Παντελής Παντελίδης R.I.P (23.11.1983-18.2.2016)

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Chronisgreek
Δημοσιεύσεις: 10833
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:45 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronisgreek »

Ο Παντελής Παντελίδης εξηγεί γιατί ονόμασε το τραγούδι του “Σκούπισε τα πόδια σου και πέρασε”!

Ο Παντελής Παντελίδης δηλώνει στο Πρώτο Θέμα: «Θεωρώ ότι δεν πρέπει να ντρέπεσαι για τίποτα. Ακόμα και για τον στίχο που θα ακουστεί ακραίος. Μια ιστορία είναι κι αυτό το τραγούδι. Για μια γυναίκα που μπήκε στη ζωή μας και τη λέρωσε. Τώρα της ζητώ να καθαρίσει από τις αμαρτίες και να έρθει μέσα. Ναι, έτσι μιλάω και στην καθημερινότητά μου. Απλά, αυθεντικά. Θα μπορούσε να είναι ο τίτλος και “Ζητάς να μπεις”»
tgoj18
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2010 1:18 am

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tgoj18 »

Chronisgreek έγραψε:Ο Παντελής Παντελίδης εξηγεί γιατί ονόμασε το τραγούδι του “Σκούπισε τα πόδια σου και πέρασε”!

Ο Παντελής Παντελίδης δηλώνει στο Πρώτο Θέμα: «Θεωρώ ότι δεν πρέπει να ντρέπεσαι για τίποτα. Ακόμα και για τον στίχο που θα ακουστεί ακραίος. Μια ιστορία είναι κι αυτό το τραγούδι. Για μια γυναίκα που μπήκε στη ζωή μας και τη λέρωσε. Τώρα της ζητώ να καθαρίσει από τις αμαρτίες και να έρθει μέσα. Ναι, έτσι μιλάω και στην καθημερινότητά μου. Απλά, αυθεντικά. Θα μπορούσε να είναι ο τίτλος και “Ζητάς να μπεις”»
http://www.getgreekmusic.gr/blog/pantel ... -eksigisi/
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42685
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »






Slim_Shady
Δημοσιεύσεις: 29508
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 3:13 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Slim_Shady »

Πάω να τα ακούσω :party:
Kάποιος ζωγράφος θεϊκός μας ζωγραφίζει...
Chronisgreek
Δημοσιεύσεις: 10833
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:45 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronisgreek »

to ypoloipo 8a bgei thn allh bdomada?
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Chronisgreek έγραψε:to ypoloipo 8a bgei thn allh bdomada?
Όχι δεν έχει ακουστεί κάτι!!!!
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
Slim_Shady
Δημοσιεύσεις: 29508
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 3:13 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Slim_Shady »

Δεν αλλάζει κάτι απο την αποψή που είχα απο τα teasers.
Όλα τα κομμάτια είναι ωραία εκτός του ομώνυμου που το βαριέμαι τραγικά.Δεν μου άρεσε καθόλου.
Το καλύτερο για μένα είναι το "χτύπα" :007:
Αναμένουμε και το δεύτερο μέρος,καλή επiτυχία στο cd :thumbup:
Kάποιος ζωγράφος θεϊκός μας ζωγραφίζει...
Slim_Shady
Δημοσιεύσεις: 29508
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 3:13 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Slim_Shady »

Το τσίμπησα μόλις :party:
Kάποιος ζωγράφος θεϊκός μας ζωγραφίζει...
JimZ
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Τρί Φεβ 15, 2011 8:21 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από JimZ »

Ο χειρότερος δίσκος που έχω ακούσει ποτέ μου, αν αυτό το πράγμα λέγεται μουσική να πάω και εγώ να γράψω κανά τραγουδάκι.. :eh:
Πραγματικά αίσχος, ο πρώτος δίσκος του είχε και δυο τρία καλά τουλάχιστον
mixalis13
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2011 7:45 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mixalis13 »

JimZ έγραψε:Ο χειρότερος δίσκος που έχω ακούσει ποτέ μου, αν αυτό το πράγμα λέγεται μουσική να πάω και εγώ να γράψω κανά τραγουδάκι.. :eh:
Πραγματικά αίσχος, ο πρώτος δίσκος του είχε και δυο τρία καλά τουλάχιστον
Πηγαινε γραψε ενα αντιστοιχο "πινω απο κει ψηλα για σενα" και θα σου βγαλω το καπελο.
Slim_Shady
Δημοσιεύσεις: 29508
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 3:13 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Slim_Shady »

mixalis13 έγραψε:
JimZ έγραψε:Ο χειρότερος δίσκος που έχω ακούσει ποτέ μου, αν αυτό το πράγμα λέγεται μουσική να πάω και εγώ να γράψω κανά τραγουδάκι.. :eh:
Πραγματικά αίσχος, ο πρώτος δίσκος του είχε και δυο τρία καλά τουλάχιστον
Πηγαινε γραψε ενα αντιστοιχο "πινω απο κει ψηλα για σενα" και θα σου βγαλω το καπελο.
Σωστότατος :thumbup:
Kάποιος ζωγράφος θεϊκός μας ζωγραφίζει...
JimZ
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Τρί Φεβ 15, 2011 8:21 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από JimZ »

Ναι με τόση πολυπλοκότητα μουσικής σύνθεσης που διέπει τα τραγούδια του Παντελίδη αποκλείεται να μπορέσω! Εξάλλου είναι της πάση γνωστό οι μουσικές σπουδές και η μουσική παιδεία του, χαχα θα μας τρελάνετε εσείς :crazy:

ην πόρτα έκλεισα σιγά
Τ'αμάξι έβαλα μπροστά
Και στην καρδιά μου είπα να χτυπά αθόρυβα

Γκάζι πατάω δυνατά
Ένα τσιγάρο και φωτιά
Μα να τ'ανάψω κοριτσάκι μου δεν πρόλαβα

:shock: :clap: :clap:

Μα τι στοίχος!!! Μα πως το σκέφτηκε αυτό ο ποιητής; Μιλάμε θέλει τρομερή έμπνευση και καλλιτεχνικό πνεύμα να σκεφτείς αυτούς τους εξαίρετους στοίχους!! :dance3: :dance3:

Πρέπει να είναι ότι χειρότερο έχει περάσει από την Ελληνική δισκογραφία, ακόμα και ο Stan είναι χιλιόμετρα μακριά του
mixalis13
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2011 7:45 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mixalis13 »

JimZ έγραψε:Ναι με τόση πολυπλοκότητα μουσικής σύνθεσης που διέπει τα τραγούδια του Παντελίδη αποκλείεται να μπορέσω! Εξάλλου είναι της πάση γνωστό οι μουσικές σπουδές και η μουσική παιδεία του, χαχα θα μας τρελάνετε εσείς :crazy:

ην πόρτα έκλεισα σιγά
Τ'αμάξι έβαλα μπροστά
Και στην καρδιά μου είπα να χτυπά αθόρυβα

Γκάζι πατάω δυνατά
Ένα τσιγάρο και φωτιά
Μα να τ'ανάψω κοριτσάκι μου δεν πρόλαβα

:shock: :clap: :clap:

Μα τι στοίχος!!! Μα πως το σκέφτηκε αυτό ο ποιητής; Μιλάμε θέλει τρομερή έμπνευση και καλλιτεχνικό πνεύμα να σκεφτείς αυτούς τους εξαίρετους στοίχους!! :dance3: :dance3:

Πρέπει να είναι ότι χειρότερο έχει περάσει από την Ελληνική δισκογραφία, ακόμα και ο Stan είναι χιλιόμετρα μακριά του
Πηγαινε ακου Σταν και Αρσενιου τοτε να τη βρισκεις με το"ερωτοχτυπημενος" και το "αν μου φταναν τα λεφτα".. Αν δεν βλεπεις νοημα και στιχο στο "πινω απο κει ψηλα" τοτε τι καθομαστε και λεμε..Ο Παντελος σας πειραξε ολους που δεν εγλυψε κανενα, το εκανε απλα απο καψουρα.. Τους αλλους ομως τους ανυπαρκτους ξερετε να τους αποθεωνετε!
tgoj18
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2010 1:18 am

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tgoj18 »

Συγγνώμη αλλά αν φαίνεται αστείος αυτός ο στίχος του Παντελίδη (που τον απεχθάνομαι αλλά τον παραδέχομαι), το "Πάμε στον Άδωνι για καφέ" κτλ είναι επίσης γελοίο
Chronisgreek
Δημοσιεύσεις: 10833
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:45 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronisgreek »

meta tios giortes to b'meros telika
Άβαταρ μέλους
billakos24
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 4:34 am

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billakos24 »

tgoj18 έγραψε:Συγγνώμη αλλά αν φαίνεται αστείος αυτός ο στίχος του Παντελίδη (που τον απεχθάνομαι αλλά τον παραδέχομαι), το "Πάμε στον Άδωνι για καφέ" κτλ είναι επίσης γελοίο
Είσαι η λαχτάρα μουυυυ, ο καφές και τα τσιγάρα μουυυυ...αχχχ ωραίες βραδιές με την Άλκηστη και με αυτό το πανέμορφο κομμάτι! :007:

Τι λέγαμε? Ναι. Καλό παιδί ο Παντελής!
All of our endings can be found in our beginnings...
yakinthos
Δημοσιεύσεις: 15533
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yakinthos »

billakos24 έγραψε: Τι λέγαμε? Ναι. Καλό παιδί ο Παντελής!
Κι εγώ τον βρίσκω πολύ καλό παιδί... και μ' αρέσει που στη φωτογραφία του νέου του εξώφυλλου μοιάζει σαν να μένει στον πρώτο όροφο και να κοιτάει με χαμόγελο απ' το μπαλκονάκι του, την κυρία που μένει απέναντι στον τέταρτο... :yahoo:
τι είμαι για ν' αρέσω σε όλους; Μερέντα;
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2089
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

mixalis13 έγραψε: Πηγαινε ακου Σταν και Αρσενιου τοτε να τη βρισκεις με το"ερωτοχτυπημενος" και το "αν μου φταναν τα λεφτα"..
Εχεις δικιο, μετα τον Παντελιδη υπαρχει μονο Σταν και ο Αρσενιου. :lol:
Καλα ρε χθες γεννηθηκες? Δηλαδη πριν απο τον Παντελιδη ποιον ακουγες και θεωρεις υμνους τα τραγουδια του Παντελιδη>?
mixalis13
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2011 7:45 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mixalis13 »

SFAKattack10 έγραψε:
mixalis13 έγραψε: Πηγαινε ακου Σταν και Αρσενιου τοτε να τη βρισκεις με το"ερωτοχτυπημενος" και το "αν μου φταναν τα λεφτα"..
Εχεις δικιο, μετα τον Παντελιδη υπαρχει μονο Σταν και ο Αρσενιου. :lol:
Καλα ρε χθες γεννηθηκες? Δηλαδη πριν απο τον Παντελιδη ποιον ακουγες και θεωρεις υμνους τα τραγουδια του Παντελιδη>?
Πρωτα απ' ολα μαθε να κατανοεις καλυτερα αυτα που διαβαζεις. Δεν μιλησα για ολα τα τραγουδια του Παντελιδη αλλα για συγκεκριμενο κομματι. Και δευτερον, τι να πω μαζι σου που θεωρεις ολα τα τραγουδια του Νοτη υμνους; Σε εχω δει και στο thread του Νοτη( για να μην παρεξηγηθω ισως η καλυτερη λαϊκη φωνη πλεον μαζι με οικονομπουλο,ρεμο,πλουταρχο) που ελεγες οτι εβγαλε cdαρα παλι και τετοια ..και το cd δεν ακουγεται σε σχεση με το περσινο (για να μην παμε πιο παλια).
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Παντελής Παντελίδης thread

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

mixalis13 έγραψε:
SFAKattack10 έγραψε:
mixalis13 έγραψε: Πηγαινε ακου Σταν και Αρσενιου τοτε να τη βρισκεις με το"ερωτοχτυπημενος" και το "αν μου φταναν τα λεφτα"..
Εχεις δικιο, μετα τον Παντελιδη υπαρχει μονο Σταν και ο Αρσενιου. :lol:
Καλα ρε χθες γεννηθηκες? Δηλαδη πριν απο τον Παντελιδη ποιον ακουγες και θεωρεις υμνους τα τραγουδια του Παντελιδη>?
Πρωτα απ' ολα μαθε να κατανοεις καλυτερα αυτα που διαβαζεις. Δεν μιλησα για ολα τα τραγουδια του Παντελιδη αλλα για συγκεκριμενο κομματι. Και δευτερον, τι να πω μαζι σου που θεωρεις ολα τα τραγουδια του Νοτη υμνους; Σε εχω δει και στο thread του Νοτη( για να μην παρεξηγηθω ισως η καλυτερη λαϊκη φωνη πλεον μαζι με οικονομπουλο,ρεμο,πλουταρχο) που ελεγες οτι εβγαλε cdαρα παλι και τετοια ..και το cd δεν ακουγεται σε σχεση με το περσινο (για να μην παμε πιο παλια).
mixalis13 η ζωή δεν είναι μόνο "τσιγάρα-γκόμενες-ποτά" που μας παρουσιάζει ο Παντελίδης και αυτά τα "το cd δεν ακούγεται σε σχέση με το περσινό" τα ακούμε βερεσέ, είναι ο καλύτερος λαϊκος δίσκος αυτή τη στιγμή και στην χειρότερη έχει τουλάχιστον ποικιλία δεν είναι 16 τραγούδια για το ότι η γκόμενα σε παράτησε... :039:
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Απάντηση