ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ!

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
afn
Δημοσιεύσεις: 175006
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2004 3:21 am

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΚΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΛΑΧΟΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από afn »

minerboh έγραψε:Εγώ θέλω να τον δώ σε τσόντα.
Εσύ έχεις ξεσαλώσει σήμερα... :lol:
Να αγωνιάς γι'αυτόν και να του δίνεις χαμόγελα, είναι αγάπη
minerboh

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΚΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΛΑΧΟΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minerboh »

Ε, με αυτά που βλέπω τι να κάνω....
Εδώ ο Βλάχος δεν είναι καν ηθοποιός και θέλει να βιάσει και το τραγούδι (λές και δεν έχει κολλήσει αρκετή βλενορροία).
Ας πάει να γυρίσει καμιά τσόντα λέω εγώ για να έχει περισσότερες ευκαιρίες να μας επιδεικνυεί τους κοιλιακούς του η ψωνισμένη μικρογραφία του Σλάι!
afn
Δημοσιεύσεις: 175006
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2004 3:21 am

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΚΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΛΑΧΟΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από afn »

Ποιος είναι ο Σλάι? :surprised:
Να αγωνιάς γι'αυτόν και να του δίνεις χαμόγελα, είναι αγάπη
minerboh

Re: ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΚΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΛΑΧΟΣ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minerboh »

Ο Συλβέστερ Σταλόνε. Το Σλάι είναι το χαιδευτικό του.
Άβαταρ μέλους
PENELOPE
Δημοσιεύσεις: 1317
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 29, 2005 1:59 am
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ/ΑΛΙΑΡΤΟΣ
Επικοινωνία:

Re: ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PENELOPE »

ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΣΠΡΕΣΣΟ...

Από το σανίδι στο πάλκο
12.11.2011
[Ο Παναγιώτης Πετράκης θα εμφανίζεται φέτος στο πλευρό της Μαρινέλλας και της Νατάσας Θεοδωρίδου. ]

Μάθε τέχνη κι άσ’ τηνε, κι αν πεινάσεις πιάσ’ τηνε, συμβούλευε ο αξέχαστος Νίκος Φωτόπουλος τους νεαρούς ηθοποιούς που στελέχωναν τους θιάσους του. Και εισακούστηκε. Σε δύσκολες εποχές, πολλοί πρωταγωνιστές καλλιέργησαν τις φωνητικές τους δυνατότητες και μεταπήδησαν από το θεατρικό σανίδι στο πάλκο για να κερδίσουν το ψωμί τους ή, αν ήταν καλοπληρωμένοι, να συμπληρώσουν το εισόδημά τους.

Αυτά τα πέτρινα χρόνια όλο και περισσότεροι πιάνουν το μικρόφωνο για ένα συμπλήρωμα στα εισοδήματά τους, αφού με τις τόσες περικοπές που έγιναν στην τηλεόραση, στο θέατρο και στον κινηματογράφο δεν τους δίνονται πια ευκαιρίες για εργασία. Ορισμένοι, μάλιστα, πέρασαν με επιτυχία τις εξετάσεις και έκαναν μια δεύτερη καριέρα.

Η έκπληξη του χειμώνα είναι ο Παναγιώτης Πετράκης, που θα συμπράξει στο πολυσυζητημένο σχήμα Μαρινέλλα - Νατάσα Θεοδωρίδου στον «Βοτανικό».

Ο δημοφιλής ηθοποιός που έκλεψε την παράσταση με τις φωνητικές του ικανότητες στο σόου «Just the 2 of us» τα τελευταία χρόνια είναι μέλος της ομάδας του Μίκη Θεοδωράκη και συμμετέχει σε όλες τις συναυλίες της Λαϊκής Ορχήστρας «Μίκης Θεοδωράκης».

«Δεν το έχω κρύψει ότι η πρώτη μου αγάπη είναι το τραγούδι. Πάντα ήμουν με το ένα πόδι στο θέατρο και με το άλλο σε ένα νυχτερινό κέντρο. Βεβαίως, είναι ένα επιπλέον βοήθημα για τον ηθοποιό το τραγούδι. Αυτό τον καιρό ο κόσμος σκέφτεται πολύ πού θα ξοδέψει τα λεφτά του. Αλλά η διασκέδαση είναι ό,τι του έχει απομείνει για να ξεφεύγει από τα προβλήματά του και πιστεύω ότι είναι η τελευταία που θα “φύγει”. Το θέατρο προσφέρει ψυχαγωγία, αλλά σε ένα κέντρο μπορείς κανείς να διασκεδάσεις» δήλωσε ο ίδιος στην «Espresso».

Μέσα στην ύφεση και μετά από αρκετό καιρό ξαναπιάνει το μικρόφωνο και ο Παύλος Χαϊκάλης. Ο εκλεκτός πρωταγωνιστής θ [Παύλος Χαϊκάλης και Ελένη Φιλίνη θα συναντηθούν στις «Δραχμές».] θα μοιραστεί τη σκηνή στον χώρο «Δραχμές» (πρώην «Χάνδρες», πλατεία Αμερικής) με την Ελένη Φιλίνη, που είχε την ιδέα για αυτή τη συνεύρεση, και τα Παιδιά από την Πάτρα. Ο Χρήστος Παπαδόπουλος εκ μέρους της γνωστής κομπανίας σχολίασε: «Ο Παύλος διαθέτει σπουδαία φωνή».

Οσο για την Ελένη Φιλίνη, που τα τελευταία χρόνια συνεχίζει τις εμφανίσεις της στην πίστα παράλληλα με το θέατρο, έχει να πει: «Δεν είμαι τραγουδίστρια, είμαι ηθοποιός που τραγουδάει. Ο κόσμος με έχει αγκαλιάσει. Μου δείχνει την αγάπη του, γι’ αυτό και θα συνεχίσω. Σήμερα βέβαια το πάλκο δεν έχει λεφτά. Ενας νέος ηθοποιός μπορεί να πάρει μέχρι 100 ευρώ για δύο εμφανίσεις την εβδομάδα. Μπορεί κανείς να ζήσει με αυτά τα λεφτά; Ετσι όπως έχουν ισοπεδωθεί όλα, το να εργάζεσαι δύο ημέρες την εβδομάδα δεν λέει κάτι. Αυτοί που έχουν κάποιο όνομα τα έχουν βγάλει ήδη τα λεφτά. Δεν νομίζω ότι το τραγούδι σήμερα έχει χρήμα».

Ο Αντώνης Λουδάρος τα έδωσε όλα σε μουσική παράσταση με την Ηρώ και τον Μέμο Μπεγνή, την οποία είδαν περισσότεροι από 40.000 θεατές και επαινέθηκε από τους μουσικοκριτικούς. «Πρόκειται για μια διαφορετική εμπειρία. Στο θέατρο δεν υποδύεσαι τον εαυτό σου. Σε μια μουσική σκηνή είσαι ο εαυτός σου. Ο κόσμος έρχεται να διασκεδάσει, να περάσει καλά, να τραγουδήσει. Εμένα μου φαντάζει άγριο, όχι ότι ο κόσμος της νύχτας είναι άγριος, αλλά επειδή είναι κάτι άλλο. Αλλά επειδή μου αρέσει να πειραματίζομαι, γι’ αυτό το έκανα και είχα εξαιρετική επιτυχία, και δεν αποκλείεται να το ξανακάνω στο μέλλον, αν μου τύχει μια συνεργασία που να με εξιτάρει. Είναι απόλυτα λογικό φαντάζομαι ότι το τραγούδι μπορεί να προσφέρει ένα επιπλέον εισόδημα. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι σου δίνει κάποια επιπλέον χρήματα για να ζήσεις. Βέβαια, είναι ελάχιστα τα χρήματα, αλλά πάντα ένα επιπρόσθετο εισόδημα βοηθάει [Αντώνης Λουδάρος, Ηρώ και Μέμος Μπεγνής απέσπασαν καλές κριτικές για την παράσταση που παρουσίασαν. ] την κατάσταση» εκμυστηρεύτηκε ο ίδιος στην «Espresso».

Ο Παύλος Κοντογιαννίδης τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια, όταν πέσει η αυλαία στο θέατρο, ανεβαίνει στο πάλκο και φέρνει τον κόσμο στο τσακίρ κέφι… Μιλώντας για την εμπειρία του στην «Espresso» ο τόσο αγαπημένος στο κοινό καλλιτέχνης έχει να καταθέσει: «Είναι ακριβώς σαν να έχεις μια ωραία γυναίκα και παράλληλα να έχεις μια ωραία ερωμένη, το πάλκο δηλαδή. Αυτή είναι η διάθεση. Βρέθηκα στα “9/8” πριν από δεκαπέντε χρόνια και έμεινα στον χώρο του τραγουδιού. Υπάρχουν άξιοι συνάδελφοι οι οποίοι τραγουδάνε, όπως ο Παναγιώτης Πετράκης, καθαρά λυρικός, που δουλέψαμε μαζί ένα χρόνο στη Λυρική Σκηνή. Το θέμα είναι να έχεις διάρκεια. Βεβαίως, το πάλκο σήμερα δεν έχει πολλές θέσεις εργασίας αφού, λόγω της κατάστασης, μία μέρα τραγουδάς και μία όχι. Γι’ αυτό δεν θεωρώ ότι στις μέρες μας μπορεί να αποτελέσει ουσιαστικό βοήθημα για έναν καλλιτέχνη, γιατί το πάλκο περνάει κρίση». Με τον Παύλου Κοντογιαννίδη συμφωνούν, όπως φαίνεται, οι περισσότεροι ηθοποιοί που παράλληλα δοκιμάζονται.

Καλές κριτικές σε ρόλο τραγουδίστριας έχει πάρει και η Κατερίνα Παπουτσάκη. Η ηθοποιός μαζί με τον Παναγιώτη Πετράκη παίρνει μέρος ανελλιπώς σε όλες τις συναυλίες της Λαϊκής Ορχήστρας «Μίκης Θεοδωράκης». Η πανέμορφη ηθοποιός δηλώνει: «Είναι μεγάλη μου τιμή που τραγουδάω Θεοδωράκη. Εισέπραξα πολύ θετικά σχόλια. Αισθάνομαι δέος απέναντί του».

Ο «πολύς» Γιώργος Νινιός μάς έχει εκπλήξει τα τελευταία χρόνια με τις εμφανίσεις του στο πάλκο. Παίζει τζουρά και μπαγλαμαδάκι σαν δεξιοτέχνης, τραγουδάει κλασικά ζεϊμπέκικα σε μαγαζιά και σε συναυλίες, και ευφραίνει την ψυχή του κοινού. Παρ’ όλα αυτά, δηλώνει χομπίστας… «Δεν μπορώ να πω ότι είμαι μουσικός. Η μουσική θέλει φοβερή παιδεία, φοβερή δουλειά και ατελείωτες ώρες μελέτης μέχρι τ [Παύλος Κοντογιαννίδης και Γιώργος Νινιός έχουν δοκιμαστεί στις... σκληρές συνθήκες του πάλκου.] ην ώρα που θα πεθάνεις. Δεν σταματάει ποτέ. Εγώ είμαι χομπίστας, γιατί έχω ελάχιστες γνώσεις σε αυτό που σημαίνει “πραγματικός μουσικός”. Ωραίο είναι. Μου αρέσει πολύ, αλλά δεν μπορώ να είμαι…»

Στο τραγούδι βγήκε και ο Στράτος Τζώρτζογλου και άρεσε στον κόσμο. Ο ίδιος, όμως, αποποιείται αυτό τον ρόλο. «Δεν είμαι τραγουδιστής, ούτε θέλω να κάνω καριέρα, αλλά όταν το κάνω με ξεκουράζει. Η υποκριτική με την ερμηνεία τραγουδιών είναι πάρα πολύ κοντά».

Ο Κωνσταντίνος Καζάκος, που από δεκατριών χρόνων παίζει εκπληκτική κιθάρα, ξεκίνησε από ένα ποπ σχολικό συγκρότημα, τα Αχτύπητα Φιλέτα, μαζί με τον Γιάννη Παπαμιχαήλ και στο πέρασμα του χρόνου εξελίχθηκε σε ροκ τραγουδιστή. Ο Κωνσταντίνος, σε συνεργασία με τον ηθοποιό Δημήτρη Μενούνο και τον μπασίστα Γιώργο Αντωνόπουλο, δημιούργησε το συγκρότημα Bluezers. «Είμαι απλά ένας κιθαρίστας που τραγουδάει. Ευτυχώς, δεν είμαι φάλτσος» λέει χαριτολογώντας ο ίδιος, που μόλις βγάλει το κοστούμι του Κουασιμόδου ανεβαίνει στη μουσική σκηνή για να αφήσει ελεύθερη την καταπιεσμένη μουσική ροκ πλευρά του.

Εξαιρετική τραγουδίστρια είναι και η ηθοποιός Μπέσσυ Μάλφα. «Πάντα οι ηθοποιοί έκαναν δύο και τρεις δουλειές για να αντεπεξέλθουν, γιατί καμία σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα τα μυθικά ποσά που ακούγονται. Και βεβαίως, η πίστα μπορεί να μην προσφέρει πια πολλά χρήματα, αλλά όσα κι αν είναι, είναι αναγκαία μέσα σε αυτή τη δύσκολη κατάσταση που περνάει όλος ο κόσμος» σχολιάζει η ίδια στην «Espresso».

Ο Μέμος Μπεγνής συνεχίζει σε ρόλο τραγουδιστή. Αυτή τη σεζόν θα τον δούμε στην «Ιερά Θέα» με την Τζένη Μπότση, που από το 2009 έχει ξεχωριστή θέση στον χώρο, και την πρωτοεμφανιζόμενη Χριστίνα Πομώνη.

Η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Πέμυ Ζούνη τραγουδάει συχνά-πυκνά σε συναυλίες ή σε μουσικές σκηνές, [Η Κατερίνα Παπουτσάκη με το μικρόφωνο στο χέρι. ] άλλοτε σόλο και άλλοτε με την Ελένη Πέτα, που δένουν άψογα. Και βεβαίως, μην ξεχάσουμε το συγκρότημα Αγαμοι Θύτες, το μοναδικό συγκρότημα από τη Θεσσαλονίκη που στην πρώτη σύνθεσή του αποτελούνταν κυρίως από ηθοποιούς (Ιεροκλή Μιχαηλίδη, Θοδωρή Αθερίδη, Δημήτρη Σταρόβα και Ματθίλδη Μαγγίρα).

Με το ένα πόδι στη σκηνή και το άλλο στο τραγούδι είναι και ο Θεοχάρης Ιωαννίδης. Θα τον απολαύσουμε στην παράσταση του έργου του Κώστα Ταχτσή «Το τρίτο στεφάνι», ενώ την ίδια περίοδο θα κυκλοφορήσει το άλμπουμ του και συζητά για την εμφάνισή του σε μουσική σκηνή.

Στο πάλκο έχουν εμφανιστεί με ξεχωριστή επιτυχία και οι Γεράσιμος Σκιαδαρέσης, Αλέξανδρος Μπουρδούμης, Ταξιάρχης Χάνος, Ματθίλδη Μαγγίρα, Κρατερός Κατσούλης, Πυγμαλίων Δαδακαρίδης και η Σάννυ Χατζηαργύρη.


ΣΜΑΡΑΓΔΑ ΜΙΧΑΛΙΤΣΙΑΝΟΥ

http://espressonews.gr/default.asp?pid= ... 36945&pg=1
yakinthos
Δημοσιεύσεις: 15533
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yakinthos »

Επίσης πήγαν σε δραματικές σχολές και ασχολήθηκαν με την υποκριτική η Χάρις Αλεξίου αλλά και η Τσανακλίδου που έπαιξε αρκετά.
Επίσης κι ο Αλκίνοος Ιωαννίδης που κι αυτός έκανε εμφανίσεις ως ηθοποιός.

Κι άλλοι βεβαίως...
τι είμαι για ν' αρέσω σε όλους; Μερέντα;
afn
Δημοσιεύσεις: 175006
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2004 3:21 am

Re: ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από afn »

Ας συνεχίσουμε την εβδομαδιαία ψήφο μας!!! :thumbup:

viewtopic.php?f=36&t=34541
Να αγωνιάς γι'αυτόν και να του δίνεις χαμόγελα, είναι αγάπη
Απάντηση