Νότης Σφακιανάκης

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

killbill έγραψε:Ενδιαφέρον ο νέος δίσκος από το λίγο που άκουσα, πόσα τραγούδια έχει μόνο 7? :read:
Ναι τρεις επταδες θα βγάλει (Κοινωνικά, Ερωτικά, Χορευτικά).
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
Άβαταρ μέλους
killbill
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 1:14 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killbill »

Scorpion86 έγραψε:
killbill έγραψε:Ενδιαφέρον ο νέος δίσκος από το λίγο που άκουσα, πόσα τραγούδια έχει μόνο 7? :read:
Ναι τρεις επταδες θα βγάλει (Κοινωνικά, Ερωτικά, Χορευτικά).
:surprised: Τέλειο πολύ έξυπνη ιδέα και ξέρω ότι είναι ο αγαπήμενος του αριθμός! :thumbup:
81argus
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2014 1:47 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 81argus »

johnytzitzi έγραψε:Σαν να κατάλαβα γιατί δεν πήγε. Το concept που έκαναν ολοι όσοι πήγαν τραγουδιστές ήταν να επιλέγουν άλλων τραγουδια σημερινά ελληνικά ως επί το πλειστων, που ο Νότης ως γνωστόν δεν ακούει. Αν και ο Κιάμος επέλεξε και την Ταχεία που βγήκε πριν 30 χρόνια.
Ίσως να πειρμενε να προωθήσει το δίσκο και όταν έμαθε το κόλπο που γίνεται δεν πήγε... μάλλον.
Θα μπορούσε να επιλέξει όπως είχε κάνει πριν καμιά 15αριά χρόνια σε μια εκπομπή παλιά κομμάτια όπως τη "Λάβα", το "Γέλα πουλί μου", το "Έλα ήλιε μου" του Τουρνά, ένα της Ελπίδας (που ήταν κι η αγαπημένη του τραγουδίστρια όπως είχε πει) το οποίο δεν το θυμάμαι.
Θυμήθηκα και το 2008 που είχαν βγει 2 CD από τον σταθμό Όασις που είχαν κυκλοφορήσει με περιοδικό το ένα λεγόταν ''Ο Νότης Σφακιανάκης προλογίζει τα ζεϊμπέκικα που έγραψαν ιστορία'' και το άλλο ''Κοινωνία ένοχη'' όπου τις επιλογές των τραγουδιών τις είχε κάνει ο ίδιος και είχε κομμάτια άλλων καλλιτεχνών εκτός από το πρώτο και το τελευταίο τραγούδι που ήταν δικά του. Η αλήθεια είναι πως αυτό σκέφτηκα που στράβωσε χτες γιατί ήθελε να προμοτάρει την δουλειά του να ακουστούν και θα του επέβαλαν να επιλέξει άλλων τραγούδια. Όταν δέχτηκε προφανώς δεν το γνώριζε αυτό και υπέθεσε πως θα διαφημίσει την δουλειά του.
Άκου τα χρόνια που έρχονται...
Άβαταρ μέλους
ΜΑΓΔΑ
Δημοσιεύσεις: 9167
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2004 12:05 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΓΔΑ »

Το θέμα είναι ότι έχασε μια ευκαιρία να προωθήσει την καινούργια δουλειά του.
Θα έβαζαν 2 δικά του πιθανόν, και τα άλλα 4 δεν ήταν δύσκολο να τα επιλέξει.

Σε μία ώρα (βγάλτε τις διαφημίσεις και το μπλα- μπλα) μπαίνουν 6 τραγούδια.

Δεν ήταν απαραίτητο να βάλει τραγούδια που δεν ακούει.

Τέλος πάντων, έγινε, πέρασε. :smile:
Life is a RollerCoaster...
johnytzitzi
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 1:14 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johnytzitzi »

johnytzitzi έγραψε:Σαν να κατάλαβα γιατί δεν πήγε. Το concept που έκαναν ολοι όσοι πήγαν τραγουδιστές ήταν να επιλέγουν άλλων τραγουδια σημερινά ελληνικά ως επί το πλειστων, που ο Νότης ως γνωστόν δεν ακούει. Αν και ο Κιάμος επέλεξε και την Ταχεία που βγήκε πριν 30 χρόνια.
Ίσως να πειρμενε να προωθήσει το δίσκο και όταν έμαθε το κόλπο που γίνεται δεν πήγε... μάλλον.
Θα μπορούσε να επιλέξει όπως είχε κάνει πριν καμιά 15αριά χρόνια σε μια εκπομπή παλιά κομμάτια όπως τη "Λάβα", το "Γέλα πουλί μου", το "Έλα ήλιε μου" του Τουρνά, ένα της Ελπίδας (που ήταν κι η αγαπημένη του τραγουδίστρια όπως είχε πει) το οποίο δεν το θυμάμαι.
Βρήκα την εκπομπή από περιέργεια να δω ποια άλλα κομμάτια είχε βάλει τότε και ήταν ακόμα το "Άγγιγμα ψυχής" του Χατζηγιάννη και το "Ψίθυροι καρδιάς" του Μπάση.
Κρύβομαι απ’ τα παιχνίδια τα στημένα
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2089
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

Την εκπομπη που ειχε δωσει συνεντευξη στο mad εννοεις ?
Billbill
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2016 1:07 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Billbill »

ilias16 έγραψε:
Eptapsyxos87 έγραψε:
johnytzitzi έγραψε:Το ανέφερα για να πάνε να το προμηθευτούν όσοι τον θέλουν και δεν τον βρήκαν τις πρώτες μέρες.
Στα βίντεο γράφει σωστά τους δημιουργούς.
Αυτό το "ενύπνων" μία λέξη βγάζει μάτι, διορθωμένα τα ορθογραφικά στο "Μάνα Γη" βέβαια πάλι κάνανε ένα μικρό λαθάκι "απ'τις πέντες".
Οι ηχογραφήσεις όπως άκουσα δεν άλλαξαν προς το παρόν.
Να αναφέρω και για τον φίλο που τα ψάχνει αυτά ότι το mastering το πήγε ο Βλάχος σε καινούρια εταιρία που δεν έχει ξανακάνει στο Νότη.
Χωρίς να διαφωνώ ακούγοντάς το προσεχτικά έχω την εντύπωση ότι ο Νότης στις καταλήξεις το λέει "ενύπνων" (ειδικότερα στην επανάληψη του πρώτου ρεφρέν πρίν μπεί η μουσική για τα υπόλοιπα κουπλέ αλλα δεν ξέρω αν είναι κανονικά "ενύπνων" ή "εν ύπνω" ειλικρινά.χαχαχαα...μπορεί να κάνω και λάθος..
Εγώ "ενύπνων" άκουσα από την πρώτη στιγμή αν και νομίζω σαν λέξη "ενύπνιων" είναι η σωστή.
Των ξυπνιων εν υπνο ειναι το σωστό η εν υπνωσι ( αρχ).
johnytzitzi
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 1:14 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johnytzitzi »

SFAKattack10 έγραψε:Την εκπομπη που ειχε δωσει συνεντευξη στο mad εννοεις ?
Όχι ραδιοφωνική ήταν, τέλη 1999 λίγο πριν κυκλοφορήσει ο Προάγγελος.

Στο MAD μάλλον εννοείς αυτή που έδωσε το 2003, η πρώτη που έδωσε μετά την επέμβαση του πολύποδα;
Εκεί επέλεξε clips άλλων μόνο τη Λάβα της Πρωτοψάλτη, το Another brick in the wall των Pink Floyd και του Sting το Send your love. Τα υπόλοιπα ήταν δικά του clips που πάλι εκείνος τα επέλεξε. Από εκείνη την εκπομπή μοιράστηκαν και δισκάκια του αγαπημένα άλλων καλλιτεχνών υπογεγραμμένα από τον ίδιο. Από ελληνικούς ήταν το Σαν ηφαίστειο που ξυπνά της Άλκηστις και τα Ζεστά ποτά των Κατσιμιχαίων. Από ξένους ήταν το Wish you were here των Pink Floyd, ένα Best of των Doors, του Sting το cd-single Send your love, των Metallica το live album S&M και μία συλλογή(compilation) που λεγόταν Reloaded (η συγκεκριμένη έχει μέσα και το Sing των Travis που τραγούδαγε στο KOSMOS). Επίσης διάλεξε και από δικούς του έναν τις 7ψυχες που όπως είπε ήταν ένα πραγματικό έργο η δημιουργία του.

Υ.Γ.Την έκανα πρόσφατα dvd και μου είναι φρέσκα μην με περάσετε για τελείως καμμένο.
Κρύβομαι απ’ τα παιχνίδια τα στημένα
Άβαταρ μέλους
ilias16
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ilias16 »

Billbill έγραψε:Των ξυπνιων εν υπνο ειναι το σωστό η εν υπνωσι ( αρχ).
Ποιητική αδεία φίλε μου δεν βγαίνει αλλιώς το τραγούδι και ο Νότης τραγουδάει ξεκάθαρα ''ενύπνων'' μην το ξεχειλώνουμε άλλο το θέμα...
Να'ρθεις ξανά ΧΑΡΑΜΑΤΑ.......
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2089
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

johnytzitzi έγραψε: Στο MAD μάλλον εννοείς αυτή που έδωσε το 2003, η πρώτη που έδωσε μετά την επέμβαση του πολύποδα;
Ναι αυτή εννοώ. Την είχα δει τότε μόνο στην αρχή και όχι ολόκληρη.
Εννοείται ότι αν την έχεις πρέπει να την ανεβάσεις αμέσως. :biggrin:
johnytzitzi
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 1:14 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johnytzitzi »

SFAKattack10 έγραψε:
johnytzitzi έγραψε: Στο MAD μάλλον εννοείς αυτή που έδωσε το 2003, η πρώτη που έδωσε μετά την επέμβαση του πολύποδα;
Ναι αυτή εννοώ. Την είχα δει τότε μόνο στην αρχή και όχι ολόκληρη.
Εννοείται ότι αν την έχεις πρέπει να την ανεβάσεις αμέσως. :biggrin:
Είμαι παντελώς άσχετος από αυτά (4 GB ολη η εκπομπή) θα θέλει συμπιέση λογικά, δημιουργία λογαριασμού στο youtube κλπ.

Υ.Γ. Θυμήθηκα άλλο ένα δισκάκι που είχε επιλέξει το Απέναντι μπαλκόνι της Βιτάλη (αυτός μέσα έχει Κιβωτό, Εγώ τραγούδαγα, Περπατούσα αφηρημένος).
Κρύβομαι απ’ τα παιχνίδια τα στημένα
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

Την συνέντευξη στον Μάνο Ελευθερίου την έχει κανείς;
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
giannis21
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 3:53 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis21 »

ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΥΝ ΒΛΑΚΕΙΕΣ..ΤΟ MAD greekz ΣΤΟ FACEBOOK..ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΦΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ Ο ΝΟΤΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΡΑ...ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΕΙΧΑΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...ΧΑ ΧΑ ΧΑ...ΠΟΣΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΑΕΙ...ΜΑ ΠΟΣΟ....
nikosp
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2014 7:05 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikosp »

Καρράς-Σφακιανάκης: Γιατί σφάζονται στα παρασκήνια;

Χαμός στα παρασκήνια. Τι συμβαίνει με την συνεργασία του Νότη Σφακιανάκη και του Βασίλη Καρρά και γιατί υπάρχει… κόντρα;
Άνθρωποι που ζουν καθημερινά τα παρασκήνια στο κέντρο μιλούν για μια μεγάλη κόντρα των δυο καλλιτεχνών.
Αφορμή αποτέλεσε σύμφωνα με το Ciao, το ποιος θα το "κλείνει" κάθε βράδυ. Η ένταση έχει κορυφωθεί, με συνέπεια η ατμόσφαιρα στα παρασκήνια να είναι ήδη κάτι παραπάνω από εκρηκτική...
Όταν η "ιεραρχία" σε ένα σχήμα είναι σαφής, συνηθίζεται το πρόγραμμα να έχει μια κλιμάκωση. Στην περίπτωση του Νότη Σφακιανάκη και του Βασίλη Καρρά, βέβαια, δεν υπάρχει μεγαλύτερο και μικρότερο όνομα, κι έτσι, για να λυθεί το θέμα, αποφασίστηκε και συμφωνήθηκε από την αρχή ότι οι δύο τους θα άνοιγαν και θα έκλειναν μαζί το πρόγραμμα στο κέντρο.
Όλοι ήταν ευχαριστημένοι με αυτή τη συμφωνία. Στην πορεία, όμως, τα πράγματα ανατράπηκαν, καθώς ο Νότης Σφακιανάκης φαίνεται ότι απαίτησε να κλείνει εκείνος μόνος του το πρόγραμμα, πράγμα που γίνεται εδώ και λίγα βράδια. Η απαίτηση αυτή όπως ήταν φυσικό, εξόργισε το Βασίλη Καρρά και έφερε τους δυο καλλιτέχνες σε μεγάλη ρήξη. Οι καυγάδες τους, στα παρασκήνια και τα καμαρίνια, ακούστηκαν σε όλο το κέντρο, με το Βασίλη Καρρά να υψώνει τη φωνή του και να κατηγορεί το Νότη Σφακιανάκη ότι αθέτησε τη συμφωνία τους και να προειδοποιεί ότι αυτό θα έχει συνέπειες στην πορεία του κέντρου.
Ο Νότης, από την πλευρά του ήταν ανυποχώρητος στην απαίτηση του, και η κατάσταση προς στιγμή φάνηκε ότι απειλούσε να διαταράξει καθοριστικά τη λειτουργία του μαγαζιού. Μετά από ατελείωτους καυγάδες και φασαρίες, ο Βασίλης Καρράς υποχώρησε, πιθανότατα και με τη μεσολάβηση του επιχειρηματία ο οποίος έσπευσε να προσπαθήσει να ηρεμήσει τα πνεύματα και είχε συζητήσεις κατ ιδίαν και με τους δύο καλλιτέχνες, προκειμένου να μην τιναχτεί το σχήμα στον αέρα.
Πλέον οι δύο τους τραγουδάνε, τελειώνει καθένας το πρόγραμμα του και φεύγουν χωρίς να ανταλλάξουν ούτε "καληνύχτα", ενώ οι... συνέπειες για τις οποίες μιλούσε ο Βασίλης Καρράς είναι ήδη ορατές, σύμφωνα με τους δικούς του συνεργάτες, καθώς οι δικοί του φαν άρχισαν να φεύγουν νωρίτερα από το κέντρο, πριν δηλαδή τελειώσει το πρόγραμμα.


Πηγή: http://www.gossip-tv.gr/showbiz/story/4 ... z4T19xWQJk

Νομίζω σάιτ του Γουμενίδη είναι αυτό μπορεί να κάνω και λάθος.Γελοιότητες μου φαίνονται πάντως.
Τώρα η δικιά σου η φωνή κατάντησε κραυγή!!!
Notis-aek
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2016 12:45 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Notis-aek »

Πληρωμενο κειμενο για να κανει ζημια.Δεν ψαρωνει ο κοσμος.Νοτη μαμησε τους ψευτες αλλα 20 χρονια ρε φιλε σε παρακαλω να μην μπορουν ανασα να παιρνουν οι γελοιοι.
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

Κι όμως υπάρχει κόσμος ακόμα και σε αυτό το φόρουμ που τότε με Πάολα έβγαινε και αποθέωνε τον Γουμενίδη και τα... "έγκυρα ρεπορτάζ" του και μας έκραζε εδώ μέσα (ξέρουν αυτοί ποιοι είναι). Να τους χαίρεστε εσείς και μην ξεχάσετε να τους διαβάζετε και να τους δίνετε επισκέψεις στα σαιτ τους. Ούτε κλικ δεν θέλουν τέτοια δημοσιογραφικά σκουπίδια. Ειχαμε γράψει από την πρώτη στιγμή που επιτευχθηκε η συμφωνία με Καρρά ότι θα έχει ένα πρόγραμμα και δύο ο Νότης και ξαφνικά ο Γουμενίδης (δίχως να έχει επαφή με την επιχείρηση) γράφει άρθρα για την επιχείρηση Μπερτάκη και βγάζει ρεπορτάζ γελοία που λένε ότι τη μία τσακώθηκαν για τα προγράμματα και τι είχαν συμφωνήσει, την άλλη για το ποιος θα κλείνει την βραδιά. Η ξεφτίλα ανθρώπων σαν αυτού δεν έχει όρια, δεν έχει πάτο για δαύτους. Σε λίγο θα διαβάζουμε ότι τσακώθηκαν για το ποιος θα πάει πρώτος τουαλέτα. Η αποθέωση από Καρρά σε Νότη χθες και από Νότη σε Καρρά (στην προακρόαση), η μεγαλύτερη διάψευση τέτοιων ηλιθίων τύπων.

Y.Γ.: Το Νησί έχει τα περισσότερα views έως τώρα στο youtube.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Scorpion86 την Παρ Δεκ 16, 2016 7:06 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
giannis21
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 3:53 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis21 »

SCORPION ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ...
81argus
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2014 1:47 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 81argus »

Scorpion86 έγραψε:Y.Γ.: Το Νησί έχει τα περισσότερα views έως τώρα στο youtube.
Αυτό κι αν είναι ανατροπή :surprised:
Αυτό που βάζουμε στην 7η θέση έχει τα περισσότερα χτυπήματα (προφανώς κι από Κύπρο).
Το Μάνα Γη τα λιγότερα. Η αλήθεια είναι πως το αγαπάς σταδιακά αυτό το κομμάτι όπως το αγαπήσαμε κι εμείς και έχει πιάσει κορυφή.
Άκου τα χρόνια που έρχονται...
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

Διαδικτυακά λύθηκε και από τον Τάσο Βουγιατζή και η απορία γιατί δεν επελέγη τελικά από τον Νότη το "Γη Φωτιά, Γη Ρωμιά". Για το λόγο που είχε αναφερθεί κι εδώ μέσα, το ότι ο Νότης άλλαζε τους στίχους όπως το "άναψα κερί και ή Παναγιά, δάκρυσε ξανά" που ο Νότης στις live εμφανίσεις του άλλαζε το "Παναγιά" και έλεγε "Αθηνά". Δεν συμφώνησε να πει Παναγιά και τα "σπασαν". Και τώρα τραγουδά για τον Χριστό! :lol:
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
dionisis24
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 12:39 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dionisis24 »

https://www.youtube.com/watch?v=QUqI0qPPs4I
συνεντευξη τασου βουγιατζη
Απάντηση