Ελένη Πέτα

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Βραδιές Πανσέληνου – Ελένη Πέτα στο Φεστιβάλ Λουτρακίου

Η Ελένη Πέτα τραγουδάει μερικά από τα ωραιότερα τραγούδια του ελληνικού και του παγκόσμιου ρεπερτορίου, δίνοντας έμφαση στο ελληνικό ρεπερτόριο, τόσο στο δικό της, όσο και μεγάλων ελλήνων κλασικών συνθετών.

Παρασκευή 31 Ιουλίου
Θέατρο Νότη Περιγιάλι, Περιοχή Μπεσκάκι
Ώρα: 21.00


Στη συναυλία της στο Φεστιβάλ Λουτρακίου θα μας παρουσιάσει κομμάτια από τη δική της προσωπική δισκογραφία, κομμάτια που αγαπήσαμε και που θα θέλαμε να ξαναθυμηθούμε. Μαζί με την Ελένη Πέτα το μουσικό σύνολο «i modify».

Το μουσικό σύνολο «i modify» αποτελείται από τους Τάκη Βασιλείου (Drums- Percussions-Sequencers), Ντίνο Γεωργούτζο (Keyboards-Programming) και Γιώργο Χατζόπουλο (Guitars). Μέσα από την
εμπειρία τους σε πολλά είδη μουσικής, αλλά και την αγάπη της για πειραματισμό και αυτοσχεδιασμό επιχειρούν τη δική τους προσέγγιση στην αρμονία, τον ήχο και το ρυθμό. Με δεξιοτεχνία στην εκτέλεση, η ανάδειξη ποικιλίας ηχοχρωμάτων δίνει νέα διάσταση στα θέματα και στοχεύει στο συναίσθημα. Για τους «i modify» η ανάγκη διαφοροποίησης πηγάζει από την ίδια την ανάγκη για μουσική έκφραση.

http://loutrakifestival.com/2015/06/18/ ... %84%CE%B1/
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Καλημέρα!καινούρια πράγματα έρχονται!!!
Εικόνα
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Εικόνα

Μακάρι να βγάλει και δίσκο με Καραμουρατίδη - Ευαγγελάτο
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Το άκουσα το κομμάτι,θυμίζει κομμάτι από το δεύτερο μέρος του cd της Μποφίλιου Οι μέρες του φωτός.Δεν κυκλοφορεί από FeelGood από ότι κατάλαβα,λογικά δεν έχει βρει εταιρεία.Το ogdoo τι είναι,site νομίζω!
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42377
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

fylakas_aggelos έγραψε:Το ogdoo τι είναι,site νομίζω!
Site αλλά και δισκογραφική εταιρεία.Από εκεί κυκλοφόρησε πρόσφατα και το cd του ηθοποιού Πάνου Βλάχου.
Το κανάλι της εταιρείας στο youtube.
https://www.youtube.com/channel/UC_9sM_ ... XCdRLUC-Pw
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Υπέροχο κομμάτι,βέβαια δεν ξέρω πόσο θα ακουστεί!
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
neereaux
Δημοσιεύσεις: 12276
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 4:22 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neereaux »

Ωραίο το τραγούδι

Θα πρέπει να μεταφερθεί το τόπικ στα έντεχνα τώρα που τραγουδάει ΚΑΡΑΜΟΥΡΑΤΙΔΗ - ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟ. :525807:
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42377
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
billakos24
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 4:34 am

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billakos24 »

Όμορφο κομμάτι και ωραία ερμηνεία! :thumbup:

Μπράβο στην Πέτα την Ελένη που βγαίνει πάντα προσεγμένη!
Και ποτέ της δεν έκανε ξε-Πέτα ας φάω τώρα δυο κουφέτα!

Άσχετο το κλείσιμο αλλά δεν έβρισκα ομοιοκαταληξία με τίποτα. :smile:
All of our endings can be found in our beginnings...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
I like people too much or not at all.
chris3m
Δημοσιεύσεις: 3253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:44 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris3m »

panosif έγραψε:
Πολύ όμορφο κομμάτι... μακάρι να συνεργαστεί μαζί τους και σε album
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Ελένη Πέτα: Λίγες μέρες μετά το νέο της Single, μιλά στο neolaia.gr!

Λίγες μέρες μετά την κυκλοφορία του νέου της single “To Δώρο», ένα τραγούδι που ο κόσμος αγκάλιασε από την πρώτη στιγμή, η χαρισματική, αξιοπρεπής και πάντα χαμηλών τόνων, ερμηνεύτρια και μουσικός Ελένη Πέτα μιλάει αποκλειστικά στο neolaia.gr, για τις μουσικές επιλογές της όλα αυτά τα χρόνια, τις σημαντικές συνεργασίες της με καλλιτέχνες διεθνούς φήμης, για τα πρώτα της βήματα με τον Νίκο Παπάζογλου, αλλά και για την τελευταία της συνεργασία με τον Θέμη Καραμουρατίδη και τον Γεράσιμο Ευαγγελάτο.

Έχεις πειραματιστεί στα περισσότερα είδη της μουσικής και έχεις τραγουδήσει από Tangos και Fados μέχρι λαϊκά και κομμάτια κλασικών Ελλήνων και ξένων συνθετών. Τι πρέπει να έχει ένα τραγούδι για να ακουμπήσει περισσότερο την καρδιά σου και να το επιλέξεις για το πρόγραμμά σου;

Παλαιότερα, όντας μουσικός, με έλκυε σε ένα τραγούδι περισσότερο η μουσική, η μελωδία παρά ο στίχος. Τώρα όμως αυτό έχει λίγο αλλάξει. Δίνω περισσότερη έμφαση στο στίχο, τι αυτός σου δίνει, πως αφηγείται μια ιστορία και τι συναισθήματα σου μεταδίδει. Φυσικά όμως για να φτάσω στο σημείο να επιλέξω ένα κομμάτι και να το ενσωματώσω στο πρόγραμμα μου τότε σημασία δίνω στο όλο, και στη μουσική και στο στίχο.

Πρόσφατα μας έκανες ένα «Δώρο» … ένα τραγούδι «πιο εσωτερικό» που δεν μιλάει για έρωτα, αλλά για τον χρόνο που περνάει, μέσα όμως από μια πολύ ευαίσθητη και αισιόδοξη θα έλεγα προσέγγιση. Μίλησέ μας γι΄αυτό ….

Ουσιαστικά το «Δώρο» αυτό μου το έκανε ο Θέμης Καραμουρατίδης και ο Γεράσιμος Ευαγγελάτος, τους οποίους ευχαριστώ από καρδιάς, καθώς και την Ορχήστρα Νυκτών Εγχόρδων που τότε ήταν υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του αείμνηστου Θανάση Τσιπινάκη.
Σαφώς, το «Δώρο» είναι ένα κομμάτι πιο εσωτερικό που ακουμπά το θέμα του χρόνου, «…τα χρόνια που έζησα, τα έζησα όπως ήρθαν στις αναμνήσεις μου τα κράτησα όπως ήταν…», ένα θέμα που όλους μας αφορά και ίσως μας τρομάζει καθώς μεγαλώνουμε. Ένα θέμα με το οποίο όμως πρέπει να επέλθει ο συμβιβασμός, για να μπορέσει ο κάθε άνθρωπος να ζήσει τα επόμενα χρόνια που έρχονται πιο ουσιαστικά και χωρίς φόβο.

Το γεγονός ότι δεν είσαι απλώς μια ερμηνεύτρια, αλλά και μια πολύ καλή μουσικός, έπαιξε ρόλο στην απόφασή σου να ακολουθήσεις μια πιο μοναχική καλλιτεχνική πορεία και να χαράξεις το δικό σου δρόμο τα τελευταία χρόνια;

Ίσως ναι, αυτό που σίγουρα διαδραμάτισε ρόλο σε αυτή μου την απόφαση είναι ότι ήθελα καλλιτεχνικά να κάνω πιο ουσιαστικές και πιο ιδιαίτερες παραστάσεις και έβλεπα ότι οι πιο μεγάλοι χώροι δεν μπορούσαν να φιλοξενήσουν αυτό το είδος των παραστάσεων. Πιστεύω, ότι εν καιρώ κρίσης που οι μουσικές σκηνές ανθίζουν, και ολοένα και περισσότερες μουσικές παραστάσεις ξετρυπώνουν τόσο από νέους καλλιτέχνες όσο και από παλαιότερους, η απόφασή μου αυτή δικαιώνεται ίσως και από ένα μεγαλύτερο μέρος των ελλήνων ακροατών που ψάχνουν ένα διαφορετικό είδος διασκέδασης.

Τα πρώτα σου μουσικά βήματα τα έκανες με τον Νίκο Παπάζογλου στη Θεσσαλονίκη, κάτι που δεν είναι ιδιαιτέρως γνωστό. Τι έχεις να θυμάσαι από εκείνη την περίοδο;

Όντως, τα πρώτα μου βήματα ως μουσικός έγιναν πλάι στο Νίκο Παπάζογλου. Έπαιζα βιολοντσέλο στην ορχήστρα του. Μόνο καλά πράγματα έχω να θυμάμαι από αυτή τη συνεργασία. Ο Νίκος πέραν από σπουδαίος καλλιτέχνης, ήταν και ένας υπέροχος άνθρωπος που έκανε σε όλους τους μουσικούς του την συνεργασία μαζί του να είναι ένα ανέλπιστο δώρο.

Τον Απρίλιο του 2009 τραγούδησες μαζί με τον Youssou N’ Dour, κάτοχο Grammy και πρέσβη των Ηνωμένων Εθνών, σε μια μοναδική συναυλία στο Ποδηλατοδρόμιο Ο.Α.Κ.Α. για τους σκοπούς της Action Africa, ενώ τον Φεβρουάριο του 2011 εμφανίστηκες στη σκηνή του Θεάτρου Κάππα, μαζί με μια σπουδαία προσωπικότητα της Λατινικής Αμερικής και την πιο σημαντική εκπρόσωπο του Nueva Cancion Chilena, την Χιλιανή Isabel Parra. Μίλησε μας για αυτές τις εμπειρίες σου… να βρίσκεσαι επί σκηνής με τόσο σημαντικούς καλλιτέχνες παγκόσμιου βεληνεκούς …

Το να έχω την τιμή να συνεργαστώ με τόσους σπουδαίους καλλιτέχνες της ξένης μουσικής σκηνής, όπως είναι ο Youssou N’ Dour, η Isabel Parra και ο Al Di Meola, μόνο ως δώρο μπορώ να το εκλάβω. Όταν δε, συμβαίνουν τέτοιες συνεργασίες, οι οποίες δεν ξεκινούν από εμένα και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες με έχουν αντιμετωπίσει με τόση γενναιοδωρία και μέσα από τη συνεργασία δεν τους απομυθοποίησα, αλλά τους εκτίμησα ακόμη περισσότερο (τόσο για την καλλιτεχνική τους αξία όσο και για τον χαρακτήρα τους). Τότε θεωρώ ότι αυτό τα λέει όλα και μας υποδεικνύει ότι κάποια πράγματα δεν είναι τυχαία και ο καθένας μας αποκτά στη ζωή αυτό που του αξίζει.

Έχεις ζήσει τις καλές εποχές τη δισκογραφίας στην Ελλάδα και έχεις παρακολουθήσει και την «εξαφάνισή» της … Τι κατά την γνώμη σου οδήγησε στη σημερινή κατάσταση;

Στη δισκογραφία υπήρξε μια περίοδος ακμής, όπου έφτασε στο ανώτερο σημείο ανάπτυξής της και άνθιζε σε όλους τους τομείς. Υπήρχαν συνθέτες, στιχουργοί, ερμηνευτές που είχαν κάτι να προσδώσουν στο ελληνικό τραγούδι και που τα τραγούδια τους παρέμειναν στην καρδιά των ακροατών μέχρι σήμερα. Αργότερα όμως, όταν παρεισέφρησαν άτομα που δεν γνώριζαν καθόλου μουσική και είχαν ως μοναδικό γνώμονα την απόκτηση χρημάτων και κέρδους, τότε επήλθε η παρακμή, το κατώτερο στάδιο (το οποίο αρχικά δεν ήταν ορατό από όλους) και σταδιακά η φθορά. Τώρα είμαστε στο στάδιο της μερικής «εξαφάνισης» της. Πιστεύω όμως ότι όλα είναι ένας κύκλος και τα καλά τραγούδια σιγά σιγά επανέρχονται και όταν υπάρχουν καλά τραγούδια θα υπάρξουν ξανά και δισκογραφικές εταιρίες που θα κληθούν να τα υποστηρίξουν.

Ελένη, είσαι από την Θεσσαλονίκη, μια πόλη με έντονο προσφυγικό παρελθόν. Τον τελευταίο καιρό παρακολουθούμε συνεχώς στιγμές ανείπωτης τραγωδίας να εκτυλίσσονται στο Αιγαίο με τους πρόσφυγες από την Συρία και όχι μόνο. Πώς βιώνεις όλη αυτή την κατάσταση;

Την κατάσταση αυτή τη βιώνω όπως τη βιώνει ο περισσότερος κόσμος. Θλίψη για τα παιδάκια, τις γυναίκες και τους άντρες που χάνονται στις θάλασσες μας, καθώς και λύπη για τους ανθρώπους αυτούς που βρίσκονται σε ξένες χώρες, μακριά από την πατρίδα τους, τα σπίτια τους, τις οικογένειες τους, σε ένα στάδιο μετάβασης σε ένα ίσως καλύτερο μέλλον, σίγουρα πάντως σε ένα τόπο που δεν υπάρχει πόλεμος….

Και για να ξαναγυρίσουμε στα καλλιτεχνικά… Ποιες είναι οι επόμενες εμφανίσεις σου;

Ο πρώτος μου σταθμός θα είναι σε ένα καινούργιο και πολύ όμορφο χώρο στο Loft Nice en Easy στην Κηφισιά στις 18 και 19 Δεκεμβρίου. Έπειτα, με το νέο έτος θα ξεκινήσω μια συνεργασία με την Fide Koksal, όπου είναι ήδη προγραμματισμένες δυο εμφανίσεις στον Ρυθμό stage στην Ηλιούπολη και όσον αφορά τα έκτος Αθηνών κάνουμε κάποιες επιλεγμένες εμφανίσεις με τον Παναγιώτη Μάργαρη.

Θα σε ξαναδούμε στη σκηνή με το βιολοντσέλο σου;

Ίσως ναι, ίσως όχι. Είναι μια ερώτηση που δεν μπορώ να την απαντήσω άμεσα διότι τα πάντα εξαρτούνται από το concept της κάθε μου παράστασης.

http://www.neolaia.gr/2015/12/04/elena- ... z3tM20GaGa
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Η Ελένη Πέτα στο melwdos

– Έχεις δηλώσει ότι «Το δώρο» είναι ένα τραγούδι που το έχεις ηχογραφήσει εδώ και 5 χρόνια. Γιατί μας το έκρυβες τόσο καιρό και πώς πήρες την απόφαση να το κυκλοφορήσεις τώρα;

«Το Δώρο» είναι ένα τραγούδι – σε μουσική του Θέμη Καραμουρατίδη και στίχους του Γεράσιμου Ευαγγελάτου – που αποτελούσε μέρος μιας μεγαλύτερης συλλογής τραγουδιών, που ετοίμαζε ο Θανάσης Τσιπινάκης μαζί με την ορχήστρα Νυκτών Εγχόρδων του δήμου Πατρέων. Λόγω του ότι έφυγε ξαφνικά από τη ζωή ο Θανάσης πριν δυο χρόνια, δεν πρόλαβε να κυκλοφορήσει αυτή του την συλλογή και εγώ από μέρους μου δεν ένοιωθα καθόλου έτοιμη να κυκλοφορήσω το τραγούδι αυτό, μιας και ο Θανάσης ήταν ένας πολύ καλός φίλος και συνεργάτης.
Έτσι, χρονικά, τώρα θεωρώ ότι ήταν η κατάλληλη στιγμή να το κυκλοφορήσω και για τον λόγο που προανέφερα, αλλά και για το γεγονός ότι το θέμα του χρόνου μου ταίριαζε ηλικιακά. Γενικώς, τα τελευταία χρόνια έψαχνα για ένα τραγούδι με ένα άλλο θέμα πέραν της αγάπης και του έρωτα. Το θέμα του χρόνου με άγγιξε πολύ και ο Γεράσιμος από μεριά του θεωρώ ότι κατάφερε να το προσεγγίσει με μια ωριμότητα που αντιτίθεται στην πολύ νεαρή του ηλικία.
Τέλος, ευχαριστώ πολύ τον Θέμη Καραμουρατίδη και τον Γεράσιμο Ευαγγελάτο δυο ταλαντούχα παιδιά που αγαπώ πολύ και εκτιμώ απεριόριστα, καθώς και την ορχήστρα Νυκτών Εγχόρδων της Πάτρας που εκτέλεσε «Το Δώρο» εξαιρετικά, υπό την καθοδήγηση βεβαίως του αείμνηστου Θανάση Τσιπινάκη.

Ελένη Πέτα– Ποια είναι η δική σου σχέση με τον χρόνο … Σε φοβίζει ή έχεις συμβιβαστεί μαζί του;

Υπάρχουν στιγμές που με φοβίζει ο χρόνος και άλλες φορές που συμβιβάζομαι με αυτόν (έτσι πιστεύω είναι και η φύση του ανθρώπου). Ο φόβος του χρόνου έρχεται πρωταρχικά σε συνάρτηση με το οικογενειακό μου περιβάλλον και ειδικά με το παιδί μου και δευτερευόντως με τον εαυτό μου και τις αλλαγές που μου συμβαίνουν, τόσο εσωτερικά όσο και στην εξωτερική μου εμφάνιση.

– Τι πιστεύεις ότι έχεις αλλάξει στο μουσικό χώρο και στη διασκέδαση από τη δεκαετία του ’90 που ξεκίνησες μέχρι σήμερα;

Θεωρώ ότι έχουν έρθει τα πάνω κάτω. Την δεκαετία του 1990 υπήρχε πληθώρα τραγουδιών και τραγουδιστών και υπερίσχυε περισσότερο η ποσότητα, παρά η ποιότητα. Οι χώροι και οι δισκογραφικές εταιρίες εστίαζαν στην ποσότητα και όχι τόσο στο καλλιτεχνικό και δημιουργικό κομμάτι των μουσικών παραστάσεων. Τώρα, σε ένα μεγάλο βαθμό όλα αυτά έχουν αλλάξει και γίνονται πιο μικρά και πιο ουσιαστικά πράγματα.

– Υπάρχει κάτι που νοσταλγείς από τα χρόνια εκείνα;

Γενικότερα, από εκείνα τα χρόνια νοσταλγώ την ανεμελιά μου. Όσο πιο νέα ήμουν δεν ανέλυα και δεν εμβάθυνα τόσο πολύ σε καθετί που μπορεί να συνέβαινε. Υπήρχαν λιγότεροι φόβοι που συνόδευαν τις πράξεις μου.

– Φαίνεται ότι κάποια στιγμή στην πορεία σου επαναπροσδιόρισες τη θέση σου στο μουσικό χώρο, επιλέγοντας ένα πιο μοναχικό, αλλά πιο ουσιαστικό δρόμο, θα τολμούσα να πω. Πώς πήρες αυτή την απόφαση και πόσο δύσκολο ήταν αυτό για σένα;

Δεν ήταν και τόσο δύσκολη απόφαση για εμένα, διότι όταν κάτι σε κάνει να αισθάνεσαι άβολα έρχεται η στιγμή που αποφασίζεις να το βγάλεις από τη ζωή σου και λόγω του ότι όλο αυτό προήλθε από μέσα μου, ήταν μια απόλυτα συνειδητή απόφαση. Ίσως πιο δύσκολο ήταν οι άλλοι να καταλάβουν και να αποδεχτούν αυτή μου την απόφαση.
Φυσικά, θα τολμούσα να πω ότι αρχικά, ειδικά τα πρώτα χρόνια, δυσκολεύτηκα οικονομικά. Το γεγονός όμως αυτό δεν με επηρέασε, διότι με την απόφαση μου αυτή μπορούσα καλλιτεχνικά να εκφραστώ καλύτερα. Η προοπτική του να παρουσιάζω ένα δικό μου πρόγραμμα με πείσμωνε ακόμη περισσότερο στο να συνεχίσω. Διότι μόνο όταν κάνεις κάτι δικό σου μπορείς να ξεδιπλώσεις περισσότερες πτυχές της καλλιτεχνικής σου οντότητας.

– Με τη διάδοση του διαδικτύου υπάρχει άμεση πρόσβαση των ακροατών σε καινούριες δισκογραφικές δουλειές και σε διαφορετικά και πιο εναλλακτικά είδη μουσικής, που δύσκολα παλιότερα μπορούσαν να ακουστούν. Θα έλεγες ότι ο ακροατής σήμερα είναι πιο «ψαγμένος» και ίσως πιο αυστηρός στις επιλογές του;

Πιστεύω ότι εμείς οι ίδιοι οι καλλιτέχνες διαπαιδαγωγούμε τους ακροατές. Όσο πιο καλά πράγματα τους δίνουμε, όσο πιο πολύ τους τροφοδοτείς με τέτοια ακούσματα τόσο πιο πολύ ο κόσμος αναπτύσσει ένα ένστικτο που αναγνωρίζει το καλό τραγούδι από το κακό και σταδιακά γίνεται και πιο επιλεκτικός με αυτά που ακούει.

– Εδώ και πολλά χρόνια έχεις κάνει με μεγάλη επιτυχία ένα άνοιγμα στον ξενόγλωσσο στίχο. Πώς καταφέρνεις να κινείσαι με χαρακτηριστική ευκολία σε τόσο διαφορετικές γλώσσες κατά τη διάρκεια ενός προγράμματος;

Για να σας είμαι απόλυτα ειλικρινής, έχω μια ευκολία στο να τραγουδώ τραγούδια με ξενόγλωσσο στίχο. Μου αρέσει πολύ το άκουσμα ξένων γλωσσών, τα ξένα τραγούδια συν το γεγονός ότι μου αρέσει να κάνω διαφορετικά πράγματα και να εξελίσσομαι μέσα από τα προγράμματα που παρουσιάζω. Όταν λοιπόν θέλω κάτι πολύ. Και το να έχω πάντα στο πρόγραμμα μου ξένα αγαπημένα κομμάτια είναι κάτι που το θέλω πολύ.

– Η συνεργασία σου με τον Θέμη Καραμουρατίδη και τον Γεράσιμο Ευαγγελάτο όπως φαίνεται ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένη. Σκέφτεστε να υπάρχει συνέχεια στο μέλλον;

Ίσως να υπάρξει συνέχεια και στο μέλλον. Φυσικά αυτό θα εξαρτηθεί και από τους τρεις μας.

– Πού θα έχουμε τη χαρά να σε δούμε το επόμενο διάστημα και να απολαύσουμε «ζωντανά» και «Το δώρο» σου;

Ο πρώτος μου σταθμός είναι στις 18 και 19 Δεκεμβρίου στο Loft Nice n Easy στην Κηφισιά και ο δεύτερος σταθμός τον Ιανουάριο στο Βαβέλ στο Μαρούσι. Παράλληλα, με το νέο έτος, θα ξεκινήσουμε μια νέα συνεργασία με την Fidel Koksal, όπου θα κάνουμε αρχικά δύο εμφανίσεις στον Ρυθμό Stage στην Ηλιούπολη (15 & 22 Ιανουαρίου 2016).
http://melwdos.com/%CE%B7-%CE%B5%CE%BB% ... F-melwdos/
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

O κόσμος σε δύο φωνές: Ελένη Πέτα και Fide Köksal live στο Ρυθμός Stage
Εικόνα
Δύο ξεχωριστές ερμηνεύτριες, δύο εξαιρετικές φωνές συναντιούνται επί σκηνής για πρώτη φορά. Η Ελένη Πέτα και η Fide Köksal θα ενώσουν τις δύο πλευρές του Αιγαίου και θα μας χαρίσουν ένα πρόγραμμα με τραγούδια του κόσμου, για δύο μοναδικές παραστάσεις στο "Ρυθμός Stage" τις Παρασκευές 15 και 22 Ιανουαρίου 2016.

Αγαπημένες μελωδίες σε διάφορες γλώσσες που ερμηνεύουν μοναδικά και οι δύο, πότε μόνες και πότε σε απολαυστικές διφωνίες, θα μας ταξιδέψουν σε ήχους, εικόνες και αισθήσεις από την Ελλάδα, την Σμύρνη και τα παράλια της Μικράς Ασίας, αλλά και την Ευρώπη και την Αμερική.

Μαζί τους οι εξαιρετικοί μουσικοί:

Νάσος Σωπύλης | πιάνο , πλήκτρα, υπεύθυνος ορχήστρας

Δημήτρης Στασινός | μπάσο

Δημήτρης Χουντής | πνευστά

Καλλίστρατος Δρακόπουλος| κρουστά, τύμπανα



Η Ελένη Πέτα και η Fide Köksal για δύο μοναδικές εμφανίσεις στο "Ρυθμός Stage"!

Μια παράσταση που δεν πρέπει να χάσετε!
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Η Ελένη Πέτα παρουσιάζει την εκπομπή Τα Τραγούδια μου
Εικόνα
Οι καλλιτέχνες σε ρόλο παραγωγού στο πρόγραμμα του ΑΘΗΝΑ 9.84!

Κάθε Σάββατο στις 6 το απόγευμα και για μία ώρα, ένας γνωστός καλλιτέχνης από τον χώρο της μουσικής και του τραγουδιού κάθεται στην κονσόλα του ΑΘΗΝΑ 9.84 και επιλέγει τα τραγούδια που αγαπάει και που έχουν αποκτήσει ιδιαίτερη σημασία για τον ίδιο και το έργο του.

Ο κύκλος των εκπομπών «Τα Τραγούδια Μου» συνεχίζεται το Σάββατο 9 Ιανουαρίου, με την εκπομπή που παρουσιάζει η ερμηνεύτρια, Ελένη Πέτα.
http://www.athina984.gr/2016/01/07/i-el ... oudia-mou/
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: Ελένη Πέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: Ελένη Πέτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

I like people too much or not at all.
Απάντηση