80's & 90's nostalgia

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
minerboh

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minerboh »

Τα ήθελε ο κώλος της.
mad_king
Δημοσιεύσεις: 5879
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 17, 2010 9:57 pm

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mad_king »







axxxxxx pos pernane ta xronia!!! :022:
deba
Δημοσιεύσεις: 89731
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 8:16 pm
Επικοινωνία:

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deba »

μα πόσο ωραία και τα πέντε που έβαλες :love_you:
Αγκαλιαστείτε...δεν ξέρω γιατί, αλλά κάνει καλό.
mad_king
Δημοσιεύσεις: 5879
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 17, 2010 9:57 pm

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mad_king »

deba έγραψε:μα πόσο ωραία και τα πέντε που έβαλες :love_you:
kai posa allaaaaaaaaaaa giati egine etsi h moysikh me ta mpoutia k ta rnb :thumbdown:
deba
Δημοσιεύσεις: 89731
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 8:16 pm
Επικοινωνία:

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deba »

mad_king έγραψε:
deba έγραψε:μα πόσο ωραία και τα πέντε που έβαλες :love_you:
kai posa allaaaaaaaaaaa giati egine etsi h moysikh me ta mpoutia k ta rnb :thumbdown:
νοσταλγία όπως λέει και το θέμα :give_rose:
Αγκαλιαστείτε...δεν ξέρω γιατί, αλλά κάνει καλό.
minerboh

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minerboh »

mad_king έγραψε:





axxxxxx pos pernane ta xronia!!! :022:
Γλυκιές αναμνήσεις! :give_rose:
Και ο Δημητράκης κουκλάκι σκέτο!!!! :007:
Chronisgreek
Δημοσιεύσεις: 10833
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:45 pm

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronisgreek »

to pesto me ena fili htan to prwto tragoudi pou tragoudousa mikros se hlikia 4-5 xronwn! foberes anamnhseis!!! :022:
supernatural22

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από supernatural22 »

Αλέξια θεά!!!Ο δίσκος "Νερομπογιές" που είχε το "Μάτια μου" ήταν μεταξύ ποιοτικού,και εμπορικού,με 3 επιτυχίες"Μάτια μου","Όσο θα λείπεις","Ξυπνάει ο άλλος μου εαυτός".
chris3m
Δημοσιεύσεις: 3253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:44 pm

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris3m »

supernatural22 έγραψε:Αλέξια θεά!!!Ο δίσκος "Νερομπογιές" που είχε το "Μάτια μου" ήταν μεταξύ ποιοτικού,και εμπορικού,με 3 επιτυχίες"Μάτια μου","Όσο θα λείπεις","Ξυπνάει ο άλλος μου εαυτός".
Ο πιο αγαπημένος μου δίσκος εκείνης της περιόδου! τρελά συναισθηματικά δεμένος!
Αυτά τα χρόνια ήταν τα καλύτερα της Ελληνικής μουσικής! Γι΄ αυτό και καλλιτέχνες όπως η Αλέξια που πάνω από 15 χρόνια έχουν αποσυρθεί, ακόμη παίζουν τα κομμάτια τους! και είναι σήμα κατατεθέν....
Μαντώ - Αλέξια - Ευριδίκη οι τρεις "ιέρειες" της ποπ, αλλά με σιβαρότητα και προπάντων φωνή!
Πλέον έχουμε τις Παπαρίζου - Φουρέιρα - Λύτρα (καλά λέμε...) - Κολέτσα και δεν συμαζέυεται! που στηρίζονται κυρίως σε πόδια, κοιλιακούς, στήθη κλπ. Ουδεμία σχέση γι' αυτό και είναι με ημερομηνία λήξης!
minerboh

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minerboh »

chris3m έγραψε:
supernatural22 έγραψε:Αλέξια θεά!!!Ο δίσκος "Νερομπογιές" που είχε το "Μάτια μου" ήταν μεταξύ ποιοτικού,και εμπορικού,με 3 επιτυχίες"Μάτια μου","Όσο θα λείπεις","Ξυπνάει ο άλλος μου εαυτός".
Ο πιο αγαπημένος μου δίσκος εκείνης της περιόδου! τρελά συναισθηματικά δεμένος!
Αυτά τα χρόνια ήταν τα καλύτερα της Ελληνικής μουσικής! Γι΄ αυτό και καλλιτέχνες όπως η Αλέξια που πάνω από 15 χρόνια έχουν αποσυρθεί, ακόμη παίζουν τα κομμάτια τους! και είναι σήμα κατατεθέν....
Μαντώ - Αλέξια - Ευριδίκη οι τρεις "ιέρειες" της ποπ, αλλά με σιβαρότητα και προπάντων φωνή!
Πλέον έχουμε τις Παπαρίζου - Φουρέιρα - Λύτρα (καλά λέμε...) - Κολέτσα και δεν συμαζέυεται! που στηρίζονται κυρίως σε πόδια, κοιλιακούς, στήθη κλπ. Ουδεμία σχέση γι' αυτό και είναι με ημερομηνία λήξης!
Για Παπαρίζου και Λύτρα νομίζω οτι είσαι άδικος. Η Λύτρα έκανε κάκιστες επιλογές τραγουδιών και επέλεξε να ερμηνεύσει λαικό που ηταν καταστροφικό. Όλα αυτά συν και το μελόδραμα με τον Κλαψαφώτη της στοίχησαν μια καλή καριέρα γιατί δεν μπορείς να πεις οτι η κοπελιά δεν έχει φωνή.
Για Μαντώ, Αλέξια και Ευριδικάρα, έχεις απόλυτο δίκιο. Δυστυχώς όμως για τις δυο πρώτες, οι επιλογές τους τους στοίχησαν ακριβά (η Μαντώ με το λαικό και η Αλέξια με το ψαγμένο ακαταλαβίστικο εντεχνοειδές).
chris3m
Δημοσιεύσεις: 3253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:44 pm

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris3m »

Θα συμφωνήσω για Μαντώ και Αλέξια, τα λάθη τους ήταν μεγάλα! Ιδιαίτερα για την Αλέξια, τι τα ήθελα τα πολύ ψαγμένα? Μια χαρά θα ήταν όλη τη δεκαετία του '90. Γιατί η πτώση ήρθε με την στροφή σε Θεοδωράκη κλπ. σχεδόν από το 1994-95.
Η Μαντώ δεν της κακόπεσαν οι λαϊκοί δίσκοι με Φόιβο (που πούλησε αρκετά) και Θεοφάνους! Ίσα ίσα μια αλλαγή την χρειαζόταν, αλλά ως διάλειμμα! Κρίμα τέτοια φωνή!
Για Ευριδίκη θα υποκλιθώ σε όλη τη δεκαετία του '90 που τόλμησε σε κάθε δίσκο και μια πρόταση! Απίστευτος τύπος! ευχάριστη...
Μόνο με Κοργιαλά δεν μου άρεσε αλλά όπως και να έχει ήταν μια αλλαγή! θα ήθελα να την ξανακούσω σε ολόκληρο album με Θεοφάνους!!!

Sorry αν όπως λες αδίκησα τις τωρινές ΠΟΠ αλλά έτσι πιστεύω! Θα μπορούσα να εξαιρέσω λίγο την Παπαρίζου... καθώς έχουμε δει κάποια ωραία πράγματα στο παρελθόν! Στο πολύ παρελθόν όμως...
Από τη στιγμή που αποφάσισε να μείνει Ελλάδα και να εμφανίζετε σε μπουζούκια, έπαψα να πιστεύω πως θα κάνει πλέον κάτι! Σε δυο-τρία χρονάκια θα είναι αρκετά "πεσμένη" και κρίμα γιατί είναι πολύ μικρούλα ακόμη! Μόλις βγει η επόμενη (που λέμε) γενιά των ΠΟΠ όλο και κάποια θα πάρει το προβάδισμα!!!
Για την Μάρω δεν θα ασχοληθώ, την έχω ακούσει LIVE και δεν θεωρώ πως αυτό ήταν φωνή! :shock:
chris3m
Δημοσιεύσεις: 3253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:44 pm

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris3m »

supernatural22 έγραψε:Αλέξια θεά!!!Ο δίσκος "Νερομπογιές" που είχε το "Μάτια μου" ήταν μεταξύ ποιοτικού,και εμπορικού,με 3 επιτυχίες"Μάτια μου","Όσο θα λείπεις","Ξυπνάει ο άλλος μου εαυτός".
Ο δίσκος «Νερομπογιές» ήταν όντως για την εποχή μεταξύ ποιοτικού και εμπορικού! Είχε δώσει μια διαφορετική μουσική πλευρά της η Αλέξια.
Σε σχέση με τους 3 προηγούμενους της δεν είχε πάει τόσο καλά σε πωλήσεις (αν αναλογιστούμε πως ο 1ος και 3ος είχαν σαρώσει κυριολεκτικά! Όμως οι φανς είχαν μείνει αρκετά ικανοποιημένοι! Ήταν η εποχή που με αυτό το δίσκο «πήρε το προβάδισμα» η Μαντώ, καθώς και τότε ψιλο-υπήρχαν αυτά.
Ο δίσκος όμως δεν είχε βγάλει μόνο αυτές τις τρεις επιτυχίες! Είχαν ακουστεί επίσης πολύ τα «Σπίτι μου ή σπίτι σου» (με clip) το ομότιτλο «Νερομπογιές» (με clip) όπως και το «Είσαι το καλύτερο μου» (και αυτό clip). Οι περισσότεροι δε φανς είχαν αγαπήσει τρελά το «Τρυφερά» που ακόμη το θυμούνται πολύ στους «κύκλους» των παλαιών φανς…
Το «Ξυπνάει ο άλλος μου εαυτός» έκανε περισσότερο αίσθηση από την διαφήμιση που έκανε η Αλέξια τότε, για την ΗΒΗ! Όπου ήταν και η πρώτη Ελληνίδα τραγουδίστρια που φόρεσε χειλόφωνο, για τις ανάγκες του LIVE που έκανε εκεί.
Γενικά ο δίσκος παρόλο που δεν πούλησε τρελά, κινήθηκε σε όλα τα μουσικά δεδομένα της εποχής και της εμβέλειας που είχε κατακτήσει η Αλέξια μέχρι τότε. Ακούστηκαν τουλάχιστον 6-7 κομμάτια, έγιναν επιτυχίες (κάποια διαχρονικότατες), έκανε Clips που έμειναν ακόμη και τώρα για να τα θυμόμαστε και αγαπήθηκε από το κοινό πολύ!
markella
Δημοσιεύσεις: 2526
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 2:32 pm

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από markella »

na poume vevaios oti i alexia sarose me tis poliseis kai me ton dikso "i alexia ermineuei ta klassika" pou egine platinenios
--kai den itan kai kanenas diskos me souksedakia--
kai apo oso ksero xrisos egine kai o diskos tis me ton theodoraki
Θέλω να είμαι ελεύθερος κι ας τερματίζω δεύτερος!
Άβαταρ μέλους
stathis2b_
Δημοσιεύσεις: 4647
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 2:13 am

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stathis2b_ »

chris3m έγραψε:
supernatural22 έγραψε:Αλέξια θεά!!!Ο δίσκος "Νερομπογιές" που είχε το "Μάτια μου" ήταν μεταξύ ποιοτικού,και εμπορικού,με 3 επιτυχίες"Μάτια μου","Όσο θα λείπεις","Ξυπνάει ο άλλος μου εαυτός".
Ο πιο αγαπημένος μου δίσκος εκείνης της περιόδου! τρελά συναισθηματικά δεμένος!
Αυτά τα χρόνια ήταν τα καλύτερα της Ελληνικής μουσικής! Γι΄ αυτό και καλλιτέχνες όπως η Αλέξια που πάνω από 15 χρόνια έχουν αποσυρθεί, ακόμη παίζουν τα κομμάτια τους! και είναι σήμα κατατεθέν....
Μαντώ - Αλέξια - Ευριδίκη οι τρεις "ιέρειες" της ποπ, αλλά με σιβαρότητα και προπάντων φωνή!
Πλέον έχουμε τις Παπαρίζου - Φουρέιρα - Λύτρα (καλά λέμε...) - Κολέτσα και δεν συμαζέυεται! που στηρίζονται κυρίως σε πόδια, κοιλιακούς, στήθη κλπ. Ουδεμία σχέση γι' αυτό και είναι με ημερομηνία λήξης!
Με συγχωρεις αλλα η Παπαριζου εχει φωνη, μη τα ισοπεδωνουμε όλα.Συμφωνω βεβαια για τις 3 καλυτερες ποπ τραγουδίστριες των 90's με τις οποίες αλλωστε μεγάλωσα, τοπ φωνές και οι 3
Άβαταρ μέλους
stathis2b_
Δημοσιεύσεις: 4647
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 2:13 am

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stathis2b_ »

chris3m έγραψε:
supernatural22 έγραψε:Αλέξια θεά!!!Ο δίσκος "Νερομπογιές" που είχε το "Μάτια μου" ήταν μεταξύ ποιοτικού,και εμπορικού,με 3 επιτυχίες"Μάτια μου","Όσο θα λείπεις","Ξυπνάει ο άλλος μου εαυτός".
Ο δίσκος «Νερομπογιές» ήταν όντως για την εποχή μεταξύ ποιοτικού και εμπορικού! Είχε δώσει μια διαφορετική μουσική πλευρά της η Αλέξια.
Σε σχέση με τους 3 προηγούμενους της δεν είχε πάει τόσο καλά σε πωλήσεις (αν αναλογιστούμε πως ο 1ος και 3ος είχαν σαρώσει κυριολεκτικά! Όμως οι φανς είχαν μείνει αρκετά ικανοποιημένοι! Ήταν η εποχή που με αυτό το δίσκο «πήρε το προβάδισμα» η Μαντώ, καθώς και τότε ψιλο-υπήρχαν αυτά.
Ο δίσκος όμως δεν είχε βγάλει μόνο αυτές τις τρεις επιτυχίες! Είχαν ακουστεί επίσης πολύ τα «Σπίτι μου ή σπίτι σου» (με clip) το ομότιτλο «Νερομπογιές» (με clip) όπως και το «Είσαι το καλύτερο μου» (και αυτό clip). Οι περισσότεροι δε φανς είχαν αγαπήσει τρελά το «Τρυφερά» που ακόμη το θυμούνται πολύ στους «κύκλους» των παλαιών φανς…
Το «Ξυπνάει ο άλλος μου εαυτός» έκανε περισσότερο αίσθηση από την διαφήμιση που έκανε η Αλέξια τότε, για την ΗΒΗ! Όπου ήταν και η πρώτη Ελληνίδα τραγουδίστρια που φόρεσε χειλόφωνο, για τις ανάγκες του LIVE που έκανε εκεί.
Γενικά ο δίσκος παρόλο που δεν πούλησε τρελά, κινήθηκε σε όλα τα μουσικά δεδομένα της εποχής και της εμβέλειας που είχε κατακτήσει η Αλέξια μέχρι τότε. Ακούστηκαν τουλάχιστον 6-7 κομμάτια, έγιναν επιτυχίες (κάποια διαχρονικότατες), έκανε Clips που έμειναν ακόμη και τώρα για να τα θυμόμαστε και αγαπήθηκε από το κοινό πολύ!

Αll time classic ο δίσκος αυτός στον οποίο είχε και το τραγούδι "Όσο θα λείπεις" του Τουρνά σ'ενα αλλο στυλ απ'αυτό που είχαμε συνηθίσει την Αλέξια και το οποίο αρκετά χρόνια μετά εκανε διασκευη η Καιτη Γαρμπή

Η Αλέξια για μένα θα μπορούσε να υιοθετήσει ένα ποπ στυλ πιο ψαγμένο στυλ Ελένης Πέτα.Θα της ταίριαζε πολύ.Πάντως σ'αυτή τη γυναίκα βγάζω το καπέλο όχι μόνο για τη φωνάρα της αλλά και για τα κότσια που είχε να κάνει στροφή 180 μοιρών πάνω στον απόγειο της επιτυχίας της και ενώ θα μπορούσε να ακολουθήσει το ρεύμα το ποπ-λαϊκού που ακολούθησαν πολλοί αλλοι ποπ καλλιτεχνες και οι οποιοι το πληρωσαν ακριβα στην πορεια - με εξαιρεση την Βίσση που μάλλον καλό της εκανε - εκανε δισκο με jazz το 1997 σε μια περίοδο που κυριαρχούσε το τσιφτετελι ανεξάρτητα αν πούλησε ή οχι.Αλλωστε ήξερε και η ίδια το κόστος
Anemos2006
Δημοσιεύσεις: 2856
Εγγραφή: Τετ Οκτ 24, 2007 1:34 pm

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Anemos2006 »


Απο τον δίσκο:Μ' αγαπούσες θυμάμαι(1978)

Στίχοι: Βαρβάρα Τσιμπούλη
Μουσική: Νίκος Καρβέλας
Πρώτη εκτέλεση: Δήμητρα Γαλάνη

Ας ήξερα γιατί
γιατί κοντά σου μένω
οι δρόμοι ανοιχτοί
κι εγώ να υπομένω

Πώς μπορώ να ζω
σ΄αυτή τη φυλακή
λες και άλλο τίποτα
δεν περιμένω.

Ας ήξερα γιατί
η αγάπη είναι τυφλή
δεν βλέπει πού με πας
το τέλος μου ζητάς.

Ας ήξερα γιατί
γιατί όταν βραδυάζει

η κάθε μια φωνή
με την δική σου μοιάζει

Μια φωνή πικρή
που μέσα στη σιωπή
τα λάθη ένα ένα
τα δικάζει.
Anemos2006
Δημοσιεύσεις: 2856
Εγγραφή: Τετ Οκτ 24, 2007 1:34 pm

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Anemos2006 »


Γιώργος Μαρίνος - Κάνε Μου Λιγάκι Μμμ... | Μουσική & στίχοι: Νινή Ζαχά | (P) 1979 The copyright in this sound recording is owned by Minos - EMI S.A.
chris3m
Δημοσιεύσεις: 3253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:44 pm

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris3m »

markella έγραψε:na poume vevaios oti i alexia sarose me tis poliseis kai me ton dikso "i alexia ermineuei ta klassika" pou egine platinenios
--kai den itan kai kanenas diskos me souksedakia--
kai apo oso ksero xrisos egine kai o diskos tis me ton theodoraki
Ναι όντως με τον δίσκο «Η Αλέξια ερμηνεύει τα κλασικά» σάρωσε σε πωλήσεις και απέδειξε πως και στο λαϊκό μπορεί να τα καταφέρει μια χαρά! Ερμηνευτικά πάντα…
Ακούστε τα «Θα πιω απόψε το Φεγγάρι», «Σκλάβα» κλπ. και θα δείτε τι θέλω να πω!
Εξαιρετικό επίσης και το εξώφυλλο του δίσκου των «κλασικών» ωραιότερη όσο ποτέ!!! Εγώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου stathis2b, δεν θεωρώ ότι έπρεπε να κάνει τέτοια στροφή στην καριέρα της…! Σίγουρα θα μου άρεσε να εξελίξει το ρεπερτόριο της, ίσως σε κάτι πιο «ψαγμένο» αλλά σιγά-σιγά και πάντα κρατώντας της Αλέξια που λάτρεψε ο κόσμος! Κρίμα πάντως που μια τέτοια κρυστάλλινη φωνή, σήμερα δεν έχει τεράστιο ρεπερτόριο και καριέρα που να την έχει καθιερώσει στην απόλυτη κορυφή!
Άβαταρ μέλους
stathis2b_
Δημοσιεύσεις: 4647
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 2:13 am

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stathis2b_ »

chris3m έγραψε:
markella έγραψε:na poume vevaios oti i alexia sarose me tis poliseis kai me ton dikso "i alexia ermineuei ta klassika" pou egine platinenios
--kai den itan kai kanenas diskos me souksedakia--
kai apo oso ksero xrisos egine kai o diskos tis me ton theodoraki
Ναι όντως με τον δίσκο «Η Αλέξια ερμηνεύει τα κλασικά» σάρωσε σε πωλήσεις και απέδειξε πως και στο λαϊκό μπορεί να τα καταφέρει μια χαρά! Ερμηνευτικά πάντα…
Ακούστε τα «Θα πιω απόψε το Φεγγάρι», «Σκλάβα» κλπ. και θα δείτε τι θέλω να πω!
Εξαιρετικό επίσης και το εξώφυλλο του δίσκου των «κλασικών» ωραιότερη όσο ποτέ!!! Εγώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σου stathis2b, δεν θεωρώ ότι έπρεπε να κάνει τέτοια στροφή στην καριέρα της…! Σίγουρα θα μου άρεσε να εξελίξει το ρεπερτόριο της, ίσως σε κάτι πιο «ψαγμένο» αλλά σιγά-σιγά και πάντα κρατώντας της Αλέξια που λάτρεψε ο κόσμος! Κρίμα πάντως που μια τέτοια κρυστάλλινη φωνή, σήμερα δεν έχει τεράστιο ρεπερτόριο και καριέρα που να την έχει καθιερώσει στην απόλυτη κορυφή!
Μη νομίζεις, κι εγώ θα ηθελα να κανει αυτο που λες , αλλωστε ειπα και σε προηγουμενο ποστ οτι θα της ταιριαζε ενα ποπ στυλ οπως της Ελενης Πετα.Απλως την παραδεχτηκα για την επιλογη της χωρις να σημαινει οτι συμφωνω κιολας
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: 90's nostalgia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »


Μουσική - Στίχοι: Φοίβος.
I like people too much or not at all.
Απάντηση