Νότης Σφακιανάκης

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
Dimitris96
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2007 12:16 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitris96 »

Hardivic έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 7:11 am
J&B έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 8:38 pm

Στο "Ήλιος θεός" πάντως αν θύμαμαι καλά είχε αναφερθεί ότι είχε πει το ίδιο κουπλέ και στην αρχή και στο τέλος γι αυτό το κόψανε κάπως απότομα στον δίσκο (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει).
Ισχύει 100%. Εκείνες τις δυο αν θυμάμαι καλά βραδιές που έκανε τις ηχογραφήσεις ήταν ο χειρότερος Νότης της σεζόν. Μάλλον για καποιον ανεξήγητο λόγο είχε άγχος. Πετσόκοψε το ήλιος θεός, ηταν μέτριος φωνητικα και ερμηνευτικά (σε σχέση με τις υπόλοιπες μέρες πάντα) και φυσικά η μεγάλη απογοήτευση, πέρα από την άθλια μίξη του Βλάχου, ήταν η επιλογή των κομματιών..Τι κομμάτια έλεγε εκείνη τη χρονιά!!! Από το ποτ πουρί του Βοσκόπουλου, από κομμάτια του Στράτου, χαμός...Βέβαια σε κουβέντα που κάναμε με τον Ίδιο, κατάλαβα ότι δεν έβαλε περισσότερα τέτοια κομμάτια λόγω δικαιωμάτων
Πες τα !
Η επιλογή τραγουδιών ηταν δυστυχώς απαράδεκτη κατα την γνώμη μου !
10χ Ανα..γέννηση
Ούτε ένα απο Πολχρωμα & Έντονα!
4 μονο απο 7 ψυχες!
Κτλ κτλ !

Πολυ Κριμα !
Notis Sfakianakis
Άβαταρ μέλους
Eptapsyxos87
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2016 2:31 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eptapsyxos87 »

Γράφω μετά απο αρκετό καιρό! θα ηθελα και εγω απο την μεριά μου να συμφωνήσω με αυτους που ζητάνε να σταματήσουν οι προσωπικές κόντρες παιδιά δεν εξυπηρετούν τίποτα..ο καθένας ας εχει την γνώμη του και μην ξεχνάτε για ποίο λόγο είμαστε εδώ μέσα.. για τον αγαπημένο μας καλλιτέχνη.. κάλλιστα θα μπορούσαμε να μιλαμε για τα τραγούδια του την μουσική του κλπ .....τέλοσπάντων καλή καρδιά και ελπίζω σύντομα να έχουμε κάποιο νεο για τον δίσκο γιατί πάει αρκετόοοοος καιρός με την προϋπόθεση να είναι καλά πρώτα απ ολα η υγεια του οπως και όλων εδω μεσα! :thumbup: :thumbup:
Σε οτι πιστεύω κι αγαπώ,στοιχηματίζω επάνω...
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

Dimitris96 έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 7:21 am Πες τα !
Η επιλογή τραγουδιών ηταν δυστυχώς απαράδεκτη κατα την γνώμη μου !
10χ Ανα..γέννηση
Ούτε ένα απο Πολχρωμα & Έντονα!
4 μονο απο 7 ψυχες!
Κτλ κτλ !

Πολυ Κριμα !
Πάντως είχε και τις καλές του στιγμές ο συγκεκριμένος δίσκος... Προφανώς δεν έχει και την καλύτερη ροή ειδικά στο πρώτο μέρος, αλλά σε κάποια σημεία είναι αρκετά δυνατές οι ερμηνείες... Εγώ πάντως θα ήθελα έναν ακόμη ζωντανό δίσκο, αλλά αρκεί να είναι είτε ηχογραφημένος από διάφορες στιγμές της καριέρας του ή να είναι με παλιά λαϊκά ή ίσως από κάποια συναυλία (με αφορμή ότι πλησιάζουν και 30 χρόνια δισκογραφίας)... πάντως ένας ακόμα δίσκος από κέντρο δεν έχει να προσφέρει κάτι νομίζω...

Επίσης σήμερα το πρωί 104.9 Αθήνα έπαιξε απίστευτα πολύ Νότη μεταξύ 8-9 το πρωί...
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

Σε ένα χρόνο κλείνει τα 30 χρόνια στην δισκογραφία. Εγώ θα ήθελα μία πιο ολοκληρωμένη δουλειά. Ενα διπλό δίσκο με 50-60 τραγούδια από διάφορες περιόδους της καριέρας του και ένα dvd με διάφορες live στιγμές από πολλά μαγαζιά και συναυλίες. Μία ανάλογη δουλειά με την κασετίνα "25 χρόνια Notis".
Βέβαια μία τέτοια δουλεια θα μπορούσε να γίνει μόλις ανακοινώσει ότι σταματάει να τραγουδά, αλλά...
Το θέμα είναι αν υπάρχει διάθεση και όρεξη για τέτοιες δουλειές. Υπάρχει;
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
eptapsuxos
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2019 3:16 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από eptapsuxos »

Hardivic έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 7:11 am
J&B έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 8:38 pm

Στο "Ήλιος θεός" πάντως αν θύμαμαι καλά είχε αναφερθεί ότι είχε πει το ίδιο κουπλέ και στην αρχή και στο τέλος γι αυτό το κόψανε κάπως απότομα στον δίσκο (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει).
Ισχύει 100%. Εκείνες τις δυο αν θυμάμαι καλά βραδιές που έκανε τις ηχογραφήσεις ήταν ο χειρότερος Νότης της σεζόν. Μάλλον για καποιον ανεξήγητο λόγο είχε άγχος. Πετσόκοψε το ήλιος θεός, ηταν μέτριος φωνητικα και ερμηνευτικά (σε σχέση με τις υπόλοιπες μέρες πάντα) και φυσικά η μεγάλη απογοήτευση, πέρα από την άθλια μίξη του Βλάχου, ήταν η επιλογή των κομματιών..Τι κομμάτια έλεγε εκείνη τη χρονιά!!! Από το ποτ πουρί του Βοσκόπουλου, από κομμάτια του Στράτου, χαμός...Βέβαια σε κουβέντα που κάναμε με τον Ίδιο, κατάλαβα ότι δεν έβαλε περισσότερα τέτοια κομμάτια λόγω δικαιωμάτων

Φιλε στη ζωντανη ηχογραφηση δεν χρειαζεται αδεια. Επισης ο δισκος αυτος κατα τη γνωμη μου παντα(ΑΕΡΟΛΓΙΕΣ ΓΙΑ 4 ΑΤΟΜΑ) θα μπορουσε να ηταν παρεμφερης του Ενθυμιου αν ειχε γινει καλυτερη επιλογη τραγουδιων, καλυτερη ροη προγραμματος και αν ειχε αλλον παραγωγο και οχι τον Βλαχο. Φαντασου να ηταν παραγωγος ο Μπενετος. Επισης θα μπορουσε να ειχε ηγογραφησει αλλες μερες με πιο ενθερμο κοινο, δλδ κοντα στις γιορτες ή σε καποια εκδηλωση Νοτικων για να υπαρχει περισσοτερος παλμος. Τελος ο δισκος εχει 8 9 κομματια ενος δισκου που για μενα ειναι και ο χειροτερος μαζι με τις Μνημες, του Αναγγενησις. Γενικα ολα λαθος εγιναν σε αντιθεση με το Ενθυμιον που εγιναν ολα τελεια.
eptapsuxos
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2019 3:16 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από eptapsuxos »

Η γνωμη ειναι οτι θα κυκλοφορησει μετα το Πασχα το χορευτικο δισκακι. Αργοτερα(μετα απο 1 χρονο) θα ξανακανει οτι εκανε στο Ματωμενο δακρυ. Θα κυκλοφορησει τα 3 μερη μαζι και θα προσθεσει 4 νεα τραγουδια οπως τοτε με το τσιγγανακι μεγαλα σ αγαπω κ.α που ειχαν κανει επιτυχια μεγαλη το 2011. Δλδ 3 επι 7 21 και 4 κανει 25. Αρα 2 και 5 7.

ΥΓ. Δεν θεωρω οτι θα εξυπηρετουσε κατι μια νεα κασετινα με παλιο υλικο. Αλλωστε μονο σε Νοτικους απευθυνονται αυτα και οχι στο ευρυ κοινο που θελει νεα τραγουδια. Μετα λοιπον την ολοκληρωση του ΄΄Και ο Ερως θεος ειναι¨ ενας ζωντανος δισκος λιγους μηνες μετα στα τελη του 2021 για τα 30 χρονια δισκογραφιας θα ηταν εκπληκτικη ιδεα. Μονη προυποθεση να γινει οπως το Ενθυμιον και οχι οπως οι Νυχτες Μαγικες.
Άβαταρ μέλους
ilias16
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ilias16 »

Scorpion86 έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 3:40 pm Σε ένα χρόνο κλείνει τα 30 χρόνια στην δισκογραφία. Εγώ θα ήθελα μία πιο ολοκληρωμένη δουλειά. Ενα διπλό δίσκο με 50-60 τραγούδια από διάφορες περιόδους της καριέρας του και ένα dvd με διάφορες live στιγμές από πολλά μαγαζιά και συναυλίες. Μία ανάλογη δουλειά με την κασετίνα "25 χρόνια Notis".
Βέβαια μία τέτοια δουλεια θα μπορούσε να γίνει μόλις ανακοινώσει ότι σταματάει να τραγουδά, αλλά...
Το θέμα είναι αν υπάρχει διάθεση και όρεξη για τέτοιες δουλειές. Υπάρχει;
Προσωπικά εγώ δεν βλέπω να υπάρχει.....και νομίζω ότι η επέτειος των 30 ετών ή θα συμπέσει με έναν τύπου επετειακό δίσκο με 30 (τιμής ένεκεν έκαστο για κάθε έτος στην δισκογραφία) τραγούδια σταθμούς στην καριέρα του,κατ' επιλογήν πάντα του ίδιου ή με την ζωντανή ηχογράφηση του 17 στην Πύλη...
Να'ρθεις ξανά ΧΑΡΑΜΑΤΑ.......
GiannisGr
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 6:50 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiannisGr »

Πιστεύω όπως η όρεξη έπαψε να υπάρχει αμφίπλευρα και από τον Νοτη και από το κοινό
Τώρα ποιο ήταν αιτία για το άλλο δεν ξέρω
αλλά παλαιότερα έβλεπες άλλη δίψα στον κόσμο όταν έχεις γεμάτα μαγαζιά κάθε μέρα και ουρά απέξω να περιμένει όταν πουλάς εκατοντάδες χιλιδες δίσκους έχεις υποχρέωση να δουλεύεις αδιάκοπα για το καλύτερο αποτέλεσμα
Τώρα είτε εσυ με την στάση σου κρυωσες το κοινό σου είτε το κρύο κοινό τα τελευταία χρόνια σε ξενέρωσε..
στο χώμα σου Ελλάδα μα εσυ δεν είσαι εδώ
johnytzitzi
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 1:14 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johnytzitzi »

eptapsuxos έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 4:01 pm
Hardivic έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 7:11 am
J&B έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 8:38 pm

Στο "Ήλιος θεός" πάντως αν θύμαμαι καλά είχε αναφερθεί ότι είχε πει το ίδιο κουπλέ και στην αρχή και στο τέλος γι αυτό το κόψανε κάπως απότομα στον δίσκο (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει).
Ισχύει 100%. Εκείνες τις δυο αν θυμάμαι καλά βραδιές που έκανε τις ηχογραφήσεις ήταν ο χειρότερος Νότης της σεζόν. Μάλλον για καποιον ανεξήγητο λόγο είχε άγχος. Πετσόκοψε το ήλιος θεός, ηταν μέτριος φωνητικα και ερμηνευτικά (σε σχέση με τις υπόλοιπες μέρες πάντα) και φυσικά η μεγάλη απογοήτευση, πέρα από την άθλια μίξη του Βλάχου, ήταν η επιλογή των κομματιών..Τι κομμάτια έλεγε εκείνη τη χρονιά!!! Από το ποτ πουρί του Βοσκόπουλου, από κομμάτια του Στράτου, χαμός...Βέβαια σε κουβέντα που κάναμε με τον Ίδιο, κατάλαβα ότι δεν έβαλε περισσότερα τέτοια κομμάτια λόγω δικαιωμάτων

Φιλε στη ζωντανη ηχογραφηση δεν χρειαζεται αδεια. Επισης ο δισκος αυτος κατα τη γνωμη μου παντα(ΑΕΡΟΛΓΙΕΣ ΓΙΑ 4 ΑΤΟΜΑ) θα μπορουσε να ηταν παρεμφερης του Ενθυμιου αν ειχε γινει καλυτερη επιλογη τραγουδιων, καλυτερη ροη προγραμματος και αν ειχε αλλον παραγωγο και οχι τον Βλαχο. Φαντασου να ηταν παραγωγος ο Μπενετος. Επισης θα μπορουσε να ειχε ηγογραφησει αλλες μερες με πιο ενθερμο κοινο, δλδ κοντα στις γιορτες ή σε καποια εκδηλωση Νοτικων για να υπαρχει περισσοτερος παλμος. Τελος ο δισκος εχει 8 9 κομματια ενος δισκου που για μενα ειναι και ο χειροτερος μαζι με τις Μνημες, του Αναγγενησις. Γενικα ολα λαθος εγιναν σε αντιθεση με το Ενθυμιον που εγιναν ολα τελεια.
Κανείς λάθος!!! Χρειάζεται κανονικότατα άδεια από τους δημιουργούς (συνθέτη-στιχουργό) των τραγουδιών για να τα συμπεριλάβεις σε ένα δίσκο. Είτε ζωντανό είτε γραμμένο στο Studio.

Υ.Γ. Σε συνομιλία που είχα πριν 15 μέρες, ενημερώθηκα ότι ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η διαδικασία ηχογραφησης- προετοιμασίας των 7 χορευτικών τραγουδιών.
Κρύβομαι απ’ τα παιχνίδια τα στημένα
Άβαταρ μέλους
Dimitris96
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2007 12:16 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitris96 »

ilias16 έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 5:36 pm
Scorpion86 έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 3:40 pm Σε ένα χρόνο κλείνει τα 30 χρόνια στην δισκογραφία. Εγώ θα ήθελα μία πιο ολοκληρωμένη δουλειά. Ενα διπλό δίσκο με 50-60 τραγούδια από διάφορες περιόδους της καριέρας του και ένα dvd με διάφορες live στιγμές από πολλά μαγαζιά και συναυλίες. Μία ανάλογη δουλειά με την κασετίνα "25 χρόνια Notis".
Βέβαια μία τέτοια δουλεια θα μπορούσε να γίνει μόλις ανακοινώσει ότι σταματάει να τραγουδά, αλλά...
Το θέμα είναι αν υπάρχει διάθεση και όρεξη για τέτοιες δουλειές. Υπάρχει;
Προσωπικά εγώ δεν βλέπω να υπάρχει.....και νομίζω ότι η επέτειος των 30 ετών ή θα συμπέσει με έναν τύπου επετειακό δίσκο με 30 (τιμής ένεκεν έκαστο για κάθε έτος στην δισκογραφία) τραγούδια σταθμούς στην καριέρα του,κατ' επιλογήν πάντα του ίδιου ή με την ζωντανή ηχογράφηση του 17 στην Πύλη...
Κριμα που δεν κυκλοφορισε η ηχογράφηση αλλα ίσως κυκλοφορίσει μετα την τριλογία... :mrgreen:
Notis Sfakianakis
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

johnytzitzi έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 6:46 pm
eptapsuxos έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 4:01 pm
Hardivic έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 7:11 am
J&B έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 8:38 pm

Στο "Ήλιος θεός" πάντως αν θύμαμαι καλά είχε αναφερθεί ότι είχε πει το ίδιο κουπλέ και στην αρχή και στο τέλος γι αυτό το κόψανε κάπως απότομα στον δίσκο (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει).
Ισχύει 100%. Εκείνες τις δυο αν θυμάμαι καλά βραδιές που έκανε τις ηχογραφήσεις ήταν ο χειρότερος Νότης της σεζόν. Μάλλον για καποιον ανεξήγητο λόγο είχε άγχος. Πετσόκοψε το ήλιος θεός, ηταν μέτριος φωνητικα και ερμηνευτικά (σε σχέση με τις υπόλοιπες μέρες πάντα) και φυσικά η μεγάλη απογοήτευση, πέρα από την άθλια μίξη του Βλάχου, ήταν η επιλογή των κομματιών..Τι κομμάτια έλεγε εκείνη τη χρονιά!!! Από το ποτ πουρί του Βοσκόπουλου, από κομμάτια του Στράτου, χαμός...Βέβαια σε κουβέντα που κάναμε με τον Ίδιο, κατάλαβα ότι δεν έβαλε περισσότερα τέτοια κομμάτια λόγω δικαιωμάτων

Φιλε στη ζωντανη ηχογραφηση δεν χρειαζεται αδεια. Επισης ο δισκος αυτος κατα τη γνωμη μου παντα(ΑΕΡΟΛΓΙΕΣ ΓΙΑ 4 ΑΤΟΜΑ) θα μπορουσε να ηταν παρεμφερης του Ενθυμιου αν ειχε γινει καλυτερη επιλογη τραγουδιων, καλυτερη ροη προγραμματος και αν ειχε αλλον παραγωγο και οχι τον Βλαχο. Φαντασου να ηταν παραγωγος ο Μπενετος. Επισης θα μπορουσε να ειχε ηγογραφησει αλλες μερες με πιο ενθερμο κοινο, δλδ κοντα στις γιορτες ή σε καποια εκδηλωση Νοτικων για να υπαρχει περισσοτερος παλμος. Τελος ο δισκος εχει 8 9 κομματια ενος δισκου που για μενα ειναι και ο χειροτερος μαζι με τις Μνημες, του Αναγγενησις. Γενικα ολα λαθος εγιναν σε αντιθεση με το Ενθυμιον που εγιναν ολα τελεια.
Κανείς λάθος!!! Χρειάζεται κανονικότατα άδεια από τους δημιουργούς (συνθέτη-στιχουργό) των τραγουδιών για να τα συμπεριλάβεις σε ένα δίσκο. Είτε ζωντανό είτε γραμμένο στο Studio.

Υ.Γ. Σε συνομιλία που είχα πριν 15 μέρες, ενημερώθηκα ότι ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η διαδικασία ηχογραφησης- προετοιμασίας των 7 χορευτικών τραγουδιών.
Καλύτερα θα έλεγα εγώ! Ας βρει το λαιμό του πρώτα και ηχογραφεί μετά. Έχει καταλήξει στα κομμάτια;
Σπουδαία πράγματα συμβαίνουν όταν σπουδαίοι άνθρωποι βρίσκονται μαζί στην καλύτερη φάση τους. Αυτό έγινε το 94-00. Το 2007 απλά βγήκε η υποχρέωση..
Προσωπικά θα ήθελα ένα live δίσκο με όλες τις επιτυχίες του. Με Νταβατζή, Πάλι, Φως μου, Μα εγώ είμαι Έλληνας, Ήταν τρελός, Χάρε, Να μην χαράξει, Μπαλαμός κα που έχουν καθιερωθεί στα live.
Θεωρώ ξεπερασμένη τη λογική του dvd.
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

Εμένα πάντως μια επετειακή έκδοση του Ενθύμιον XXX με τρίτο δισκάκι (προφάνως ηχογράφησαν και άλλα τραγούδια) και ένα DVD με πλάνα από TEATRO '99 δεν θα με χαλούσε καθόλου... :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
eptapsuxos
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2019 3:16 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από eptapsuxos »

jdarmody έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 7:35 pm
johnytzitzi έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 6:46 pm
eptapsuxos έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 4:01 pm
Hardivic έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 7:11 am
J&B έγραψε: Πέμ Μαρ 05, 2020 8:38 pm

Στο "Ήλιος θεός" πάντως αν θύμαμαι καλά είχε αναφερθεί ότι είχε πει το ίδιο κουπλέ και στην αρχή και στο τέλος γι αυτό το κόψανε κάπως απότομα στον δίσκο (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει).
Ισχύει 100%. Εκείνες τις δυο αν θυμάμαι καλά βραδιές που έκανε τις ηχογραφήσεις ήταν ο χειρότερος Νότης της σεζόν. Μάλλον για καποιον ανεξήγητο λόγο είχε άγχος. Πετσόκοψε το ήλιος θεός, ηταν μέτριος φωνητικα και ερμηνευτικά (σε σχέση με τις υπόλοιπες μέρες πάντα) και φυσικά η μεγάλη απογοήτευση, πέρα από την άθλια μίξη του Βλάχου, ήταν η επιλογή των κομματιών..Τι κομμάτια έλεγε εκείνη τη χρονιά!!! Από το ποτ πουρί του Βοσκόπουλου, από κομμάτια του Στράτου, χαμός...Βέβαια σε κουβέντα που κάναμε με τον Ίδιο, κατάλαβα ότι δεν έβαλε περισσότερα τέτοια κομμάτια λόγω δικαιωμάτων

Φιλε στη ζωντανη ηχογραφηση δεν χρειαζεται αδεια. Επισης ο δισκος αυτος κατα τη γνωμη μου παντα(ΑΕΡΟΛΓΙΕΣ ΓΙΑ 4 ΑΤΟΜΑ) θα μπορουσε να ηταν παρεμφερης του Ενθυμιου αν ειχε γινει καλυτερη επιλογη τραγουδιων, καλυτερη ροη προγραμματος και αν ειχε αλλον παραγωγο και οχι τον Βλαχο. Φαντασου να ηταν παραγωγος ο Μπενετος. Επισης θα μπορουσε να ειχε ηγογραφησει αλλες μερες με πιο ενθερμο κοινο, δλδ κοντα στις γιορτες ή σε καποια εκδηλωση Νοτικων για να υπαρχει περισσοτερος παλμος. Τελος ο δισκος εχει 8 9 κομματια ενος δισκου που για μενα ειναι και ο χειροτερος μαζι με τις Μνημες, του Αναγγενησις. Γενικα ολα λαθος εγιναν σε αντιθεση με το Ενθυμιον που εγιναν ολα τελεια.
Κανείς λάθος!!! Χρειάζεται κανονικότατα άδεια από τους δημιουργούς (συνθέτη-στιχουργό) των τραγουδιών για να τα συμπεριλάβεις σε ένα δίσκο. Είτε ζωντανό είτε γραμμένο στο Studio.

Υ.Γ. Σε συνομιλία που είχα πριν 15 μέρες, ενημερώθηκα ότι ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η διαδικασία ηχογραφησης- προετοιμασίας των 7 χορευτικών τραγουδιών.
Καλύτερα θα έλεγα εγώ! Ας βρει το λαιμό του πρώτα και ηχογραφεί μετά. Έχει καταλήξει στα κομμάτια;
Σπουδαία πράγματα συμβαίνουν όταν σπουδαίοι άνθρωποι βρίσκονται μαζί στην καλύτερη φάση τους. Αυτό έγινε το 94-00. Το 2007 απλά βγήκε η υποχρέωση..
Προσωπικά θα ήθελα ένα live δίσκο με όλες τις επιτυχίες του. Με Νταβατζή, Πάλι, Φως μου, Μα εγώ είμαι Έλληνας, Ήταν τρελός, Χάρε, Να μην χαράξει, Μπαλαμός κα που έχουν καθιερωθεί στα live.
Θεωρώ ξεπερασμένη τη λογική του dvd.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Γιατι να ηχογραφησει με αυτη τη φωνη τωρα? Ας ακολουθησει μια θεραπεια και ας κανει καποιο διαστημα αφωνια και βλεπουμε. Στο κατω κατω αν ηχογραφηθει ασχημα(βλεπε 16 α.ι) θα παει απατο το δισκακι. Οσο για τον ζωντανο δισκο ο Νοτης σιγουρα θα βαλει τα μισα και κατι δικα και τα αλλα παλιων τραγουδιστων. Απο τα δικα του εγω θα ηθελα να ηχογραφησει κυριως τα μεγαλα κοινωνικα του τα οποια δεν εχουν ηχογραφηθει ποτε ζωντανα, οπως Μα εγω ειμαι Ελληνας, Πετα ψηλα, Ηταν τρελος και να μεινουν ετσι στην ιστορια. Απο τα υπολοιπα εκτος απο τα κλασικα θα ηθελα και ορισμενα μονο για φιλους. Για παραδειγμα να ηχογραφησει ζωντανα το Ερωτας ειναι ερωτας, Μαγεια ειναι ο ερωτας, Ενα με τη νυχτα, θελω να ζηζω τωρα αλλιως κ.α. Το αποτελεσμα θα ηταν ιδανικο.
Tsachno21
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 7:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tsachno21 »

Εγω πάντως πιστεύω πως έχουν έτοιμο υλικό από ζωντανές εμφανίσεις τα τελευταία χρόνια απλά θεωρούν ότι δεν χρειάζεται να τον βγάλουν ακόμα... Ίσως μετά το χορευτικό και το τέλος της τριλογίας..
eptapsuxos
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2019 3:16 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από eptapsuxos »

Εχει κανεις ενημερωση αν θα ανεβει θεσαλονικη? Λογικα δεν θα ανεβει φετος αν και ποτε δεν ξερεις. Ο δισκος για να ηχογραφηθει και να τελειοποιηθει θελει δουλεια πανω απο 3 μηνες οποτε αφου δεν εχει μπει στουντιο καλο Νοεμβρη για τη κυκλοφορια.(Το καλοκαιρι δεν το υπολογιζω γτ ο Νοτης ποτε δεν κυκλοφορει καλοκαιρινους μηνες δισκο).
Άβαταρ μέλους
Dimitris96
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2007 12:16 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitris96 »

Tsachno21 έγραψε: Παρ Μαρ 06, 2020 10:08 pm Εγω πάντως πιστεύω πως έχουν έτοιμο υλικό από ζωντανές εμφανίσεις τα τελευταία χρόνια απλά θεωρούν ότι δεν χρειάζεται να τον βγάλουν ακόμα... Ίσως μετά το χορευτικό και το τέλος της τριλογίας..
Φιλε αυτο ειναι 100% σίγουρο οτι υπάρχει !
Μου το ειπε προσωπικά ο Γιώργος Κασσαμπαλης οτι υπάρχει αρκετό υλικό απο το 2014 μέχρι 2017 στην πύλη άξιου !
Notis Sfakianakis
eptapsuxos
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ Μαρ 11, 2019 3:16 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από eptapsuxos »

Πολυ σημαντικες πληροφοριες εδω. Ασχετως οτι το 90% ειναι ραδιο αρβυλα και δεν επιβεβαιωνονται ποτε...
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Το σχήμα Καρρά-Πλούταρχου σταματάει τελείως. Λέτε να έχουμε κανα απρόοπτο κι εμείς;
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Tsachno21
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 7:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tsachno21 »

jdarmody έγραψε: Σάβ Μαρ 07, 2020 3:11 pm Το σχήμα Καρρά-Πλούταρχου σταματάει τελείως. Λέτε να έχουμε κανα απρόοπτο κι εμείς;
Για τον κορονοϊο λες;
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

Περίεργα πράγματα. Υπάρχει επίσημη απόφαση ότι απαγορεύονται οι μαζικές συναθροίσεις στην Αθηνα; Αν ναι τότε δικαιολογειται η κίνηση αυτή, διαφορετικά είναι...ανεξήγητη. Στην Αθήνα που έχει 4-5 μόλις κρούσματα και τελευταίο ήταν πριν 5-6 μέρες. Κι εφόσον γίνει μεμονωμένα από ένα κέντρο και την ίδια ώρα όλα τα άλλα λειτουργούν, προκαλεί απορία.

Επίσης, παράξενο ότι δεν έχει βγει από χθες το μεσημέρι επίσημη ανακοίνωση από το μαγαζί για το φινάλε, αλλά η ενημέρωση έγινε από έναν καλλιτέχνη, κάτι που σχολιάζετε αρνητικά από κόσμο στην σελίδα του μαγαζιού. Τέλος πάντων, για να δούμε αν θα είναι γενικευμένο το πρόωρο λουκέτο στην αθηναϊκή νύχτα ή όχι. Για να δούμε αν θα κλείσουν κι άλλα κέντρα.
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
Απάντηση