Γιώργος Σαμπάνης

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
neereaux
Δημοσιεύσεις: 12276
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 4:22 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neereaux »

Δε μου αρέσει όπως λέει τα συγκεκριμένα τραγούδια. Πιστεύω ότι αυτά που έχει κρατήσει στο δίσκο του του πάνε καλύτερα.
Καλά κάνει και τα δίνει.
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42527
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Μια βραδιά στο πλευρό του Γιώργου Σαμπάνη… Δείτε όσα μας παρουσίασε και μας δήλωσε αποκλειστικά! | φωτορεπορτάζ
Εικόνα
Ο Γιώργος Σαμπάνης είναι από τους πιο ταλαντούχος δημιουργούς και καλλιτέχνες της νεότερης γενιάς αφού η λέξη «επιτυχία» τον συνοδεύει σε κάθε του τραγούδι… Είτε το ερμηνεύει ο ίδιος, είτε σπουδαίοι συνάδελφοι του.

Οι εμφανίσεις του στο Acro Club της Ιεράς Οδού έγιναν πολύ σύντομα «the talk of the town» οπότε αποφάσισα να επισκεφτώ η ίδια τον Γιώργο Σαμπάνη, να παρακολουθήσω το πρόγραμμα του και να σας το παρουσιάσουμε εδώ στο tralala.gr όπως κάνουμε χρόνια τώρα για τα σχήματα της νυχτερινής Αθήνας.
Εικόνα
Με ένα πλούσιο φωτορεπορτάζ που συνοδεύεται από τις εντυπώσεις μας και φυσικά από τις αποκλειστικές δηλώσεις του πρωταγωνιστή Γιώργου Σαμπάνη θα πάρετε μια γερή δόση από αυτά που θα δείτε αν αποφασίσετε να επισκεφθείτε τον συγκεκριμένο χώρο.

Γιώργος Σαμπάνης… ένας άψογος οικοδεσπότης

εμφανίζεται επί σκηνής στις 01.45μμ ερμηνεύοντας τραγούδια που έχουμε αγαπήσει… «Μη μιλάς», «Μεταξύ μας», «Μυστήριο Τρένο», «Ότι και να είμαι», «Μόνο αν θες εμένα», «Ώρα μηδέν», «Σαν το φύλλο στον αέρα», και τόσα πολλά ακόμη είτε που τα έχει ερμηνεύσει ο ίδιος, είτε που τα έχει υπογράψει ως συνθέτης. Απίστευτα επικοινωνιακός καταφέρνει να παρασύρει ακόμη και τον πιο δύσκολο ακροατή καθώς το κέφι και η διασκέδαση υπάρχουν διάχυτα στην ατμόσφαιρα. Η ικανότητα του να ερμηνεύει με την ίδια ευκολία pop, rock, λαϊκά κομμάτια, ελληνικά ή ξένα καλύπτει όλα τα μουσικά γούστα και το Acro συγκαταλέγεται στους χώρους που θες να επισκεφτείς ξανά.
Εικόνα
Το Συμπέρασμα μου: Να επισκεφθείτε άμεσα τον συγκεκριμένο χώρο διότι συνδυάζει επιτυχημένα μπουζούκια με club, έχει ωραίο ήχο, οικονομικές τιμές, ευγενικό προσωπικό και φυσικά έναν οικοδεσπότη που τα δίνει όλα για την δική σας διασκέδαση!
Εικόνα
Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε όσα μας δήλωσε αποκλειστικά ο Γιώργος Σαμπάνης λίγο πριν βγει στη σκηνή…

Γιώργο δεν σου κρύβω πως έχω ακούσει πολύ θετικά σχόλια για το πρόγραμμα σου εδώ και γι’ αυτό επέλεξα να κάνω παρουσίαση προγράμματος… Θα ήθελα να μου πεις εσύ όμως τι έχεις ετοιμάσει εδώ.

Καταρχήν θα καθίσεις να το δεις!!! Το Acro είναι ένας ιδιαίτερος χώρος, της αισθητικής μου. Ένας χώρος που επέλεξα μετά από αρκετούς που είδα και μετά από πολύ σκέψη έχοντας πάντα στο πλευρό μου την ομάδα μου. Έχει εξαιρετικό ήχο και εικόνα, είναι καλαίσθητος χώρος κατά την δική μου άποψη με θέα την Ακρόπολη. Παρουσιάζω λοιπόν μια μουσική παράσταση σε έναν «club» διαμορφωμένο χώρο, η οποία περνάει από μουσικές και τραγούδια που αφορούν την δική μου δισκογραφία, σε τραγούδια που έχω γράψει για άλλους συναδέλφους, ξένα ροκ κομμάτια στο πρώτο της μισό ενώ το δεύτερο μισό της αφορά τη λαϊκή μουσική αλλά με έναν τρόπο που θέλω εγώ να την παρουσιάσω. Τραγούδια από δισκογραφικές δουλειές του Ρέμου, του Μαζωνάκη, του Σφακιανάκη, του Νταλάρα, της Αλεξίου, της Βιτάλη, ανθρώπων που σέβομαι, που εκτιμώ τα τραγούδια τους, που έχουν μιλήσει στην ψυχή μου αλλά και τραγούδια που σκοπό έχουν διασκεδάσουν και να ξεσηκώσουν τον κόσμο.

Εκτός από εσένα τι άλλο θα δει κάποιος στη σκηνή του Acro;


Έχω μαζί μου αξιόλογους συνεργάτες όπως ο Αντώνης Δημητριάδης, ο οποίος είναι ο dj μας και για να καταλάβει ο κόσμος ποιος είναι θα σας πω απλά πως είναι ο άνθρωπος που κρύβεται πίσω από τη μεγάλη επιτυχία του Markiz στη Θεσσαλονίκη. Παρέα μου είναι επίσης δύο πολύ καλές φωνές, η Χριστίνα Μηλιού και η Ηρώ Νικολάου οι οποίες κάνουν ένα pop – rock πρόγραμμα και παράλληλα υπάρχουν και οι χορεύτριες που συνοδεύουν τον dj σε αισθητική club.
Εικόνα
Άγχος υπάρχει καθόλου λόγω της κατάστασης που επικρατεί μιας και το πρόγραμμα στηρίζεται ουσιαστικά πάνω σου;

Όχι δεν έχω άγχος, γιατί να έχω;;; Η οικονομική κατάσταση δεν έχει να κάνει με τη μουσική μου παράσταση άλλωστε σκοπός μου δεν είναι να γίνω εκατομμυριούχος αλλά να διασκεδάσω τους ανθρώπους που θέλουν να έρθουν να με ακούσουν και να περάσουν καλά. Αυτό νομίζω το μαγαζί φημολογείται τουλάχιστον ότι το ‘χει καταφέρει.

Δισκογραφικά σε τι φάση σε πετυχαίνουμε αυτή την περίοδο διότι πραγματικά είσαι «ανήσυχος» καλλιτέχνης, κάνεις πολλά πράγματα.

Διανύω μια πολύ όμορφη περίοδο. Ξεκίνησα να ετοιμάζω ήδη το καινούριο μου άλμπουμ το οποίο δεν ξέρω πότε θα το τελειώσω, μπορεί σε ένα χρόνο, μπορεί σε μισό, μπορεί σε δύο χρόνια αλλά ξεκίνησα να γράφω για εμένα και αυτό έχει πολύ σημασία.
Εικόνα
Το «Μη μιλάς» έχει αγαπηθεί ιδιαίτερα πολύ… το περίμενες όταν το ετοίμαζες;

Γι’ αυτό γράφτηκε, για να αγαπηθεί εννοώ. Ποτέ δεν ξέρω αν ένα τραγούδια θα γίνει επιτυχία αλλά περίμενα όμως ότι θα μιλήσει στις καρδιές των ανθρώπων γιατί μιλάμε για ένα τραγούδι ειλικρινές, με αληθινό στίχο από την Ελέανα Βραχάλη ο οποίος μίλησε πρώτα στην καρδιά μου, με διέλυσε και ύστερα αποφάσισα να το μελοποιήσω.

Άρα ουσιαστικά θα πρέπει ο στίχος να σου «πει» κάτι για να γράψεις στη συνέχεια τη μουσική και στο ρωτάω αυτό έχοντας στο μυαλό μου και το εκπληκτικό κομμάτι του Αντώνη Ρέμου «Μην ξαναρθείς».

Όχι απαραίτητα, μπορεί να δώσω τη μουσική και μετά να γραφτεί ο στίχος πάνω και να επιλέξω να τον κρατήσω επειδή αρχικά «μιλάει» σε εμένα! Όσον αφορά πάντως το «Μην ξαναρθείς» να σου πω πως γράφτηκε πάνω στον στίχο.
Εικόνα
Έχεις συνεργαστεί με πολλά μεγάλα ονόματα… Υπάρχει κάποιος ακόμη που θα ήθελες να συνεργαστείς;

Κάνω τώρα τον Βασίλη Καρρά και είμαι πολύ χαρούμενος με αυτό γιατί τον γνώρισα. Δεν ξέρω πόσα κομμάτια θα προκύψουν από αυτή τη συνεργασία, δεν έχουμε πει για ολόκληρο άλμπουμ έχουμε πει για κάποια τραγούδια όμως είναι χαρά μου που γνώρισα έναν τέτοιο άνθρωπο και μιλάω για τον χαρακτήρα του πέρα από την τεράστια καλλιτεχνική του αξία. Επίσης κάνω πολύ μεγάλο μέρος από την καινούρια δουλειά της Καίτη Γαρμπή, μπορώ να πω ίσως περισσότερα από το μισό δίσκο, έχω κάποια κομμάτια με τη Δέσποινα Βανδή, νέο κομμάτι με Πέγκυ Ζήνα, με Πάνο Κιάμο και με το Νίκο Οκονομόπουλο κάνω κάποια κομμάτια που αγαπώ πολύ. Γενικά κάνω διάφορα που με ευχαριστουν.

Η δυνατότητα Γιώργο να γράφεις παράλληλα για τόσους πολλούς καλλιτέχνες πόσο εύκολη είναι; Έρχεται αβίαστα;

Μόνο αβίαστα, δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Είναι κομμάτια που γράφονται εδώ και δύο χρόνια, δεν γράφτηκαν σε μια ημέρα. Είναι τραγούδια που ετοιμάζονταν καιρό τώρα και πλέον βρήκαν την αγκαλιά που τους χρειάστηκε για να τα προστατέψει και να τα τραγουδήσει.

http://www.tralala.gr/mia-vradia-sto-pl ... oreportaz/
Άβαταρ μέλους
billakos24
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 4:34 am

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billakos24 »

Κι όπως πόσταρα και αλλού για τον Γιώργο... :belly-dance:



:party:
All of our endings can be found in our beginnings...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
ΡΥΘΜΟΣ LIVE LOUNGE με ΓΙΩΡΓΟ ΣΑΜΠΑΝΗ
Πέμπτη 28 Νοεμβρίου στις 10 το βράδυ. Δείτε τον Γιώργο Σαμπάνη να ερμηνεύει ένα τραγούδι έκπληξη.
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Ενδιαφέρον!!!!!Λογικά θα πει κάποιο από αυτά που έχει γράψει,αλλά κάτι πιο λαϊκό!!!!
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42527
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Στην πρεμιέρα του Πάνου Κιάμου στο Club 22.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42527
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Ωραία ερμηνεία.Μακάρι όταν μαζευτούν 15-20 κομμάτια να βγει συλλογή!!!!!!!
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
Krouela
Δημοσιεύσεις: 10285
Εγγραφή: Παρ Απρ 20, 2007 7:59 pm
Τοποθεσία: Cosmo-City
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Krouela »

Kouklaki o Sambanis :fan:
Krouela agapes mou, Krouela
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Toλμηρή επιλογή.Το συναίσθημα το έπιασε αλλά ερμηνευτικά δεν μου άρεσε όπως το είπε. :smile:
I like people too much or not at all.
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

Έχω λιώσει το δίσκο! Και τα 10 κομμάτια ακούγονται χωρίς διακοπή. Deba με κατέστρεψες. :fan: :party:
Nothing lasts forever but the earth and sky
Άβαταρ μέλους
billakos24
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 4:34 am

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billakos24 »

ADAM2 έγραψε:Έχω λιώσει το δίσκο! Και τα 10 κομμάτια ακούγονται χωρίς διακοπή. Deba με κατέστρεψες. :fan: :party:
Απο τους ωραιότερους δίσκους που κυκλοφόρησαν (σχετικά) πρόσφατα. :smile:

Καλά σου έκανε η deba! :party: :fan:
All of our endings can be found in our beginnings...
neereaux
Δημοσιεύσεις: 12276
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 4:22 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neereaux »

billakos24 έγραψε:
ADAM2 έγραψε:Έχω λιώσει το δίσκο! Και τα 10 κομμάτια ακούγονται χωρίς διακοπή. Deba με κατέστρεψες. :fan: :party:
Απο τους ωραιότερους δίσκους που κυκλοφόρησαν (σχετικά) πρόσφατα. :smile:

Καλά σου έκανε η deba! :party: :fan:
+1

Ο δίσκος είναι ο καλύτερος αντρικός δίσκος που κυκλοφόρησε τελευταία. Καλύτερος από Πλούταρχο-Μαζωνάκη-Ρέμο (και ας έδωσε σε όλους τραγούδια ο ίδιος! :fan: )
Μπράβο του! :d_dance:
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

neereaux έγραψε:
billakos24 έγραψε:
ADAM2 έγραψε:Έχω λιώσει το δίσκο! Και τα 10 κομμάτια ακούγονται χωρίς διακοπή. Deba με κατέστρεψες. :fan: :party:
Απο τους ωραιότερους δίσκους που κυκλοφόρησαν (σχετικά) πρόσφατα. :smile:

Καλά σου έκανε η deba! :party: :fan:
+1

Ο δίσκος είναι ο καλύτερος αντρικός δίσκος που κυκλοφόρησε τελευταία. Καλύτερος από Πλούταρχο-Μαζωνάκη-Ρέμο (και ας έδωσε σε όλους τραγούδια ο ίδιος! :fan: )
Μπράβο του! :d_dance:
Συμφωνώ. :thumbup:
I like people too much or not at all.
deba
Δημοσιεύσεις: 89731
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 8:16 pm
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deba »

ADAM2 έγραψε:Έχω λιώσει το δίσκο! Και τα 10 κομμάτια ακούγονται χωρίς διακοπή. Deba με κατέστρεψες. :fan: :party:
:love_you: :love_you: :love_you: :love_you: :love_you:
Αγκαλιαστείτε...δεν ξέρω γιατί, αλλά κάνει καλό.
deba
Δημοσιεύσεις: 89731
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 8:16 pm
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deba »

neereaux έγραψε:
billakos24 έγραψε:
ADAM2 έγραψε:Έχω λιώσει το δίσκο! Και τα 10 κομμάτια ακούγονται χωρίς διακοπή. Deba με κατέστρεψες. :fan: :party:
Απο τους ωραιότερους δίσκους που κυκλοφόρησαν (σχετικά) πρόσφατα. :smile:

Καλά σου έκανε η deba! :party: :fan:
+1

Ο δίσκος είναι ο καλύτερος αντρικός δίσκος που κυκλοφόρησε τελευταία. Καλύτερος από Πλούταρχο-Μαζωνάκη-Ρέμο (και ας έδωσε σε όλους τραγούδια ο ίδιος! :fan: )
Μπράβο του! :d_dance:
κρατά τα διαμαντάκια για τον εαυτό του :fan: :fan:
Αγκαλιαστείτε...δεν ξέρω γιατί, αλλά κάνει καλό.
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

Ααα βλέπω είχε πολλούς υποστηρικτές, μπράβο του. Κανένα νέο βίντεο κλιπ έκανε να προωθήσει το δίσκο ή μπα; :lol:
Nothing lasts forever but the earth and sky
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Κι εγώ τον έχω λατρέψει το δίσκο του,το αγαπημένο μου "Νύχτα κι άλλη νύχτα" δυστυχώς δεν βγήκε σε single μέχρι στιγμής.Θα ήθελα μέχρι να βγάλει το νέο δίσκο (που όπως είπε μπορεί να είναι έτοιμος σε 1 χρόνο ή παραπάνω), να προωθήσει ακόμα 2 κομμάτια.Έχει τόσα υπέροχα κομμάτια που είναι δύσκολη η επιλογή για singles/videoclips.
Πριν βγει το "Μη μιλάς" ακουγόταν αρκετά το "Αυτά που είχες τάξει".
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

Άρα έχει βγάλει ουσιαστικά μόνο 1 single/video το "μη μιλάς";
Nothing lasts forever but the earth and sky
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42527
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

ADAM2 έγραψε:Άρα έχει βγάλει ουσιαστικά μόνο 1 single/video το "μη μιλάς";


Απάντηση