Νίκος Βέρτης

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Συνέντευξη Νίκος Βέρτης: Τη δουλειά μου την ξεκίνησα από αγάπη, θα την έκανα και χωρίς να πληρώνομαι!

Τον συναντήσαμε στα γραφεία της «Heaven» όπου υπέγραψε το νέο του δισκογραφικό συμβόλαιο και είχαμε την ευκαιρία να πραγματοποιήσουμε μια μίνι συνέντευξη μαζί του!

Ο Νίκος Βέρτης λίγο πριν αναχωρήσει για την μεγάλη του περιοδεία σε Αμερική, Καναδά και Αυστραλία έδειχνε πιο ανανεωμένος και χαρούμενος από ποτέ!

Πως αποφάσισε να αλλάξει δισκογραφική στέγη, ποια είναι τα επόμενα σχέδια του, πόσο τον επηρέασε στη δουλειά του η οικονομική κρίση της χώρας και τελικά αγαπά τόσο πολύ τη δουλειά του που θα μπορούσε να την κάνει ακόμη και αν δεν πληρωνόταν για αυτή;;;
Εικόνα
Όλες οι απαντήσεις δόθηκαν στη δημοσιογράφο Σοφία Μπεκιάρη και στο Tralala.gr!

Νίκο αποτέλεσε έκπληξη το γεγονός ότι πλέον ανήκεις στο δυναμικό της «Heaven»… Πως προέκυψε, τι σε έκανε να πεις το ναι;

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο έκπληξη και για μένα αυτή η νέα συνεργασία γιατί ίσως δεν περίμενα να κάνω τόσο γρήγορα την αλλαγή αυτή! Είμαι λίγο παραδοσιακός, κολλάω στις συνήθειες μου σε πολλά πράγματα στη ζωή μου και για να αλλάξω κάτι, πρέπει να μου προκύψει κάτι πολύ δυνατό! Βρήκα έναν άνθρωπο όπως είναι ο Σπύρος Σταμούλης, με έπεισε και πίστεψα ότι μπορώ να συνεργαστώ μαζί του. Ο τρόπος που μίλησε για όλη την ομάδα και για αυτά που θα κάνουμε, με έπεισε. Τα συμβόλαια κάποιες φορές είναι σε δεύτερη μοίρα… τα φτιάχνουν άνθρωποι, για να τα χαλάσουν οι άνθρωποι. Αυτά που δεν χαλάνε είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, οι οποίες ζουν για πάντα. Αν συνεχίσουμε έτσι όπως ξεκινήσαμε είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε μια μακρά διάρκεια!

Πότε να περιμένουμε τη νέα δισκογραφική δουλειά με την υπογραφή της «Heaven»;

Θα μπορούσα να πω ότι ο στόχος είναι σε δύο μήνες αλλά το σωστό είναι να βγει μια παραγωγή όταν είσαι έτοιμος… να αξίζει τον κόπο αυτό που θα παρουσιάσεις και να έχεις πραγματικά την ευθύνη να δώσεις σωστή μουσική. Θέλω να πιστεύω ότι μέσα στο καλοκαίρι θα έχουμε τη νέα δισκογραφική δουλειά, σίγουρα όμως το πρώτο single θα κυκλοφορήσει πολύ γρήγορα!

Τις επόμενες ημέρες φεύγεις για μια μεγάλη περιοδεία στο εξωτερικό… Πως αισθάνεσαι;

Φεύγουμε για πέντε εβδομάδες και θα κάνουμε 12 συναυλίες, Αμερική, Καναδά και κλείνουμε με Αυστραλία. Είναι η δεύτερη φορά που κάνω το γύρο του κόσμου και ειλικρινά είναι πολύ όμορφη εμπειρία, είναι νομίζω ό,τι πιο σημαντικό απολαμβάνουμε εμείς οι καλλιτέχνες στην καριέρα μας. Για μένα η περιοδεία σε Αμερική και Αυστραλία είναι κάτι σημαντικό – δεν θα μιλήσω για την Ευρώπη μιας και εκεί μεγάλωσα, στην Ολλανδία – αλλά είναι πολύ συγκινητικό να βλέπεις τους Έλληνες που ζουν σε Αμερική και Αυστραλία και έρχονται να διασκεδάσουν να κλαίνε και να γελάνε που βρίσκονται κοντά σε άλλους Έλληνες! Θα σας πω μια σύντομη ιστορία, όταν βρέθηκα στην Αυστραλία πρώτη φορά, ήρθε μια κυρία ηλικίας 35 με 40 με την κόρη της, μιλούσε καλύτερα ελληνικά απ΄ ότι μιλάω εγώ, μ’ αγκάλιασε και έκλαιγε και της λέω «πόσα χρόνια έχεις να έρθεις Ελλάδα;» και μου απαντά «δεν έχω έρθει ποτέ»! και παρόλα αυτά ήταν πιο Ελληνίδα απ΄ όλους μας!
Εικόνα
Οι εμφανίσεις σου να φανταστώ είναι ήδη sold out;

Ναι, και χαίρομαι πολύ για αυτό! Υπήρξε μια μικρή «δυσκολία» στην Αμερική λόγω κακοκαιρίας – επειδή όπως γνωρίζεις ο άσχημος καιρός δεν βοηθάει γενικότερα – είχε πολλά χιόνια… αλλά αποφάσισα να πάω εγώ και να λιώσω (γέλια)! Πραγματικά ευχαριστώ γιατί οι πωλήσεις πήγαν πολύ καλά δεδομένου ότι οι τελευταίες συναυλίες είναι σε 5 εβδομάδες!

Η κρίση άλλαξε τους όρους στις συνεργασίες σας τα τελευταία χρόνια; Σε ποιο βαθμό σας επηρέασε;

Ποτέ δεν ήμουν δέσμιος του οικονομικού στη δουλειά μου!!! Τη δουλειά μου την ξεκίνησα από αγάπη, θα την έκανα και χωρίς να πληρώνομαι … και αν μπορούσα να πληρώνω κιόλας! Στις συναυλίες που έκανα πέρυσι, όχι μόνο δεν έβγαλα λεφτά, αλλά έβαλα και από την τσέπη μου και αυτό νομίζω είναι το πιο ικανοποιητικό. Κάποια στιγμή παρακολουθούσα μια εκπομπή και έλεγε ότι κάποτε οι καλύτεροι ποδοσφαιριστές, όπως και οι ηθοποιοί, πεινούσαν και ότι αυτός που «πεινάει» είναι καλύτερος σε απόδοση… αυτός που χορταίνει χάνει την απόδοσή του. Και εμείς λοιπόν χορτάσαμε, όποτε λέω γιατί να χάσω την απόδοσή μου;;; Γυρίζω την πλάτη στο οικονομικό και αφοσιώνομαι στην αγάπη μου και την τέχνη μου! Λεγόμαστε καλλιτέχνες και πρέπει να υπηρετούμε την τέχνη, αν γυρίσουμε την πλάτη στο χρήμα, αυτό δεν θα μας αφήσει μη στενοχωριέσαι! Αυτό ισχύει σε όλες τις δουλειές, όχι μόνο στη μουσική, «κάνε καλά αυτό επέλεξες, να το αγαπάς και θα σου το ανταποδώσει»!

Την Κυριακή 1 Μαρτίου ήταν η τελευταία βραδιά των εμφανίσεών σου στο Κέντρο Αθηνών… τι κρατάς από αυτή τη συνεργασία;

Ήταν μια πολύ ωραία συνεργασία και με την Ελένη, την οποία και θεωρώ είναι άψογη στην σκηνική της παρουσία, απίστευτη αλλά και με όλα τα παιδιά που συνεργαστήκαμε φέτος. Επίσης όμορφη ήταν η συνεργασία και με τον επιχειρηματία του κέντρου διότι η αλήθεια είναι πως για να κάνουμε εμείς οι καλλιτέχνες ωραία πράγματα πρέπει να έχουμε κάποιον να μας πιστεύει, να έχει την ίδια τρέλα με μας, έτσι λοιπόν και ο επιχειρηματίας του Κέντρου Αθηνών μας πίστεψε, είναι ένα άνθρωπος που βλέπει μπροστά και έχει το θάρρος να κάνει όμορφα πράγματα. Το πιο συγκλονιστικό όμως όταν εσύ παίρνεις το ρίσκο να κάνεις όμορφα πράγματα, είναι να βλέπεις τον κόσμο να το εκτιμάει και να σου το ανταποδίδει. Αυτό σου δίνει την δύναμη στη συνέχεια να προσπαθείς να κάνεις ακόμη καλύτερες δουλειές!
Εικόνα
Πώς νιώθεις που ο κόσμος σε τίμησε με sold out εμφανίσεις;

Μόνο χαρά μπορεί να νιώθει κανείς!!! Εγώ χαίρομαι να δουλεύουν όλα τα μαγαζιά, όλοι οι συνάδελφοί μου και οι επιχειρηματίες γιατί όλοι κάνουμε την δουλειά μας. Αυτό που εύχομαι όμως πιο πολύ είναι να κάνουν πάντα κάτι καλύτερο από μένα, να τους βλέπω, να ζηλεύω και να προσπαθώ να γίνομαι καλύτερος. Άλλωστε όταν έχεις κάτι καλύτερο απέναντί σου σε πιάνει ο εγωισμός σου – αν τουλάχιστον αγαπάς αυτό που κάνεις – και προσπαθείς να γίνεσαι καλύτερος.

Η επιστροφή στην Ελλάδα θα συνοδευτεί με καλοκαιρινές εμφανίσεις;

Δεν το ξέρω ακόμα… θα αφήσουμε ένα ερωτηματικό! Η αλήθεια είναι ότι τελειώνοντας τις εμφανίσεις στο μαγαζί, ήθελα να ξεκουραστώ, να αφοσιωθώ στη δισκογραφία… και βλέπουμε μετά… και η Θεσσαλονίκη υπάρχει στο προσκήνιο! Σε ένα μήνα θα ξέρουμε πως θα κινηθούμε, το χειμώνα πάντως ενδέχεται να είμαι πάλι στο Κέντρο Αθηνών.

Στο διαδίκτυο αρκετοί θαυμαστές σου σε αποκαλούν «ψυχολόγο»… νιώθεις έτσι;

Παρακολουθώ και εγώ τα social media πολλές φορές και βλέπω την αγάπη που μου δείχνει ο κόσμος. Πολλές φορές, βλέποντας αυτά που ετοιμάζουν για μένα γίνομαι και εγώ ψυχολόγος του εαυτού μου. Σίγουρα η δουλειά των καλλιτεχνών είναι να λειτουργούν και ως «ψυχολόγοι». Πρέπει να «παράγουμε» αισιοδοξία. Ακόμα με τα… «καψουροτράγουδα».

http://www.tralala.gr/sinentefxi-nikos- ... plironome/
I like people too much or not at all.
Chronisgreek
Δημοσιεύσεις: 10833
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:45 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronisgreek »

Τα ιδια που ειπε σε ολους ειναι..τπτ νεο
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Έρχεται νέο τραγούδι "Όνειρο Ήσουν"
I like people too much or not at all.
Chronisgreek
Δημοσιεύσεις: 10833
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:45 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronisgreek »

Συντελεστες? Παλι για ονειρα θα πει...?
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »


«Όνειρο»
Από Δευτέρα 23 Μαρτίου αποκλειστικά όχι στο ράδιο … στο Κοσμοράδιο 95,1
Μουσική: Νίκος Βέρτης, Στίχοι: Γιώργος Τσοπάνης

Η Heaven Music εγκαινιάζει τη συνεργασία της με το Νίκο Βέρτη με την κυκλοφορία ενός ολοκαίνουργιου τραγουδιού!
Τίτλος του «Όνειρο»!
Τη μουσική υπογράφει ο Νίκος Βέρτης και τους στίχους ο Γιώργος Τσοπάνης.

Κάθε νέα κυκλοφορία του Νίκου Βέρτη αποτελεί είδηση αλλά κυρίως εγγύηση για την υψηλή ποιότητα, την άμεση διεισδυτικότητα στο κοινό και την αντοχή στο χρόνο,
όπως αποδεικνύεται από την μέχρι τώρα σπουδαία καριέρα του.
Το «Όνειρο» έρχεται να προστεθεί και να εμπλουτίσει το ρεπερτόριο του καταξιωμένου καλλιτέχνη, δίνοντας και μια πρώτη γεύση από το νέο του προσωπικό album που θα κυκλοφορήσει από τη Heaven.
Αυτήν την περίοδο ο Νίκος Βέρτης πραγματοποιεί μία μεγάλη περιοδεία σε Η.Π.Α, Καναδά και Αυστραλία μεταφέροντας μία γεύση από την Ελλάδα στους Έλληνες του κόσμου!
Το νέο τραγούδι του Νίκου Βέρτη «Όνειρο» θα κυκλοφορήσει σε digital μορφή από τη Heaven στις 30 Μαρτίου
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios την Τετ Μαρ 18, 2015 4:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
I like people too much or not at all.
Chronisgreek
Δημοσιεύσεις: 10833
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:45 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronisgreek »

Παλι το ιδιο στυλ? Ποσες φορες θα το ακουσουμε..καλυτερα να εβγαζε με Κ.Παπαδοπουλο..Δε μ'αρεσουν κ πολυ οταν τα γραφει μονος του, με εξαιρεση το τελευταιο βεβαια..
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Έχει ηχογραφήσει 3 τραγούδια μέχρι στιγμής,το ένα είναι αυτό!
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

New York
Εικόνα
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42686
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Ο Νίκος Βέρτης στο Ακρωτήρι Club!

Εικόνα

Ο Νίκος Βέρτης στο Ακρωτήρι Club!

Η συμφωνία “έκλεισε” πριν από λίγες μέρες. Ο Νίκος Βέρτης σύμφωνα με πληροφορίες αμέσως μετά τη λήξη της περιοδείας του σε Αμερική και Αυστραλία, θα ξεκινήσει τις προετοιμασίες για τις εμφανίσεις του στο καλοκαιρινό Ακρωτήρι Club στη Γλυφάδα, το οποίο θα ανανεωθεί και θα υποδεχτεί σε λίγες μέρες τον αγαπημένο λαϊκό καλλιτέχνη.

Ένα από τα πιο καυτά “σχήματα” του καλοκαιριού θα λάβει χώρα στο Ακρωτήρι, με το Νίκο Βέρτη να έρχεται από μια άκρως επιτυχημένη σεζόν στο Κέντρο Αθηνών. Το δημοφιλές club συνεργάζεται με τον Νίκο Βέρτη και μαζί θα αποτελέσουν ένα από τα πιο hot στέκια της παραλιακής τους επόμενους μήνες.

http://www.getgreekmusic.gr/blog/nikos- ... tiri-club/
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Ο Νίκος Βέρτης κάνει χαλαρή πρόβα, πριν από ένα ακόμα live.
Η περιοδεία του έως τώρα είναι sold out

Εικόνα
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »


Χάθηκαν τόσα views.Ότι να ναι. :whatever:
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
nikospaok
Δημοσιεύσεις: 10776
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2008 3:52 pm
Τοποθεσία: thessaloniki

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikospaok »

Αδιάφορο το νέο του κομμάτι...
Κλασικος Βερτης...μια μείξη του δε με σκέφτεσαι και παλαιότερων επιτυχιών του...
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Πολύ αδιάφορο,αλλά έκανε 100.000+ views μέσα σε λιγότερο από μία εβδομάδα!
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
gtm13
Δημοσιεύσεις: 9544
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 03, 2013 2:00 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gtm13 »

Ούτε εμένα μου άρεσε το καινούργιο του. Μόνο το ρεφρέν άξιζε αλλά και πάλι η μουσική δεν ήταν καλή :whatever:
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΒΕΡΤΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Δεν είναι κάτι καινούριο αλλά εμένα μου αρέσει περισσότερο από το Δεν πάει να λέει. :d_dance:
I like people too much or not at all.
Απάντηση