Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη εξομολογείται

Η δημοφιλής ερμηνεύτρια μίλησε στο ΒΗΜΑgazino για την προσωπική ζωή και τα επαγγελματικά σχέδιά της.

Εικόνα

Ενα τραγούδι προπομπό μιας ψηφιακής δισκογραφικής κυκλοφορίας παρουσίασε πριν από λίγο καιρό η τραγουδίστρια Ελεωνόρα Ζουγανέλη, αναζητώντας κάτι «Σταθερό» σε μια περίοδο αβεβαιότητας και μεγάλων αλλαγών.

Οσο βέβαια κι αν έχει δυσκολευτεί στην καριέρα της εξαιτίας της αναγκαστικής αποχής της από τις συναυλίες και τις μουσικές σκηνές ο τελευταίος χρόνος αποδείχτηκε γενναιόδωρος σε άλλους τομείς, της ζωής της, καθώς της προέκυψε ένας ξαφνικός και ευτυχής γάμος που μονοπώλησε το ενδιαφέρον των Μέσων.

Μιλώντας στο «ΒΗΜΑgazino Women’s Issue» που κυκλοφορεί μαζί με το «Βήμα της Κυριακής» και στον Γιώργο Νάστο, η αγαπημένη ερμηνεύτρια μεταξύ άλλων πήρε θέση για τις συγκλονιστικές αποκαλύψεις που έχουν ταρακουνήσει συθέμελα τον χώρο του Πολιτισμού, αλλά παράλληλα δηλώνει αισιόδοξη για το μέλλον: «Δεν υπάρχει περίπτωση να βγει, ειδικά το θέατρο, ένας καλλιτεχνικός θεσμός με μακραίωνη ιστορία, λαβωμένο από αυτή την ιστορία. Δεν πιστεύω ότι το θέατρο θα πληγεί από κανενός τη συμπεριφορά. Γίνεται ένα μεγάλο ξεσκαρτάρισμα. Επανεξετάζουμε τις αξίες, την ιδεολογία, τον τρόπο με τον οποίο μεγαλώσαμε και αυτό μόνο θετικό μπορεί να είναι».

https://www.tovima.gr/2021/03/07/vimaga ... N6miUKkZx0

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »












Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Ελεωνόρα Ζουγανέλη: Θέλω να ζω πράγματα που θα με εξελίξουν

Εικόνα

Η αγαπημένη ερμηνεύτρια, επιστρέφει δισκογραφικά και μιλάει για όσα άλλαξαν στη ζωή της τον τελευταίο καιρό, για όλα εκείνα που η ίδια τολμά πια να ονομάζει σήμερα «ευτυχία».

- Ποιες είναι οι σταθερές σου στη ζωή, για να πιαστώ αρχικά από ένα τραγούδι σου που αγαπώ πολύ από τον τελευταίο σου δίσκο, «Παρ’ το αλλιώς», το «Σταθερό»;

Είναι πολλά εκείνα τα οποία μπορούν να μας κάνουν να νιώθουμε σταθερότητα: Η οικογένεια, οι φίλοι, οι αξίες που μας έχουν δώσει και έχουμε βρει και μόνοι μας στην πορεία της ζωής μας, οι σύντροφοί μας, οι συνεργάτες μας, οι δάσκαλοί μας – είναι όλα και όλοι εκείνοι που μας κάνουν να ακουμπήσουμε κάπου· τα στηρίγματά μας. Σταθερά μπορεί να είναι και ο πρωινός μας καφές, αυτή η «ιεροτελεστία» της καθημερινότητας που σε κάνει να λες «δόξα τω Θεώ, είμαι καλά!».

- Αυτό το «είμαι καλά» πάντα το έλεγες;

Δυστυχώς, χρειάζεται να περάσεις κάποια πράγματα -δύσκολα, ίσως- για να γίνεις πιο συνειδητός και να απολαμβάνεις τα δώρα της ζωής. Από μικρή, ωστόσο, αγαπούσα πολύ τη ζωή και μου άρεσαν αυτά που φέρνει! Όπως και τώρα. Περνάω, άλλωστε, μια καλή στιγμή της ζωής μου, παρόλο που έχουν συμβεί διάφορα πράγματα που με έχουν αναστατώσει, όπως και όλο τον κόσμο, ιδίως με το θέμα του κορωνοϊού· γενικά, δεν ζούμε μια ευνοϊκή ατμόσφαιρα και σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις «θετική» αυτή την εποχή. Μου έχει λείψει πολύ, επίσης, αυτή την περίοδο, η εργασία μου κι έχω αρχίσει να φοβάμαι και να ανησυχώ πια για πράγματα για τα οποία στο παρελθόν δεν θα είχα καμία ανησυχία· πώς θα ξαναβγώ να εκτεθώ μπροστά στον κόσμο π.χ – θέματα που παλιά φάνταζαν αυτονόητα, τώρα έχουν αρχίσει να με απασχολούν. Αλλά, για ένα παράξενο λόγο, έχω και μια ησυχία -δεν θέλω να προσθέσω «στην απομόνωση», γιατί εγώ ήμουνα πάντα ένας άνθρωπος που έβρισκε τον τρόπο να απομονώνεται και να κλείνεται στον εαυτό του- και μάλλον είναι μια καλή περίοδος για την ψυχική μου ισορροπία. Κανονικά, και επειδή πανικοβάλλομαι για το τι θα γίνει με αυτή τη δουλειά που λατρεύω, θα έπρεπε να ήμουνα σε απόλυτο πανικό, αλλά το ελέγχω.

- Γιατί σε φοβίζει η επανέκθεσή σου στο κοινό;

Δεν θέλω να θεωρηθεί ότι κάνουμε κάτι βαρύγδουπο κι ούτε σημαίνει πως οι άνθρωποι που ασχολούνται με τη μουσική βλέπουν με τον ίδιο τρόπο που βλέπω εγώ τα πράγματα. Απλώς, για μένα η μουσική αποτελούσε πάντα το μέσον για να ανακαλύπτω τον εαυτό μου και να εκθέτω κομμάτια του – αυτή είναι η δική μου επιλογή. Οπότε, το να το κάνεις αυτό σε μία συνεχή ροή, σε βοηθάει. Είμαι ένας άνθρωπος με συστολές εξάλλου, κι έτσι η ανάγκη μου να επικοινωνήσω με τον κόσμο έβαζε στην άκρη αυτή τη συστολή μου, ενώ αυτόματα μού έδινε και τρόπους για να ανακαλύψω πράγματα του εαυτού μου· κυρίως, πώς μπορώ να ξεπεράσω στοιχεία που με κρατάνε πίσω. Από τη μία, τώρα, έχω πάρα πολύ μεγάλη λαχτάρα στο να μου ξανασυμβεί αυτό, από την άλλη έχω και μεγάλη αγωνία – γιατί, για μένα, δεν είναι ούτε αυτονόητο ούτε απλό. Προσωπικά, αν δεν έχω το κοινό, όσο δημιουργική κι αν είμαι, δεν καταλαβαίνω αν είναι ok τα πράγματα. Είμαι πολύ εξαρτημένη από το κοινό· και δεν ξέρω αν είναι όλοι οι καλλιτέχνες έτσι. Υπάρχουν συνάδελφοί μου που γουστάρουν το στούντιο, τις ηχογραφήσεις, που τους αρέσει να μαζεύονται και να τζαμάρουν στο σπίτι· εγώ δεν έχω καθόλου τέτοια διάθεση – θέλω τον κόσμο για να τραγουδήσω.

- Πέρασε ποτέ κρίση αυτή η καταπληκτική σχέση που έχεις με το κοινό;

Ποτέ. Αν και θα ‘θελα να τη βρίσκω και μ’ άλλους τρόπους. Φέτος χάρηκα το στούντιο κάπως παραπάνω, αλλά, αν είχα live, θα τα παράταγα όλα για να πάω στο live! Όπως έχεις παρατηρήσει, οι δίσκοι μου μού παίρνουν πάντα πολύ καιρό για να κυκλοφορήσουν, γιατί πάντα προκύπτει ένα live και λέω «έλα μωρέ, εντάξει, σε ένα μήνα θα το κάνουμε», φεύγω, και δεν με βρίσκει κανείς μετά για να ξαναμπώ στο στούντιο (γελάει). Οπότε, ναι, θα ‘θελα να είμαι λιγότερο εξαρτημένη από το κοινό για να βρίσκω και αλλού την ευχαρίστηση, με άλλο τρόπο, αν και δεν έχει βρεθεί ακόμα αυτός ο τρόπος που να αναπληρώσει εκείνο που αισθάνομαι όταν επικοινωνώ ζωντανά με τον κόσμο.

- Αυτά τα τραγούδια στο «Πάρ’ το αλλιώς» είναι τραγούδια που αγαπούσες ανέκαθεν και ήδη τα φανταζόσουν «πειραγμένα»;

Κάποια από αυτά τα τραγούδια τα έχω πει και σε live μου. Υπήρχε ένα υλικό, το οποίο με την μπάντα μου το είχαμε δουλέψει και είχαμε ήδη τη χαρά να το παρουσιάσουμε. Επειδή αυτή η χαρά μάς κόπηκε δύο φορές, λόγω της κατάστασης, βρήκαμε αυτή την αφορμή για να μπούμε τώρα στο στούντιο. Και επειδή παρατήρησα πως τα περισσότερα από αυτά τα τραγούδια είχαν αναφορά στη δεκαετία του ’90, σκέφτηκα να βρω κι άλλα που να άκουγα και η ίδια εκείνη τη δεκαετία και να τα παίξουμε. Με την μπάντα μου, είχαμε αρχίσει να δοκιμάζουμε διάφορα και, τελικά, αυτά που μας άρεσαν πιο πολύ τα ενσωματώσαμε σε αυτή τη νέα δισκογραφική δουλειά που μόλις κυκλοφόρησε.

- Το πιο τολμηρό από αυτά τα τραγούδια του δίσκου, είναι, νομίζω, εκείνο που πρωτοείπε ο Βασίλης Καρράς, το «Δώδεκα παρά» – έχοντας στο μυαλό μας εμείς, μία άλλη φωνή, πολύ διαφορετική…

Κοίτα, εγώ στο πρόγραμμά μου λέω πάντα λαϊκά τραγούδια – κυρίως παλιά λαϊκά. Φλερτάρω πάντα με το λαϊκό, γιατί το λατρεύω. Και με το αυτούσια λαϊκό, αλλά δίνοντάς του και μία άλλη εκδοχή. Αυτό είναι κάτι για το οποίο «μάχομαι» από την αρχή της πορείας μου: Πάντοτε ήθελα να λέω διαφορετικά πράγματα. Περνώντας τα χρόνια, και αφού ξεπέρασα κάποια κόμπλεξ που απέκτησα από την κριτική –«α, η Ελεωνόρα δεν ξέρει τι θέλει», «α, τα λέει όλα και δεν έχει ταυτότητα»-, πράγματα που ήταν ένα πολύ βαρύ «φορτίο» για μένα, και συνειδητοποίησα τελικά ότι έτσι είμαι εγώ, ηρέμησα μέσα μου και ένιωσα καλά. Στην προκειμένη περίπτωση, τον Βασίλη Καρρά τον εκτιμώ, τον θεωρώ μεγάλο λαϊκό τραγουδιστή και παρότι δεν τον γνωρίζω προσωπικά μού είναι πολύ συμπαθής και αγαπητός ως φυσιογνωμία. Μου αρέσει πολύ όταν ένα τραγούδι -είτε είναι του Θεοφάνους, είτε είναι του Κορκολή, είτε είναι οποιουδήποτε- μπορεί να ειπωθεί με πολλούς τρόπους – αυτό, νομίζω, είναι και η ουσία ενός τραγουδιστή. Καμιά φορά, με ρωτάνε: «Γιατί δεν γράφεις τραγούδια;». Κάποια στιγμή, στο μέλλον, μπορεί να συμβεί κι αυτό, αλλά με εξιτάρει τόσο πολύ το να παίρνεις ένα κομμάτι κάποιου δημιουργού, να το φέρεις στον κόσμο, και να πρέπει εσύ να βρεις ένα κομμάτι δικό σου μέσα στον δικό τους κόσμο ώστε να μπορείς να το μεταδώσεις, να το μεταφέρεις και να το επικοινωνήσεις, που με καλύπτει απόλυτα. Άλλωστε, ό,τι ερμηνεύω θεωρώ πως είναι και δικό μου – δεν με νοιάζει ποιος το ‘χει γράψει ή ποιος το ‘χει πει αρχικά.

- Οι μέρες που δεν ακούς μουσική πώς είναι για σένα; Όταν υπάρχει σιωπή;

Είναι πολλές οι μέρες που δεν ακούω μουσική. Και, για να σου είμαι ειλικρινής, υπάρχουν και μεγάλα διαστήματα που δεν θέλω καθόλου να ακούσω μουσική. Ειδικά όταν δουλεύω πολύ. Γιατί, για μένα, η μουσική, δεν είναι αυτό που είναι για όλο τον κόσμο, που ακούει ένα τραγούδι και πίνει τον καφέ του ταυτόχρονα, που τρώει ή μιλάει με τους φίλους του. Συμβαίνει και με μένα αυτό, κάποιες φορές. Αλλά, ειδικά όταν εργάζομαι και είμαι σε μια συντονισμένη διαδικασία με τη μουσική, μού είναι δύσκολο· συνήθως, αισθάνομαι ότι κάτι πρέπει να παρατηρήσω σ’ αυτό που ακούω, ότι κάτι πρέπει να ακούσω καλύτερα, ότι κάτι πρέπει να κάνω – άρα, δεν με χαλαρώνει πάντα το να ακούσω μουσική, όπως τον υπόλοιπο κόσμο· ακούγοντας μουσική μπορεί να λειτουργήσω σα να είμαι εν ώρα εργασίας.

- Γενικά, πάντως, είσαι μία ερμηνεύτρια που δεν έχει στεγανά, που δεν έχει παρωπίδες στη μουσική. Πάντα έτσι ήσουν;

Ναι. Πάντα.

- Λόγω και των αναφορών που έχεις από τον πατέρα σου, που και εκείνος έτσι λειτουργεί;

Όχι, παρόλο που, ναι, και ο πατέρας μου είναι πολύ «ανοιχτός». Κοίτα, έτσι ήμουν ανέκαθεν ως ιδιοσυγκρασία. Τα παιδικά τραγούδια π.χ, θεωρώ ότι είναι πολύ μεγάλος θησαυρός· το να μυήσεις ένα παιδί στη μουσική, ακούγοντας παιδικά τραγούδια, είναι πολύ σημαντικό. Αφού άκουσα, λοιπόν, πολλά παιδικά τραγούδια όσο ήμουν παιδί, και πέρασα και από τους κλασσικούς -Χατζιδάκι, Θεοδωράκη, Ξαρχάκο κ.λπ- οι γονείς μου άρχισαν να μου βάζουν να ακούω και πολύ ελληνικό ρεπερτόριο, από όλα τα είδη, πολλά και διαφορετικά πράγματα. Αργότερα, όταν πια έφυγα από το στενό περιβάλλον της οικογένειας και ξεκίνησα να πηγαίνω στο σχολείο, άκουσα ακόμη πιο πολλά και διαφορετικά πράγματα που οι γονείς μου δεν τα γνώριζαν, ίσως γιατί ήτανε «της μόδας» εκείνη την εποχή. Παραξενεύτηκε κι ο πατέρας μου τότε. Έλεγαν «μα, από πού τα έμαθε αυτά τα τραγούδια η Ελεωνόρα; Πώς άρχισε να τ’ ακούει;». Πήρα πολλά στοιχεία, επίσης, από τους φίλους μου, από συγγενείς μας που ήταν καλλιτέχνες, από γνωστούς μας, οπότε από πολύ μικρό παιδί άκουγα ακομπλεξάριστα τα πάντα και διασκέδαζα με τα πάντα. Κι όπως υπάρχουν ακούσματα που μου αρέσουν πολύ, έτσι υπάρχουν κι άλλα με τα οποία δεν την βρίσκω. Επίτηδες δεν σου λέω «δεν μ’ αρέσουν». Γιατί υπάρχουν ακούσματα με τα οποία χτυπά η καρδιά μου πολύ όταν τ’ ακούω, και άλλα με τα οποία δεν συμβαίνει αυτό. Είναι θέμα στιγμής.

- Αν κάποιος που σε γνωρίζει καλά σε ακούσει να τραγουδάς, θα καταλάβει αν την συγκεκριμένη μέρα είσαι καλά ή όχι; Η φωνή σου αποτυπώνει κάθε φορά το συναίσθημά σου;

Το αν είμαι καλά ή όχι τη συγκεκριμένη στιγμή, δεν θα το καταλάβει. Γιατί επάνω στη σκηνή είμαι χίλια τοις εκατό «εκεί». Μπορεί να είμαι «ερείπιο» ψυχολογικά, αλλά με το που ανέβω στη σκηνή θα έχω τόσο πολύ «ντοπαριστεί» που το πώς είμαι μέσα μου δεν θα το καταλάβει κανείς. Μπορεί να είμαι χάλια και να νομίζουν όλοι ότι πέρασα την πιο ευτυχισμένη νύχτα της ζωής μου (γελάει). Αλλά αυτό που βλέπουν είναι η αλήθεια μου! Γιατί, αν έχω περάσει δύσκολα πριν, έχω τόσο μεγάλη ανάγκη να επικοινωνήσω με τον κόσμο, που είναι αλήθεια ότι είμαι πραγματικά ευτυχισμένη εκείνη την ώρα.

- Στις περιπτώσεις που δεν είσαι καλά ψυχολογικά, πώς το διαχειρίζεσαι;

Έχω την ανάγκη, αρχικά, να το μοιραστώ και να μαζέψω υποστήριξη, αγάπη, φροντίδα, να νιώσω ότι δεν είμαι μόνη μου και πως έχω ανθρώπους δίπλα μου που θα με στηρίξουν. Στη συνέχεια, θέλω να μείνω και λίγο εντελώς μόνη μου, για να επαναπροσδιορίσω την κατάσταση που περνώ, για να γίνω καλά.

- Έτσι λειτουργούσες πάντα;

Όχι. Μικρότερη, κλεινόμουν πιο πολύ στον εαυτό μου. Αργούσα πιο πολύ να βγω από τις καταστάσεις, γιατί δεν είχα την ευκαιρία να τις μοιραστώ.

Εικόνα

- Αυτή η εξωστρέφειά σου, κάτι που διαπιστώνω να συμβαίνει εδώ και δύο-τρία χρόνια από τότε που κάνουμε μαζί συνεντεύξεις, πού οφείλεται;

Χαίρομαι που μου το λες αυτό! Αρχικά, αυτό ήταν κάτι που είχα παρατηρήσει κι εγώ η ίδια να συμβαίνει. Πράγματι, δεν ήμουνα στο παρελθόν εξωστρεφής άνθρωπος, κι αν όντως αυτό είναι κάτι που παρατηρείται γενικότερα, χαίρομαι πολύ γι’ αυτό. Κοίτα, παίζουν ρόλο τα χρόνια που περνάνε, το γεγονός ότι καταλαβαίνεις τον εαυτό σου καλύτερα και συνειδητοποιώντας ότι στη ζωή είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα απ’ ότι τα βλέπεις όσο είσαι νέος. Είναι τόσο πολύ ωραία η ζωή και τόσο μικρή, που δεν χρειάζεται και τόσο πολύ να σκάμε και να ανησυχούμε για ανοησίες, εκτός από τα θέματα της υγείας. Ούτως ή άλλως, τελειότητα δεν υπάρχει – και, για μένα, δεν είναι και ζητούμενό μου στη ζωή. Έχω αποδεχτεί πια ότι και λάθος θα κάνω και θα κάνω κάτι που σε κάποιους δεν θ’ αρέσει κι ότι μπορώ να πω και κάτι που ίσως να το ανατρέψω σε ένα χρόνο και να το επιθυμήσω. Έχει αρχίσει να ανοίγει, μάλλον, η οπτική μου στα πράγματα και να πιστεύω ότι όλα είναι λίγο πιο χαλαρά από ότι μου φαινόντουσαν στα 23 ή στα 24 μου χρόνια.

- Παλιά, έδινες στον εαυτό σου τη δυνατότητα να κάνεις και λάθη; Ή τον «στοχοποιούσες»;

Και να μην τού ‘δινα εγώ την δυνατότητα, αυτός έκανε τα λάθη του (γελάει). Οπότε, απλώς τα αποδέχτηκα. Παλαιότερα, ξέρεις, φοβόμουν και πώς θα διαχειριστώ ένα λάθος, τι θα φέρει. Όταν, λοιπόν, έκανα ένα, δύο, χίλια λάθη, κατάλαβα ότι αν και κάποια από αυτά σε πονάνε περισσότερο και κάποια λιγότερο, όλα τελικά είναι διαχειρίσιμα.

- Θεωρείς τον εαυτό σου ευλογημένο που αγαπά και αγαπιέται πολύ στη ζωή του;

Δεν ξέρω αν υπάρχει ποσότητα στην αγάπη, αλλά υπάρχει σίγουρα ποιότητα. Έχω αισθανθεί πολύ βαθιά την αγάπη στη ζωή μου, από ανθρώπους που δεν έχουν φύγει ποτέ από αυτήν – κι ας έχω κάνει «τα αίσχη», που λέει ο λόγος. Αντίστοιχα, έτσι είμαι κι εγώ με ανθρώπους, παρότι, ως ιδιοσυγκρασία, είμαι λιγότερο εκδηλωτική. Ωστόσο, στο διά ταύτα, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εισπράξει την αγάπη μου, την παρουσία μου και την υποστήριξή μου σε μεγάλο βαθμό. Το ίδιο κι εγώ.

- Σε απασχολεί το «στίγμα» που θα αφήσεις στο μέλλον στην ελληνική μουσική, Ελεωνόρα;

Τα πρώτα χρόνια μου στη δισκογραφία, με απασχολούσε περισσότερο. Στη συνέχεια, άρχισε να με συνεπαίρνει τόσο πολύ η ενασχόλησή μου με την μουσική που ξεκίνησε να μου αφαιρεί την αγωνία στο τι θα αφήσω, αλλά στο τι θα ζήσω. Κι έτσι, έχω αρχίσει να θέλω να ζω πράγματα που θα με εξελίξουν. Εμπιστεύομαι πια και τον εαυτό μου, και το σύμπαν, και το Θεό, και τον κόσμο, και τους συνεργάτες μου, θεωρώντας πια πως αυτός είναι ίσως και ο τρόπος στο να αφήσω ένα, ας πούμε, στίγμα – αν πρόκειται να αφήσω. Ζώντας με ένταση τη στιγμή και επιδιώκοντας να έχω μία έντονη ζωή, ίσως αυτό να είναι το δικό μου αποτύπωμα.

- Πάντως, εδώ και μισή ώρα που μιλάμε, ο ήχος της φωνής σου μού μεταδίδει τόση ευτυχία, τόση χαρά, τόση ισορροπία, τόση ηρεμία, που χαίρομαι πολύ γι’ αυτό που σου συμβαίνει…

(χαμογελάει). Η αλήθεια είναι πως παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο -κάτι που δεν θα το έλεγα δημόσια, κάποια χρόνια πιο πριν- που στην προσωπική μου ζωή υπάρχει αγάπη και ισορροπία. Πάντα πίστευα ότι είναι πολύ σημαντικές για τους ανθρώπους η συμβίωση και η συνύπαρξη και ανέκαθεν ήμουνα ένας άνθρωπος που τις αναζητούσα και τις επιδίωκα. Αλλά, το να το βρεις τελικά αυτό και να πεις «ναι, τώρα υπάρχει ασφάλεια στο σπίτι μου, υπάρχει ηρεμία, υπάρχει σεβασμός, υπάρχει θαυμασμός, υπάρχει κατανόηση, υπάρχει ένας άνθρωπος που θα του πω πως σήμερα είμαι έτσι κι αύριο μπορεί να είμαι αλλιώς και θα το δεχτεί», και, αντίστοιχα να μπορείς κι εσύ να προσφέρεις τα ίδια πράγματα, είναι κάτι που σου φέρνει αυτόματα πολύ μεγάλη ευτυχία. Από εκεί και πέρα, μπορείς να ρισκάρεις παραπάνω, να μην φοβάσαι τόσο πολύ, να δοκιμάσεις και να δοκιμαστείς. Κάπως «ισιώνουν», λοιπόν, τα πράγματα. Ίσως, γιατί δεν έχεις πια την ευθύνη της ζωής σου απόλυτα δική σου. Και επειδή καταλαβαίνεις πως δεν γυρίζει πια η ζωή γύρω από σένα. Κι όταν η ζωή παύει να γυρίζει γύρω από σένα, τότε, ναι, νομίζω πως τα πράγματα ισορροπούν πραγματικά.

Info: Ο τελευταίος δίσκος της Ελεωνόρας Ζουγανέλη, «Πάρ’ το αλλιώς», μόλις κυκλοφόρησε από τη Minos EMI-Universal.

Φιλελεύθερα, 18.4.2021.

https://www.philenews.com/politismos/pr ... RTNjmiPNxY
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Ο Σταμάτης Κραουνάκης γράφει το νέο της album.

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Η συνέντευξη στον Βασίλη Μπουζιώτη στον Real fm 97,8.

https://www.real.gr/realfm_basilis_mpou ... ti-735131/
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Ελεωνόρα Ζουγανέλη: «Δυστυχώς ο κόσμος δείχνει να ενδιαφέρεται περισσότερο για τα προσωπικά ενός καλλιτέχνη»

Εικόνα

Πάνω στην πιο δημιουργική φάση της καλλιτεχνικής της πορείας και παρά τον κορονοϊό που την ταλαιπώρησε πρόσφατα, η Ελεωνόρα Ζουγανέλη μόλις κυκλοφόρησε ένα νέο άλμπουμ επανεκτελέσεων και δίνει μια χαλαρή συνέντευξη για όλους και για όλα.

https://www.koutipandoras.gr/article/el ... 6RD3hIJDUk
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Ελεωνόρα Ζουγανέλη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Συνέντευξη στην εκπομπή Πάμε Δανάη.

https://www.megatv.com/2021/05/11/eleon ... mou-disko/
Απάντηση