Η σειρά εμφάνισης των τραγουδιών του ελληνικού τελικού, αλλά και των ημιτελικών της Eurovision!

8/2/2010
www.musiccorner.gr

Πραγματοποιήθηκε σήμερα, στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ, παρουσία των εκπροσώπων των δισκογραφικών εταιρειών, η κλήρωση για τη σειρά εμφάνισης των 9 τραγουδιών από τα οποία θα επιλεγεί εκείνο που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο 55ο Διαγωνισμό Τραγουδιού της Eurovision.

Τα εννέα υποψήφια τραγούδια θα παρουσιαστούν για πρώτη φορά στο κοινό στις 5 Μαρτίου σε ειδική εκπομπή, η οποία θα μεταδοθεί από τη ΝΕΤ στις 22.00, ενώ η ίδια  σειρά εμφάνισης των τραγουδιών θα ισχύσει και για τη βραδιά του ελληνικού τελικού,  η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 12 Μαρτίου και θα μεταδοθεί απευθείας από τη συχνότητα της  ΝΕΤ στις 22.00.

Η σειρά μετάδοσης των  τραγουδιών  διαμορφώθηκε ως εξής:

1. «ILLUSION»
ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΑΤΖΗΝΑΣΙΟΣ
ΣΤΙΧΟΙ: ΠΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ – GALE ΠΕΤΡΟΥ
ΜΟΥΣΙΚΗ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΧΑΤΖΗΝΑΣΙΟΣ

2. «GAME OF LIFE»
SECOND SKIN
ΣΤΙΧΟΙ – ΜΟΥΣΙΚΗ : SUNNY ΜΠΑΛΤΖΗ

3. «Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΝΩΕ» (“NOAH’S ARK”)
ΜΑΝΟΣ ΠΥΡΟΒΟΛΑΚΗΣ, ΜΑΖΙ ΤΟΥ Η ΕΛΕΝΗ ΦΟΥΡΕΙΡΑ ΚΑΙ Ο DON’T ASK (ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΝΤΟΥΡΑΚΗΣ)
ΣΤΙΧΟΙ – ΜΟΥΣΙΚΗ : ΜΑΝΟΣ ΠΥΡΟΒΟΛΑΚΗΣ- ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΙΓΚΑΣ

4. «OPA»
ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΛΚΑΙΟΣ & FRIENDS
ΣΤΙΧΟΙ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ- FRIENDS
ΜΟΥΣΙΚΗ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΛΚΑΙΟΣ

5. «ΠΟΛΕΜΑΩ»
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΑΔΗΜΟΣ|
ΣΤΙΧΟΙ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΑΔΗΜΟΣ
ΜΟΥΣΙΚΗ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ

6. «ΚΙΝΕΖΟΣ»
ΜΕΛΙΣΣΕΣ
ΣΤΙΧΟΙ – ΜΟΥΣΙΚΗ: ΜΕΛΙΣΣΕΣ

7. «ENJOY THE DAY»
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΥΓΟΥΣΤΑΚΗ
ΣΤΙΧΟΙ: KATERINE AVGOUSTAKIS, YVES GAILLARD
ΜΟΥΣΙΚΗ: YVES GAILLARD
Η συμμετοχή της Κατερίνας Αυγουστάκη ακυρώθηκε λόγω διαρροής του τραγουδιού της στο Internet και αναμετάδοσης από τηλεοπτικές εκπομπές.

8. «TOUCH ME DEEP INSIDE»
EMIGRE
ΣΤΙΧΟΙ: ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΤΥΡΑΚΗΣ
ΜΟΥΣΙΚΗ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΝΙΩΤΑΚΗΣ

9. «TABLES ΑRE ΤURNING»
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ
ΣΤΙΧΟΙ – ΜΟΥΣΙΚΗ: LEONIDAS CHANTZARAS, PATRIC SARIN, ALI TENNANT

——–

Αξίζει να σημειωθεί, επίσης, ότι  χθες,  στο Όσλο,  έγινε η κλήρωση από την οποία προέκυψε η σειρά εμφάνισης των χωρών στον  55ο Διαγωνισμό Τραγουδιού που θα πραγματοποιηθεί εκεί στις 25, 27 και 29 Μαΐου. Σύμφωνα με την κλήρωση, η χώρα μας θα εμφανιστεί στον Α’ ημιτελικό (25 Μαΐου) στην δεύτερη δεκάδα. Αναλυτικά οι κληρώσεις για τους δύο ημιτελικούς έχουν ως εξής:

Α’  ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (25 ΜΑΪΟΥ):

Α.  ΜΕΡΟΣ
ΣΕΡΒΙΑ
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
ΡΩΣΙΑ
ΣΛΟΒΑΚΙΑ
ΒΟΣΝΙΑ – ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ
ΜΟΛΔΑΒΙΑ
ΛΕΤΟΝΙΑ
ΕΣΘΟΝΙΑ

Β.  ΜΕΡΟΣ
ΕΛΛΑΔΑ
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
ΜΑΛΤΑ
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
FYROM
ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
ΒΕΛΓΙΟ
ΠΟΛΩΝΙΑ
ΑΛΒΑΝΙΑ

Στον πρώτο ημιτελικό ψηφίζουν επίσης : Γερμανία και Ισπανία

Β’ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (27 ΜΑΪΟΥ):

Α. ΜΕΡΟΣ
ΕΛΒΕΤΙΑ
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ
ΣΟΥΗΔΙΑ
ΟΥΚΡΑΝΙΑ
ΔΑΝΙΑ
ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ
ΙΣΡΑΗΛ
ΑΡΜΕΝΙΑ

Β. ΜΕΡΟΣ:
ΓΕΩΡΓΙΑ
ΤΟΥΡΚΙΑ
ΙΡΛΑΝΔΙΑ
ΣΛΟΒΕΝΙΑ
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
ΚΡΟΑΤΙΑ
ΚΥΠΡΟΣ
ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Στον δεύτερο ημιτελικό ψηφίζουν επίσης : Νορβηγία, Ηνωμένο Βασίλειο, Γαλλία

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here