Χάρης Νικολάου: Κλείσε την πόρτα (Oxygen Music)

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Χάρης Νικολάου: Κλείσε την πόρτα (Oxygen Music)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

Ένας δίσκος λίγες λέξεις
Ο πλήρης τίτλος του παρόντος θα έπρεπε να είναι 'Κλείσε την πόρτα γιατί μπάζει και ο αοιδός βράχνιασε".
Για την ακρίβεια δεν βράχνιασε ακριβώς, αλλά η φωνή αυτού του αλυσοδεμένου (στις φωτό) αγοριού, έχει μια παράξενη ιδιότητα: να μην αποκαλύπτει από ποιο σημείο ακριβώς βγαίνει.
Όχι, δεν θα ασχοληθώ με το τονικώς αδέσποτο του εκβοόντος(!?) ήχου, διότι τα αγαπώ τα αδέσποτα.
Θα ασχοληθώ όμως με το γεγονός ότι πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω φωνή που να εμπεριέχει τη ντουντούκα μέσα από την οποία μοιάζει να ακούγεται!
Σα να περνάει το ντάτσουν του Λαζόπουλου με τα καρπούζια έξω από το σπίτι και αντί για εμπόρευμα να διαλαλεί καψουρορεφρέν.
Δεν ξέρω αν αυτό το μοναδικό εφέ είναι εύρημα της ταχύτατα εξελισσόμενης τεχνολογίας του ήχου, αλλά υποψιάζομαι ότι και να είχε προσπαθήσει κάποιος να το εφεύρει δεν θα το είχε καταφέρει, ούτε μετά από πολυετείς έρευνες σε ειδικό εργαστήριο.
Αγαπητή Oxygen music πού το βρήκατε αυτό το νεαρό Χάρης και πώς καταφέρατε να το ηχογραφήσετε; Και σε ποια συχνότητα ακριβώς το πετύχατε; Διότι προσωπικώς το δοκιμάζω στα fm το παλεύω στα μεσαία, αλλά δεν το πιάνω με τίποτα.
ΥΓ.
Τώρα που ξανακούω το "Γυαλί" (διότι περιέχεται δύο φορές στο παρόν σινγκλ) σκέφτηκα ότι μόνο με δύο τρόπους μπορεί να παραχθεί τέτοιος ήχος: με μανταλάκι στη μύτη ή με εγχείρηση διαφράγματος μετά το τέλος της οποίας ο χειρουργός ξέχασε τα μισά εργαλεία του μέσα.

Στιχάκια...
«Το απόλυντο κεννό ννιώθω εγώ μαδζί σου
Φύγε τώρα μακριά κάννε τη δζωή σου
Συνήνθεια κακιά ντεν σ' ανντέχω πια
Αν ραγίσει το γυανλί λένε ντενν ξανακολλάει
Όποιος ξαναπροσπαθεί πάντα ντυο φορές ποννάει
Αν ραγίσει το γυανλί λένε ντενν ξανακολλάει
Κάνει κύκλους η δζωή όμως πίσω ντενν γυρννάει»
[Δυστυχώς δεν μπορώ να αποδώσω αυτό που ακούω συμπληρώνοντας διάφορα (τυχαία) σύμφωνα σε άσχετα σημεία, τα οποία άσχετα συνηχούν με άλλα σύμφωνα που τα έχουν χάσει και δεν ξέρουν ποια ακριβώς είναι. Monadiko.]

Δυο τρία πράγματα που ξέρω...
Η ηλεκτρονική διεύθυνση είναι: www.oxygenmusic.gr

Τελικά να το αγοράσω;
"Κλείσ' στην πόρτα καλά/ όταν φύγεις κι ναντίο/ Μην τολμήσεις να 'ρθεις/ ούτε καν νγια αστείο/ Κλείσ' στην πόρτα καλά/ όταν φύγεις και γειάσου/ Να 'σαι πάντα καλά/ και εγώ μακριάσου". Αυτό το ρεφραίν θα το ανακηρύξω μάνα όλων των ρεφραίν που έχω ακούσει τις τελευταίες τρεις μέρες. Ειδικά μετά την όγδοη επανάληψη, έρχεται και σου 'κάθεται' εκεί που δεν το περιμένεις.

Γεωργία Λαιμού.
Έχεις κάτι στο μυαλό σου; Πες το μου μ' ένα e-mail...: gplemos@e-go.gr


ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ/tracks:
1. Γυαλί
2. Πάγωσε ο χρόνος
3. Κάθε μας στιγμή
4. Κλείσε την πόρτα
5. Δεν αντέχω το σκοτάδι
6. Γυαλί (reggaeton mix)

ΕΡΜΗΝΕΥΤΕΣ:
Χάρης Νικολάου
ΣΥΝΘΕΤΕΣ/ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΙ:
Χάρης Νικολάου
ΣΥΝΘΕΤΕΣ:
Αποστόλης Φωτάκης
ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΙ:
Απόλλωνας
Παρε ανασα και παμε...
Απάντηση