Μαρινέλλα

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Ολόκληρη η συνέντευξη στον Real fm και στον Νίκο Χατζηνικολάου.
http://www.enikos.gr/society/604934/i-m ... realfm-978
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα

Μ Α Ρ Ι Ν Ε Λ Λ Α
ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ & ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΤΣΑΧΟΥΡΙΔΗΣ
ΗΒΗ ΑΔΑΜΟΥ
Μαζί τους
η ΕΛΕΝΑ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ

“Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ”

από 17 Νοεμβρίου 2018 στην ΠΥΛΗ “Α” στη Θεσσαλονίκη
Η μουσική έχει πολλές καταγωγές αλλά πάντα ο τόπος της είναι ένας για όλους. Το γνήσιο αίσθημα των τραγουδιών που ταξιδεύουν από στόμα σε στόμα και από γενιά σε γενιά. Την κοινή αυτή ρίζα, ανεξαρτήτου προελεύσεως, έρχονται να μας θυμίσουν έξι σπουδαίοι καλλιτέχνες, με διαφορεική πορεία ο καθένας. Δύο Θεσσαλονικείς, Δυο Βεροιώτες, πολίτες του κόσμου με ποντιακή καταγωγή, μία Κύπρια και μία Ελληνοσουηδέζα.

Πρόκειται για την ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ, τον ΚΩΣΤΑ ΜΑΚΕΔΟΝΑ, τους ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ και ΜΑΤΘΑΙΟ ΤΣΑΧΟΥΡΙΔΗ, την ΗΒΗ ΑΔΑΜΟΥ και την ΕΛΕΝΑ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ, που ενώνουν τους διαφορετικούς μουσικούς τους ήχους, προσφέροντας μιά παράσταση υψηλών προδιαγραφών, με κοινό στόχο να ανοίξουν τα σύνορα της μουσικής.

Τα λόγια είναι περιττά όταν πρόκειται για την μεγάλη κυρία του ελληνικού τραγουδιού, την ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ. Αν το ελληνικό τραγούδι ήταν βιβλίο, το κεφάλαιο “Μαρινέλλα” θα ήταν ένα από τα σπουδαιότερα και πλέον πολυσέλιδα. Η σπουδαία αυτή ερμηνεύτρια , με την σαρωτική και συγκλονιστική παρουσία της, είναι ένα σύμβολο δύναμης, θέλησης και δημιουργίας και αποτελεί έναν ζωντανό θρύλο για τις νεότερες γενιές. Μέσα από μια μεγάλη διαδρομή που ξεπερνά τις εξι δεκαετίες, διαγράφεται το σημαντικό έργο και η ουσιαστική της προσφορά στα καλλιτεχνικά δρώμενα και έχει αποδείξει περίτρανα ότι δίκαια ενσαρκώνει τον όρο “μεγάλη καλλιτέχνις”.

Ο ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ, είναι αδιαμφισβήτητα ένας από τους σημαντικότερους ερμηνευτές της γενιάς του, έχοντας στο ενεργητικό του συνεργασίες με κορυφαίους δημιουργούς (Κραουνάκης, Μαρκόπουλος, Νικολόπουλος, Ζήκας, Νικολακοπούλου, Δαβαράκης, Ελευθερίου, Θεοφάνους κ.ά.) και διαχρονικές επιτυχίες (Μόνο μια φορά, Μαργαριτάρια, Ποδήλατο, Κάτσε καλά και πολλά ακόμα αγαπημένα τραγούδια).

Στα τριάντα χρόνια της μουσικής του διαδρομής έχει συνεργαστεί με τα πιο γνωστά ονόματα Ελλήνων καλλιτεχνών (Μοσχολιού, Πρωτοψάλτη, Νταλάρας, Αλεξίου, Μητσιάς, Γαλάνη, Γλυκερία και πολλούς άλλους) και πάντα με ήθος και συνέπεια και με γνώμονα την αγάπη του για το καλό τραγούδι, κουβαλά στις αποσκευές του δεκάδες μουσικά μαργαριτάρια, που του επιτρέπουν να νιώθει περήφανος για τις επιλογές του. Παράλληλα, ως κυβερνήτης εναέριων γραμμών ξέρει πολύ καλά να απογειώνει κάθε βράδυ τη διασκέδαση και το κέφι στα ύψη.

Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ και ο ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΤΣΑΧΟΥΡΙΔΗΣ είναι δύο απρόσμενοι και ανατρεπτικοί καλλιτέχνες. Πρόκειται για σπουδαίους σολίστες, με σπάνιο ταλέντο και πίστη στη μουσική που υπηρετούν, που τους επιτρέπει να περνάνε από το ένα είδος στο άλλο και να παντρεύουν με επιτυχία, ξεχωριστές μουσικές παραδόσεις. Αυτο που έχουν καταφέρει είναι ότι μέσω ενός παγκόσμιου ρεπερτορίου, αποδίδουν μουσικές του κόσμου με ήχο “ελληνικό, δημιουργώντας έντονα συναισθήματα.

Η ΗΒΗ ΑΔΑΜΟΥ ξεκινώντας τα πρώτα της επαγγελματικά βήματα στην μουσική περίπου στα 16 της χρόνια, έχει καταφέρει, με πολύ προσεκτικές επιλογές, να ξεχωρίσει στον χώρο του μουσικού θεάματος και του θεάτρου. Ηδη μετράει αρκετές επιτυχίες στην Ελλάδα και το εξωτερικό και έχει ερμηνεύσει πολύ σημαντικούς ρόλους σε κλασσικά musical.

Την παράσταση συμπληρώνει με την μοναδική παρουσία της η ΕΛΕΝΑ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ, η number one diva της pop στην Ελλάδα και η γυναίκα καλλιτέχνις με τα περισσότερα βραβεία και διακρίσεις την τελευταία δεκαπενταετία. Εχει πραγματοποιήσει συνεργασίες με διεθνή ονόματα, ενώ τον Απρίλιο του 2019 θα κλείσει 20 χρόνια επιτυχημένης πορείας στη δισκογραφία, τα τραγούδια της μετράνε εκατοντάδες εκατομμύρια προβολές στο You Tube, οι δίσκοι της εκατοντάδες χιλιάδες πωλήσεις παγκοσμίως ενώ κατά καιρούς έχει κατακτήσεις με τις επιτυχίες της τα charts πολλών Ευρωπαϊκών χωρών.

Η ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ συσπειρώνει καλλιτέχνες από διαφορετικούς μουσικούς ορίζοντες και όλοι μαζί διαλέγουν την αγαπημένη τους Θεσσαλονίκη για να παρουσιάσουν μια νέα μουσική πρόταση το φετεινό χειμώνα. Η πολυσυλλεκτική αυτή παράσταση θα κάνει πρεμιέρα στις 17 Νοεμβρίου στη σκηνή της τελείως ανακαινισμένης “ΠΥΛΗΣ Α” (πρώην ΠΥΛΗ ΑΞΙΟΥ). Ο νέος αυτός χώρος θα αποτελέσει κόσμημα όχι μόνο για την Ελλάδα αλλά και για την ίδια την Ευρώπη. Είναι γεγονός ότι οι δυνατότητες της ΠΥΛΗΣ “Α” είναι τέτοιου μεγέθους, που δίνουν την ευκαιρία στη χώρα μας να φιλοξενήσει σπουδαίες εκδηλώσεις με παγκόσμια απήχηση.
Μια πολυμελής ορχήστρα με πολύ σπουδαίους μουσικούς, θα πλαισιώνει το πρόγραμμα, το οποίο θα αρχίζει κάθε Σάββατο στις 23.00 και κάθε Κυριακή στις 19.00.

Το αποτέλεσμα της μουσικής συνεύρεσης της ΜΑΡΙΝΕΛΛΑΣ, του ΚΩΣΤΑ ΜΑΚΕΔΟΝΑ, του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, του ΜΑΤΘΑΙΟΥ, της ΗΒΗΣ ΑΔΑΜΟΥ και της ΕΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ, θα αποδείξουν ότι από την παράδοση στην εξέλιξη, ο “ήχος” δεν παύει να συγκινεί και η μουσική να ανατρέπει για μιά ακόμα φορά τα δεδομένα.
.... Γιατί , πολύ απλά ...... Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ!!!
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
stathis2b_
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 2:13 am

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stathis2b_ »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Μαρινέλλα & Κώστας Μακεδόνας έρχονται στην Αθήνα

Συμμετέχουν: Κωνσταντίνος & Ματθαίος Τσαχουρίδης, Ήβη Αδάμου. Μαζί τους η Έλενα Παπαρίζου.

Εικόνα

Η μουσική πρόταση που παρουσιάστηκε στο κοινό της Θεσσαλονίκης στην Πύλη Α, έρχεται για περιορισμένο αριθμό παραστάσεων στην Αθήνα.

«Η μουσική είναι ζωή» για 10 μόνο παραστάσεις

Η Μαρινέλλα, ο Κώστας Μακεδόνας, οι Κωνσταντίνος και Ματθαίος Τσαχουρίδης, η Ήβη Αδάμου και η Έλενα Παπαρίζου ενώνουν τους διαφορετικούς μουσικούς τους ήχους, σε μια παράσταση υψηλών προδιαγραφών, με κοινό στόχο να ανοίξουν τα σύνορα της μουσικής.

Συμμετέχουν επίσης οι: Ιάσονας Μανδηλάς, Πάνος Μαλικούρτης

Συντελεστές

Art Direction: Απόλλων Παπαθεοχάρης
Production Design: Γιώργος Λύρας
Σκηνικά: Μαίρη Τσαγκάρη
Τρισδιάστατος σχεδιασμός σκηνικού: Σωτήρης Μητσούλας
Φωτισμοί: Περικλής Μαθιέλης
Χορογραφίες: Chali Jennings

Μαέστροι: Δημήτρης Μαργιολάς, Θανάσης Χόνδρος

Μουσικοί:

Βασίλης Παπαδόπουλος: μπουζούκι
Δήμος Πολυμέρης: ακορντεόν
Παναγιώτης Γεωργοτάς: μπάσο
Παναγιώτης Σαμαράς: ακουστική κιθάρα
Ibrahim Ibrahimoglou: κρουστά
Κώστας Λασκαράκης, Γιώργος Κορτσινίδης: τύμπανα
Γιάννης Πούλιος: κιθάρα
Γιώργος Σκριπιτάρης: πνευστά
Στέλιος Παπακοσμίδης: πλήκτρα
Σάκης Σωτηριάδης: πλήκτρα
Αντώνης Σαρακατσάνος: πλήκτρα

Σχεδιασμός Ήχου: Μπίρης Μπάμπης, Καράγιαννης Γιώργος, Ξυδάκης Γιάννης

Εικόνα

Info:

Από το Σάββατο 9 Φεβρουαρίου στο Diogenis Studio στην Αθήνα κάθε Σάββατο στις 23:00 και κάθε Κυριακή στις 19:00

Διογένης Studio
Λεωφ. Συγγρού 259, Αθήνα
Τηλ. κρατήσεων: 21 0942 5754

Τιμές

Σάββατο

Εξώστης:
Α σειρά 35€ με ποτό
Β & Γ σειρά 28€ με ποτό
Κόκκινη ζώνη 18€ με ποτό

Πλατεία:
Πλατεία 2η & 3η & 4η σειρά 220€ special | 180€ η απλή φιάλη

Κυριακή

Εξώστης:
Α σειρά 30€
Β & Γ σειρά 23€
Κόκκινη ζώνη 15€

Πλατεία:
Α ζώνη: 200€
2η & 3η & 4η σειρά 180€
Η υπόλοιπη πλατεία 160€

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/mousik ... ya9a9v8o5M
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Η Μαρινέλλα στο στούντιο του realfm 97,8

Εικόνα

Η Μαρινέλλα βρέθηκε στο στούντιο του realfm 97,8 για μια συνέντευξη εφ'όλης της ύλης στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου.

Πατήστε εδώ και ακούστε τη συνέντευξη

http://www.real.gr/media/arthro/h_marin ... wQdYjIwzFE
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

«Το ριάλιτι αγάπης είναι πρόστυχο» (Συνέντευξη)

Εικόνα

Η Μαρινέλλα δίνει μια συνέντευξη - ποταμό στην «RealNews», με αφορμή τις εξαιρετικά επιτυχημένες εμφανίσεις της στο «Διογένης STUDIO», και μιλά για το «φως» που πρέπει να αναζητήσουμε, γυρίζοντας την πλάτη στην τοξικότητα και στα «τηλεοπτικά υποπροϊόντα».

Συνέντευξη της Μαρινέλλας
στον δημοσιογράφο Βασίλη Μπουζιώτη
για το ένθετο περιοδικό «Reallife»
της εφημερίδας «Realnews»

Κυκλοφορία: Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2019, Ελλάδα

Εικόνα

Είναι πάντα χειμαρρώδης η Μαρινέλλα στις συνεντεύξεις μας, αλλά αυτή τη φορά εξέπληξε ακόμη και εμένα με την ορμητικότητα της. Από τη μια εκθείασε το καλό και τη σημασία της γενναιοδωρίας και από την άλλη καυτηρίασε την κακοήθεια και όλα όσα προσβάλλουν την αισθητική μας. Η μεγάλη Κυρία του Ελληνικού Τραγουδιού ανοίγει την καρδιά της στην «Realnews» και μιλά έξω από τα δόντια, χωρίς να χαρίζεται…

- Σας βρίσκω πάλι σε «μαραθώνιο». Μετά την «Πύλη “Α”» της Θεσσαλονίκης, όπου… σπάσατε πόρτες, χτυπάτε τώρα στο «Διογένης STUDIO», για δέκα μόνο παραστάσεις.
- Όπου επίσης… σπάμε πόρτες! Μα με τέτοια «ομάδα» που φτιάξαμε με τους εξαιρετικούς Κώστα Μακεδόνα, Έλενα Παπαρίζου, Ήβη Αδάμου, Κωνσταντίνο και Ματθαίο Τσαχουρίδη, πώς να μην το πάρουμε… το πρωτάθλημα, αγαπητέ μου; Δεν είμαστε δυνατή ομάδα; Όχι, θέλω να απαντήσεις!

Εικόνα
Εικόνα

- Επειδή σας απόλαυσα στην «Πύλη “Α”», έχω να καταθέσω ότι όντως είστε ομάδα για πρωτάθλημα! Θυμάμαι τις ουρές που γίνονταν εκεί και πώς σας αποθέωναν…
- Αχ, μη με αρχίσεις με αυτά τα «θεά» και τα «αποθεώνουν», που δεν μου αρέσουν καθόλου, όπως ξέρεις πολύ καλά! Όταν προσφέρεις ψυχαγωγία στο κοινό, σου το γυρίζει πίσω. Ό,τι δίνεις παίρνεις στη ζωή! Φτιάχτηκε με πολλή αγάπη ένα πρόγραμμα δυνατό και ο κόσμος το αγκαλιάζει θερμά. Γιατί τον κόσμο δεν τον κοροϊδεύεις! Αν πας να τον γελάσεις, το εισπράττει και σου γυρνάει την πλάτη.

- Ο τίτλος του προγράμματος σας είναι «Η μουσική είναι ζωή». Είναι όντως;
- Είναι ζωή και δίνει ζωή! Είμαι πολύ χαρούμενη που με την εξαιρετική μας ομάδα δίνουμε φιλί ζωής στο κοινό, που το έχει απόλυτη ανάγκη σε τόσο δύσκολους καιρούς. Κι' εδώ θελω να σταθώ στην ομαδάρα μας, η οποία πλημμυρίζει από ταλέντο! Ο Κώστας, η Έλενα, η Ήβη, ο Κωνσταντίνος και ο Ματθαίος είναι χαρισματικά παιδιά! Και κυρίως καλά παιδιά, να το τονίσω αυτό, γιατί ξέρουμε πως στον χώρο υπάρχουν και πολύ κακά παιδιά, που, μέσα στη βιασύνη τους να «φτάσουν», ποδοπατούν όποιον βρουν ή καβαλούν το καλάμι και πάνε, μέχρι να τσακιστούν. Είμαι ευτυχισμένη που μοιράζομαι τη σκηνή με ταλαντούχα πλάσματα που είναι και καλά παιδιά. Κάνουμε πλάκες στα καμαρίνια αλλά και στη σκηνή και είναι όλοι τους η χαρά της ζωής! Να σου πω πως έχουμε και γκρουπ στο «Viber» οι έξι μας, και γίνεται της τρελής!

- Αυτό, ότι είστε και σε γκρουπ στο «Viber», δεν υπάρχει, πρέπει να σας πω!
- Γιατί, καλέ, να μην μπω στο «Viber» και σε γκρουπ; Μεγάλη είμαι; (σ.σ. γελάει) Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μεγάλη σχέση με κινητά, «social media» κλπ., αλλά μηνύματα ξέρω να γράφω και να παίρνω. Μέχρι εκεί, όμως!

- Τι σας γεμίζει με τόση ενέργεια;
- Το ότι κάνω μια δουλειά που λατρεύω τόσες δεκαετίες, ότι με αγκαλιάζει τόσο ζεστά ο κόσμος, ότι συνεργάζομαι με νέα ταλαντούχα παιδιά. Δεν έχω σκεφτεί να μείνω σπίτι! Κάνουμε τώρα αυτό το πρόγραμμα και ήδη προγραμματίζω τα επόμενα «χτυπήματα» μου! Πάντα έτσι ήμουν! Αγαπούσα πολύ το τραγούδι και δεν σκέφτηκα στιγμή να σταματήσω, γιατί η επαφή μου με το κοινό μού δίνει ζωή, μου δίνει αληθινή χαρά!

Εικόνα
Εικόνα

- Κάποιοι λένε «μα πόσο θα τραγουδά ακόμα;» και κάποιοι είναι βιτριολικοί.
- Ποιος θα μου πει, αγάπη μου γλυκιά, πότε θα σταματήσω; Άσε που αυτοί που τα λένε αυτά -όσο βιτριολικά κι' αν είναι- στα πρώτα πέντε λεπτά που έρχονται να με δουν στην πίστα, λένε πόση ενέργεια έχω. Τους απαντάω από σκηνής και κλείνω στόματα! Δεν αντέχω καθόλου του τοξικούς ανθρώπους, του μουρτζούφληδες, του γκρινιάρηδες, του αρνητικούς σε όλα και σε όλους. Ας καταλάβουν ότι το δηλητήριο γυρίζει πίσω κι' ας βγουν από τα σκοτάδια τους για να βρουν το φως! Το φως πρέπει να ψάχνουμε και να γυρνάμε την πλάτη στα όποια σκοτάδια και στη τοξικότητα…

- Θα πάρω πάσα από το ότι κάνετε νέα σχέδια, για να μάθω τι έπεται από τις εμφανίσεις σας στο «Διογένης STUDIO».
- Θα κάνουμε περιοδεία σε μεγάλες πόλεις ανά την Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό με το πρόγραμμά μου, που, αφού κέρδισε τη Θεσσαλονίκη, κερδίζει και την Αθήνα.

- Σε συνέντευξη που έκανα με την Έλενα Παπαρίζου, μου έλεγε πόσο γενναιόδωρη είστε.
- Πώς μπορείς να μην είσαι γενναιόδωρος με ταλαντούχα και καλά πλάσματα; Είναι μεγάλο προσόν η γενναιοδωρία. Είναι τόσο όμορφο συναίσθημα να δίνεις, να παίρνεις αγκαλιά, να στηρίζεις, να εμψυχώνεις… Το να είναι τσιγκούνης κανείς το βρίσκω μεγάλη αναπηρία. Μα, είναι δυνατόν να μην αγκαλιάσεις νεότερα ταλέντα; Ξέρεις τι μου έλεγε η μανούλα μου; Ό,τι δίνεις παίρνεις! Δίνεις αγάπη, παίρνεις αγάπη. Δώσε αγάπη, δώσε αγκαλιά, δώσε φιλιά και μην γκρινιάζεις. Άϊ σιχτίρ με τους δυσοίωνους πια! (σ.σ. γελάει) Μα έχω άδικο;

- Καθόλου! Συμφωνούμε απόλυτα.
- Με παίρνει ο άλλος πρωί - πρωί και μου λέει «Μου φταίει αυτό, δεν είμαι καλά». Κάνε τον σταυρό σου, χριστιανέ μου, που είσαι όρθιος σε τόσο άγριες εποχές, και μη βαρυγκομάς! Δες το φως και άσε το σκοτάδι σου! Άσ' το… Είμαστε όλοι σε ένα τούνελ. Στο χέρι μας είναι αν θα μείνουμε ακίνητοι στο σκοτάδι. Εγώ πάντα έτρεχα στο φως.

- Μιλήσαμε για γενναιοδωρία και για τούνελ. Ενώ ήσασταν στο τούνελ, σας… έσπρωξαν ποτέ ενώ τρέχατε;
- Κάποιοι ήταν γενναιόδωροι μαζί μου, κάποιοι όχι. Αν με έσπρωξαν ρωτάς. Τους μυριζόμουν και έκανα στην άκρη! Τις πρόσεχα τις κακοτοπιές και δεν βιαζόμουν. Ξέρεις, είναι μια μεγάλη παγίδα το να βιάζεσαι, γιατί πέφτεις σε κακοτοπιές και σε λακκούβες.

- Αποφεύγετε να πείτε γι' αυτούς που σας έσπρωξαν στη μακρά διαδρομή σας.
- Τι νόημα έχει, βρε αγάπη μου, να τους ονοματίσω; Είναι σπίτι τους αυτοί και εγώ είμαι στην πίστα. Αυτό μετράει. Ξέρεις, το ταλέντο δεν αρκεί, πρέπει να έχει κανείς και μυαλό. Πρέπει να βλέπει τα πάντα γύρω καθαρά για να πάει μπροστά. Να μη χάνει τον στόχο του.

Εικόνα
Εικόνα

- Δίνετε συμβουλές στους νεότερους;
- Λέω αυτά που σου λέω κι' εσένα τώρα. Δεν μου αρέσει ο ρόλος της δασκάλας. Απλώς μιλώ για όσα έμαθα και μέσα από αυτά προσπαθώ να βοηθήσω άτομα που εκτιμώ και αγαπώ. Αυτό που τονίζω είναι αυτό που σου ανέφερα και πριν: πως δεν πρέπει να βιάζονται, γιατί όποιος βιάζεται σκοντάφτει και τα τρώει τα μούτρα του, όσο όμορφα και να είναι αυτά! Το έχω δει να συμβαίνει. Κι' εσύ το έχεις δει, υποθέτω.

- Το έχω δει πολλές φορές και έχετε απόλυτο δίκιο! Τα καλάμια σπάνε κάποια στιγμή.
- Σπάνε και, όσο πιο ψηλά έχεις σηκωθεί, τόσο πιο άσχημα τρως τα μούτρα σου.

- Δεν καβαλήσατε πότε καλάμι, αλήθεια;
- Ποτέ! Ήμουν πάντα προσγειωμένη, όσο κι' αν ανέβαινα! Ξέρεις τι με γείωνε πάντα; Το ότι διαχώρισα την καριέρα μου από την προσωπική μου ζωή. Άλλη ήταν η Μαρινέλλα της σκηνής και άλλη της ζωής. Κι' έτσι είμαι πάντα. Άφηνα στο πατάκι έξω από το σπίτι τη δουλειά και ήμουν η μάνα, η γιαγιά, η φίλη. Κλείνω την πόρτα μου και απολαμβάνω τη ζωή μου, χωρίς να ασχολούμαι με το τι έγραψε κάποιος, τι είπε ένας άλλος, τι έκανε ο απέναντι κλπ. Κάποιοι κοιμούνται και ξυπνούν με τα τηλέφωνα για το τι έγινε πού, τι είπαν γι' αυτούς. Μπαίνουν στα «social media» με μισό μάτι, με αγωνία να δουν πόσα «like» και σχόλια. Είναι ζωή αυτή; Ξέρεις τι λέγαμε με την Αλίκη μου; Να τα βάζεις σε ένα μπαούλο πρέπει αυτά και να μην τους δίνεις σημασία. Να περάσουν τα χρόνια, να κιτρινίσουν οι σελίδες, να λιώσουν και τότε να γελάς με τις μα…κίες που γράφονταν! Να, είδες γιατί δεν πάω στην τηλεόραση, κι' ας με κυνηγούν να βγω σε εκπομπές; Γιατί, όταν με ρωτάς κάτι, δεν μπορώ να μη σου το απαντήσω. Και άμα στο απαντήσω όπως πρέπει, θα έρθει και το μα…κίες που είπα τώρα! Νομίζουν ότι θα απαντάω κατάλληλα κι' εγώ θα μιλάω ακατάλληλα! (σ.σ. γελάει) Λέω πάντα τα πράγματα με το όνομά τους -κι' ας το έχω πληρώσει αρκετές φορές. Δεν μπορώ να κρατηθώ, ρε παιδί μου, τι να κάνω; Πάνε κάποιοι σε κηδείες κάποιων που ήταν στα μαχαίρια και πλέκουν τα εγκώμια τους ή κλαίνε! Μην το κάνεις, βρε αγάπη μου, γιατί θα σηκωθεί ο άλλος από τον τάφο και θα σου πει «Άντε πη…ξου κι' εσύ»! Μα, λέω ψέματα; Τσαντίζομαι και δεν μπορώ να κρατηθώ με τίποτα!

- Πείτε μου πώς βλέπετε το «Survivor».
- Κατ' αρχάς, δεν το βλέπω. Το είδα στα πεταχτά και το βρίσκω απαίσιο, φρικτό! Ξεφτιλίζονται οι περισσότεροι παίκτες για να γίνουν φίρμες και να περάσουν μετά στην υποκριτική ή στην παρουσίαση εκπομπών. Γυρνάνε με τα μπικίνι τους, τους κοιλιακούς τους, μήπως και τους «τσιμπήσουν» και χωθούν κάπου. Ξεφτίλα δεν είναι αυτό;

- Το ριάλιτι αγάπης («Power of love») το έχετε δει, αλήθεια;
- Αν το άλλο είναι ξεφτίλα, αυτό είναι πρόστυχο! Δεν ντρέπονται ήθελα να 'ξερα; Δεν έχουν γονείς να τα μαζέψουν αυτά τα παιδιά; Ντρέπεσαι και να το δεις αυτό.

https://marinelladiva.blogspot.com/2019 ... UQfXnyETxo
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ
ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ
ΗΒΗ ΑΔΑΜΟΥ

Μαζί τους
η ΕΛΕΝΑ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ

«Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ»

Μεγάλη καλοκαιρινή περιοδεία !!


Εικόνα

Η μουσική έχει πολλές καταγωγές αλλά πάντα ο τόπος της είναι ένας για όλους. Την κοινή αυτή ρίζα, ανεξαρτήτως προελεύσεως, έρχονται να μας θυμίσουν τέσσερεις σπουδαίοι καλλιτέχνες, με διαφορετική πορεία ο καθένας. Δύο Θεσσαλονικείς, μία Κύπρια και μία Ελληνοσουηδέζα.

Πρόκειται για την ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ, τον ΚΩΣΤΑ ΜΑΚΕΔΟΝΑ, την ΗΒΗ ΑΔΑΜΟΥ και την ΕΛΕΝΑ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ, που ενώνουν τους διαφορετικούς μουσικούς τους ήχους, προσφέροντας μιά παράσταση υψηλών προδιαγραφών, με κοινό στόχο να ανοίξουν τα σύνορα της μουσικής.

Τα λόγια είναι περιττά όταν πρόκειται για την μεγάλη κυρία του ελληνικού τραγουδιού, την ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ. Αν το ελληνικό τραγούδι ήταν βιβλίο, το κεφάλαιο «Μαρινέλλα» θα ήταν ένα από τα σπουδαιότερα και πλέον πολυσέλιδα. Η σπουδαία αυτή ερμηνεύτρια, με την σαρωτική και συγκλονιστική παρουσία της, είναι ένα σύμβολο δύναμης, θέλησης και δημιουργίας και αποτελεί έναν ζωντανό θρύλο για τις νεότερες γενιές.

Ο ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ, είναι αναμφισβήτητα ένας από τους σημαντικότερους ερμηνευτές της γενιάς του. Στα τριάντα χρόνια της μουσικής του διαδρομής, έχει καταφέρει να πραγματοποιήσει «υψηλές πτήσεις» τόσο στον εναέριο όσο και στον καλλιτεχνικό χώρο και έχει συνεργαστεί με τα πιό γνωστά ονόματα Ελλήνων καλλιτεχνών.

Η ΗΒΗ ΑΔΑΜΟΥ ξεκινώντας τα πρώτα της επαγγελματικά βήματα στην μουσική περίπου στα 16 της χρόνια, έχει καταφέρει, με πολύ προσεκτικές επιλογές, να ξεχωρίσει στον χώρο του μουσικού θεάματος και του θεάτρου.

Την παράσταση συμπληρώνει με την μοναδική παρουσία της η ΕΛΕΝΑ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ, η number one diva της pop στην Ελλάδα και η γυναίκα καλλιτέχνις με τα περισσότερα βραβεία και διακρίσεις την τελευταία δεκαπενταετία. Οι δίσκοι της μετράνε εκατοντάδες χιλιάδες πωλήσεις παγκοσμίως ενώ κατά καιρούς έχει κατακτήσεις με τις επιτυχίες της τα charts πολλών Ευρωπαϊκών χωρών.

Η ξεχωριστή αυτή μουσική παράσταση - έπειτα από τις sold out εμφανίσεις της σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα - θα παρουσιαστεί το καλοκαίρι σε δέκα πόλεις της Ελλάδας, για να απολαύσει και το κοινό της επαρχίας τους αγαπημένους του καλλιτέχνες. Μια πολυμελής ορχήστρα με πολύ σπουδαίους μουσικούς, θα πλαισιώνει το πρόγραμμα αυτό.

Το αποτέλεσμα της μουσικής συνεύρεσης της ΜΑΡΙΝΕΛΛΑΣ, του ΚΩΣΤΑ ΜΑΚΕΔΟΝΑ, της ΗΒΗΣ ΑΔΑΜΟΥ και της ΕΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΡΙΖΟΥ, θα αποδείξουν ότι από την παράδοση στην εξέλιξη, ο «ήχος» δεν παύει να συγκινεί και η μουσική να ανατρέπει για μιά ακόμα φορά τα δεδομένα.

...Γιατί, πολύ απλά ...Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ!!!

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2019

Ηράκλειο
Παγκρήτιο Στάδιο
2 Σεπτεμβρίου 2019
ώρα: 21.30
τιμή εισιτηρίου: 17€

Λάρισα
AEL FC Arena
5 Σεπτεμβρίου 2019
ώρα: 21.30
τιμή εισιτηρίου: 17€

Αθήνα
Κατράκειο Θέατρο Νίκαιας
9 Σεπτεμβρίου 2019
ώρα: 21.30
τιμή εισιτηρίου: 17€

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ
TICKET SERVICES
- τηλεφωνικά: 2107234567
- online: www.ticketservices.gr
PUBLIC
- σε όλα τα καταστήματα PUBLIC
- στο tickets.public.gr

ΠΑΡΑΓΩΓΗ
GALAXIAS LIVE PRODUCTIONS
ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ
ΑΦΜ: 800844327
ΔΟΥ: Νίκαιας
ΕΔΡΑ: Λακωνίας 154 Νίκαια

https://www.ticketservices.gr/event/mar ... HdImPJA0qQ
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Κύπρος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ ...Ο Μύθος!!!
ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΙΔΡΥΜΑ ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ - ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ


Εικόνα

ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ...
... Ο Μύθος !!!

ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΙΔΡΥΜΑ ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ
ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ

Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου 2020

Ώρα έναρξης: 20:00

Με τη συμμετοχή τής
Συμφωνικής Ορχήστρας «ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΑ»

Ενορχηστρώσεις/Διεύθυνση Ορχήστρας
Αλέξιος Πρίφτης

Σκηνοθεσία
Γιώργος Νανούρης

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
A Ζώνη 100€
Β Ζώνη 90€
Γ Ζώνη 80€
Δ Ζώνη 60€
Ε Ζώνη 50€

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ
TICKET SERVICES
- εκδοτήριο: Πανεπιστημίου 39, Στοά Πεσμαζόγλου
- τηλεφωνικά: 2107234567
- online: www.ticketservices.gr
PUBLIC
- σε όλα τα καταστήματα PUBLIC
- στο tickets.public.gr

https://www.ticketservices.gr/event/mar ... iZas5qriKU
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Η Μαρινέλλα στο στούντιο του realfm 97,8

Εικόνα

Η Μαρινέλλα βρέθηκε στο στούντιο του realfm 97,8 για μια συνέντευξη εφ'όλης της ύλης στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου.

Τη Δευτέρα, 3 Φεβρουαρίου και τη Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου, η Μαρινέλλα παρουσιάζει μία ιδιαίτερη παράσταση στην Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος, στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

"Δεν μεγάλωσα και τόσο, είμαι μέσα στην ενέργεια" είπε η Μαρινέλλα.

"Όταν τραγουδά ένας άνθρωπος 62 χρόνια, έχει μεγάλο μπαούλο. Δεν θυμάμαι πόσα τραγούδια έχω πει" πρόσθεσε.

"Ακόμη και τώρα, πολλές φορές δεν πληρώνουν αν δεν πάει καλά η δουλειά. Και σου λένε πάρε αυτά και βλέπουμε. Και στο τέλος δεν βλέπουμε τίποτε απολύτως. Βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια. Και γι'αυτό έχω αλλάξει πολλά πράγματα στη ζωή μου" αναφέρει.

"Κάθε χρόνο έρχομαι και λέμε πάντα κάτι διαφορετικό, δεν λέμε τα ίδια" σχολίασε η Μαρινέλλα γελώντας.

"Στο νυχτερινό κέντρο πίνουν, γελάνε, τραγουδάνε, μου λένε "ώπα!', μα ώπα στο "έλα κι απόψε"; Δεν γίνεται" τόνισε.

"Δεν λέω τι ωραία που ήμουν τότε, τι καλά, βρε πώς περνούν τα χρόνια... Άστα να περάσουν, τι να κάνουμε, να πεθάνουμε; Είμαι συμφιλιωμένη με τον χρόνο, τον αγαπώ. Δεν κάνω τίποτε παραπάνω, τίποτε λιγότερο. Πάμε μαζί, είμαι συμφιλιωμένη με τον χρόνο, συμφιλιωμένη με το σήμερα, συμφιλιωμένη με το χθες. Με τα σημερινά δεδομένα, λες πόσα κρύβει η ζωή, πώς έγινε εκείνο. Σωστά και τα δύο, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε" υπογράμμισε.

"Δεν είμαι γκρινιάρα, ξέρω ότι μπαίνοντας κάπου, με το καλημέρα σκορπώ παντού μια διάθεση που να γελάσει ο άλλος. Δεν μου αρέσει να κάνω παρέα με τους συνομηλίκους μου γι'αυτόν το λόγο, το ξέρεις. Μη γελάς, αλήθεια" συμπλήρωσε.

"Θέλω με νέους ανθρώπους να κάνω παρέα. Για μένα οι νέοι άνθρωποι είναι οι 40αρηδες, 50αρηδες, 60αρηδες μέχρι εκεί. Παραπάνω από 60, μου λέει ο ένας αχ το πόδι, αχ η μέση, αχ το νεφρό. Δεν μπα να 'χεις!" είπε με χιούμορ.

Ακούστε τα ηχητικά στο παρακάτω link:

https://www.real.gr/media/arthro/h_mari ... p9LS7faEqg
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42409
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

«Στη σκηνή δεν περπατάω, αιωρούμαι» (Συνέντευξη)

Ο Μύθος ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ
ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑΣΕΙΣ, ΤΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ


Η διαχρονική ντίβα του Ελληνικού Τραγουδιού ετοιμάζεται να ερμηνεύσει σε μια αλλιώτικη παράσταση τους μύθους και τις αλήθειες της ζωής και της καριέρας της!

Εικόνα
Photo credit: Tassos Vrettos © January, 2020

Συνέντευξη της Μαρινέλλας
στον δημοσιογράφο Γιώργο Νάστο
για το ένθετο περιοδικό «ΒΗMAgazino»
της εφημερίδας «ΤΟ ΒΗΜΑ της Κυριακής»

Κυκλοφορία: Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020, Ελλάδα

Φωτογραφίες: Τάσος Βρεττός ©

Ίσως να μην μπορούσε καν να το φανταστεί η Μαρινέλλα, όταν στις αρχές της δεκαετίας του '70 έδινε τη δική της εκδοχή στο τραγούδι «Ένας μύθος» (σε μουσική του Μάνου Χατζιδάκι και στίχους του Θρασυβούλου Σταύρου), ότι το 2020 θα χρησιμοποιούνταν συχνά για την ίδια αυτή η λέξη και πως χάρη στα περισσότερα από 60 χρόνια αδιάλειπτης παρουσίας στο Ελληνικό Πεντάγραμμο κανένας δεν θα τολμούσε να μιλήσει περί υπερβολής.

«Μαρινέλλα · Ο Μύθος» τιτλοφορείται λοιπόν η παράσταση που θα δώσει η αειθαλής ντίβα στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, στην Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος, στις 3 Φεβρουαρίου (λόγω μεγάλης ζήτησης αναμένεται να ανακοινωθεί και δεύτερη ημερομηνία). Αξίζει να σημειωθεί ότι μέρος των εσόδων θα διατεθεί για την ενίσχυση της δράσης του Σωματείου «ΕΛΠΙΔΑ - Σύλλογος Φίλων Παιδιών με καρκίνο», που γιόρτασε πριν από μερικούς μήνες τη συμπλήρωση 30 χρόνων προσφοράς στα παιδιά και σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες.

Καθισμένη στο σαλόνι του σπιτιού της, η σπουδαία ερμηνεύτρια εξηγεί ενθουσιασμένη πόσο την ευχαριστεί η σκέψη ότι θα εμφανιστεί στον συγκεκριμένο χώρο: «Εντυπωσιάστηκα από το ΚΠΙΣΝ. Δεν μπορείς να πιστέψεις σχεδόν ότι αυτό το διαμάντι έχει χτιστεί εδώ στην Αθήνα. Μου άρεσε πολύ και η μεγάλη αίθουσα με τα κόκκινά της τα καθίσματα. Αισθάνομαι μεγάλη χαρά και τιμή για αυτή την παράσταση».

Στη συναυλία της θα πλαισιώνεται από το Σύνολο Ποικίλης Μουσικής της «Φιλαρμόνιας» Ορχήστρας Αθηνών, το οποίο θα διευθύνει ο Αλέξιος Πρίφτης. Τη σκηνοθετική επιμέλεια της εκδήλωσης υπογράφει ο Γιώργος Νανούρης.

Η Μαρινέλλα μιλάει για τους συνεργάτες της με τα θερμότερα λόγια. Ειδικά τον Νανούρη τον χαρακτηρίζει ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα της γενιάς του στη σκηνοθεσία («παρ' όλο που πρόκειται και για υπέροχο ηθοποιό» προσθέτει) και τον εξαίρει για το ήθος και την ηπιότητα του χαρακτήρα του. Τα χρόνια που τους χωρίζουν δεν την αφορούν και δηλώνει πως δεν την ενδιαφέρει η ηλικία κάποιου αλλά η στάση του απέναντι στη ζωή: «Δεν μπορώ να συνεργάζομαι με ανθρώπους που έχουν νοοτροπία ηλικιωμένου. Μου αρέσει να περιβάλλομαι από νέους ανθρώπους, ζωντανούς. Και δεν είναι αποκλειστικά θέμα χρονολογίας γέννησης. Υπάρχουν νέα παιδιά που είναι γεννημένα γέροι. Κάποιοι συνομήλικοί μου επίσης μόνο να γκρινιάζουν ξέρουν. Δεν τα μπορώ αυτά. Έχω αποφασίσει ότι στη ζωή μου θα βλέπω πάντα το ποτήρι μισογεμάτο. Και δεν με ενδιαφέρουν οι ηλικίες και οι αριθμοί, αυτά ανήκουν στα ληξιαρχεία».

Εικόνα

Photo credit: Tassos Vrettos © January, 2020

ΒΕΡΝΤΙ, ΚΑΛΛΑΣ ΚΑΙ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ

Η τελική επιλογή των τραγουδιών που θα ακούσουμε στο ΚΠΙΣΝ δεν ήταν πάντως εύκολη υπόθεση. Τη ρωτάω ποια κομμάτια που δεν της ανήκουν ως πρώτες εκτελέσεις σκοπεύει να πει: «Λέω Μίκη Θεοδωράκη, την “Όμορφη πόλη”, που έχω πολλά χρόνια να την ερμηνεύσω. Θα πω κι' ένα τραγούδι του Χρήστου Χαιρόπουλου, το “Έλα γι' απόψε”, γιατί νομίζω ότι ο κόσμος περιμένει να το ακούσει, άρεσε σε όποια παράσταση κι’ αν το έχω τραγουδήσει. Δεν θα αποκαλύψω τώρα και όλο μου το πρόγραμμα. Μπορώ όμως να πω με βεβαιότητα ότι θα είναι μια μοναδική παράσταση. Σε πολλά από τα τραγούδια μου δίνεται μια άλλη διάσταση από την ορχήστρα». Ως ακροάτρια, βέβαια, συνεχίζει να δείχνει εμπιστοσύνη στα δοκιμασμένα προϊόντα. «Έχω ψώνιο με τους κλασικούς συνθέτες. Δεν μου αρέσουν φυσικά όλοι. Ο Βάγκνερ, ας πούμε, είναι για 'μένα λίγο μονότονος και βαρετός. Ενώ ο Βέρντι, ο Μπετόβεν ή ο Μπαχ; Για να μην αναφέρω, τον Σοπέν, τον Λιστ ή τον Ραχμάνινοφ. Αυτοί “φυσάνε”. Όλοι έχουν επηρεαστεί από τους μεγάλους δημιουργούς. Υπάρχει συνέχεια. Θυμάστε που ο Μάνος Χατζιδάκις χρησιμοποίησε το θέμα μιας συμφωνίας του Μότσαρτ για το “Ήλιε μου, ήλιε μου, βασιλιά μου”; Έφτιαξε τελικά κάτι δικό του όμως. Όλοι είμαστε και λίγο “κλέφτες”, πρέπει όμως αυτό που παίρνουμε να το κάνουμε κομμάτι μας».

Πολλά από τα αγαπημένα της ακούσματα τα έχει συνδέσει με την οδήγηση: «Μουσική ακούω συγκεντρωμένα ταξιδεύοντας, στο αυτοκίνητο. Και επιλέγω να οδηγώ χωρίς παρέα στη διαδρομή για να ακούω ό,τι θέλω χωρίς να καταπιέζω κανέναν. Μπορεί να φτάσω μέχρι τη Θεσσαλονίκη ακούγοντας την Κάλλας. Καμιά φορά βάζω συγκεκριμένες ερμηνείες. Και έχω να σας πω ότι σε κάποια κομμάτια ο Αντρέα Μποτσέλι, που έχει μια γλυκιά φωνή, μου αρέσει πιο πολύ κι' από τον Παβαρότι ακόμη. Τον εαυτό μου δεν τον ακούω. Ντροπής πράμα είναι αυτό. Λαϊκά επίσης ακούω πολύ σπάνια. Τις περιόδους δε που εμφανίζομαι σε νυχτερινά κέντρα προτιμώ τη σιωπή και την ηρεμία, πρέπει να καλμάρει ο εγκέφαλος από τη βαβούρα».

Οι πειραματισμοί και οι δοκιμές τη βρίσκουν παρ’ όλα αυτά σύμφωνη. Και εκτιμά καλλιτέχνες από τη νεότερη γενιά. «Έβλεπα, για παράδειγμα, τις προάλλες στην τηλεόραση ένα μικρό αφιέρωμα στον Γιώργο Θεοφάνους. Σκέφτηκα πάλι πόσο ωραία τραγούδια έχει γράψει, αλλά χάρηκα και τους τρεις τραγουδιστές που τα ερμήνευσαν, τη Βανδή, την Ασλανίδου και τον Χρήστο Μάστορα, που είναι καλός και στο λαϊκό, όχι μόνο στα πιο ποπ τα δικά του. Κάθε γενιά που έρχεται βάζει το δικό της χρώμα, αφήνει το δικό της αποτύπωμα. Λέμε συχνά ότι δεν βγαίνουν τραγουδίστριες σαν τον τάδε ή συνθέτες σαν τον δείνα… Μπούρδες. Δεν χρειάζεται να κάνουμε συνεχώς συγκρίσεις με το παρελθόν. Η μουσική δεν πρέπει να μένει στάσιμη. Μου αρέσει να ακούω παλιά κομμάτια, ακόμη και δικά μου, “πειραγμένα” που λέμε. Όλοι έχουν δικαίωμα να δοκιμάσω κάτι καινούργιο».

Εικόνα

Photo credit: Tassos Vrettos © January, 2020

ΑΝΗΣΥΧΟ ΠΝΕΥΜΑ

Η δική της διαδρομή είναι γεμάτη αλλαγές πορείας. Από τα μπουλούκια στο λαϊκό πάλκο (στο πλευρό του Στέλιου Καζαντζίδη), από το φροντισμένα σόου στις μπουάτ, από τα αφιερώματα στα μιούζικαλ στη σκηνή του θεάτρου και μετά ξανά στις πίστες, η Μαρινέλλα πάντα απαντούσε καταφατικά στις προκλήσεις. «Είμαι ανήσυχο πνεύμα» λέει. «Όποτε ένιωθα στάσιμη αναζητούσα κάποια αλλαγή. Είχα ένα ένστικτο που δεν με πρόδωσε ποτέ, με καθοδήγησε σωστά. Όποτε κάτι μέσα μου μού έλεγε “κάν' το αυτό”, το έκανα. Ό,τι ωραίο προέκυπτε στη ζωή μου ήθελα να το δοκιμάζω. Αισθάνομαι καμιά φορά σαν ένα δέντρο που τα κλαδιά του έχουν μεγαλώσει προς άλλες κατευθύνσεις και ρίχνει ωραία, βαριά σκιά». Και είναι αλήθεια πως χάρη σε κάποιες ανατρεπτικές κινήσεις της προέκυψαν πολλά ωραία. Το «Ρεσιτάλ», η κλασική πλέον σύμπραξη με τον Κώστα Χατζή, συγκαταλέγεται σίγουρα σε αυτά. Κάποιες ριψοκίνδυνες αποφάσεις της, πάλι, στέφθηκαν με επιτυχία. Το 1995, ας πούμε, έπαιξε ως η Κορυφαία του Χορού σε μια παράσταση με μελοποιημένα χορικά του Ευριπίδη, που είχαν μελοποιήσει για παλαιότερες θεατρικές παραστάσεις ο Χρήστος Λεοντής, ο Σταμάτης Κραουνάκης, ο Γιώργος Κουρουπός και ο Μιχάλης Χριστοδουλίδης. Το θέαμα είχε τον τίτλο «Γυναικών Πάθη» και παρουσιάστηκε στο Ωδείο Ηρώδου του Αττικού, σε σκηνοθεσία του Σταύρου Τσακίρη και χορογραφίες της Ντόρας Τσάτσου. Λίγα χρόνια αργότερα ανέλαβε έναν πρωταγωνιστικό ρόλο στην τηλεοπτική μεταφορά του βιβλίου του Γιάννη Ξανθούλη «Ύστερα ήρθαν οι μέλισσες» που σκηνοθέτησε ο Κώστας Κουτσομύτης.

Τι χρειάζεται ωστόσο για να κερδίσει κανείς τη διαχρονικότητα, για να μην αφεθεί στη φθορά που φέρνει το πέρασμα των χρόνων; Πειθαρχία; «Δεν προσπάθησα ποτέ να είμαι πειθαρχημένη, διότι δεν είχα πάθη, δεν έχω κάνει καταχρήσεις. Μπορεί να φταίει το ότι εκτονωνόμουν στο τραγούδι. Έβαζα φόρα, θάρρος, δύναμη και κέφι στην τέχνη μου, όμως μέσα στο σπίτι μου ήθελα να επικρατεί γαλήνη. Έτσι έβρισκα πάντα ισορροπία που νομίζω ότι είναι πολύ σημαντική. Η φύση με ηρεμεί επίσης πολύ. Εκεί καταφεύγω όποτε το έχω ανάγκη».

Αν κάτι αποτελεί πάντως ουσιαστικό κομμάτι της ταυτότητας της –ίσως και μέρος του DNA της- αυτό είναι σίγουρα το σθένος της. Η Μαρινέλλα είναι μια πραγματική «survivor». Και ό,τι και να της συμβαίνει διαθέτει την ακλόνητη πίστη πως… «the show must go on»: «Μπορεί να είμαι στο καμαρίνι και να πονάω, να είμαι άρρωστη, μόλις όμως βγω στην κουίντα τα ξεχνάω όλα. Στη σκηνή δεν περπατάω. Αιωρούμαι, υπερίπταμαι. Είναι φοβερό αυτό που μου συμβαίνει, νιώθω σαν να βρίσκομαι σε μαγικό χαλί. Δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να νιώσει εκεί αδυναμία, αυτή είναι η δική μου φιλοσοφία».

https://marinelladiva.blogspot.com/2020 ... G92l3zhYFg
Απάντηση