Ελένη Πέτα

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

fylakas_aggelos έγραψε:

Φοβερή!!!Το έσκισε το "Εγώ για δύο" της Τάνιας!!!! :007: :007: :007: :007: :007:
ΦΩΝΑΡΑ!
Γιατί να είναι τόσο αδικημένη;
Nothing lasts forever but the earth and sky
deba
Δημοσιεύσεις: 89731
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 8:16 pm
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deba »

κι εκείνη υπέροχη και πολύ όμορφα ερμηνευμένα τα κομμάτια και ο Χριστοδουλόπουλος καλός!!
ωραία εμφάνιση
συμπαθέστατη και στον τρόπο που μιλά :give_rose:
Αγκαλιαστείτε...δεν ξέρω γιατί, αλλά κάνει καλό.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

fylakas_aggelos έγραψε:

Φοβερή!!!Το έσκισε το "Εγώ για δύο" της Τάνιας!!!! :007: :007: :007: :007: :007:
:thumbup:
I like people too much or not at all.
deba
Δημοσιεύσεις: 89731
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 8:16 pm
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deba »

το κομμάτι της το ακούω καθημερινά στο ραδιόφωνο το τελευταίο διάστημα :thumbup: :thumbup:
Αγκαλιαστείτε...δεν ξέρω γιατί, αλλά κάνει καλό.
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

deba έγραψε:το κομμάτι της το ακούω καθημερινά στο ραδιόφωνο το τελευταίο διάστημα :thumbup: :thumbup:
Μπράβο που ακούγεται είναι υπέροχο.Η συνεργασία πρέπει να προχωρήσει και σε ολοκληρωμένο album.
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
neereaux
Δημοσιεύσεις: 12276
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 4:22 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neereaux »

fylakas_aggelos έγραψε:
deba έγραψε:το κομμάτι της το ακούω καθημερινά στο ραδιόφωνο το τελευταίο διάστημα :thumbup: :thumbup:
Μπράβο που ακούγεται είναι υπέροχο.Η συνεργασία πρέπει να προχωρήσει και σε ολοκληρωμένο album.
Παίζει αρκετά το τραγούδι.
Είπε ότι σιγά σιγά θα κάνουν ολόκληρο άλμπουμ.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Αυτή την Παρασκεή συναυλία στο Πολιτιστικό Κέντρο Αγίου Στεφάνου. Ώρα Έναρξης στις 20:30
Εικόνα
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Rock of my soul
ΣΥΝΑΥΛΙΑ

Ο Παναγιώτης Μάργαρης και η παρέα του έρχονται στις 2 και 3 Φεβρουαρίου στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης ερμηνεύοντας τα ροκ της ψυχής τους σ’ ένα πρωτότυπο ρεσιτάλ κιθαριστικών ηχοχρωμάτων. Εμείς συναντήσαμε τη ΔΗΜΗΤΡΑ ΠΑΠΙΟΥ και την ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ, που μας μίλησαν γι’ αυτήν τη συνεργασία, τη μουσική και τα σχέδιά τους.
Εικόνα


ΔΗΜΗΤΡΑ ΠΑΠΙΟΥ

ετά από μία έντονη χρονιά με συναυλίες σ’ Ελλάδα κι εξωτερικό παρέα με τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα και τον Μίλτο Πασχαλίδη, προετοιμάζεται για τη συνεργασία της με τον Παναγιώτη Μάργαρη, που όπως λέει «τον θεωρώ έναν σπουδαίο καλλιτέχνη και τον αγάπησα. Είναι ένα σεμνό παιδί που αγγίζει το τραγούδι μ’ ευγένεια». Στις συναυλίες, η Δήμητρα προσεγγίζει ροκ διασκευές διατηρώντας το στιλ με το οποίο τη γνωρίσαμε και κάποια κομμάτια της Κάτω Ιταλίας, καθώς απολαμβάνει να δοκιμάζεται σε καινούριους ήχους. Χωρίς να βάζει ταμπέλες στα μουσικά είδη, θεωρεί ότι ροκ μπορεί να είναι τα πάντα. Ακόμα κι ένα λαϊκό τραγούδι. Απέχοντας απ' το star system για μεγάλο διάστημα, αποχώρησε απ’ το μουσικό στερέωμα χωρίς να το μετανιώσει. «Μου έδωσε την ηρεμία και τη γαλήνη που είχα ως άνθρωπος και καλλιτέχνης». Δίνοντας το παρών όποτε το έχει ανάγκη, χαρακτηρίζει το τραγούδι ως είδος ψυχοθεραπείας. Βάζοντας σε προτεραιότητα την οικογενειακή της ευτυχία, παραδέχεται πως δεν μπορεί κανείς να τα ‘χει όλα, όπως μια πολύ πετυχημένη καριέρα και μια σπουδαία ζωή. «Δεν είμαι επαγγελματίας στον χώρο κι αυτό έχει μια ομορφιά γιατί ο κόσμος σε νοσταλγεί, θέλει να ξαναμοιραστεί μαζί σου». Όσο για την ανεπανάληπτη ερμηνεία της στο «Αυτή η Νύχτα μένει» μετά από 14 χρόνια θυμάται: «Όταν ο Σταμάτης Κραουνάκης μου έδωσε το τραγούδι είχα αποσυρθεί με την απόφαση να μην ξανασχοληθώ. Δεν το άγγιξα με το άγχος της επιτυχίας. Παρόλ’ αυτά μίλησε στην ψυχή μου και για μένα είναι ένα είδος προσευχής». Βλέποντας μία στασιμότητα στη νυχτερινή διασκέδαση ελπίζει στους νέους καλλιτέχνες. «Τα νέα πρόσωπα έχουν μία ιδεολογία για το τραγούδι. Άλλωστε, σήμερα αν κάποιος διαθέσει 10-15 ευρώ πρέπει κάτι να πάρει, κάτι να αισθανθεί. Και οι μεγάλοι καλλιτέχνες πρέπει να δοκιμάζονται σε διαφορετικά πράγματα, γιατί ο κόσμος έχει βαρεθεί». Αποφεύγοντας το επαγγελματικό «βόλεμα», θεωρεί τη σιωπή μεγάλο αγαθό στον καλλιτέχνη. «Πρέπει να υπάρχουν διαστήματα σιωπής. Έτσι, μπορείς ν’ αφουγκράζεσαι πράγματα γύρω σου, να τα βιώνεις. Αυτά κάποια στιγμή θα σου βγουν στην Τέχνη». Όσον αφορά στο επαγγελματικό της μέλλον έχει κάποια τραγούδια στο μυαλό της που θα ερμηνεύσει όταν νιώσει απόλυτα έτοιμη. Τελικά, η ευτυχία της έρχεται μέσα από μία αγαπημένη συζυγική ζωή, ενώ περιμένει μία εθνική λύτρωση απ’ τα προβλήματα που μας βασανίζουν.



ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ

Συνεργάζεται με τον Παναγιώτη Μάργαρη απ' το 2010 και σ’ αυτήν τη συναυλία θα την ακούσουμε σε ροκ διασκευές, αλλά και κομμάτια απ’ το άλμπουμ Duende. «Θα ‘ναι μία όμορφη συναυλία, με ωραία ακούσματα και τη δεξιοτεχνία του Παναγιώτη στην κιθάρα που καθηλώνει. Ο κόσμος θα ψυχαγωγηθεί». Χωρίς να θεωρεί τον εαυτό της εκπρόσωπο της ροκ μουσικής, ερμηνεύει διασκευές ενορχηστρωμένες μ’ έναν διαφορετικό τρόπο. Παράλληλα με την προετοιμασία των συναυλιών Rock of my soul, κυκλοφόρησε το νέο της τραγούδι «Να μείνεις εδώ» του Γιάννη Χριστοδουλόπουλου, ενώ ασχολείται και μ’ ένα ιδιαίτερο project με «τραγούδια της οθόνης», αγγίζοντας κομμάτια του κινηματογράφου και της τηλεόρασης. Τον υπόλοιπο χρόνο τον αφιερώνει στον γιο της, αφού πρόσφατα έγινε μαμά. Διατηρώντας αποστάσεις απ’ τη show business, αποφάσισε συνειδητά ν’ αποχωρήσει, αφού αυτό το σύστημα δεν την αντιπροσώπευε. «Δεν πιστεύω πως για να είμαι στα πράγματα πρέπει ν’ απασχολώ με την προσωπική μου ζωή. Τα τελευταία 12 χρόνια κινούμαι σε πιο δημιουργικούς και καλλιτεχνικούς δρόμους. Αυτός ο τρόπος μ’ εκφράζει». Άλλωστε, μπορεί πλέον να κάνει επιλεκτικές εμφανίσεις, ενώ νιώθει πως πάντα ήταν στα πράγματα με τον δικό της τρόπο. Έχοντας συνδέσει τη φωνή της με συναισθηματικές μπαλάντες παραδέχεται: «Σαν άνθρωπος έχω την ανάγκη να πω και πιο χαρούμενα ακούσματα, όχι μόνο μπαλάντες. Πιστεύω πως θα γίνει κι αυτό στο άμεσο μέλλον. Προς το παρόν, με πάει προς τα εκεί. Πιθανόν να εκφράζομαι καλύτερα ή να μου ταιριάζει πιο πολύ». Από πού, όμως, αντλεί έμπνευση για να ερμηνεύει τόσο δυνατά κομμάτια; «Δε σκέφτομαι κάτι την ώρα που τραγουδάω. Ταυτίζομαι με το συναίσθημα που μου δημιουργεί η μουσική. Η μουσική μιλάει στην ψυχή μου και το μεταφέρω στον κόσμο». Όσο για την εξέλιξη της μουσικής βιομηχανίας, τονίζει: «Χρειαζόμαστε νέα άτομα που έχουν κάτι να πουν. Ο κόσμος το ‘χει ανάγκη». Όσο για το μέλλον, δεν το σκέφτεται ιδιαίτερα, αφού όπως παραδέχεται, είναι άνθρωπος που ζει το παρόν και το μόνο που την απασχολεί είναι το μεγάλωμα του παιδιού της.
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
I like people too much or not at all.
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

Από πότε έγινε 1ο όνομα ο Χριστοδουλόπουλος και άφησε την Ελένη πίσω; :fan:
Nothing lasts forever but the earth and sky
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

11 Μαίου: Στην Μονή Λαζαριστών. Η Συμφωνική Ορχήστρα Νέων Ελλάδος με την Ελένη Πέτα. Ένα ταξίδι μαγικό θα μας προσφέρει η Συμφωνική Ορχήστρα Νέων Ελλάδος μαζί με την Ελένη Πέτα στις 11 Μαίου στην Θεσσαλονίκη στην Μονή Λαζαριστών. Η Συναυλία θα πραγματοποιηθεί για τον Σύλλογο ''Λάμψη'', παιδιά - Αγγελούδια, που η άσχημη αυτή αρρώστια χωρίς να το θέλουν μπήκε στη ζωή τους... ο καρκίνος. Κυριακή 11 Μαίου στην Μονή Λαζαριστών - Θεσσαλονίκη. Συμφωνική Ορχήστρα Νέων Ελλάδος & Ελένη Πέτα.
Για περισσότερες πληροφορίες θα ενημερωθείτε σε λίγο καιρό.
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Ελένη Πέτα - «Το τίμημα το έχω πληρώσει!»
Εικόνα
Σύμφωνα με το λεξικό, αισιοδοξία - μεταξύ άλλων - είναι η πεποίθηση ότι κάθε υπόθεση ενός ατόμου θα έχει ευνοϊκή έκβαση.
Η Ελένη… Πέτα είναι ο ορισμός αυτής της έννοιας, αφού στα 21 χρόνια που βρίσκεται στην ελληνική δισκογραφία έχει περάσει τόσο από καλές, όσο κι από κακές περιόδους. Όμως, τα μόνα που δε χάνει είναι το χαμόγελό της και την καλή της διάθεση.
Πριν από λίγες μέρες μίλησε στο Όγδοο για τις μέχρι τώρα εμπειρίες της, αλλά και για όλα όσα θα συμβούν σε επίπεδο εμφανίσεων και προσωπικών τραγουδιών στο επόμενο διάστημα.
Πρώτη στάση είναι η εμφάνισή της στον Ιανό στις 22 Φεβρουαρίου 2014, όπου μαζί με το Γιάννη Χριστοδουλόπουλο θα μας θυμίσουν αγαπημένα «Τραγούδια της οθόνης».
Εικόνα
Διαβάζοντας το βιογραφικό σου είδα ότι τα πρώτα σου βήματα τα έκανες δίπλα στον Νίκο Παπάζογλου. Πες μου τι πήρες από αυτόν τον καλλιτέχνη.
Συμμετείχα ως μουσικός στην ορχήστρα του Παπάζογλου, πριν ακόμα ξεκινήσω το τραγούδι. Θεωρώ ότι ήταν μια πάρα πολύ σημαντική περίοδος της ζωής μου, γιατί, ουσιαστικά, με ένα όργανο της κλασικής μουσικής όπως ήταν το βιολοντσέλο, εισχώρησα σε έναν άλλο χώρο, σε αυτόν του λαϊκού τραγουδιού, αλλά με έναν εκπρόσωπο πάρα πολύ αξιόλογο και πολύ σημαντικό. Ο Νίκος ήταν ένας εξαιρετικός άνθρωπος, πραγματικός καλλιτέχνης, είχε τον δικό του δρόμο και μακάρι να υπήρχαν κι άλλοι σαν αυτόν. Θεωρώ ότι υπήρξα πολύ τυχερή που ήμουν στο πλάι του. Τον ακολούθησα σε μια καλοκαιρινή περιοδεία μαζί με άλλους αξιόλογους μουσικούς, όπως η Ευανθία Ρεμπούτσικα και ο Παναγιώτης Καλαντζόπουλος. Μετά από αυτήν την σεζόν, ξεκίνησα και το τραγούδι.

Τι έχει συμβεί στην καλλιτεχνική σου πορεία από τα «Μπλε ταξίδια» που ήταν η πρώτη σου δισκογραφική δουλειά μέχρι σήμερα; Νομίζω ότι δεν έχουν συμβεί και πολύ συνταρακτικά πράγματα, με την έννοια ότι ξεκίνησα το 1993 σε μια πάρα πολύ νεαρή ηλικία με ποπ δισκογραφική δουλειά και σε αυτόν τον δρόμο προχώρησα λίγο – πολύ όλα αυτά τα χρόνια. Φυσικά, μεγαλώνοντας ο άνθρωπος πρέπει να αλλάζει και για έμενα φυσιολογικό είναι να υπάρχει εξέλιξη, έτσι κι εγώ τα τελευταία χρόνια είμαι πολύ πιο συνειδητοποιημένη και εμπιστεύομαι περισσότερο το ένστικτο μου κάνοντας πράγματα που μου ταιριάζουν πιο πολύ. Παλαιότερα και κυρίως όταν πρωτοήρθα Αθήνα, ίσως να εμπιστευόμουνα περισσότερο ανθρώπους που πίστευα ότι ήξεραν καλύτερα από μένα τη δουλειά τους, τώρα πια όλα γίνονται κατόπιν συζητήσεως και συνεννοήσεως.

Θυμάμαι όταν αποφάσισες να αλλάξεις το ύφος των τραγουδιών σου, υπήρξε αντίδραση από τα ΜΜΕ.
Τότε ήταν μια περίοδος που μιλούσαν όλοι για στροφή κι αυτό μου φαινόταν πάρα πολύ αστείο, γιατί το ότι άλλαξα κάποια πράγματα στην πορεία μου ήταν γιατί έτσι ένιωθα κι όχι επειδή δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο. Τότε πολλοί καλλιτέχνες που είχαν αρχίσει να αλλάζουν τα μουσικά πράγματα, ουσιαστικά αποποιούμενοι το μουσικό τους παρελθόν και δοκιμάζοντας άλλα, δεν τα κατάφεραν για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ήταν αυτό που ένιωθαν πραγματικά ότι ήθελαν να κάνουν. Αυτές οι στροφές έχουν ένα τίμημα και οικονομικό και καλλιτεχνικό, το οποίο εγώ το έχω πληρώσει. Αλλά δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά. Μακάρι να μπορούσε το μυαλό μου να στροφάρει αλλιώς.

Πάντως, δε θυμάμαι να έχεις πει κάποιο τραγούδι που να είναι εντελώς άσχετο με αυτά που κάνεις τώρα.
Ας πούμε, το «Αμάν και γιαλέλι» ήταν ένα καλό τραγούδι της εποχής. Ήταν ποπ, ωραία τραγουδάκια. Ο δίσκος ο συγκεκριμένος που αναφέρεις, πιστεύω ότι ήταν ένας δίσκος που δεν αντανακλούσε τα μουσικά μου θέλω, ήταν ένας δίσκος σαν παρένθεση. Από εκεί και πέρα, όλοι ήταν αξιόλογοι δίσκοι, είχαν καλά τραγούδια, όσο περνούσε από το χέρι μου να επιμεληθώ όλο αυτό το πράγμα, το έκανα. Δεν υπάρχει κάποιο τραγούδι για το οποίο να ντρέπομαι, αλλά ούτε με τη στάση μου στα πράγματα. Δηλαδή, μπορεί να πέρασα και μέσα από μεγάλα μαγαζιά, με συνεργασίες με μεγάλα ονόματα, αλλά εγώ πάντοτε το ίδιο πράγμα έκανα.

Η φωνή σου έχει το λεγόμενο «κάτι», το οποίο την κάνει να ξεχωρίζει όταν ακούει κάποιος ένα τραγούδι σου. Θεωρείς ότι θα μπορούσες να τραγουδήσεις και κάποιο άλλο είδος, όπως πχ αυθεντικά, ρεμπέτικα τραγούδια;
Επειδή γενικά δε μου αρέσει η επανάληψη, παρόλο που δισκογραφικά έχω μια συνέπεια στο ρεπερτόριο, στα live μου δεν μπορώ να πω ότι ακολουθώ αυτόν τον δρόμο. Έχω πει από ξένα τραγούδια της Μεσογείου, έχω πει λαϊκά τραγούδια, θα μπορούσα να πω μέχρι και ρεμπέτικα, αρκεί να τα πω με τον δικό μου τρόπο. Όλα τα είδη της μουσικής τα εντάσσω στο δικό μου ύφος, με τις δικές μου δυνατότητες και τη δική μου φωνή. Δεν μπορώ να μιμηθώ έναν λαϊκό τραγουδιστή για να πω ένα λαϊκό τραγούδι. Θα το πω με τον δικό μου τρόπο.

Πάντως, θα ήταν ωραίο να συμμετάσχεις σε μια παράσταση εποχής σαν μιούζικαλ, αλλά με την ελληνική έννοια του όρου. Γιατί όχι; Είναι πολλά πράγματα που με ενδιαφέρουν, αρκεί να γίνονται με τις σωστές συνθήκες και στη σωστή στιγμή.

Σε είδα το 2007 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών μαζί με τον Στέφανο Κορκολή, σε είδα και το 2011 στο Θέατρο Παλλάς με τη λαϊκή ορχήστρα Έμμετρον. Το στυλ σου, όμως, είναι ροκ. Τι από όλα είναι η Ελένη Πέτα;
Νομίζω ότι δεν μπορώ να είμαι ένα πράγμα. Είμαι λίγο από όλα. Δεν μπορώ να εκφραστώ μέσα από ένα συγκεκριμένο είδος. Ακόμα και στη ζωή μου δεν μπορώ να συμπεριφέρομαι με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Ακόμα και το στυλ μου αν παρακολουθήσεις, θα δεις πόσες φορές το έχω αλλάξει. Είμαι ως άνθρωπος ένας συγκερασμός πραγμάτων. Γι’ αυτό και στη σκηνή δεν μπορώ να πω ένα συγκεκριμένο είδος τραγουδιού. Θέλω να δοκιμάζω νέα πράγματα, να δοκιμάζομαι, το ‘χω ανάγκη.

Από τις δέκα δισκογραφικές σου δουλειές, ποια θεωρείς πιο σημαντική και γιατί;
Σίγουρα είναι ο δίσκος «Ίδια μάτια, άλλο βλέμμα» που βγήκε το 1999. Παρόλο που ξεκίνησα το 1993 με τα «Μπλε ταξίδια» και το «Αμάν και γιαλέλι», θεωρώ ότι αυτός ο δίσκος ήταν το ξεκίνημά μου. Υπήρχαν πολύ όμορφα τραγούδια, ενορχηστρωμένα με έναν καινούριο για την εποχή τρόπο. Είναι σίγουρα ένας δίσκος σταθμός. Από εκεί και πέρα, λίγο – πολύ όλες μου τις δουλειές τις αγαπώ, γιατί έγιναν με μεράκι και όχι επειδή είχα άλλες προθέσεις. Πάντα ήθελα να μου αρέσουν τα τραγούδια που βάζω μέσα στον δίσκο. Πολύ καλή ποπ δουλειά θεωρώ ότι ήταν το «Δυνατά» που είχε μέσα τραγούδια από το Μιχάλη Δέλτα, από το Δημήτρη Κοργιαλά, από τη Μαρία Παπαδοπούλου, από το Δημήτρη Κοντόπουλο και άλλους πολλούς δημιουργούς αυτής της γενιάς. Βέβαια, ακόμη ένας δίσκος που αγάπησα είναι το «Άρωμα παράξενο» του Κωστή Ζευγαδέλη σε στίχους της Γιώτας Βασιλακοπούλου. Ο δίσκος αυτός δυστυχώς δεν έτυχε της τύχης που θα ήθελα να έχει με την έννοια ότι δεν βοήθησε μια σειρά από συγκυρίες για να ακουστεί στο ευρύ κοινό αλλά ήταν μια πολύ όμορφη δουλειά, με εντελώς άλλο ηχόχρωμα, με τζαζ επιρροές στις ενορχηστρώσεις.

Πάμε τώρα σε μια ερώτηση πιο γενικού θέματος. Θα έλεγες ότι είσαι πολιτικοποιημένο άτομο; Δηλώνεις δημόσια τις απόψεις σου για τα κοινωνικά προβλήματα που βιώνουμε τα τελευταία χρόνια;
Θεωρώ ότι ως άτομο είμαι αρκετά πολιτικοποιημένη, όχι όμως κομματικοποιημένη. Βεβαίως, δηλώνω δημόσια τις απόψεις μου για το τι γίνεται γύρω μου και όπου μπορώ να βοηθήσω το πράττω. Με αυτή σου την ερώτηση μου δίνεται και η αφορμή να σου αναφέρω ότι στις 11 Μαΐου στην Μονή Λαζαριστών Θεσσαλονίκης θα πραγματοποιηθεί μια φιλανθρωπική συναυλία για τον Σύλλογο γονέων παιδιών πασχόντων με νεοπλασματικές ασθένειες «Λάμψη» όπου θα συμμετέχω με την Συμφωνική Ορχήστρα Νέων Ελλάδος.

Θέλεις να πεις «ευχαριστώ» σε κάποιους ανθρώπους;
Ευχαριστώ πάντα λέω και σε αυτούς που με βοήθησαν, αλλά και σε αυτούς που δε θέλησαν να με βοηθήσουν, γιατί, πολύ απλά, καμιά φορά και η άρνηση σε οδηγεί σε άλλες κατευθύνσεις, ανοίγουν κι άλλες πόρτες, μπορεί να προκύψουν πιο ωραία πράγματα. Γενικότερα, δεν κρατάω κακίες. Ακόμα και για τα λάθη που κάνουν άνθρωποι εις βάρος μου, λέω «δε βαριέσαι, έτσι ήταν να γίνει», γιατί με ενδιαφέρει να βλέπω μπροστά. Ό,τι έγινε, έγινε κι ας είχα κι εγώ το μυαλό να τα χειριστώ τα πράγματα με έναν διαφορετικό τρόπο. Δεν κάνουν μόνο οι άλλοι λάθη, έκανα κι εγώ τα δικά μου. Από αυτά έμαθα και είμαι αυτή που είμαι τώρα που μιλάμε.

Θα ήθελες να διασκευάσεις κάποια τραγούδια τώρα που είναι στη μόδα και οι διασκευές; Αν ναι, πες μου κάποια από αυτά και σε τι ύφος θα ήθελες να γίνουν.
Υπάρχει κάποιο, αλλά δε θα το πω για να μην το προδώσω. Είναι της Μοσχολιού και δεν έχει ακουστεί καθόλου. Γενικά, όμως, δεν είμαι φαν της ιδέας του να πάρω κάτι και να το διασκευάσω με έναν άλλο τρόπο, σύγχρονο. Θα προτιμούσα πιο καινούρια πράγματα. Βέβαια, έχω ζηλέψει με την καλή έννοια τραγούδια άλλων συναδέλφων που θα ήθελα να τα ‘χα πει εγώ.
Εικόνα
Τώρα σε τι φάση βρίσκεσαι τόσο δισκογραφικά όσο και σε επίπεδο εμφανίσεων;
Πριν από έναν μήνα περίπου κυκλοφόρησε ένα καινούριο τραγούδι ως digital single από την Feelgood σε μουσική και στίχους Γιάννη Χριστοδουλόπουλου με τίτλο «Να μείνεις εδώ». Είναι μια πολύ δυναμική μπαλάντα, την οποία ο Γιάννης κάθισε και την έγραψε για μένα και μου αρέσει πάρα πολύ. Γενικότερα, είμαι σε μια πολύ δημιουργική φάση, γιατί πέρα από αυτό και τα live που κάνουμε με τον Γιάννη σε ένα project που λέγεται «Τα Τραγούδια της Οθόνης», κάνω μια συνεργασία σε διάφορα μέρη της Ελλάδας με τον Παναγιώτη Μάργαρη, όπου συμμετέχω σε μια ομάδα τραγουδιστών, όπως είναι ο Μαχαιρίτσας, η Παπίου, ο Πασχαλίδης και η Μιρέλλα Πάχου. Μίλησέ μου για αυτό που θα δούμε και που θα ακούσουμε στις 22 Φεβρουαρίου στον Ιανό. Θα είμαστε με τον Γιάννη Χριστοδουλόπουλο στα «Τραγούδια της Οθόνης». Είναι τραγούδια πολύ γνωστά και αγαπημένα του κόσμου τόσο από το ξένο αλλά κυρίως από τον ελληνικό κινηματογράφο. Τραγουδάμε και οι δύο και πιστεύω ότι είναι ένα πολύ ωραίο και ψυχαγωγικό πρόγραμμα.

Θα ήθελα να κλείσουμε αυτή τη συνέντευξη με την πιο θετική σου σκέψη για το μέλλον…
Εύχομαι η χώρα μας να ξαναγεννηθεί μέσα από τις στάχτες της. Πιστεύω ότι εάν ο καθένας από εμάς αποβάλει όλες τις αρνητικές σκέψεις που μας διακατέχουν, θα αποκτήσουμε μια πιο θετική στάση για τη ζωή και σιγά σιγά θα δούμε τα πράγματα γύρω μας να αλλάζουν προς το καλύτερο.
Εικόνα
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Πολύ γλυκιά,και σε συνδυασμό με τη μοναδική της φωνάρα,είναι λατρεμένη!!!!! :007: :007: :007: Μακάρι να κάνει κάτι παραπάνω δισκογραφικά!!!!!!
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
Από την χθεσινή εμφάνιση στον Ιανό.Έπαιξε και ρεπορτάζ στο δελτίο του αντ1. :biggrin:
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Ελένη Πέτα
«Είναι ανάγκη μου να κάνω πράγματα, που μου αφήνουν ένα αίσθημα πληρότητας»


Εικόνα

Συνέντευξη:Βεατρίκη Ψυχάρη
Δημοσίευση: Παρασκευή, 21 Φεβρουαρίου 2014

Η Ελένη Πέτα, περιπλανώμενη εδώ και χρόνια στα μουσικά μονοπάτια, περνά κάθε φορά από διαφορετικούς δρόμους, επιλέγοντας πάντα εκείνους, που οδηγούν το συναίσθημά της στην πληρότητα. Με παιδεία και ξεκάθαρη ματιά ενώνει όλες τις επιλογές της έχοντας ως βασικό άξονα την προσωπική της αισθητική και ανάγκη. Έτσι χτίζει εκείνες τις γέφυρες, τις οποίες διασχίζει έχοντας πάντα μια ιδιαίτερη, προσωπική αισθητική και οι οποίες τις χαρίζουν με τη σειρά της μια πορεία γεμάτη από ξεχωριστές στιγμές. Φέτος τη συναντάμε σε μία νέα συνεργασία με το Γιάννη Χριστοδουλόπουλου, στην οποία ήδη μετρούν ένα νέο κομμάτι και μια επικείμενη παράσταση στον Ιανό, το Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου.

M.C: Μετά από ένα καλλιτεχνικό πέρασμα μέσα στην πορεία των χρόνων, που μετρά διαφορετικά μονοπάτια, πού σας οδηγεί η ανάγκη σας σήμερα;

Ε.Π: Από το 1993, που πρωτοεμφανίστηκα στα μουσικά δρώμενα, τόσο δισκογραφικά όσο και στα live μου υπάρχει μια συνέπεια. Εάν υπάρχει κάποια απόκλιση είναι μόνο στα live μου και αυτή είναι πολύ μικρή. Ειδικότερα, τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια που ακολουθώ μια πιο μοναχική πορεία, κάνω πράγματα που με ευχαριστούν και με γεμίζουν. Αυτή εξακολουθεί να είναι η ανάγκη που έχω και σήμερα, να κάνω πράγματα πιο καλλιτεχνικά και δημιουργικά που να μου αφήνουν ένα αίσθημα πληρότητας.


Εικόνα

M.C: Ποια χαρακτηριστικά του καλλιτεχνικού παρελθόντος διατηρείτε μέχρι σήμερα και σε τι τα μετεξελίσσετε;

Ε.Π: Ένα στοιχείο που διατήρησα από το καλλιτεχνικό μου παρελθόν είναι η πολύ προσεκτική επιλογή των συνεργατών μου. Επιλέγω, να συνεργάζομαι με ανθρώπους που θαυμάζω και θεωρώ ότι μπορώ να πάρω από αυτούς και αντίστοιχα να δώσω σε αυτούς.

M.C: Τι θεωρείτε ως προσωπική «κληρονομιά»;

Ε.Π: Ως προσωπική μου κληρονομιά θεωρώ όλα αυτά τα κομμάτια που μου χάρισαν αξιόλογοι σύνθετες και στιχουργοί ανά τα χρόνια, καθώς και κάποιες συνεργασίες μου που με στιγμάτισαν. Ένα άλλο στοιχείο που θεωρώ ως κληρονομιά είναι οι εμπειρίες που αποκόμισα μέσα από τις συνεργασίες μου καθώς και το να μάθω να αποφεύγω καταστάσεις και πράγματα που δεν μου άρεσαν και αντίστοιχα να κρατάω αυτά που μου χάριζαν ιδιαίτερη ευχαρίστηση.

M.C: Και τι αφήνετε ως «κληροδότημα»;

Ε.Π: Είμαι ένας άνθρωπος που δεν με ενδιαφέρει η υστεροφημία μου, το να «αφήσω κάτι». Με ενδιαφέρει το σήμερα, το να αισθάνομαι πρωτίστως εγώ περήφανη για αυτό που κάνω και εν συνεχεία η οικογένεια μου, οι συνεργάτες μου και πάνω από όλα οι άνθρωποι που με ακολουθούν και με πιστεύουν όλα αυτά τα χρόνια.

M.C: «Να μείνεις εδώ», το καινούριο κομμάτι σε ερμηνεία δική σας και στίχους -μουσική του Γιάννη Χριστοδουλόπουλου. Αποτελεί τον οιωνό ενός επερχόμενου δίσκου;

Ε.Π: Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θέλω να πιστεύω ότι το «Να Μείνεις Εδώ» αποτελεί την αρχή για έναν επερχόμενο ολοκληρωμένο δίσκο μαζί με τον Γιάννη, τον οποίο εκτιμώ τόσο για τον χαρακτήρα του όσο και για το ταλέντο του και τη δουλεία του την οποία σέβομαι και θαυμάζω.

M.C: Ποια ιδιαίτερα στοιχεία ξεχωρίζετε στο Γιάννη Χριστοδουλόπουλου, ως δημιουργό;

Ε.Π: Πέραν από αυτά που σας προανέφερα, ο Γιάννης έχει την ιδιαίτερη ικανότητα να αφουγκράζεται το πνεύμα της εποχής. Είναι ένας πολύ χαρισματικός συνθέτης, στιχουργός και μουσικός και είναι μεγάλη μου χαρά που τον ξανασυνάντησα. Με τον Γιάννη, θα έλεγα υπάρχει μια καρμική σχέση. Πριν από κάποια χρόνια είχαμε κάνει κάποια ντέμο τα οποία όμως δεν κυκλοφόρησαν, στην συνέχεια το 2009 κάναμε το soundtrack της ταινίας του Βασίλη Μυριανθόπουλου «Σούλα έλα ξανά» και το 2014 το «Να Μείνεις Εδώ».


Εικόνα

M.C: Ποια ένωση πραγματοποιείται με τη δική σας καλλιτεχνική προσωπικότητα;

Ε.Π: Καταρχήν, είμαστε δυο άτομα που έχουμε πολλά κοινά στοιχεία τόσο στα μουσικά μας ακούσματα όσο και στο χαρακτήρα μας διότι και ο ίδιος είναι χαμηλών τόνων όπως και εγώ. Μέσα από το πρόγραμμα που δημιουργήσαμε (πιάνο – φωνή) μας βγαίνουν και κάποια νέα στοιχεία του καλλιτεχνικού χαρακτήρα μας που δεν γνωρίζαμε ότι υπήρχαν.

M.C: «Τραγούδια στην οθόνη», ο τίτλος της παράστασης που έχετε φτιάξει μαζί και θα παρουσιάσετε στον Ιανό, το Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου. Τι μας παρουσιάζετε;

Ε.Π: Στην μουσική αυτή παράσταση παρουσιάζουμε κομμάτια τόσο από τον ξένο (αμερικανικό και ευρωπαϊκό) κινηματογράφο αλλά κυρίως από τον ελληνικό. Τραγούδια που αγαπήθηκαν από το ευρύ κοινό και που όλοι λίγο - πολύ σιγοτραγουδήσαμε.

M.C: Ποια γοητεία ασκούν τα κομμάτια, που έχουν συνδεθεί με την κινηματογραφική οθόνη;

Ε.Π: Όπως όλοι γνωρίζουμε τα μουσικά έργα που χρησιμοποιούνται ως soundtracks στις ταινίες (δηλαδή που χρησιμοποιούνται ως μουσική επένδυση για μια ταινία) έχουν την ιδιότητα να φορτίζουν τον θεατή με συναισθήματα. Όταν λοιπόν, τα ακούς αυτούσια, ως υλικό ακρόασης, τότε λειτουργούν ως βοηθήματα ανάκλασης, εικόνων αλλά και κάποιων θετικών συναισθημάτων που σου είχε προκαλέσει εξαρχής η ταινία. Σε αυτό το στοιχείο, θεωρώ, έγκειται η γοητεία των κομματιών αυτών.

M.C: Τι σχεδιάζετε για το μέλλον;

Ε.Π: Γενικότερα, δεν είμαι άνθρωπος που κάνω μακροπρόθεσμα σχέδια, μου αρέσει να προχωράω στο παρόν. Αυτό μου με ενδιαφέρει τη δεδομένη στιγμή είναι να υποστηρίξω όσο το δυνατό πιο πολύ το νέο μου κομμάτι, το «Να Μείνεις Εδώ» και το δικό μου ρεπερτόριο.


http://www.musicity.gr/synenteukseis/23 ... -2014.html
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Χριστοδουλόπουλος – Πέτα σε αγαπημένα “Τραγούδια στην Οθόνη”!
Βράδυ Σαββάτου και κατευθυνόμαστε στο κέντρο της Αθήνας. Ο όμορφος χώρος εκδηλώσεων του βιβλιοπωλείου «Ιανός» στη Σταδίου είναι από νωρίς ασφυκτικά γεμάτος. Αναμενόμενο, αν σκεφτεί κάποιος το θέμα της μουσικής βραδιάς που επρόκειτο να παρακολουθήσουμε: «Τραγούδια στην Οθόνη».
Ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος επέλεξε τραγούδια που αγαπάμε από τον ελληνικό και ξένο κινηματογράφο, αλλά και από τηλεοπτικές σειρές, δημιουργώντας ένα πρόγραμμα πιάνο-φωνή μαζί με την Ελένη Πέτα.\
Εικόνα
Λίγα λεπτά πριν από τις 22:00, οι δύο καλλιτέχνες ανεβαίνουν στη σκηνή και ο ταλαντούχος τραγουδοποιός και πιανίστας ανοίγει το πρόγραμμα με το αγαπημένο ορχηστρικό θέμα της ταινίας «Αμελί». Από τις πρώτες κιόλας στιγμές, αλλά και όσο προχωρεί η βραδιά, διαπιστώνω ότι ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος είναι σπουδαίος πιανίστας. Παίζει χωρίς παρτιτούρα, με πάθος και, κυρίως, αφήνεται να «χαθεί» μέσα στη μουσική που ερμηνεύει, ταξιδεύοντας νότα τη νότα και παρασύροντας κι εμάς στο μουσικό και συναισθηματικό του ταξίδι.
Εικόνα
Η Ελένη Πέτα μας χάρισε μια όμορφη ερμηνεία στον «Ξαφνικό Έρωτα» του Σταμάτη Σπανουδάκη, ενώ από τα ατού της βραδιάς ήταν τα, κατά τη γνώμη μου, εξαιρετικά επιτυχημένα ταιριάσματα των τραγουδιών. Έτσι, το «Για Ένα Τανγκό» της Χαρούλας Αλεξίου συνάντησε το “Life Is Beautiful” του Nicola Piovani, το «Σήμερα» έδεσε άψογα με το «Σαν Παλιό Σινεμά» και το «Τράβα Σκανδάλη» έδωσε αρμοζόντως τη σκυτάλη στον… Πράκτορα 007 και το “Skyfall”.
Γιάννης και Ελένη τραγούδησαν μαζί το «Αγάπη μου» από την ταινία «Φαίδρα», ενώ, προς το τέλος του πρώτου μέρους παρέκκλιναν από το θέμα της παράστασης, παρουσιάζοντας ορισμένα δικά τους τραγούδια. Η Ελένη Πέτα ερμήνευσε εξαιρετικά το «Αυτό που Ξέρω», το υπέροχο «Τί Μου ‘χει Λείψει», αλλά και το «Να Μείνεις Εδώ», το νέο τραγούδι που της έγραψε ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος. Αυτός με τη σειρά του επέλεξε δύο από τα ωραιότερα λαϊκότροπα τραγούδια που έχει γράψει: «Τελευταία Φορά» και «Εγώ για Δύο», τα οποία γνωρίσαμε από τις φωνές της Άλκηστης Πρωτοψάλτη και της Τάνιας Τσανακλίδου αντίστοιχα.
Το πρώτο μέρος έκλεισε με μια εντυπωσιακή ερμηνεία της Ελένης Πέτα στο “Cancao Do Mar”, ενώ το δεύτερο άνοιξε με Μάνο Χατζιδάκι: «Κάπου Υπάρχει η Αγάπη μου» και «Θάλασσα Πλατιά», σε μια λίγο παράδοξη νοηματικά αντίθεση αισιοδοξίας και μελαγχολίας.
Εικόνα
Τα τραγούδια που ακούσαμε στη συνέχεια, χτυπούν αβίαστα τις σωστές συναισθηματικές χορδές. Δύσκολα κάποιος δεν αντιδρά στον αναστεναγμό του «Βρέχει στη Φτωχογειτονιά», τον λυγμό του «Αυτή η Νύχτα Μένει», την αλήθεια που κρύβει «Το Δίχτυ», την τρυφερή θλίψη του «Χάρτινο το Φεγγαράκι», τη χαρά της ζωής που βγάζει το «Εφτά Τραγούδια θα Σου Πω» και τη γλύκα του «Πες Μου Μια Λέξη»…
Από τις πιο αναπάντεχες -εύστοχες όμως- επιλογές το “Nature Boy”, το οποίο ερμήνευσε με ψυχή ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος. Προσθέστε επίσης τραγούδια όπως τα «Έκλαψα Χθες», «Σε Βλέπω στο Ποτήρι μου», «Αγάπη που ‘γινες Δίκοπο Μαχαίρι», «Καινούργιο μου Φεγγάρι» και «Η Μαργαρίτα, η Μαργαρώ» και θα καταλάβετε τί ατμόσφαιρα επικρατούσε στον Ιανό λίγο πριν από τα μεσάνυχτα!
Εικόνα
Το επίσημο τέλος της βραδιάς ήρθε με το «Να Με Θυμάσαι» του Σταύρου Ξαρχάκου και τη «Μαγική Πόλη» του Μάνου Χατζιδάκι. Το ανκόρ, επιβεβλημένο: “Ι Will Always Love You”, «Πάμε Μια Βόλτα στο Φεγγάρι» και «Έλα σε Μένα», έκλεισαν δεόντως τρυφερά μια παράσταση με τραγούδια νοσταλγικά, αγαπημένα και διαχρονικά, ιδωμένα με τη φρεσκάδα της ματιάς δύο αξιόλογων καλλιτεχνών.
Εικόνα
http://www.musiccorner.gr/?p=94842
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Υπέροχοι και οι 2!!!!! :give_rose: :give_rose: :give_rose: Και τι κομμάτια όλα!!!!!!!!! :007: :007: :007: :007:
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Μαγική φωνή,έχω κολλήσει με το τραγούδι,και περιμένω και τα επόμενα κομμάτια της.Δυστυχώς ενώ η FeelGood ξεκίνησε από καλή εταιρεία με έντεχνους καλλιτέχνες (Μποφίλιου, Μπάμπαλη, Νέγκα, Πέτα, Πλιάτσικας),βλέπω ότι πλέον προωθούν τον κάθε ατάλαντο άγνωστο,και δε δίνουν βάση στο να κάνουν ολοκληρωμένες δουλειές στους καλούς.Μόνο η Μποφίλιου έβγαλε ένα EP και η Νέγκα ένα ολοκληρωμένο μικρό δισκάκι.
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
Απάντηση