Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Ο Μίνως Μάτσας στη Ρωμαϊκή Αγορά για τους σκοπούς της HOPEgenesis

Τραγουδούν: Ελεωνόρα Ζουγανέλη και Κώστας Τριανταφυλλίδης

Εικόνα

Tην Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 20.30, ο βραβευμένος συνθέτης Μίνως Μάτσας θα παρουσιάσει στο κοινό γνωστές αλλά και νέες συνθέσεις του. Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί στην Ρωμαϊκή Αγορά της Αθήνας. Στη μουσική αυτή διαδρομή, ο Μίνως Μάτσας θα παίξει πιάνο πλαισιωμένος από την Ελεωνόρα Ζουγανέλη, τον Κώστα Τριανταφυλλίδη και επτά διακεκριμένους σολίστ.

Σήμερα που οι συνθήκες μοιάζουν να μας οδηγούν στην απομόνωση και τον περιορισμό, ο Μίνως Μάτσας με την πλούσια σε ήχους, ενέργεια και συναισθήματα μουσική του, θα μας επικοινωνήσει την δική του αλήθεια : Ότι το μαζί, ενδυναμώνει την ύπαρξή μας, απελευθερώνει και συρρικνώνει την καθολική αβεβαιότητα που έχει εμφανιστεί στις ζωές μας.

Στο πνεύμα αυτό, η συναυλία με τίτλο «Ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει» – στίχος ορόσημο του ποιητή Τάσου Λειβαδίτη και χαρακτηριστική επιλογή του συνθέτη- αφηγείται με τρόπο μοναδικό, την αξία της συνύπαρξης, τη δύναμη της συμμετοχής ως επιλογής. Με μια επιλογή από τα σημαντικότερα τραγούδια του, ο Μίνως Μάτσας, κάτω από τον ουρανό της Αθήνας, στον ξεχωριστό χώρο της μαγευτικής Ρωμαϊκής Αγοράς, στους Αέρηδες της Πλάκας, αποκαλύπτει τις μύχιες σκέψεις του, θραύσματα μιας μουσικής γλώσσας, προσωπικής δικής του που μοιράζεται γενναιόδωρα με τους ερμηνευτές και το κοινό του.

Συνεπής στην φιλοσοφία του και με ιδιαίτερη ευαισθησία, ο ΜίνωςΜάτσας συμμετέχει αφιλοκερδώς και στηρίζει την HOPEgenesis στο έργο της οποίας θα διατεθούν τα έσοδα της συναυλίας. Η HOPEgenesis είναι μία μη κερδοσκοπική οργάνωση που έχει ως αποστολή την καταπολέμηση της υπογεννητικότητας στη χώρα μας και διοργανώνει την συναυλία για την ενίσχυση του φιλανθρωπικού της έργου.

MΙΝΩΣ ΜΑΤΣΑΣ

«Ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει»


ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΓΟΡΑ

Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου ώρα έναρξης 8.30 μ.μ


Τραγουδούν:

ΕΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ

ΚΩΣΤΑΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ

Συμμετέχουν (αλφαβητικά):

Αντώνης Ανδρέου Τρομπόνι

Πέτρος Βαρθακούρης Κοντραμπάσο

Τάκης Βασιλείου Κρουστά

Χρήστος Ζερμπίνος Ακορντεόν

Κυριάκος Γκουβέντας Βιολί

Μανώλης Καραντίνης Μπουζούκι

Γιώργος Χατζόπουλος Κιθάρα

και ο συνθέτης στο πιάνο

Για εισιτήρια επικοινωνήστε στο hope@hopegenesis.org και στο www.ticketservices.gr.

Εικόνα

Λίγα λόγια για την HOPEgenesis:

Η HOPEgenesis είναι ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός που δραστηριοποιείται στον τομέα της υγείας και της κοινωνικής πρόνοιας και ασχολείται με το θέμα της υπογεννητικότητας στην Ελλάδα. Αποστολή της είναι να παρέχει ολοκληρωμένη ιατρική περίθαλψη και φροντίδα σε γυναίκες από τη στιγμή που μένουν έγκυες έως τη μέρα του τοκετού τους.

https://mikrofwno.gr/2020/07/o-minos-ma ... pi3KRnItsc
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Κηποθέατρο Παπάγου
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »


Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Ελ. Ζουγανέλη: Μου αρέσει ο κόσμος να μη φοβάται να αντιμετωπίσει ό,τι έρχεται στη ζωή του

Η γνωστή ερμηνεύτρια μιλά στη «ΜτΚ» για τις «βουτιές» στα σκοτάδια της και την ανάγκη της για επικοινωνία με το κοινό, ενώ μας προτρέπει να υποκλιθούμε στο ελληνικό καλοκαίρι και να ζούμε της ζωή μας όπως τη θέλουμε

Εικόνα

Να ‘μαστε λοιπόν. Λίγο μετά την έναρξη της καλοκαιρινής περιοδείας της, η Ελεωνόρα Ζουγανέλη ετοιμάζει τις αποσκευές της για Θεσσαλονίκη και μας προσκαλεί να τραγουδήσουμε παρέα όλα εκείνα τα τραγούδια που μας ενώνουν. Κομμάτια δικά της αλλά και κάποιες διασκευές ορόσημα για την ελληνική δισκογραφία θα ντύσουν αυτή τη μοναδική συνάντηση στη Μονή Λαζαριστών, την Τετάρτη 5 Αυγούστου.

Μουδιασμένη αλλά και γεμάτη όρεξη και διάθεση, η Ελεωνόρα Ζουγανέλη εξηγεί ότι λαχταρά αυτό το «ραντεβού» καθώς οι μήνες απουσίας της από τη μουσική σκηνή τη δοκίμασαν, την βούτηξαν στα σκοτάδια της και τελικά την προετοίμασαν για μία δυναμική επιστροφή.

«Η καραντίνα δεν άφησε κανέναν ανεπηρέαστο και πέρασα ένα πολύ σκοτεινό διάστημα. Η ζωή μού έχει ξαναφέρει, σε προσωπικό επίπεδο, κάποιες ‘βουτιές’ στο σκοτάδι οι οποίες είναι πολύ τρομαχτικές την ώρα που συμβαίνουν αλλά είναι πολύ αναζωογονητικές όταν καταφέρεις να βγεις από αυτές, παρόλο που είναι ρίσκο. Όταν βγήκα από αυτό συνειδητοποίησα πως για ακόμα μία φορά το τραγούδι παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο στη ζωή μου γιατί είναι θεραπευτικό και είναι ο τρόπος που εκφράζομαι, που δημιουργώ. Όταν μου το στέρησαν με το ζόρι πέρασα μεγάλο σοκ, είχα νεύρα και έτσι τώρα έχω πολύ ανάγκη να εργαστώ. Είναι αδύνατον να μη βγω στο δρόμο και να μην επικοινωνήσω με τον κόσμο. Έχω αγωνία να δω πως έχει επιδράσει στον κόσμο όλο αυτό και πως θα επιδράσει και σε μένα. Θέλω να κερδίσω ξανά το κοινό! Θέλω στα live μου να βγάζω την αλήθεια μου, να βγάζω προς τα έξω αυτό που ζω χωρίς να το διατυμπανίζω αλλά παρόλα αυτά θέλω το αποτύπωμα της προσωπικής ζωής μου να το αντιλαμβάνεται το κοινό. Τα βιώματά μου, τις φοβίες μου, τις χαρές μου, τις ανασφάλειές μου. Μου αρέσει ο κόσμος να μη φοβάται να έρθει αντιμέτωπος με ό,τι έρχεται στη ζωή του».

Μεταξύ άλλων η ερμηνεύτρια μάς προτρέπει να υποκλιθούμε μαζί στην ιδέα του ελληνικού καλοκαιριού. Να γιορτάσουμε τα χρώματα, τις μυρωδιές και όλα τα στοιχεία εκείνα που είναι απόλυτα συνυφασμένα με το καλοκαίρι στη χώρα μας και το καθιστούν ιδιαίτερο και ξεχωριστό:

«Έχουμε την τύχη να ζούμε σε ένα υπέροχο μέρος τουλάχιστον όσον αφορά τη φυσική ομορφιά. Για μένα το ελληνικό καλοκαίρι σημαίνει ξεγνοιασιά, στιγμές σε πολύ ωραία χωριά στο βουνό, σε καφενεία που βλέπεις τη σύνθεση των χρωμάτων λες και είναι πίνακας και μπορεί το μυαλό, η ψυχή και η καρδιά να ταξιδεύουν, οι συγκλονιστικές θάλασσες, οι συντροφιές, η παρέα, η διασκέδαση, είναι μοναχικότητα, είναι τα αστέρια. Όσο διαφορετική και αν είναι η νέα αυτή συνθήκη που βιώνουμε και όσο και αν μας έχει επηρεάσει μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε ότι να είμαστε τυχεροί που ζούμε σε ένα μέρος. Ας θυμηθούμε βιώματα μας, τις αναμνήσεις μας και ας ξαναβρούμε τη δύναμη να ζήσουμε κανονικά».

«Δεν είμαι ατρόμητη αλλά βρίσκω δύναμη και συνεχίζω»

Ίσως ένα από τα ισχυρότερα διδάγματα της περιόδου που διανύουμε, είναι ότι η ζωή είναι απρόβλεπτη. Θέλοντας και μη, οι αστάθμητοι παράγοντες που την καθορίζουν υπερβαίνουν την ικανότητα ελέγχου μας και μπορεί αυτό να μοιάζει τρομακτικό αλλά τελικά μας ωθεί στη συνειδητοποίηση ότι πρέπει να ζούμε και μάλιστα καλά. Σύμφωνα με την Ελεωνόρα πρόκειται για μία απόφαση που παίρνεις κάποια στιγμή στη ζωή σου και το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει είναι πολλά και ιδιαίτερα δώρα.

«Η συνειδητοποίηση ότι η ζωή είναι πολύ μικρή και ότι πρέπει να τη ζούμε καλά έρχεται κάποια στιγμή στη ζωή σου. Μέχρι να έρθει αυτό για μένα υπήρχε η επιλογή ότι τουλάχιστον θέλω να ζω τη ζωή μου αλλά δεν είχε μπει το ‘καλά’. Zούσα και ας φοβόμουν. Δεν είμαι ατρόμητη αλλά βρίσκω δύναμη και συνεχίζω. Το ευτύχημα είναι αυτές οι μικρές διακυμάνσεις ‘σκοτάδι – φως’ να αρχίσουν να λιγοστεύουν και να πηγαίνεις προς το φως. Είμαι ένας άνθρωπος που εμπλέκεται συναισθηματικά στα πράγματα οπότε αυτό μου έχει πάρει λίγο παραπάνω χρόνο από κάποιους άλλους αλλά μου έχει αφήσει πολύ μεγάλα δώρα. Το μεγαλύτερο όμως είναι η ζωή. Αυτό πρέπει να θυμόμαστε και να τη ζούμε με παρουσία. Είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο το να θέλουμε να μπούμε σε κουτάκια και όλα να είναι τακτοποιημένα αλλά πιστεύω ότι η ζωή δεν συνάδει με αυτή τη μορφή τακτοποίησης».

Πέραν του ταλέντου και της πορείας της στο χώρο, η Ζουγανέλη φημίζεται για τη σχέση που αναπτύσσει με το κοινό της. Με μία επικοινωνία σχεδόν ενεργειακή καταφέρνει από σκηνής να μεταφέρει στον κόσμο κάθε συναίσθημα, της κάθε νότας και αράδας. Και παρόλο που απολαμβάνει και θαυμάζει την ευρεσιτεχνία των συναδέλφων της οι οποίοι σε πείσμα του καιρού πραγματοποίησαν τις πρώτες drive in συναυλίες, εκείνη δηλώνει «καψούρα» με τα live:

«Είμαι λίγο παλιομοδίτισσα εγώ σε αυτά τα πράγματα. Δεν είμαι τόσο πρωτοποριακή και ίσως είμαι η τελευταία που θα τα ακολουθήσω. Μου αρέσει να συμβαίνουν καινούρια πράγματα και να υπάρχουν νέες προτάσεις, απλώς εγώ είμαι λίγο παραδοσιακή όπως ήμουν και με το δίσκο και το CD. Ακόμα δεν μου είναι οικείοι οι νέοι τρόποι να ακούς μουσική και εκεί που οι άλλοι έχουν αρχίσει να τους βαριούνται, εγώ ακόμα τους ανακαλύπτω. Το κανονικό live θα αργήσει να φύγει. Είμαι καψούρα με το live! Δε θα μου είναι εύκολο να το αντικαταστήσω με μία νέα μορφή. Θέλω να γευτώ τα πράγματα έτσι όπως μου αρέσει και δεν τα έχω χορτάσει και πολύ. Θέλω κι άλλο!».

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Φεστιβάλ Μονής Λαζαριστών

Κολοκοτρώνη 21, Σταυρούπολη

Τετάρτη 5 Αυγούστου 2020 στις 9.30 μ.μ.

Η πώληση εισιτηρίων γίνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά από το viva.gr και το δίκτυο μεταπωλητών του.

*Δημοσιεύθηκε στη "ΜτΚ" στις 2 Αυγούστου 2020

https://www.makthes.gr/el-zoyghaneli-mo ... cuhxb0kOQM
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Μια ακόμη διαφορετική, αλλά εξίσου μοναδική συναυλία απο την Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Εικόνα

Η σπουδαία καλλιτέχνις έδωσε για ακόμη φορά τον καλύτερο της εαυτό σε τραγούδια δικά της αλλά και συναδέλφων της.

Ενθουσίασε το κοινό της Ελεωνόρα Ζουγανέλη στη Σάμο, στη συναυλία που πραγματοποιήθηκε προαύλιο χώρο του 1ου & 2ου Γυμνασίου, στην πόλη της Σάμου.

Μπορεί λόγω της επέλασης της πανδημίας του κορωνοϊού τα δεδομένα να άλλαξαν, ωστόσο δεν έχασε το κέφι της η Ελεωνόρα Ζουγανέλη, υποδέχτηκε το κοινό και μαζί ταξίδεψαν μέσα από τις μελωδίες της. Η γνωστή τραγουδίστρια εντυπωσίασε με τις ερμηνείες της κερδίζοντας έτσι το πιο θερμό χειροκρότημα.

Εικόνα

Η δημοφιλής τραγουδίστρια, με τα πολλά ερμηνευτικά πρόσωπα, ερμήνευσε τραγούδια από όλο το φάσμα της ελληνικής μουσικής.

Η συναυλία πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της καλοκαιρινής της περιοδείας με τίτλο «Να ‘μαστε» ,μια συναυλία που διοργάνωσε άψογα ο Χορευτικός Όμιλος Σάμου – ΧΟΡ.Ο.Σ ,και η Ink House, Blow Up, Δυναμική Promotion , υπό την Αιγίδα του Δήμου Ανατολικής Σάμου και με την υποστήριξη της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης – Παράρτημα Σάμου .

Εικόνα

Καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης υπήρχε παρουσία της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης – Παράρτημα Σάμου προκειμένου να συνδράμει στην αντιμετώπιση οποιουδήποτε περιστατικού.

Εικόνα
Εικόνα


Δες περισσότερες φωτογραφίες ΕΔΩ.



https://www.samos24.gr/%ce%bc%ce%b9%ce% ... GJsn3zo1ns
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »






Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »



Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Τρεις σπάνιες ηχογραφήσεις με την Ελεωνόρα Ζουγανέλη

(ΑΚΟΥΣΤΕ) Με την Ορχήστρα Μουσικού Ομίλου Τοσιτσείων – Αρσακείων Σχολείων Εκάλης

Εικόνα

Μια συναυλία «Για την αγάπη»

Εντελώς τυχαία, πριν από λίγες ημέρες, έπεσε στα χέρια μου ένα διπλό cd με τη συναυλία του Μουσικού Ομίλου των Τοσιτσείων – Αρσακείων Σχολείων Εκάλης, που πραγματοποιήθηκε τον Απρίλη του 2004 στο θέατρο των Τοσιτσείων Σχολείων Εκάλης, με τίτλο «Για την αγάπη».

Συμμετείχαν η Χορωδία και η Ορχήστρα των σχολείων σε τραγούδια για την αγάπη, μεσαιωνικά, βυζαντινά, αναγεννησιακά, δημοτικά, ρεμπέτικα, λαϊκά και σύγχρονα. Η ενορχήστρωση, η διδασκαλία και η διεύθυνση της χορωδίας ήταν της Παναγιώτας Ατσαβέ, η επιμέλεια του ήχου και των φωτισμών του Στάθη Αντωνίου, ενώ η ηχογράφηση και η ψηφιακή επεξεργασία έγινε από τον Παύλο Αντωνίου. Αν δεν κάνω λάθος, το cd δεν κυκλοφόρησε στα καταστήματα, αλλά διανεμήθηκε μεταξύ των καθηγητών και των μαθητών των σχολείων.

Ξεχωριστή νότα στη συναυλία έδωσε η Ελεωνόρα Ζουγανέλη, η οποία ήταν απόφοιτος των σχολείων και συμμετείχε τραγουδώντας μια σειρά από ελληνικά και ξένα τραγούδια.

Εικόνα

To πρώτο από τα τραγούδια με την Ελεωνόρα Ζουγανέλη, με το οποίο ανοίγει και το πρώτο cd, προέρχεται από τον θρυλικό κύκλο τραγουδιών του Μάνου Χατζιδάκι «Ο μεγάλος ερωτικός». Πρόκειται για το «Σ’ αγαπώ» σε ποίηση της Μυρτιώτισσας, με πρώτη διδάξασα την Φλέρυ Νταντωνάκη.



Στο δεύτερο τραγούδι την Ελεωνόρα συνόδευσε η χορωδία των σχολείων. Το «Θεός αν είναι» σε μουσική του Goran Bregovic και στίχους της Λίνας Νικολακοπούλου ακούστηκε για πρώτη φορά το 1991 από την Άλκηστις Πρωτοψάλτη, σε ένα δίσκο – σταθμό στη διαδρομή της, που είχε τον τίτλο «Παραδέχτηκα». Ακολούθησαν ξεχωριστές επανεκτελέσεις από ερμηνεύτριες και ερμηνευτές όπως η Χάρις Αλεξίου, ο Γιώργος Νταλάρας, ο Γιάννης Κότσιρας, η ίδια η Άλκηστις Πρωτοψάλτη και άλλοι.

Η μελωδία βέβαια, είχε ακουστεί τρία χρόνια πριν στην εμβληματική ταινία του Emir Kusturica «Ο καιρός των τσιγγάνων».



Το τρίτο κομμάτι είναι ένα ποτ – πουρί, που αποτελείται από μια ελληνική και δυο διεθνείς μεγάλες επιτυχίες. Το «Without you» των Pete Ham και Τom Evans των Badfinger, που το 1994 έκανε μια νέα καριέρα μέσα από την επανεκτέλεση της Mariah Carey και το «Ι will always love you» της Dolly Parton, που το 1992 ακούστηκε από την Whitney Houston στην ταινία «The bodyguard». Ανάμεσά τους παρεμβάλλεται ένα δικό μας, που νομίζω πως δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τα δυο ξένα και θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει επιτυχία στο εξωτερικό. Αναφέρομαι στο «Δώδεκα» του Νίκου Καρβέλα και του Φίλιππου Νικολάου, που πρωτοτραγούδησε η Άννα Βίσση το 1985.
-Η κεντρική φωτογραφία είναι του φίλου και συνεργάτη Θοδωρή Χαϊκάλη.



https://www.ogdoo.gr/diskografia/stigme ... -zouganeli
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Απάντηση