρα συνεργάζομαι περίπου δέκα χρόνια και ξέρω κάπως αρκετά καλά και τα δικά της χούγια. Χαίρομαι όμως που μέσα απ αυτή την διαδικασία γνώρισα πολύ καλά και αγάπησα την Ελένη Φωτάκη.
Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι ο καθένας ξεπέρασε τα δικά του όρια και τα στεγανά του, έκανε ανυπέρβλητες υποχωρήσεις και όλοι μαζί μάθαμε τι σημαίνει να γεννιέται κάτι μέσα από αντιθέσεις.
Είναι γιορτή λοιπόν η σημερινή βραδιά, αφού έχουμε στα χέρια μας τον καρπό αυτής της συνεργασίας και προτρέχω να πω ότι το αποτέλεσμα δικαιώνει όλους όσους δεν κατέθεσαν τα όπλα μπροστά σε δυσκολίες που έμοιαζαν ανυπέρβλητες μιας και από τις πρώτες κιόλας ακροάσεις, οι κριτικές είναι εξαιρετικές, τόσο από τους επαγγελματίες ακροατές του χώρου όσο και από το κοινό που χάρη στην ενέργεια της Groupama Ασφαλιστικής άκουσε τα τραγούδια πριν την κυκλοφορία του άλμπουμ. Και θέλω να την ευχαριστήσω την Groupama Ασφαλιστική που είναι πάντα αρωγός στον πολιτισμό.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα Μ.Μ.Ε. για την μαζική στήριξη του άλμπουμ και τον Μελωδία 99,2 που είναι ο χορηγός επικοινωνίας του CD».

Στη συνέχεια, η Ελεωνόρα Ζουγανέλη και ο Μίνως Μάτσας μίλησαν για το cd αλλά και για τη συνεργασία αυτή ενώ αμέσως μετά η Ελεωνόρα παρέα με τους εννέα εξαιρετικούς μουσικούς της τραγούδησε κομμάτια από το νέο δίσκο: «ΩΣ ΚΙ ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΕΣ», «ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΗΣ ΚΟΡΑΛΙΑΣ», «ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΓΕΙΑ», «ΧΩΡΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ», «ΚΛΑΙΕΙ Ο ΆΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ», «ΜΕΙΝΕ», «ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ» που κέρδισαν τις καλύτερες εντυπώσεις.

Στο τέλος, κάλεσε κοντά της την Φωτεινή Βελεσιώτου και τον Δημήτρη Υφαντή και με αφορμή τη συνεργασία τους φέτος το χειμώνα από τη Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου στην ΑΚΤΗ ΠΕΙΡΑΙΩΣ, τραγούδησαν και οι τρεις μαζί το τραγούδι «ΔΙΑΦΑΝΟΣ», ένα πολύ μικρό δείγμα της επί σκηνής συνεργασία τους.

Ο νέος δίσκος της Ελεωνόρας λοιπόν είναι αποτέλεσμα μιας σύμπραξης τριών, ένα μοίρασμα εμπειριών, συναισθημάτων, μια συνάντηση που γέννησε 12 ξεχωριστά τραγούδια τα οποία μιλάνε για όσα θυμόμαστε και για αυτά που πιθανώς θα ζήσουμε- στιγμές, που έρχονται η μία μετά την άλλη και όπως λένε οι ίδιοι οι συντελεστές, ήρθαν για να ζεσταίνουν τις ψυχές όλων μας και να πούνε μόνο αλήθειες.

ΕΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ
ΝΕΑ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ
«Μ’ ΑΓΑΠΟΥΣΕΣ ΚΙ ΑΝΘΙΖΕ»
ΜΟΥΣΙΚΗ: ΜΙΝΩΣ ΜΑΤΣΑΣ
ΣΤΙΧΟΙ: ΕΛΕΝΗ ΦΩΤΑΚΗ, ΜΙΝΩΣ ΜΑΤΣΑΣ
ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗ MINOS EMI ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΣΚΟΠΩΛΕΙΑ
ΚΑΙ ΤΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΔΙΣΚΩΝ

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42591
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: EΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ THREAD

Δημοσίευση από panosif »





Απάντηση