NEA SYNENTEFKSI TOU PLOUTARXO STON ELLHNIKO - DIAVASTE

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

NEA SYNENTEFKSI TOU PLOUTARXO STON ELLHNIKO - DIAVASTE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

Προσιτός και γλυκομίλητος, ο Γιάννης Πλούταρχος επισκέφτηκε πρόσφατα το στούντιο του ραδιοφωνικού σταθμού «92,8 ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ FM» με αφορμή την ολοκλήρωση των εμφανίσεών του στην Θεσσαλονίκη.

Ο δημοφιλής τραγουδιστής άνοιξε την καρδιά του στον Mr Music Γιώργο Χαριζάνη και επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά τον χαρακτηρισμό «του καλού παιδιού», καθώς μοίρασε αυτόγραφα και φωτογραφήθηκε με τους δεκάδες οπαδούς του που συγκεντρώθηκαν στα γραφεία του 92,8 ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ FM.



Απαντώντας με αφοπλιστική ειλικρίνεια σε όλες τις ερωτήσεις, αναφέρθηκε σε πολλά θέματα:

Για το ότι έχει πουλήσει σχεδόν 1 εκατομμύριο cd, αλλά είναι ένας τραγουδιστής που δεν προκαλεί.
«Έχω ξεχωρίσει την δουλειά από την προσωπική μου ζωή. Αυτό που κάνω, το κάνω με αγάπη. Δε με ενδιαφέρουν οι ίντριγκες. Είναι σημαντική αυτή η θέση που μας έχει βάλει ο κόσμος και πρέπει να προσέχουμε τι λέμε και τι κάνουμε, όχι μόνο μέσα στα τραγούδια μας αλλά και στην προσωπική μας ζωή...».

Θα ήθελε να συνεργαστεί με τον Θεοφάνους;
«Αν ήθελα να συνεργαστώ, θα συνεργαζόμουν. Απλά δεν έχει «κάτσει»...Επειδή στην παραγωγή του κάθε δίσκου ασχολούμαι προσωπικά, διαλέγω πάντα νέα πράγματα, νέους ανθρώπους... Ψάχνω, διαβάζω πολλούς στίχους, κάνω αρκετές ώρες ακροάσεις, αφιερώνω πολλά σε αυτό. Τίποτα δεν μου έρχεται εύκολα.... Να ξέρεις ότι με την ίδια χαρά που τραγούδησα έναν μεγάλο δημιουργό, όπως ο Μίκης Θεοδωράκης, έτσι τραγουδάω και μουσικές που έχει γράψει ένας νέος...».

Για την επιτυχία που γνωρίζουν ορισμένα «ελαφρά» τραγούδια
«Για το ότι ακούγεται τόσο το «Βας βας», φταίμε και εμείς, έχουμε και εμείς μερίδα ευθύνης. Δεν φταίει το κοινό, τα αντιμετωπίζει χιουμοριστικά. Πρέπει όμως επιτέλους να διαλέγουμε καλύτερο στίχο, με πιο βαθιά νοήματα, να μην είμαστε τόσο πολύ επιφανειακοί πλέον.

Για το καλοκαίρι και τις φωτιές
«Θεωρώ ότι όλα αυτά τα χρόνια δεν υπήρχε, όχι υποδομή, δεν υπήρχε τίποτα. Αυτό απέδειξε πόσο πίσω είμαστε σαν κράτος. Και η νοοτροπία μας όμως... Λέμε συνέχει «κοίτα τι έκαναν οι αρχαίοι» ενώ έχουμε βάλει το ένα πόδι πάνω στο άλλο και κρατάμε μια φραπεδιά... Όλοι έχουμε ευθύνη...».

Για την πολιτική
«Λόγω του επαγγέλματός μου δεν κάνει να τοποθετούμαι πολιτικά. Αυτό που πιστεύω το κρατάω μέσα μου για μένα, γιατί επηρεάζω κόσμο. Δεν είναι κακό να έχω άποψη αλλά την κρατάω για μένα, αφορά μόνο εμένα, κανέναν άλλο. Το ότι έχω πουλήσει ένα εκατομμύριο cd δεν σημαίνει ότι οφείλω να επηρεάζω κόσμο... Αν θα ήθελα να ασχοληθώ με την πολιτική; Δεν μπορώ να τάζω και να μην πράττω. Ίσως μετά από κάποια χρόνια να σκεφτώ να πάω για δήμαρχος (γέλια)!!!»

Για τις πρόσφατες εκλογές
«Βαρέθηκα και στην πολιτική να είναι «Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός». Βαρέθηκα να υπάρχουν μόνο δύο κόμματα, να υπάρχουν μόνο δύο σοφοί...Διαπιστώνω ότι κινούμαστε ανάμεσα σε δυο - τρεις οικογένειες. Και λέω: αυτός ο τόπος δεν έβγαλε άλλους; Δεν είναι πολύ υποτιμητικό αυτό για τους Έλληνες; Δεν υπάρχει άλλος μορφωμένος σε αυτό τον τόπο; Δεν γίνεται να δοκιμάσουμε νέους ανθρώπους; Δεν είναι άδικο για όλους αυτούς τους πολιτικούς που προσπαθούν τόσα χρόνια;»

Για τη ζωή του
«Ξεκίνησα να δουλεύω από 7 χρονών στα κτήματα, «γερά» γιατί ήμασταν πολύ φτωχοί... Μεγάλωσα και η εφηβεία μου όλη ήταν μέσα στη δουλειά. Ακόμα και τα παιχνίδια τα έφτιαχνα μόνος μου... Είχα όμως πολύ καλούς γονείς. Στην προσευχή μου παρακαλούσα τον Θεό να μας βγάλει από το αδιέξοδο που ζούσαμε τότε, από τη φτώχια μας. Δεν έβλεπα τίποτα, ήθελα να καλυτερεύσει η ζωή μας. Οτιδήποτε και αν έκανα, με ό,τι ασχολήθηκα, ήμουν πολύ καλός, οτιδήποτε το έφερνα σε πέρας. Από μικρός ήθελα να είμαι τραγουδιστής, χωρίς να έχω κανένα «μέσο», κανέναν γνωστό»...

Για το νέο παιδί που έρχεται στην οικογένειά του
«Είναι όμορφη ζωή και τα παιδιά, άμα μπορείς να τα μεγαλώσεις: να έχεις χρόνο, να έχεις οικονομική ευχέρεια... Δεν είναι εύκολο, αν και η φύση δεν ζητάει πολλά. Για να σταθεί μια οικογένεια θέλει βοήθειες. Κάνω όνειρα για τα παιδιά μου. Θέλω να γίνουν καλοί άνθρωποι. Πιστεύω πως δεν είναι σχετικό το καλό και το κακό. Καλό σημαίνει να έχεις αξιοπρέπεια, να σέβεσαι τον άλλο, να είσαι ευγενικός».

Για τα επόμενα βήματά του
«Θα κάνουμε δύο συναυλίες στον Καναδά και δύο στην Αμερική, στη Νέα Υόρκη. Θα φύγουμε στις 3 του Οκτώβρη και θα γυρίσουμε στις 15 και μετά θα προετοιμαστούμε για τις εμφανίσει στο Κέντρο Αθηνών. Επίσης ετοιμάζω γρήγορα και το νέο μου cd που θα βγει περίπου τον Μάρτη.... Συνεργάζομαι με την Ελεάνα Βραχάλη και είμαι σε επαφή με όλους τους συνεργάτες μου. Όταν ετοιμάζω μια δουλειά, πάω πάντα σε αυτούς που μου πρωτοδώσανε τραγούδια.... Ποτέ δεν ξέρεις τι τραγούδια σου έρχονται, γιατί δεν έχω κάποιο κόσνεπτ στο μυαλό μου, δεν λέω τώρα θα βγάλω κάτι ποπ ή λαϊκό ή ροκ ή δεν ξέρω. Αυτή τη φορά, μου έχουν έρθει κάποια πολύ καλά τραγούδια από δημιουργούς με τους οποίους δεν έχω ξανασυνεργαστεί».

Για την αποτυχία
«Όλα μπορούν να συμβούν. Ποτέ δεν μπορείς να πεις «είμαι προετοιμασμένος». Απλά θα πρέπει να το δεχτώ. Αν δεν πάει καλά η πορεία μου, θα παρατήσω το τραγούδι. Αν δω ότι όλο αυτό εξατμίζεται, που κάποια στιγμή θα γίνει, εκεί θα φύγω. Εύχομαι να έχω τη δύναμη να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο κόσμο και να αποχωρήσω».

Κάνει σχέδια;
«Λέω συνέχεια «έχει ο Θεός»! Δεν ξέρω πόσο λογικό είναι να κάνεις μακροχρόνια σχέδια. Οι εποχές αλλάζουν ταχύτατα. Όσο για τα δισκογραφικά, υπάρχουν δύο σκέψεις: μία να κάνω ένα cd με δικά μου τραγούδια και μια να κάνω ένα δίσκο με δημοτικά τραγούδια. Ο τελευταίος θα ήθελα να είναι ένας δίσκος καταλόγου, να καταγραφεί στη δισκογραφία, επειδή με αυτά ξεκίνησα... Θεωρώ ότι τώρα είμαι στα καλύτερά μου ως ερμηνευτής και για αυτό θέλω να κάνω καλές ερμηνείες με καινούργια τραγούδια».
Παρε ανασα και παμε...
Απάντηση