Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: Έρχεται ντουέτο με τον Αντύπα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εγώ πάντως ακόμα δεν το πιστεύω λόγω Κυριάκου Παπαδόπουλου-Ηλία Φιλίππου.Θα δεχτούν να κάνει comeback με Φοίβο ενώ του γράφουν αυτοί;
Επιπλέον με όσα έγιναν με Φοίβος-Πάολα δεν ξέρω πως αισθάνεται το δίδυμο για τον Φοίβο ή τι έπαιξε μεταξύ τους και την έκανε η Πάολα από την spicy σε χρόνο ρεκόρ.Γενικά το βρίσκω δύσκολο.Μπορεί να υπάρχει η πρόθεση αλλά....
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
ΜΑΓΔΑ
Δημοσιεύσεις: 9101
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2004 12:05 am

Re: Έρχεται ντουέτο με τον Αντύπα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΓΔΑ »

Για ένα τραγούδι που θα στηρίξει κοινές εμφανίσεις, δε νομίζω πια να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Από την άλλη, η Πάολα πιθανόν να έφυγε από τη Spicy γιατί - μεταξύ άλλων - δεν άντεξε να χάνει το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων από τα live της.
Αυτό δεν έχει να κάνει με τον Παπαδόπουλο και το Φιλίππου.

Φιλικά,
Μάγδα.
Life is a RollerCoaster...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: Έρχεται ντουέτο με τον Αντύπα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

ΜΑΓΔΑ έγραψε:Για ένα τραγούδι που θα στηρίξει κοινές εμφανίσεις, δε νομίζω πια να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Από την άλλη, η Πάολα πιθανόν να έφυγε από τη Spicy γιατί - μεταξύ άλλων - δεν άντεξε να χάνει το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων από τα live της.
Αυτό δεν έχει να κάνει με τον Παπαδόπουλο και το Φιλίππου.

Φιλικά,
Μάγδα.
Σίγουρα για τα ποσοστά από τις εμφανίσεις έφυγε.Το fan club της το είπε ανοιχτά μετά την αποχωρησή της.Δεν είναι όλοι πρόθυμοι να τα σκάνε στον Φοίβο.
Γι'αυτό και έχει μαζέψει στην spicy μικρά όνοματα που δουλεύουν στα μπουζούκια και είναι πρόθυμοι να πληρώσουν για κάποιο σουξέ.
Απλώς οι Παπαδόπουλος-Φιλίππου έχουν ουσιαστικά αναλάβει την Πάολα και μπορεί να τους τα είχε πει αρχικά αλλιώς ο Φοίβος.
Για να φύγει σε χρόνο ρεκόρ από την εταιρεία σημαίνει πως έπαιξε μεγάλη διαφωνία.Τέλος πάντων θα δείξει.Αν ισχύει θα το μάθουμε σύντομα.
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
ΜΑΓΔΑ
Δημοσιεύσεις: 9101
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2004 12:05 am

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΓΔΑ »

Επανέρχομαι στο θέμα αφού το διαχώρισα από το 'Ντουέτο Αντύπα -Δέσποινας', για να πω ότι ο Παπαδόπουλος και ο Φιλίππου προφανώς δεν έχουν κάνει κάποιο αποκλειστικό συμβόλαιο με τραγουδίστρια ή εταιρεία.
Μπορεί τώρα να έχουν αναλάβει την Πάολα, αλλά πιστεύω πως αν 'τους κάτσει' να γράψουν για καλλιτέχνη/-τέχνες της Spicy, θα γράψουν.

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα γράψουν το ντουέτο, έτσι;
Απλά, το πιο πιθανό είναι να δώσουν το "ΟΚ"...

Η αποχώρηση της Πάολας κατά πάσα πιθανότητα ήταν ατομική.
Δεν έχουμε παρά να περιμένουμε και να δούμε.

Φιλικά,
Μάγδα.
Life is a RollerCoaster...
minerboh

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minerboh »

Αν θέλετε τη γνώμη μου πάντως, καλά έκανε η Πάολα και έφυγε απο τη Σπάισι.
Να του πληρώνει ποσοστά του Φοίβου και να μην της κυκλοφορεί τον έτοιμο απο πόσο καιρό δίσκο μου ακούγεται κάπως!
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Για τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, κάθε σύσταση θεωρείται περιττή. Εδώ και δεκαεπτά συναπτά έτη, έχει καταφέρει να βρίσκεται στην «πρώτη γραμμή» της ελληνικής (και όχι μόνο) δισκογραφίας, με συνθέσεις τις οποίες γνωρίζουμε και έχουμε βάλει εύκολα στην καρδιά μας. Ως γνήσιος υποστηρικτής του λαϊκού τραγουδιού, ίσως να είναι και ο μόνος στο είδος του που δεν έχει ξεφύγει από τα πρότυπά του για χάριν του μοντερνισμού και της ευτέλειας. Καθ' όλη τη διάρκεια της πορείας του, συνεργάζεται με πληθώρα καλλιτεχνών, όπως ο Σταμάτης Γονίδης, ο Νίκος Βέρτης, ο Νίκος Κουρκούλης, ο Γιάννης Πλούταρχος, ο Πασχάλης Τερζής, η Νατάσσα Θεοδωρίδου, ο Γιώργος Νταλάρας και πολλοί άλλοι και κατορθώνει να κάνει επιτυχία, τις περισσότερες φορές μάλιστα, διαχρονική. Πρόσφατα ξεκίνησε να συνεργάζεται με χώρες εκτός Ελλάδος, όπως το Ισραήλ, την Τουρκία, την Σερβία, την Ρωσία και άλλες, παραχωρώντας συνθέσεις και διασκευές γνωστών ελληνικών τραγουδιών προς τις χώρες αυτές. Η επιτυχία φυσικά ήρθε και εκεί και η φήμη του από τότε έως σήμερα ολοένα και διευρύνεται. Ο δημοφιλής μουσικός δέχθηκε με μεγάλη του χαρά να μιλήσει στον «Ορφέα», απαντώντας για όλους και για όλα.

Ύστερα από την πολύχρονη επιτυχία και αναγνώριση που γνωρίζετε ως μουσικοσυνθέτης στη χώρα μας, η καριέρα σας επεκτείνεται και εκτός ελληνικών συνόρων σε λαούς γειτονικούς με εφάμιλλα μουσικά ακούσματα. Ήταν κάτι που φανταζόσασταν; Πώς αισθάνεστε για αυτή την εμπειρία;
Καταρχήν ευχαριστώ για την πρόσκληση. Η απάντηση είναι εντελώς όχι… Ανακαλώντας τη μνήμη μου, δεν φανταζόμουν ούτε ότι θα είχα τέτοια πορεία στην Ελλάδα ούτε στο εξωτερικό. Και αυτό είναι που με κάνει ιδιαίτερα χαρούμενο, γιατί η κάθε σύνθεση για μένα είναι απλά ένα κομμάτι του εαυτού μου. Γράφω επειδή με εκφράζει. Δεν το λέω “έχω δουλειά” αλλά “έχω ανάγκη να εκφραστώ”. Για μένα είναι τιμή και με κάνει χαρούμενο να βλέπω τις συνθέσεις μου να ακούγονται και σε άλλα μέρη του κόσμου. Ποιος δεν θα αισθανόταν καλά με αυτό;

Με ποιες χώρες έχετε αναπτύξει συνεργασία; Υπάρχουν εκεί μελωδίες σας, οι οποίες δεν έχουν κυκλοφορήσει (ακόμα) στην Ελλάδα;
Κυρίως με χώρες της Ανατολικής Ευρώπης και Ασίας, όπου έχουμε και πολλά κοινά ακούσματα αλλά και τρόπο έκφρασης. Ισραήλ, Τουρκία, Βουλγαρία, Σερβία, Ρωσία. Οι χώρες αυτές όπως και εμείς, χρησιμοποιούμε πολλές φορές όργανα και στυλ παραδοσιακό. Μέχρι στιγμής, υπάρχει ένα ακυκλοφόρητο τραγούδι στο Ισραήλ το οποίο δεν έχει εκδοθεί στην Ελλάδα. Συνήθως, πρώτα τα κομμάτια κυκλοφορούν εδώ και μετά στο εξωτερικό. Δεν υπάρχει συγκεκριμένο πλαίσιο συνεργασίας. Αν συμφωνούμε συνθέτες και καλλιτέχνες, πιστεύω πάντα υπάρχει τρόπος για να βρούμε τι και πως θα γίνει κάτι.

Θα θέλατε να μας αναφέρετε με ποιο τρόπο ξεκίνησε η επικοινωνία και η επαφή σας με τους ανθρώπους των γειτονικών μας χωρών;
Αυτό το οφείλω στη γυναίκα μου… Η Έφη έχει αναλάβει να “βλέπει” τι γίνεται στο εξωτερικό. Όταν αντιλήφθηκε ότι μου έχουν “κλέψει” μία σύνθεση τότε χωρίς δεύτερη σκέψη, πήγε στο εξωτερικό, συναντήθηκε με εταιρείες και καλλιτέχνες να βρεθεί άκρη. Από τότε και με σκοπό την αποφυγή παρόμοιων περιστατικών, έχοντας διευρύνει τις επαφές μας, πλέον επικοινωνούν μαζί μας…

Απ' ότι φαίνεται, οι μεσανατολικοί λαοί αγαπούν το καλό ελληνικό τραγούδι, και εμμέσως τους δημιουργούς αυτού, όπως εσάς ως επιτυχημένο μουσικοσυνθέτη. Υπάρχει κάποιο "μαγικό συστατικό" στην ελληνική μουσική ιδιοσυγκρασία το οποίο λείπει απο εκείνους ώστε να το αποζητούν από εμάς;
Όπως προανέφερα, με τις ανατολικές χώρες έχουμε κοινά ακούσματα με παρανομαστή την παράδοση. Όχι ότι δυτικά δεν ισχύει αλλά δεν είναι χαρακτηριστικό τους στις συνθέσεις. Κάθε φορά υπάρχει κάτι μαγικό όταν συνθέτω, δεν μπορώ όμως να σας πω ποια είναι η συνταγή, είναι κάτι ανεξέλεγκτο ...έχει να κάνει με το τι δουλεύω, το τι σκεφτομαι και το πόσο καλά είμαι εγώ για να μπορώ να μεταδώσω αυτό που γράφω στον κόσμο. Η μουσική δεν γνωρίζει σύνορα – όπως λέει η γνωστή ρήση –, δεν χρειάζεται να “λείπει” κάτι, αυτό που χρειάζεται είναι η χημεία. Μπορεί να υπάρχει μία εξαιρετική φωνή ή σύνθεση που πρέπει να βρει το δρόμο της…

Η οικονομική κατάσταση της χώρας μας, σας έχει κάνει ποτέ να σκεφτείτε ενδεχόμενο μετανάστευσης προς τις χώρες στις οποίες παρουσιάζετε επίσης αποδοχή και επιτυχία και ενδεχομένως να έχουν καλύτερες οικονομικές υποδομές για την υποστήριξη της δισκογραφίας τους;
Δεν σας κρύβω ότι το σκέφτηκα. Δηλώνω πλήρως απογοητευμένος από τις πρακτικές που έχουν εφαρμοσθεί από το πολιτικό μας σύστημα συνολικά. Δεν προστατεύονται τα δικαιώματα των νομοταγών πολιτών, το σύστημα παιδείας φθίνει και το πράγμα δεν φαίνεται να έχει κάποιο αίσιο τέλος. Για να μη θίξω το φορολογικό σύστημα το οποίο “κατασπαράζει” τον κόσμο που πληρώνει συνεχώς φόρους – μιλάω για τον κόσμο που ποτέ δεν φοροδιαφεύγει – και αφήνει εκτός τους “προνομιούχους”. Αυτό που με κρατάει είναι οι δύο γιοι μου που πηγαίνουν σχολείο και δεν ξέρω αν θα ήταν σωστό να τους αλλάξω τρόπο ζωής, γλώσσα κλπ…

Το λαϊκό τραγούδι, που είναι και "το στοιχείο σας", αποτελεί "αδυναμία" για τους ξένους λαούς. Στην Ελλάδα παρ' όλα αυτά, τα τελευταία χρόνια, με την επιρροή των τραγουδιών αμφιβόλου ποιότητος με νεόφερτο στυλ,το αυθεντικό λαϊκό τραγούδι φάνηκε να υποθάλπεται και να χάνει λιγάκι από την αίγλη του. Τι έχετε να δηλώσετε σχετικά μ' αυτή τη διαπίστωση;
Δηλώνω πως ότι αξίζει πραγματικά αντέχει και στο χρόνο. Για μένα το λαϊκό τραγούδι δεν θα πεθάνει ποτέ γιατί αντιπροσωπεύεται και από φωνές, μουσικές που αξίζουν. Δεν θεωρώ καθόλου τυχαίο που πλέον παρά το νεόφερτο στυλ που λέτε, ο κόσμος στο τέλος διασκεδάζει με το δεύτερο, τρίτο πρόγραμμα ενός μαγαζιού και αυτό γιατί εκεί ακούς τραγούδια που δεν πρόκειται να τα ξεπεράσει με τίποτα… Ομολογώ ότι δεν προτιμώ αυτό που έχει γίνει προοδευτικά τα τελευταία χρόνια, ωστόσο με την κρίση που υπάρχει σε όλους τους τομείς, όλα αυτά που ακούμε σήμερα θα αυτόαλλοιωθούν γιατί δεν έχουν γερές βάσεις…

Με όλη αυτή τη γνωριμία και συνεργασία σας με τους γειτονικούς λαούς σίγουρα πραγματοποιείται και μια υποσυνείδητη μεταφορά ετερόκλητων μουσικών στοιχείων και προς εσάς τον ίδιο.Θεωρείται ότι αυτή η επαφή σας βοηθάει και σας εμπνέει για τη δημιουργία νέων τραγουδιών;
Όλα βοηθούν. Κυρίως όμως τα απλά πράγματα που υπάρχουν. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που θα ακούσω κάτι και θα το δουλέψω μέσα μου. Ανήκω στην κατηγορία που εμπνέεται από την καθημερινότητα των απλών ανθρώπων και πραγμάτων είτε αφορά μία λύπη τους είτε μία χαρά, ένα χωρισμό, μία αγάπη. Αυτά συμβαίνουν σε όλο τον κόσμο, οπότε καταλαβαίνετε…

Όλες σας οι συνεργασίες με τις γείτονες χώρες, είναι μια καλή απόδειξη ότι η μουσική δεν έχει σύνορα;
Είναι αυτό που σας είπα πριν. Το πιστεύω αυτό και νομίζω έτσι θα είναι πάντα.

Ο στίχος ενός τραγουδιού, σε αντίθεση με τη μουσική, (επιχειρώντας μια επιφανειακή προσέγγιση) πιθανώς ...έχει σύνορα, λόγω της χρήσης μιας συγκεκριμένης γλώσσας / διαλέκτου στο κάθε τραγούδι. Για εσάς, ποια είναι τα συστατικά στοιχεία ενός ιδανικού στίχου;
Δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει ιδανικός στίχος, αλλά ιδανικό πάντρεμα του στίχου με τη μουσική. Αυτό επιτυγχάνεται νομίζω όταν οι δύο δημιουργοί έχουν την ίδια αντίληψη στον τρόπο που εκφράζονται. Δηλαδή, αν ένας στιχουργός γράφει “αληθινά” τότε αυτό θα πετύχει. Αν γράφει και ο συνθέτης έτσι, τότε μάλλον μιλάμε για ανερχόμενη επιτυχία.

Ύστερα από δεκαεπτά συναπτά έτη δημιουργίας και συνεχούς παρουσίας στο δισκογραφικό χώρο, υπάρχουν συνεργασίες που ονειρεύεστε να πραγματοποιήσετε;
Ναι βέβαια. Υπάρχουν φωνές που πάντα με γοήτευαν, όπως για παράδειγμα, η Ελένη Βιτάλη, η Πίτσα Παπαδοπούλου, Θέμης Αδαμαντίδης… και πολλές άλλες που δεν θα ήθελα να πω γιατί αν ξεχάσω κάποιον θα έχω τύψεις… Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω ότι ο καθένας που κάνει κάτι με την καρδιά του, πάντα σκέφτεται ποιος του αρέσει, τον εκφράζει και φαντάζεται πως θα ήταν μία συνεργασία μαζί του/της.

Πρόσφατα, σας "γνωρίσαμε" μουσικά και μέσα από διαφορετικά αλλά εξίσου όμορφα μονοπάτια. Αναφέρομαι στο τραγούδι που κυκλοφορήσατε με την ποντιακή διάλεκτο "Σον θεό εφτάγω τάμα". Τι είναι εκείνο που σας τρέπει να δημιουργείτε και τραγούδια γραμμένα στα ποντιακά;
Η καταγωγή μου. Είμαι πόντιος και μάλιστα τα πρώτα μου βήματα τα έκανα σε ποντιακά μαγαζιά παίζοντας αρμόνιο. Οπότε τα ακούσματα που είχα ήταν βασισμένα στην παράδοση μας. Πρέπει να σας πω ότι είμαι πιστός του “μη ξεχνάς την αρχή σου για να μην πεθάνει η ψυχή σου”… Τα ποντιακά για μένα ήταν και θα είναι η μεγαλύτερη σχολή και έμπνευση για την έκφρασή μου, αποτυπώνει τα βιώματα τα δικά μου αλλά και των ανθρώπων που μεγάλωσα και δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να τα σβήσω από τη μνήμη μου.

Τα σημερινά δεδομένα στον ελληνικό δισκογραφικό χώρο πώς σας φαίνονται; Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης;
Είμαστε σε μία χώρα που θεωρώ πως σε όλους τους τομείς υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και μάλιστα αρκετά μεγάλα. Στο δισκογραφικό χώρο, πιστεύω ότι πρέπει να υπάρξουν καινούριες ιδέες από μάρκετινγκ, παραγωγές, τραγουδιστές, έτσι ώστε να ξαναρχίσει να γεννιέται κάτι καινούριο στη δισκογραφία μας. Δεν είναι τίποτα δύσκολο, όλα θέλουν δουλειά, μεράκι και πολύ ταλέντο.

Tι αλλαγές έχει υποστεί η δισκογραφία απο το 1995, που ξεκινήσατε, μέχρι και σήμερα το 2013.
Νομίζω όλα… Τότε υπήρχαν δισκοπωλεία, σήμερα υπάρχουν πλανόδιοι, τότε δεν υπήρχε youtube, σήμερα υπάρχει μόνο αυτό. Αλλά είναι πιο σύνθετο ζήτημα. Εκτός από την τεχνολογία, άλλαξαν και οι καλλιτέχνες. Τότε, έπρεπε σε ένα δισκάκι για να το πεις επιτυχημένο, τα 9 από τα 12 τραγούδια να παίζουν παντού. Σήμερα όπως βλέπετε δεν είναι έτσι. Υπάρχουν τραγουδιστές που αρκούνται σε μία εφήμερη επιτυχία και όχι σε κάτι που θα τους αποδώσει και μελλοντικά.

Η "μόδα" των Digital Single, αφενός ήρθε και δυσχέρανε περισσότερο την ήδη δύσκολη θέση των "κανονικών" δίσκων και αφετέρου, μέσω του διαδικτύου, συνέβαλλε θετικά στην προώθηση της δουλειάς των καλλιτεχνών με εύκολο και σύγχρονο τρόπο στο ευρύ κοινό. Νέος τρόπος, ένα μεγάλο "συν" κι ένα μεγάλο "μείον". Ποια είναι η δική σας θέση;
Είναι αυτό που σας είπα πριν. Ναι μεν βοηθάει στη διάδωση ενός τραγουδιού, για παράδειγμα το “Αν είσαι ένα αστέρι” εχει 13 εκ χτυπήματα στο youtube, μοναδικό για μία χώρα που οι κάτοικοι είναι 11 εκ… ωστόσο, οι δισκογραφικές, το κράτος μέσω της ΑΕΠΙ, δεν προστατεύουν όπως θα έπρεπε τα δικαιώματά μας.

Για το νέο έτος, τι επαγγελματικό μας ετοιμάζετε;
Πάντα κάτι ετοιμάζω… το θέμα για μένα είναι να έχω έμπνευση. Ειδικά τώρα, αυτό που είναι άμεση προτεραιότητά μου είναι να οριστικοποιήσουμε τα τραγούδια, πρόγραμμα, πρόβες για μία συναυλία που θα γίνει στο Ισραήλ και που δράττομαι της ευκαιρίας να ευχαριστήσω τους καλλιτέχνες που θα έρθουν γιατί πρόκειται για μία συναυλία που διοργανώνεται για τα 17 χρόνια μου στο χώρο. Παράλληλα, ετοιμάζουμε κάτι με το Νίκο Κουρκούλη που ακόμη δεν έχουμε οριστικοποιήσει τραγούδια και χρόνο που θα εκδοθεί, οπότε επιτρέψτε μου να είμαι λίγο επιφυλακτικός στις δηλώσεις μου.

Τι εύχεστε για τη χρονιά που μόλις έφτασε;
Υγεία, υγεία, υγεία. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που να υπερβαίνει την υγεία για να το ευχηθώ. Εντάξει, ίσως να ευχηθώ – μιας που έχω την ευκαιρία – να βγει η χώρα μας από όλο αυτό το μαύρο πράγμα και να κερδίσει αυτά που αξίζει πραγματικά.

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ευγενή παραχώρηση της συνέντευξης αυτής στον Ορφέα και σας ευχόμαστε καλή χρονιά γεμάτη επιτυχίες και εμπνεύσεις!
Εγώ σας ευχαριστώ και σας εύχομαι ότι καλύτερο.


http://www.e-orfeas.gr/artists/interviews/
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Όλο τουρκοτσιφτετέλια και μπαλάντες με τον ίδιο τούρκικο ήχο γράφει ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.Δεν γίνεται να αλλάζουν τουλάχιστον τις ενορχηστρώσεις?Τα παλιά του κομμάτια ήταν ύμνοι.Ακούω τα παλιά albums του Ρέμου και έχουν φοβερά κομμάτια!!!!Όπως και το "Έντεκα Παρά" της Νατάσας,και αρκετά κομμάτια του Κουρκούλη (αν και κάπου από το "Μέρα με τη μέρα" και μετά άρχισε να χρησιμοποιεί αυτό τον τούρκικο ήχο).Πρόσφατες κομματάρες του είναι,από Πάολα τα αδικημένα "Αινίγματα" και "Δεν σ'έχω ξεπεράσει",του Βέρτη το "Είμαι μαζί σου" και "Αν είσαι ένα αστέρι",του Ρέμου το "Παρελθόν" και 1-2 του Χολίδη!
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου: Η κορυφή τους ανήκει .....

Το κορυφαίο δημιουργικό δίδυμο Κυριάκου Παπαδόπουλου και Ηλία Φιλίππου ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει νέες επιτυχίες!

Ό,τι και να πει κανείς γι” αυτούς τους δύο πολυ-πλατινένιους δημιουργούς φαντάζει λίγο. Όλοι οι καλλιτέχνες, άνδρες και γυναίκες, έχουν περάσει από τα χέρια τους και ερμήνευσαν τις επιτυχίες τους.

Σταμάτης Γονίδης, Νίκος Κουρκούλης, Πασχάλης Τερζής, Γιάννης Πλούταρχος, Νατάσα Θεοδωρίδου, Αντώνης Ρέμος, Άννα Βίσση, Γιάννης Βαρδής, Πέγκυ Ζήνα, Νίκος Βέρτης, Πάολα, Γιώργος Μαργαρίτης και Άντζελα Δημητρίου είναι λίγα από τα δείγματα γραφής τους.

Πριν μερικούς μήνες ο Κυριάκος Παπαδόπουλος και ο Ηλίας Φιλίππου δημιούργησαν το δικό τους ανεξάρτητο label, την Prime Productions, με σκοπό τη στήριξη καλλιτεχνών που θα βοηθήσουν το καλό Ελληνικό τραγούδι σε μια εποχή που ο κόσμος αναζητά στα μουσικά θέλω νέα πράγματα αλλά και αληθινά που να τον εκφράζουν.

Έτσι λοιπόν μετά τις πρόσφατες κυκλοφορίες με Νίκο Κουρκούλη («Δεν ξέρεις τι θέλεις» ), Κώστα Καραφώτη («Πώς μου το “κανες αυτό» ) και Πάολα («Κράτα με» ) ο συνθέτης και ο στιχουργός αντίστοιχα δουλεύουν πυρετωδώς και ετοιμάζουν νέες συνεργασίες!

Στο στούντιο μαζί τους βρέθηκαν η Πιτσα Παπαδοπουλου, ο Δημήτρης Κοντολάζος, ο Νίκος Κουρκούλης, η Πάολα, ο Χρήστος Χολίδης και η Πωλίνα για να ετοιμάσουν τα ολοκαίνουρια τραγούδια τους με την υπογραφή των δύο δημιουργών που θα κυκλοφορήσουν σύντομα!

http://www.newspistol.com/article.php?i ... gory_id=71
I like people too much or not at all.
minerboh

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minerboh »

H Πωλίνα???
Αυτ'ο το τραγούδι θέλω να τ'ακούσω!!!
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42528
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

minerboh έγραψε:H Πωλίνα???
Αυτ'ο το τραγούδι θέλω να τ'ακούσω!!!
Μάλλον εννοεί την Πωλίνα Χριστοδούλου με την οποία συνεργάζεται ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.
Άκουσα πως κυκλοφορεί σε λίγες μέρες το νέο της τραγούδι.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Χρήστος Χολίδης: Τι ετοιμάζει με Φιλίππου & Παπαδόπουλο;
Εικόνα
Ο Χρήστος Χολίδης όπως όλα δείχνουν σε λίγες ημέρες θα μας αφιερώνει… «Μάτια μου ατελείωτα».
Αυτή την περίοδο ο καλλιτέχνης βρίσκεται στο στούντιο για την προετοιμασία του νέου του κομματιού, το οποίο υπογράφει το δίδυμο των επιτυχιών Ηλίας Φιλίππου και Κυριάκος Παπαδόπουλος και θα έχει τίτλο «Μάτια μου ατελείωτα».
Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Χρήστος Χολίδης συνεργάζεται με τους συγκεκριμένους δημιουργούς και είναι απόλυτα φυσιολογικό αφού ο συνδυασμός των τριών αγαπιέται από το κοινό.
Παρακάτω θα δείτε τη φωτογραφία που ανέβασε ο Ηλίας Φιλίππου στην προσωπική του σελίδα στο Facebook εν αναμονή του τελικού αποτελέσματος.

Εικόνα

http://www.tralala.gr/christos-cholidis ... -filippou/
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Έρχεται σύντομα η μεγάλη συνεργασία και το νέο τραγούδι με την Πίτσα Παπαδοπούλου
τον Κυριάκο Παπαδόπουλο και τον Ηλία Φιλίππου,από την Prime Productions.

Εικόνα
I like people too much or not at all.
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

νόμιζα πως είδα το Σεφερλή για μια στιγμή :lol:
Nothing lasts forever but the earth and sky
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Κυριάκος Παπαδόπουλος, ο μουσικοσυνθέτης των επιτυχιών.

Εικόνα
Αποκλειστική συνέντευξη στο metrogreece.gr

Κύριε Παπαδόπουλε ξεκινώντας την κουβέντα μας θα ήθελα να μας πείτε για το ρόλο που διαδραματίζει η μουσική στη ζωή σας.

Καταρχήν σας ευχαριστώ για την πρόσκλησή σας.
Πιστεύω πως η μουσική είναι για όλους όσοι την αγαπούν, ένα μέσο έκφρασης. Άλλωτε εκφράζει χαρά, άλλωτε λύπη αναλόγως τη διάθεση. Για εμένα προσωπικά, είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μου. Δεν θα μπορούσα να με φανταστώ χωρίς μουσική. Από το πρωί μέχρι το βράδυ είναι δεδομένο ότι θα ακούσω κάτι, θα ανοίξω το ραδιόφωνο ή θα σερφάρω στο διαδίκτυο για να δω τι νέο κυκλοφορεί. Και θα σας έλεγα ότι δεν το συνδέω με το επάγγελμά μου. Δηλαδή, να ακούσω κάτι για να δω τι γίνεται και μετά να πάω να συνθέσω. Για μένα η μουσική είναι όπως σε όλους τους ανθρώπους το καλύτερο μέσο έκφρασης.


Είστε ένας από τους σημαντικότερους μουσικοσυνθέτες της εποχής μας. Από που εμπνέεστε για να γράφετε μουσική. Τι σας επηρεάζει περισσότερο ώστε να σας δώσει την έμπνευση;

Σας ευχαριστώ για το χαρακτηρισμό του "σημαντικότερου συνθέτη", είναι κολακευτικός και ταυτόχρονα, ας μου επιτρέψετε “υπερβολικός” με την έννοια ότι κάθε εποχή έχει συνθέτες, μουσικούς, τραγουδιστές και άλλους καλλιτέχνες πολύ σπουδαίους που διαμορφώνουν ένα ρεύμα αλλά με διαφορετικά δεδομένα. Αισθάνομαι τυχερός γνωρίζοντας πως μπορώ να παράξω τον ήχο μίας βροχής για παράδειγμα, πατώντας τα πλήκτρα μου ενώ σε μία άλλη - παλαιότερη εποχή γνωρίζω πως αυτό θα ήταν αδύνατον και άρα δεν θέλω να θεωρώ τον εαυτό μου πολύ σημαντικό. Αυτό που μετράει για μένα ώστε να είναι κάτι σπουδαίο είναι να έχει μία διαχρονικότητα. Σε κάποιο βαθμό πιστεύω το έχω πετύχει ή τουλάχιστον αυτό επιδιώκω γιατί αυτό έχει αξία για μένα. Σε ότι αφορά την έμπνευση θα σας έλεγα απλά τα πάντα. Από τη βροχή μέχρι το "καλημέρα" που θα μου πουν τα παιδιά μου. Από μία απώλεια ενός αγαπημένου μου προσώπου μέχρι το χαμόγελο της γυναίκας μου...


Ένα τραγούδι για να γίνει επιτυχία θεωρείτε πως είναι πιο σημαντικό η ερμηνεία του τραγουδιστή ή οι δημιουργοί που θα δώσουν την μουσική και τον στίχο;

Είναι κάτι το οποίο λέω πολλές φορές σε τραγουδιστές. Μία πολύ καλή μελωδία δεν αρκεί να γίνει επιτυχία αν δεν συνοδεύεται από μία καλή φωνή. Είναι συλλογικό έργο ένα τραγούδι. Βασίζεται ισότιμα πιστεύω και στον συνθέτη και στον στιχουργό και στην ψυχή που δίνει ο τραγουδιστής. Πολλοί καλλιτέχνες πιστεύουν σήμερα πως αν έχουν ένα τραγούδι καλό μουσικά θα γίνει σουξέ. Εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Δεν αρκεί μόνο αυτό. Όπως και το αντίθετο, δεν αρκεί μία φωνή εξαιρετική να πει ένα τραγούδι που είναι φτωχό από μελωδία και στίχο.

Έχετε συνεργαστεί με πολλούς γνωστούς καλλιτέχνες και οι επιτυχίες σας είναι πάρα πολλές. Υπάρχουν για εσάς δυο- τρεις που μπορεί να ξεχωρίζουν για δικούς σας λόγους;

Θα ήταν άδικο να ξεχωρίσω κάποιον. Έχω περάσει όμορφα στο studio, σε συναυλίες, σε επιτυχίες… με όλους. Για δικούς μου λόγους καθαρά, είναι δίκαιο να ξεχωρίσω τον Σταμάτη Γονίδη γιατί είναι ο πρώτος που δέχθηκε να τραγουδήσει την πρώτη μου σύνθεση – το “Στάσου” – και έτσι μου δόθηκε η ευκαιρία να συνεργαστώ με όλους τους άλλους. Επίσης, θα ξεχώριζα την Πάολα γιατί στη συνεργασία μας συμβαίνει αυτό που σας είπα πριν. Λέει τα τραγούδια όπως πρέπει και δεν είναι τυχαίο που η Πάολα έχει κάνει επιτυχία όλα μας τα τραγούδια με τον Ηλία. Εκτός του ότι είναι και εξαιρετικός χαρακτήρας και ακέραιη επαγγελματίας. Τώρα όμως βλέπετε, με βάζετε σε διαδικασία γιατί τελικά τους ξεχωρίζω όλους για κάτι. Όλες μου οι συνεργασίες έχουν ξεχωρίσει. Δεν θα μπορούσα να παραλείψω κανέναν!


Ποιο τραγούδι θεωρείτε πως σας χαρακτηρίζει περισσότερο;

Επειδή σε κάθε τραγούδι δίνω και κάτι από μένα, μου είναι δύσκολο να ξεχωρίσω κάποιο. Τώρα που το σκέφτομαι στη συζήτησή μας, μου έρχεται το “Παιδιά των φαναριών” του Νίκου Κουρκούλη, το “Αν είσαι ένα αστέρι” του Νίκου Βέρτη, το “Χάδι” της Πέγκυς Ζήνα, το “Με την πόρτα ανοιχτή” του Ρέμου… πολλά μου έρχονται στο μυαλό.

Πολλά τραγούδια σας έχουν διασκευαστεί και έχουν γίνει μεγάλες επιτυχίες στο εξωτερικό. Πώς αισθάνεστε γι αυτό και ποια είναι τα μελλοντικά σας σχέδια;

Είναι τιμητικό για εμένα και νομίζω θα ήταν για τον καθένα, η δουλειά του να βγαίνει στο εξωτερικό. Είναι ένα είδος ανταμοιβής καθώς η σύνθεση δεν είναι κάτι που λειτουργεί κατά παραγγελία. Απαιτεί ώρες ατέλειωτες μέσα σε ένα δωμάτιο, απαιτεί ηρεμία και διαύγεια. Μελλοντικά σχέδια δεν έκανα ποτέ για να είμαι ειλικρινής. Είμαι άνθρωπος που πιστεύω πως η ζωή μας πηγαίνει εκεί που πρέπει και εκεί που αξίζουμε. Θέλω να έχω την υγεία μου, να γράφω και βεβαίως τις δουλειές μου να τις αγαπάει ο κόσμος. Αυτό μου είναι αρκετό.

Με τον Ηλία Φιλίππου έχετε κάνει πολλές συνεργασίες πάρα πολλά χρόνια. Θέλω να μου πείτε αυτή η σχέση που στηρίζεται και πως έχει εξελιχθεί με τα χρονιά; Τι είναι για εσάς ο Ηλίας;

Με τον Ηλία Φιλίππου εκτός από τις συνεργασίες που έχουμε κάνει, έχουμε και άριστη φιλία και αυτό γιατί είμαστε και οι δύο έντιμοι ο ένας απέναντι στον άλλον και ξεχωρίζουμε τη φιλία μας από τη δουλειά. Μην ξεχνάτε πως ο Φιλίππου είναι και ένας άνθρωπος ο οποίος έχει γράψει χωρίς υπερβολές κατεβατά τραγουδιών, επιτυχιών και αισθάνομαι τυχερός που τον γνώρισα και έμαθα πολλά πράγματα. Η σχέση μας θεωρώ στηρίζεται στην αλήθεια και το σεβασμό και τις ίδιες αντιλήψεις που έχουμε για το “καλό λαϊκό τραγούδι”. Γι αυτό και φέτος τολμήσαμε και κάναμε ένα βήμα παρέα, ιδρύοντας την εταιρεία Prime Productions προκειμένου μέσω της εταιρείας μας, να κυκλοφορούμε νέα τραγούδια, νέους καλλιτέχνες και όχι μόνο, με απόλυτη ελευθερία χωρίς μεσάζοντες.


Το πιο σπουδαίο μάθημα που σας έδωσε η ενασχόληση σας με τη μουσική δημιουργία;

Με έπεισε ότι στη ζωή μας πρέπει να κάνουμε ότι μας εκφράζει περισσότερο και όχι μόνο στον επαγγελματικό τομέα. Έχει ειπωθεί πολλές φορές και το επιβεβαιώνω πως πρέπει να τολμάς αυτό που σου αρέσει, αυτό που πιστεύεις και να το επιλέγεις, να δουλεύεις όμως σκληρά παρά τις όποιες δυσκολίες. Τίποτα δεν γίνεται τυχαία αν δεν είναι επιλογή σου.

Δημιουργία για σας τι σημαίνει;

Ότι πιο όμορφο υπάρχει. Δεν θα μπορούσα να με σκεφτώ να κάνω άλλη δουλειά.

Πιστεύετε, πως όλες αυτές οι προκλήσεις, που αντιμετωπίζει στις μέρες μας η πνευματική ιδιοκτησία, όλη αυτή η ανησυχία, που προκύπτει από το μείζον θέμα της προστασίας των πνευματικών δικαιωμάτων και το μέλλον της, θα επηρεάσουν αρνητικά τη δημιουργία;

Κοιτάξτε, τη δημιουργία δεν την επηρεάζουν. Αυτοί που γράφουν θα συνεχίσουν να γράφουν γιατί είναι τρόπος ζωής γι αυτούς. Απλά, θεωρώ πως στην Ελλάδα, οι συνθέτες και οι στιχουργοί, γενικώς οι άνθρωποι “πίσω από τα φώτα”, δεν παίρνουν αυτό που αξίζουν στην Ελλάδα. Το διαπιστώνω μέρα με τη μέρα βλέποντας πως λειτουργούν οι νόμοι για τα πνευματικά δικαιώματα στο εξωτερικό. Και να σας πω πως αυτή η κατάσταση ήταν πάντα δυσάρεστη απλά τώρα έχει γίνει πολύ χειρότερη και λόγω του διαδικτύου και των “free download”. Είναι ένα θέμα που κανείς δεν φαίνεται να έχει διάθεση να λύσει γι αυτό και εγώ εκτός από την Prime Productions που κάναμε με τον Ηλία, αποφασίσαμε με τη σύζυγό μου και οφείλω να της αναγνωρίσω τον κόπο που έχει κάνει ώστε να βρούμε την άκρη για τα πνευματικά δικαιώματα συνθέσεών μου σε ξένες χώρες και ευτυχώς φαίνεται σε βάθος χρόνου να το λύνουμε.
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: Κυριάκος Παπαδόπουλος - Ηλίας Φιλίππου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Νομίζω πως τελευταία γράφει τα ίδια και τα ίδια.Μπορεί στην Πάολα να έδωσε κάποια καλά κομμάτια όπως το "Θα σε σβήσω",αλλά κομμάτια όπως Τελειωμένες καταστάσεις,Πάψε έχουν ακριβώς ίδια ενορχήστρωση και είναι φορτωμένα με βιολιά,που μόνο Τουρκία θυμίζουν.
Λείπουν σήμερα ζεϊμπέκικα σαν το "Μόνος μου","Ντροπή σου","Απόδειξέ το","Φεύγοντας", και μπαλάντες όπως "Νύχτες μοναξιάς","Μείνε","Μόνο μη μου πεις πως μ'αγαπάς","Έντεκα παρά"!Δεν θα με πείραζε να αντιγράψει μερικές επιτυχημένες του στιγμές,γιατί είναι καθαρά ελληνικά κομμάτια!!!!!!Όπως καλά έκανε και έδωσε στην Πέγκυ το "Εγώ στα λέω",το οποίο θυμίζει παλιές της επιτυχίες.
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
Απάντηση