Άντζελα Δημητρίου

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »


Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Η ΑΝΤΖΕΛΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ PANIK RECORDS

Εικόνα

Η Panik Records υποδέχεται και καλωσορίζει στην οικογένειά της την σπουδαία Άντζελα Δημητρίου!

Η Λαίδη του λαϊκού μας τραγουδιού, μία από τις πιο δημοφιλείς, εμπορικές κι αγαπητές Ελληνίδες τραγουδίστριες, με πωλήσεις δίσκων σε Ελλάδα και εξωτερικό που «αγγίζουν» τα 4 εκατομμύρια αντίτυπα και αμέτρητα τραγούδια – διαχρονικές επιτυχίες, υπέγραψε το συμβόλαιο με τον CEO της Panik, Γιώργο Αρσενάκο, κατά τη διάρκεια του γυρίσματος της εκπομπής «Chart Show», στην οποία η Άντζελα Δημητρίου ήταν καλεσμένη και τραγούδησε, ενώ ανακοίνωσαν on air τη δισκογραφική τους σύμπραξη.

Εικόνα

Η Panik Records νιώθει χαρά και τιμή για την ένταξη της Άντζελας Δημητρίου στο roster της. Σύντομα θα αποκαλυφθεί το πρώτο τους κοινό δισκογραφικό βήμα, ένα ακόμα τραγούδι της μοναδικής καλλιτέχνιδας που θα λατρέψει το κοινό!

Λίγα λόγια για την Άντζελα Δημητρίου

Η Άντζελα Δημητρίου ανέβηκε για πρώτη φορά στο πάλκο το 1968 και από τότε δεν έχει σταματήσει να μας χαρίζει ξεχωριστές μουσικές στιγμές, τόσο με τα τραγούδια της, όσο και με τις live εμφανίσεις της που είναι πάντα sold out.

Ο θρυλικός Βασίλης Τσιτσάνης ήταν ο άνθρωπος που πίστεψε στο μεγάλο της ταλέντο. Ηχογράφησε τον πρώτο της δίσκο το 1978, ενώ ο τρίτος της δίσκος, με τίτλο «Γιατί Να ‘Ρθεις Αργά», που κυκλοφόρησε το 1980, ήταν εκείνος που εκτόξευσε τη φήμη της, σημειώνοντας μεγάλη εμπορική επιτυχία για τα δεδομένα εκείνης της εποχής.

Εικόνα

Συνολικά έχει κάνει 39 πλατινένιους και χρυσούς δίσκους, μερικοί εκ των οποίων γνώρισαν μεγάλη επιτυχία και στο εξωτερικό, όπως στην Αραβία, το Ισραήλ και την Τουρκία, όπου έγιναν επίσης πλατινένιοι. Επιπρόσθετα, το 2016 τιμήθηκε με το Διεθνές Βραβείο Βηρυτού BIAF.

Ανάμεσα στις αμέτρητες τεράστιες και διαχρονικές επιτυχίες της, συγκαταλέγονται τα «Ποια θυσία», «Δυο φωνές», «Οι χωρισμένοι», «Φωτιά στα Σαββατόβραδα», «Ουρανέ», «Σε νίκησα ζωή», «Ήθελα να ‘ξερα δεν ντρέπεσαι», «Εσύ τι λες», «Φταίει ο έρωτας», «Φτάνει», «Κλείσε φώτα, κλείσε μάτια», «Αδιανόητο», «Γυναίκα εγώ», «Μαργαρίτες», «Δεν είσαι τίποτα», «100%», «Κάνε στην άκρη», «Ακατοίκητες οι νύχτες», «Μαύρη λίστα», «Κόκκινο της φωτιάς», «Εξαιρούνται», «Γυναίκα εγώ», «Καμάρωσε», «Έχτιζα παλάτια», «Είναι κάτι χαρακτήρες», «Τι να την κάνω την αγάπη σου», «Ας με λένε τρελή», «Δεν πονάς, δεν υποφέρω» και «Έχω μια καρδιά».

https://panikmusic.gr/angela-dimitriou-panik-records-2/
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
ΜΑΓΔΑ
Δημοσιεύσεις: 9033
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2004 12:05 am

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΓΔΑ »

Life is a RollerCoaster...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Το αφιέρωμα της εκπομπής "Super Κατερίνα".

https://www.alphatv.gr/show/super-kater ... &year=2022

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άντζελα Δημητρίου: «Δεν είχα τον πατέρα της Όλγας δίπλα μου όταν χρειαζόμουν να έχω την υποστήριξη του»

Τι αποκάλυψε για την προσωπική της ζωή σήμερα;

Εικόνα

Η Άντζελα Δημητρίου φωτογραφήθηκε για το περιοδικό ΟΚ! με την κόρη της Όλγα Κιουρτσάκη, που είναι έγκυος στο πρώτο της παιδί, και μίλησε μεταξύ άλλων για τον έρωτα αλλά και τον πατέρα της κόρης της με τον οποίο δεν έχει καμία επαφή.

Το Σάββατο 4 Μαρτίου εμφανίζεσαι στο Σπίτι με το Mega για να βάλεις φωτιά στα σαββατόβραδα.

Άντζελα: Θα είμαι στο Σπίτι με το Mega με ένα πολύ αγαπημένο μoυ πρόσωπο, τη Ρούλα Κορομηλά, που τόσο πολύ την αγαπώ. Μπράβο της που επέστρεψε στα δρώμενα. Η Ρούλα είναι ό,τι καλύτερο για την τηλεόραση, κατά τη δική μου γνώμη. Είναι αυθεντικό παιδί, είναι κυρία, έχει βοηθήσει πολύ κόσμο και την παραδέχομαι για το πώς διαχειρίστηκε και ξεπέρασε πριν από χρόνια ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας που είχε. Το αντιμετώπισε μόνη της. Θέλω να της πω να συνεχίσει γιατί «Ρούλα είναι μόνο μία». Στο Mega λοιπόν θα κάνουμε ένα αφιέρωμα με 45 τραγούδια μου και πολλούς καλλιτέχνες που έχουν ξεκινήσει μαζί μου, όπως ο Γιώργος Γιαννιάς, που τον έχω βγάλει εγώ στο Ribas, και ο Χρήστος Μενιδιάτης, που εμφανίστηκε πρώτη φορά μπροστά σε κοινό στο Posidonio.

Έχεις τραγουδήσει τον έρωτα, τον πόνο, τον χωρισμό…

Άντζελα: …το μίσος, το πάθος. Όταν παθιάζομαι με κάτι, θέλω να βγει τέλειο. Παθιάζομαι με το παιδί μου, θέλω να της δώσω όλη μου την αγάπη. Παθιάζομαι με τη δουλειά μου, θέλω το καλύτερο. Στους έρωτές μου… Δεν ξέρω αν τα έδωσα όλα και κράτησα για μένα. Έχω να σου πω ότι πέρασα πάρα πολύ ωραία. Γεύτηκα όσο καμιά τον έρωτα, που είχε και ζήλια και κόντρες, είχε τα πάντα. Αλλά τώρα θέλω να είμαι μόνη μου. Εδώ και 6 χρόνια είμαι μόνη μου. Kαι δεν θέλω κανέναν. Έχω την αγάπη από τα παιδιά μου, τη μητέρα μου που είναι 93 ετών και τους φίλους μου. Δεν έχω φιλίες από τον χώρο, δεν έχω επαφές πια, όλη μου την ενέργεια και την αγάπη τη δίνω μέσα στο σπίτι μου και στη δουλειά μου.

Μα δεν σου λείπει ένας σύντροφος;

Άντζελα: Έλα να τα πούμε ωμά. Τι μπορεί να μου προσφέρει αυτή τη στιγμή ένας άντρας; Τι; Για πες μου;

Την παρέα του, την παρουσία του.

Άντζελα: Ε, εμένα η παρέα είναι η κόρη μου, ο γαμπρός μου και το εγγονάκι που έρχεται. Πιστεύω ότι δεν έχω χρόνο για έρωτες πια.

Πώς είναι η Άντζελα πίσω από τον μύθο;

Άντζελα: Είναι μια γυναίκα περήφανη, μια γυναίκα δυναμική. Μια γυναίκα που πιστεύει πως είναι και μάνα και πατέρας για αυτό το αγγελούδι που θα φέρει στον κόσμο άλλο ένα αγγελούδι. Αισθάνομαι ευγνωμοσύνη που η Όλγα θα έχει δίπλα της τον πατέρα του παιδιού της. Εγώ δεν είχα τον πατέρα της Όλγας όταν χρειαζόμουν να έχω την υποστήριξη του πατέρα. Είναι σκληρό στις μέρες μας να ακούγονται αυτά, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Διατηρείς κάποια επαφή με τον πατέρα της Όλγας;

Άντζελα: Καμία. Υπάρχουν γονείς που αγαπούν τα παιδιά τους και υπάρχουν γονείς που δεν τα αγαπάνε. Έχουμε δει παραδείγματα, και πρόσφατα κιόλας, που όταν τα βλέπω στην τηλεόραση, λέω «δεν πρέπει να είναι καλά στα μυαλά τους αυτοί οι άνθρωποι». Δεν μπορεί να έχεις ένα παιδί που να
μην το αγαπάς, να το σκοτώνεις. Δεν μπορεί να έχεις ένα παιδί και να το πετάς μέσα στο ποτάμι. Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Είναι εξωφρενικά.

Αν η ζωή σου ήταν τραγούδι, ποιο θα ήταν;

Άντζελα: Ένα από τα δύο αγαπημένα μου ζεϊμπέκικα, Δεν μου χαρίστηκε η ζωή που τώρα ζω, κουράστηκα για να την αποκτήσω.

https://www.okmag.gr/people/sineneuksei ... irixi-tou/

Εικόνα

Άντζελα, μόλις την περασμένη εβδομάδα έκανες γνωστό μέσω Instagram ότι θα γίνεις γιαγιά και από την κόρη σου.

Ακριβώς. Έχω ήδη δύο εγγόνια από τον γιο μου: τον Παναγιώτη, που είναι 21 χρόνων, και την Αγγελική, που είναι 23. Δεν βλεπόμαστε τόσο συχνά όσο θα ήθελα γιατί τα παιδιά σπουδάζουν, ο γιος μου δουλεύει στο εξωτερικό και η νύφη μου ζει και εργάζεται στη Θεσσαλονίκη. Έχουμε όμως πολύ καλή σχέση, μιλάμε πολύ συχνά στο τηλέφωνο. Ωστόσο, τώρα με την κόρη μου είναι τελείως διαφορετικά. Αισθάνομαι τρισευτυχισμένη που θα γίνω γιαγιά από την Όλγα. Ευχαριστούμε τον Θεό για αυτό το δώρο.

Τα παιδικά σου χρόνια ήταν φτωχικά, η αρχή στο εργοστάσιο κλωστοϋφαντουργίας Πεταλούδα δύσκολη, αλλά κατάφερες να γίνεις η «μεγάλη κυρία της νύχτας». Φανταζόσουν αυτή την εξέλιξη;

Ξεκίνησα από την Πεταλούδα, αργότερα δούλεψα πωλήτρια σε δίσκους, πήγα στο εργοστάσιο του Μούγερ. Ναι, έχω ζήσει πολλά πράγματα που ίσως να με δυνάμωσαν. Ακόμη και στον Μουζάκη που ήμουν, καθόμουν και περίμενα να τελειώσει η κλωστή για να φτιάξουμε την μπομπίνα και με θυμάμαι πάντα να τραγουδάω. Είχα το τραγούδι από 7 χρόνων. Ήμουν αυτοδίδακτη. Τώρα πια αισθάνομαι ότι έχω κάνει πολλά πράγματα, είμαι πολύ χορτασμένη, έχω συνεργαστεί με όλους, έχω πει τραγούδια που έχουν μείνει. Αν αύριο σταματήσω να τραγουδάω, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Τώρα που έρχεται και το εγγονάκι μου, μπορεί και να το κάνω.

https://znews.gr/showbiz/greece/antzela ... riksi-tou/

Άντζελα Δημητρίου: Τι αποκάλυψε για τη σχέση της με την Καίτη Γαρμπή;

«Πάντα σε ένα μουσικό σόου υπάρχει και η ίντριγκα».

Εικόνα

Η Άντζελα Δημητρίου σε συνέντευξη που παραχώρησε στο περιοδικό ΟΚ μίλησε για τη συμμετοχή της στο J2US αλλά και τη σχέση της με την Καίτη Γαρμπή.

Με τη συμμετοχή σου στον προηγούμενο κύκλο του J2US έδειξες πως είσαι άνετη και ακομπλεξάριστη, καθώς έπρεπε να αναμετρηθείς με τραγούδια που δεν ήταν ακριβώς του στυλ σου.

Άντζελα: Όντως, έτσι είναι. Μέχρι και ιταλικό τραγούδι είπαμε και αισθανόμουν ωραία. Είναι ωραίο να δοκιμάζεις νέα πράγματα. Ο Νίκος Κοκλώνης είναι από τους ανθρώπους που βοηθάει με τον οποιονδήποτε τρόπο μπορεί. Το ίδιο κάνω και εγώ. Το να είμαι, λοιπόν, coach σε ένα μουσικό σόου το χάρηκα γιατί πρωτίστως μπόρεσα να δώσω στον Παύλο Σταματόπουλο ένα διαφορετικό προβάδισμα και να τον κάνω, αν θέλεις, να τραγουδάει καλά. Είναι ωραίο πράγμα να μπορείς να δίνεις και, αλίμονο, εννοείται πως θα έλεγα και τραγούδια άλλων καλλιτεχνών, Ελλήνων και ξένων. Δεν είναι ωραίο να πηγαίνεις σε ένα μουσικό σόου και να λες τα δικά σου τραγούδια μόνο, όταν δεν είναι αυτό το κόνσεπτ.

Στο J2US έπρεπε να κριθείς και από δύο συναδέλφισσές σου, την Καίτη Γαρμπή και τη Δέσποινα Βανδή.

Άντζελα: Τις οποίες σέβομαι και εκτιμώ πολύ.

Υπήρξε πάντως μια αμηχανία –τουλάχιστον στα πρώτα lives– με την Καίτη Γαρμπή.

Άντζελα: Και πάντα σε ένα μουσικό σόου υπάρχει και η ίντριγκα.

Μιλήσατε με την Καίτη; Υπήρξε κάτι που δεν είδαμε στον αέρα;

Άντζελα: Και μιλήσαμε και την αγαπώ και το ξέρει. Αργότερα πήγα και την είδα στο Νox, όπου τραγουδάει με τον Ρέμο. Δεν έχω κάτι με την Καίτη και όταν ακούγονται φράσεις όπως «δεν μιλάς με την Καίτη», «κάτι έχει η Καίτη μαζί σου» ή «παλιά ήσασταν συγγενείς και τώρα δεν είστε», αυτά δεν είναι ωραία. Δεν θέλω να έχω έχθρα με κανέναν συνάδελφό μου. Επίσης, αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον, θα το κάνω. Στο J2US ήμουν ήρεμη, και πάνω στην πίστα και στα παρασκήνια, περιμένοντας οδηγίες. Μου έλεγαν «έλα στις 2.00 το μεσημέρι» και ήξερα πως θα κάνω την πρόβα μου στις 8.00 το απόγευμα. Μέχρι τότε δεν έτρωγα τίποτα, ήμουν μόνο με νερό και καφέ. Είμαι στρατιώτης στη δουλειά.

Και πολύ γενναιόδωρη, όπως θυμάμαι. Είχαμε έρθει πριν από χρόνια με την παρέα μου να σε ακούσουμε και όταν μας πλησίασες από την πίστα, μια φίλη μου έβγαλε το δαχτυλίδι της και σου το χάρισε. Αυθόρμητα έκανες το ίδιο, αλλά το δικό σου ήταν πανάκριβο.

Άντζελα: Πού το θυμήθηκες αυτό; Το θυμάμαι. Έτσι έχω μάθει. Όσο δίνεις, έρχονται. Μου αρέσει να δίνω χαρά.

https://www.okmag.gr/people/sineneuksei ... iti-garbi/
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42376
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Άντζελα Δημητρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Απάντηση