Ελένη Πέτα

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42405
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Εξαιρετική!!!!!Βέβαια νομίζω λίγα χρόνια τα κρύβει,είναι γεννηθείσα το 1966 άρα το 1996 θα ήταν 30 και όχι 26 όπως λέει.
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Ελένη Πέτα: Γιατί χάθηκε από τις μεγάλες πίστες και τα σουξέ – Ο έρωτας που ζει με τον άντρα της και το παιδί τους
Εικόνα
Η τραγουδίστρια Ελένη Πέτα μίλησε στο JOY και τη Νάνσυ Ζαμπέτογλου για τη στροφή στην καριέρα της και τις δυσκολίες που αντιμετώπισε, το πώς γνώρισε τον άντρα της και για τον γιο της στο οποίο έχει αφοσιωθεί.

Γιατί απέχει από τα πράγματα: «Είναι αρκετά τα χρόνια που απέχω, έχω επιλέξει ένα δικό μου δρόμου, πρόσφατα έγινα και μητέρα, έχω αποκτήσει ένα γιο, και έχω αφοσιωθεί σ’ αυτόν, που είναι 17 μηνών».

Για τον άντρα της και το παιδί που ήρθε τόσο γρήγορα: «Τον λατρεύω! Είμαστε μαζί δυόμιση χρόνια και στους πρώτους μήνες της σχέσης μας έμεινα έγκυος. Βεβαίως, γνωριζόμασταν χρόνια… Είμαι πολύ ευτυχισμένη! Το παιδί προέκυψε, ήρθε… Με προηγούμενες σχέσεις, δεν ήθελα. Δεν το επεδίωκα, το είχα και ξεγραμμένο, πίστευα ότι δεν θα μπορούσε εγώ να ανταπεξέλθω σ’ αυτή την τεράστια ευθύνη. Επίσης, πίστευα ότι θα έπρεπε να «δένω» απόλυτα με τον σύντροφο που θα αποφάσιζα να το κάνω… έψαχνα ιδανικά πράγματα, αλλά ήρθε ο κατάλληλος άνθρωπος την κατάλληλη στιγμή. Ήρθε σαν δώρο αυτό το παιδί, μου άλλαξε τη ζωή μου, δεν το περίμενα… Ήταν μεγάλος έρωτας με τον σύντροφό μου και βγήκε το παιδί του έρωτα!»

Για τον γάμο της και η ζωή μετά απ’ αυτόν: «Έκανα πολιτικό γάμο, καθώς το εθιμοτυπικό του πράγματος δεν με εκφράζει. Είμαστε πιο ευτυχισμένοι από ποτέ, είμαστε τρεις σε έναν! Και μ’ αρέσει που το παιδί μου βλέπει αγάπη, τρυφερότητα και σεβασμό στους γονείς του. Αυτό ήθελα, και πίστευα ότι συμβαίνει μόνο στα παραμύθια, αλλά τελικά συμβαίνει… Μου έχει δείξει ο άντρας μου ποια είναι η πραγματική αγάπη και πως μπορώ να αγαπήσω, στην αγάπη κάνεις πίσω, χωρίς πολλά λόγια υπάρχει μια ένωση ανάμεσά μας, σαν να έπρεπε να είμαστε μαζί! ».

Η γνωριμία με τον άντρα της: «Γνωριστήκαμε όταν εγώ ήμουν 26 και εκείνος 16 ετών στη Θεσσαλονίκη, τον είχε φέρει ο πατέρας του, τον οποίο γνώριζα ως μουσικό, να αντικαταστήσει έναν άλλο μουσικό που είχαμε… και είχα σκεφτεί τι ταλέντο είναι! Ήμουν ο μεγάλος του έρωτας από τότε, αλλά μετά από χρόνια πραγματοποιήθηκε το όνειρο… Ερωτεύτηκα αρχικά τον έρωτά του και μετά ανακάλυψα ότι είναι παιδί – διαμάντι»

Για τη φιλία της με τη Δέσποινα Βανδή: «Με τη Δέσποινα έχει περάσει στιγμές με πολύ γέλιο, μέχρι δακρύων τότε… Είχαμε το ίδιο καμαρίνι, ανοίγαμε το πρόγραμμα, τα πρώτα χρόνια της αθωότητας κάναμε πολλή παρέα με τη Δέσποινα, μας ένωσε πολύ το χιούμορ. Είχαμε πάει με τον Παντελή Καναράκη στην Ισπανία, όταν γέννησε… γι’ αυτό γέννησε η Δέσποινα, από το πολύ γέλιο».

Για την αλλαγή στην καριέρα της: «Πέρασα από τους μεγάλους χώρους και δούλεψα με πολύ μεγάλα ονόματα, όπως με τον Πάριο, τον Μητροπάνο, τον Τερζή, αλλά ένιωθα πάρα πολύ άβολα… Δεν μ’ άρεσε το κατεστημένο σ’ αυτούς τους χώρους, αυτό που ήθελαν από μένα, αυτή η προβολή του κορμιού αντί της φωνής, η νοοτροπία αυτή δεν με έβρισκε σύμφωνη, ένιωθα άβολα που τρώγανε, που πετάγανε λουλούδια… Ήθελα να ακολουθήσω έναν πιο δημιουργικό δρόμο, να πω τραγούδια που μ’ αρέσουν, να το ψάχνω λίγο περισσότερο, και αυτό έκανα μερικά χρόνια μετά. Μια μέρα είπα δεν θα ξαναμπώ σ’ αυτούς τους χώρους. Είχα κουραστεί πάρα πάρα πολύ… Άλλαξα, λοιπόν, δισκογραφική, πήγα σε μια άλλη με έναν παραγωγό που με πίστεψε και αρχίσαμε να ψάχνουμε μαζί περισσότερο το υλικό μου, το βρήκαμε… Και τότε έγινε και η μεγάλη επιτυχία για μένα, με ένα διάλειμμα τεσσάρων ετών πριν όπου έψαχνα να βρω τι μου ταιριάζει… Δεν ήξερα τι ήθελα στην αρχή, ήξερα τι δεν ήθελα, να είμαι σε μεγάλα μαγαζιά και να φοράω τουαλέτες και να λέω τραγούδια που δεν με εξέφραζαν, με όλο αυτό το κατεστημένο… Πέρασα δύσκολα για να περάσω από το εμπορικό στο έντεχνο, με απέρριπταν, άκουγα διάφορα υποτιμητικά, “τι δουλειά έχεις εσύ που έρχεσαι από την Ποσειδώνος”, οι πόρτες ήταν κλειστές… Ανατρέχοντας στο παρελθόν μου, στις πίστες, στην καλή ζωή και τα πολλά χρήματα, θεωρώ ότι υπήρξα αρκετά ηλίθια και αναρωτιέμαι πως τα έκανα εγώ αυτά τα πράγματα; Ήμουν μέσα σε εκείνο το καθεστώς, αλλά τελικά είδα ότι όλα αυτά δεν μου έδιναν χαρά, το θεώρησα ανοησία… ».

http://joytv.gr/%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CE%B ... %BB%CE%B5/
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Υπάρχει ολόκληρη η συνέντευξη σε video στον παραπάνω σύνδεσμο. :smile:
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Ελενη Πετα κ Δημητρα Παπιου στο Μεγαρο Μουσικης Θεσσαλονικης
Εικόνα
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Φωνάρες,εξαιρετικές καλλιτέχνιδες!!!!!!!! :007: :007: :007: :007:
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Σήμερα θυμήθηκα αυτό,από το δίσκο Δυνατά (2004)



Συγκλονιστικό κομμάτι,άψογη ερμηνεία!!!!!! :007: :007: :007: :007: :007: :007: :007: :007: :007:
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Ο Γιάννης Καλπούζος και η Ελένη Πέτα στο Σύνταγμα!
Εικόνα
Περιγραφή Εκδήλωσης
Μια μοναδική μουσική βραδιά με την Ελένη Πέτα, αφιερωμένη στα τραγούδια του Γ. Καλπούζου και στο βιβλίο του «Ό, τι αγαπώ είναι δικό σου». Ένα βιβλίο γεμάτο δράμα, ερωτισμό, αισθησιασμό, διλήμματα, πάλη συναισθήματος-λογικής, διαδρομές της αλήθειας και η δύναμη της αγάπης.

Μαζί του συνομιλεί και ερμηνεύει η Ελένη Πέτα.
Εικόνα

Το βιβλίο κυκλοφορεί: Εκδόσεις Ψυχογιός

Είσοδος: με δήλωση συμμετοχής στο pr_2@psichogios.gr ή στο 210 2804854

ΧΟΡΗΓΟΣ LOVE RADIO 97.5
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

O ΓIANNHΣ KAΛΠOYZOΣ ΣYNANTA THN EΛENH ΠETA. MOYΣIKH BPAΔIA TH ΔEYTEPA 19/5 ΣTIΣ 21:00, ΣTO Public Café ΣTO ΣYNTAΓMA. AΠAPAITHTH H KPATHΣH ΘEΣHΣ ΣTO 2102804854.
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Η Ελένη Πέτα γράφει για την γνωριμία της με τον συγγραφέα και στιχουργό Γιάννη Καλπούζο!
Εικόνα
«Η συνεργασία μου με τον Γιάννη ξεκίνησε το 1999, με το άλμπουμ «Ίδια Μάτια Άλλο Βλέμμα» στο οποίο μου είχε χαρίσει πέντε υπέροχα κομμάτια, εκ των οποίων είναι και το «Τι μου ΄χει λείψει» και «Των Άστρων οι φωνές». :007: :007: Κομμάτια που ο κόσμος αγάπησε και μέχρι σήμερα ερμηνεύω στις παραστάσεις μου. Συγκεκριμένα, ο Γιάννης, ήταν και ο νονός αυτού του άλμπουμ μιας και ο ίδιος είχε σκεφτεί να ονοματίσει το άλμπουμ, με αυτό τον ποιητικό θα έλεγα τίτλο, «Ίδια Μάτια Άλλο Βλέμμα».

Ο Γιάννης θεωρώ ότι είναι ένας αξιόλογος συγγραφέας, ποιητής και στιχουργός. Με τους στίχους του, εμπλούτισε τη μουσική βιομηχανία δίνοντας κομμάτια σε πολλούς αξιόλογους συναδέλφους μου. Στους στίχους του δίνει μια ποιητική διάσταση και μέσω των κομματιών του αναδύονται εικόνες, εικόνες που συντροφεύουν τους ακροατές.

Η συνάντηση μας στις 19 Μαΐου, στο καφέ του Public στο Σύνταγμα, στα πλαίσια της παρουσίασης του νέου του βιβλίου «Ό,τι Αγαπώ είναι Δικό σου», μου δίνει μια ιδιαίτερη χαρά που θα ξανα-συνεργαστώ με αυτό τον υπέροχο άνθρωπο και καλλιτέχνη».

Ελένη Πέτα

Η Ελένη Πέτα σας περιμένει σε μια μουσική βραδιά αφιερωμένη στα τραγούδια του Γιάννη Καλπούζου και στο βιβλίο του “Ό,τι αγαπώ είναι δικό σου” τη Δευτέρα 19 Μαίου στο Public Συντάγματος.
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Ναι υπέροχα και τα 2 αυτά κομμάτια,όπως και όλος ο δίσκος "Ίδια μάτια άλλο βλέμμα" :007: :007: :007: :007: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: .Γιατί δεν κάνει και τώρα έναν πολυσυλλεκτικό δίσκο με 10-11 τραγούδια και πολλούς συνθέτες,τέτοιες φωνές δεν πρέπει να λείπουν από τη δισκογραφία!!!!!!
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Η Ελένη Πέτα και ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος στο ZappIT

«Μια βόλτα θα βγω, καλοκαίρι στην Αθήνα, παλιές γειτονιές που ανθίζουν τα κρίνα και εκεί στις αυλές που ηχούνε οι φωνές μας θα βγαίνουν μπροστά στις μεγάλες σιωπές μας....»
Η χαρισματική Ελένη Πέτα και ο ταλαντούχος συνθέτης Γιάννης Χριστοδουλόπουλος δίνουν ραντεβού την Τρίτη 27 Μαΐου στον Φιλολογικό σύλλογο Παρνασσός για την τελευταία χειμερινή τους παράσταση, λίγο πριν την έναρξη των εμφανίσεων τους «Καλοκαίρι στην Αθήνα».

Δείτε τι είπαν στο ZappIT η Ελένη Πέτα και ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος για τη συνάντηση τους επί σκηνής:


Ένα πιάνο, δύο φωνές και ένα σκηνικό που ταξιδεύει από το χθες στο σήμερα… Τραγούδια από τον Ελληνικό και ξένο κινηματογράφο, αγαπημένες μελωδίες σπουδαίων συνθετών, τραγούδια από την δισκογραφία της Ελένης Πέτα και κομμάτια που έχει συνθέσει ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος.

Με ένα πιάνο για όχημα, οι δύο καλλιτέχνες μας καλούν στην πιο μαγική εκδρομή στην Αθήνα και όπως λέει και το τραγούδι που έγραψε ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος «Μια βόλτα θα βγω, πάω Ακρόπολη, Θησείο, εκεί να βρεθώ στο μεγάλο μουσείο. Πιο κει Ιλισός κι η καρδιά να περιμένει, χιλιάδες φιλιά, ποιό ποτάμι τα πλένει».

Την Τρίτη 27 Μαΐου στον Φιλολογικό σύλλογο Παρνασσός «κλείνουμε το μάτι» στο καλοκαίρι.
ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ, ΚΑΡΥΤΣΗ 8 ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΗΛ. 210- 3225310
ΤΙΜΕΣ 10€-15€-20€
ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΑΠΟ 1Η ΜΑΙΟΥ VIVA.GR, PUBLIC, IANOS, ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ, SEVEN SPOTS
ΤΙΜΕΣ 10€-15€-20€
I like people too much or not at all.
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Συνέντευξη | Ελένη Πέτα- Γιάννης Χριστοδουλόπουλος: Όσα μας είπαν πριν μας ευχηθούν καλό «Καλοκαίρι στην Αθήνα»

Μετρούν ήδη δέκα χρόνια από την πρώτη τους συνεργασία στη ταινία του Βασίλη Μυριανθόπουλου «Σούλα έλα ξανά», μια συνεργασία που στάθηκε αφορμή να αναπτυχθεί μια αμοιβαία συμπάθεια και μια δημιουργική χημεία μεταξύ τους. Ο λόγος για την Ελένη Πέτα και το Γιάννη Χριστοδουλόπουλου που εκτός από την πρόσφατη συνεργασία τους στο τραγούδι «Να μείνεις εδώ», πραγματοποιούν κοινές εμφανίσεις στη μουσική παράσταση «Τα τραγούδια της Οθόνης».
Λίγες μέρες πριν τη μεγάλη τους εμφάνιση στις 27 Μαΐου στο Φιλολογικό σύλλογο Παρνασσού, μίλησαν στο tralala.gr για τη συνεργασία τους και τα μουσικά ταξίδια που μας ετοιμάζουν αλλά και τα μελλοντικά δισκογραφικά και επαγγελματικά τους σχέδια.
Εικόνα
Ελένη Πέτα
Σε λίγες μέρες είναι η μεγάλη σας εμφάνιση επί σκηνής με τον Γιάννη Χριστοδουλόπουλο στο Φιλολογικό σύλλογο Παρνασσού. Πείτε μας δυο λόγια για αυτό το νέο μουσικό ταξίδι.
Από τον Οκτώβριο του 2013 ξεκινήσαμε μια νέα δισκογραφική και επί σκηνής συνεργασία με τον Γιάννη. Στις παραστάσεις μας, “Τα Τραγούδια της Οθόνης” ερμηνεύσαμε (πιάνο – φωνή) τραγούδια από τον ελληνικό αλλά και ξένο κινηματογράφο καθώς και από την δική μας προσωπική δισκογραφία. Στις 27/5 στο Φιλολογικό Σύλλογο Παρνασσού θα αποχαιρετίσουμε το χειμώνα και τα «Τραγούδια της Οθόνης» και θα σας παρουσιάσουμε το νέο μας καλοκαιρινό πρόγραμμα, “Καλοκαίρι στην Αθήνα”. Βρισκόμαστε μια ανάσα πριν την έναρξη των εμφανίσεων σας «Καλοκαίρι στην Αθήνα».

Τι θα περιλαμβάνει αυτό το πρόγραμμα;
Το καλοκαίρι ετοιμάζουμε με τον Γιάννη τις εμφανίσεις μας στα θερινά σινεμά της Αθήνας. Οι παραστάσεις μας “Καλοκαίρι στην Αθήνα” θα συνοδεύονται και από ένα ομώνυμο κομμάτι έκπληξη σε στίχους και μουσική του Γιάννη. Επιπλέον, θα σας παρουσιάσουμε κλασσικά ελληνικά τραγούδια που όλοι αγαπήσαμε και σιγοτραγουδήσαμε.

Πριν λίγο καιρό, κυκλοφορήσατε το νέο σας single «Να μείνεις εδώ» σε μουσική και στίχους του Γιάννη Χριστοδουλόπουλου, μια δυνατή μπαλάντα που αγαπήθηκε πολύ. Ποια είναι η ιστορία της δημιουργίας αυτού του τραγουδιού;
Το Φθινόπωρο του 2013, ο Γιάννης μου έκανε μια πρόταση να συνεργαστούμε μαζί επί σκηνής το χειμώνα. Στα πλαίσια, λοιπόν, των live εμφανίσεων μας, έγραψε το «Να Μείνεις Εδώ», ένα τραγούδι που αγάπησα από την πρώτη στιγμή που μου το πρωτόπαιξε ο Γιάννης στο πιάνο του. Το “Να Μείνεις Εδώ” είναι μια δυναμική μπαλάντα που έγραψε ο Γιάννης για εμένα. Είχε στο νου τις δυνατότητες της φωνής μου και το ύφος το κομματιών που μου αρέσει να ερμηνεύω. Με τον Γιάννη, είχαμε ξανά συνεργαστεί το 2009 στα πλαίσια της ταινίας του Βασίλη Μυριανθόπουλου “Σούλα Έλα Ξανά” και πάλι τώρα όπου πραγματοποιήσαμε την από κοινού μας επιθυμία να βρεθούμε στη σκηνή μαζί.

Υπάρχει κάποιο τραγούδι που έχετε ακούσει από συνάδελφό σας τον τελευταίο καιρό και θα επιθυμούσατε να το είχατε ερμηνεύσει εσείς;
Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο τραγούδι που θα επιθυμούσα να ερμηνεύσω αν και κατά καιρούς, στο ραδιόφωνο, ακούω αρκετά νέα κομμάτια που μου αρέσουν.

Βρίσκεστε στο χώρο του τραγουδιού πάνω από 20 χρόνια, έχοντας στο ενεργητικό σας σπουδαίες συνεργασίες με κορυφαίους καλλιτέχνες. Υπάρχει κάποιος καλλιτέχνης με τον οποίο δεν έχετε συνεργαστεί και θα το θέλατε πολύ μελλοντικά;
Ανά τα είκοσι χρόνια που βρίσκομαι στο χώρο του τραγουδιού έχω συνεργαστεί με πολλούς Έλληνες καταξιωμένους καλλιτέχνες. Αυτό, που νιώθω ότι έχω ανάγκη να κάνω στο μέλλον είναι να συνεργαστώ με σπουδαίους σύνθετες που βρίσκονται εν ζωή όπως είναι ο Μίκης Θεοδωράκης, ο Σταύρος Ξαρχάκος κ.α. Οι προαναφερθέντες είναι δυο σύνθετες που αγαπώ πολύ, έχουν προσφέρει πολλά στην ελληνική δισκογραφία και το να ερμηνεύεις κομμάτια τους, έχοντας τους στο πλάι σου, αποτελεί όνειρο για κάθε ερμηνευτή.

Ποια είναι τα επόμενα επαγγελματικά σας σχέδια;
Τα επόμενα επαγγελματικά μου σχέδια είναι η κυκλοφορία ενός νέου ολοκληρωμένου άλμπουμ. Παράλληλα, θα ξεκινήσουμε τις από κοινού μας καλοκαιρινές εμφανίσεις με τον Γιάννη Χριστοδουλόπουλο και τέλος στα πλαίσια της έκδοσης του νέου βιβλίου του στιχουργού, ποιητή και συγγραφέα Γιάννη Καλπούζου, “Ο,τι Αγαπώ είναι δικό σου” θα πραγματοποιήσω (στα πλαίσια της παρουσίασης του βιβλίου του) κάποιες επιλεγμένες συναυλίες στις οποίες θα ερμηνεύσω τραγούδια τόσο δικά μου όσο και άλλων καλλιτεχνών στα οποία τον στίχο έγραψε ο Γιάννης.

Γιάννης Χριστοδουλόπουλος
Στις 27 Μαΐου έχετε προγραμματίσει μια live εμφάνιση με την Ελένη Πέτα στο Φιλολογικό σύλλογο Παρνασσού. Τι πρόκειται να δούμε σε αυτή τη μουσική παράσταση;
Θα ακούσετε μερικά από τα πιο όμορφα και τα πιο αγαπημένα τραγούδια της Ελληνικής δισκογραφίας – παλαιότερης και νεότερης, αρκετές από τις πιο σημαντικές στιγμές του τραγουδιού μας μέσα στα χρόνια, επίσης τραγούδια που πρωταγωνίστησαν στη μεγάλη οθόνη και φυσικά αγαπημένα από τη δισκογραφία της Ελένης καθώς και τραγούδια που έχω γράψει για πολλές φωνές αλλά και καινούργια. Όλα αυτά μπλεγμένα με ένα αίσθημα σαν κι εκείνο που είχαμε στα παιδικά μας καλοκαίρια. Γλύκα και ξεγνοιασιά.

Πείτε μας δυο λόγια για τη συνεργασία σας τόσο επί σκηνής όσο και δισκογραφικά με την Ελένη Πέτα.
Με την Ελένη γνωριζόμαστε 10 χρόνια περίπου και μέσα σε αυτό το διάστημα έχουμε ξαναβρεθεί τόσο στη δισκογραφία της άλλα και στο σινεμά όταν της είχα προτείνει να τραγουδήσει κάποια τραγούδια για μια ταινία του Βασίλη Μυριανθόπουλου που είχα κάνει τη μουσική και τα τραγούδια. Αυτό που μου αρέσει πολύ πέρα από την υπέροχη φωνή της είναι ότι με καταλαβαίνει αμέσως και ότι έχουμε μια πολύ δημιουργική χημεία. Η τελευταία μας συνάντηση γέννησε ένα τραγούδι που αγαπήθηκε πολύ, το “Να μείνεις εδώ” και ένα ακόμα ολοκαίνουργιο που είναι το τραγούδι της παράστασης μας και λέγεται “ Καλοκαίρι στην Αθήνα” .

Παρά το νεαρό της ηλικίας σας, έχετε συνεργαστεί με πάρα πολλούς καλλιτέχνες που υπηρετούν μάλιστα διαφορετικά είδη μουσικής στην Ελλάδα. Υπάρχει κάποια συνεργασία που να ξεχωρίζετε;
Με κάθε ειλικρίνεια θα σας πω πως τις ξεχωρίζω όλες. Δεν κάνω εύκολα συνεργασίες και όταν επιλέξω να κάνω κάτι ή με επιλέξουν για κάτι θα υπάρχει πάντα λόγος που γίνεται. Πάντα Καλλιτεχνικός. Για μένα το νούμερο ένα είναι κάτι να με συγκινεί. Αν αυτό συμβεί τότε προχωράω, έτσι αυτή η διαδικασία με πετυχαίνει κατευθείαν στην καρδιά και αυτό είναι που το κάνει για μένα ξεχωριστό. Κάθε συνεργασία έχει από πίσω και μια ιστορία. Υπήρξαν ωστόσο και κάνα δυο “γκρίζες” στιγμές σε σχέση με άλλες. Αυτές τις ξεχωρίζω για μάθημα.

Στο παρελθόν έχετε συνθέσει μουσική τόσο για τον κινηματογράφο και την τηλεόραση όσο και για το θέατρο με πιο πρόσφατη τη συνεργασία σας με τη Μαρινέλλα στην παράσταση «Η Μαρινέλλα συναντά τη Βέμπο». Πώς είναι να γράφεις τραγούδια για μια τόσο σπουδαία φωνή όσο η Μαρινέλλα;
Κάθε πρόσωπο απαιτεί την δική του αντιμετώπιση. Φτάνει να γνωρίζεις καταρχήν πιο είναι το ζητούμενο και δεύτερον τι θέλεις εσύ να εκφράσεις σαν δημιουργός. Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για μένα είναι όταν ακούω για πρώτη φορά από το στόμα κάποιου τραγουδιστή αυτό που έχω γράψει. Εκεί είναι η μεγαλύτερη απόλαυση. Από την φαντασία στην πραγματικότητα. Νιώθεις απόλυτη ελευθερία όταν γράφεις για μια φωνή σαν της Μαρινέλλας γιατί δεν σου βάζει η πληθωρικότητα της όρια ειδικά όταν αυτό γίνεται κάτω από τη σύμβαση μιας παράστασης. Είναι σπουδαίος Άνθρωπος η Μαρινέλλα. Μια απλή.. Θεά. Ένα απόγευμα μαζί της ισούται με χρόνια εμπειριών και σπουδών.

Εκτός από την καριέρα σας στη σύνθεση, έχετε χαράξει και τη δική σας δισκογραφική πορεία ως ερμηνευτής. Ποια ιδιότητα σας γοητεύει περισσότερο;
Για μένα δεν έχει να κάνει με την ιδιότητα. Είναι σαν να ρωτάς με τι προτιμάς να εκφραστείς : με το γέλιο ή με το κλάμα; Ανάλογα τη στιγμή και πως το νιώθεις. Τα μέσα που διαθέτει κανείς είναι και τα εργαλεία έκφρασης του. Είμαι συνθέτης. Αν νιώσω ότι κάτι με αφορά προσωπικά σαν ιστορία και θέλω να το τραγουδήσω εγώ τότε το κάνω.

Υπάρχει κάποιος μουσικός που σας ενέπνευσε και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση της δικής σας μουσικής ταυτότητας;
Τα πρώτα μου ακούσματα σε ηλικία 4-5 ετών ήταν όλοι οι κλασικοί. Είχα μεγάλη έλξη σε αυτές τις μουσικές και είχα αποστηθίσει πολλά μεγάλα κλασικά έργα. Μελέτησα πολύ από Έλληνες μουσικούς τον Θεοδωράκη και τον Χατζιδακη των οποίων γνωρίζω απέξω σχεδόν όλο το έργο τους. Δεν είχα όμως ιδιαίτερα πρότυπα, αγάπες και κολλήματα. Κάθε μουσικός και δημιουργός γενικότερα πιστεύω πρέπει να αποστασιοποιείται απ ότι θαυμάζει για να ανακαλύψει το δικό του ύφος, την δική του ταυτότητα, τους ήχους της δικιάς του διαδρομής, αλλιώς κινδυνεύει να γίνει ένα θλιβερό αναμάσημα αυτών που θαυμάζει, δίχως ο ίδιος να έχει προσωπικότητα.

http://www.tralala.gr/sinentefxi-eleni- ... in-athina/
I like people too much or not at all.
Άβαταρ μέλους
billakos24
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 4:34 am

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billakos24 »

stelios έγραψε:Η Ελένη Πέτα και ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος στο ZappIT

«Μια βόλτα θα βγω, καλοκαίρι στην Αθήνα, παλιές γειτονιές που ανθίζουν τα κρίνα και εκεί στις αυλές που ηχούνε οι φωνές μας θα βγαίνουν μπροστά στις μεγάλες σιωπές μας....»
Η χαρισματική Ελένη Πέτα και ο ταλαντούχος συνθέτης Γιάννης Χριστοδουλόπουλος δίνουν ραντεβού την Τρίτη 27 Μαΐου στον Φιλολογικό σύλλογο Παρνασσός για την τελευταία χειμερινή τους παράσταση, λίγο πριν την έναρξη των εμφανίσεων τους «Καλοκαίρι στην Αθήνα».

Δείτε τι είπαν στο ZappIT η Ελένη Πέτα και ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος για τη συνάντηση τους επί σκηνής:


Ένα πιάνο, δύο φωνές και ένα σκηνικό που ταξιδεύει από το χθες στο σήμερα… Τραγούδια από τον Ελληνικό και ξένο κινηματογράφο, αγαπημένες μελωδίες σπουδαίων συνθετών, τραγούδια από την δισκογραφία της Ελένης Πέτα και κομμάτια που έχει συνθέσει ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος.

Με ένα πιάνο για όχημα, οι δύο καλλιτέχνες μας καλούν στην πιο μαγική εκδρομή στην Αθήνα και όπως λέει και το τραγούδι που έγραψε ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος «Μια βόλτα θα βγω, πάω Ακρόπολη, Θησείο, εκεί να βρεθώ στο μεγάλο μουσείο. Πιο κει Ιλισός κι η καρδιά να περιμένει, χιλιάδες φιλιά, ποιό ποτάμι τα πλένει».

Την Τρίτη 27 Μαΐου στον Φιλολογικό σύλλογο Παρνασσός «κλείνουμε το μάτι» στο καλοκαίρι.
ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ, ΚΑΡΥΤΣΗ 8 ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΗΛ. 210- 3225310
ΤΙΜΕΣ 10€-15€-20€
ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΑΠΟ 1Η ΜΑΙΟΥ VIVA.GR, PUBLIC, IANOS, ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ, SEVEN SPOTS
ΤΙΜΕΣ 10€-15€-20€
Ωραία συνέντευξη! Ωραία η ιδέα των καλοκαιρινών συναυλιών σε θερινά σινεμά! :thumbup:

Η ιδέα της Καίτης υλοποιείται! :party: :fan:
All of our endings can be found in our beginnings...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42405
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Ελένη Πέτα: «Η σχέση με το σύζυγό μου είναι καρμική»

Εικόνα

Δεν μεγάλωσα με ελληνική μουσική. Σπάνια θυμάμαι να με συγκινεί μια τραγουδίστρια του ελληνικού ρεπερτορίου, πόσο μάλλον να αναγνωρίζω τη φωνή της για χρόνια μετά την πιο γνωστή επιτυχία της. Με εξαίρεση την Ελένη Πέτα. Δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος για το λόγο που μια φωνή σε ελκύει αισθητικά, αλλά η ζεστασιά και η οικειότητα που σου προκαλεί αρκούν για να σε κερδίσουν. Γνωρίζοντας την Ελένη αργότερα, με εντυπωσίασαν και άλλα στοιχεία της προσωπικότητάς της. Η μεγάλη της αγάπη για την κλασική ορχηστρική μουσική, αλλά και το εσωστρεφές του χαρακτήρα της, το οποίο δεν συναντάς τόσο συχνά στο συνήθως υπερφίαλο κόσμο της showbiz. Η Ελένη είναι πλέον μητέρα και ύστερα από μία διετία μακριά από τις μουσικές σκηνές και τα φώτα κυκλοφόρησε το digital single Να Μείνεις Εδώ με τη Feelgood Records, ενώ τώρα ετοιμάζεται να κάνει συναυλίες. Και αν κάποιοι γράψουν πως πρόκειται για comeback, η αλήθεια είναι πως τις μεγάλες φωνές τις κουβαλάμε πάντα στην καρδιά μας.

Δεν μπορούσα να μην τη ρωτήσω για τη ζωή της μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας. Χαμογελά. «Είναι μια πολύ γεμάτη ζωή. Πριν από είκοσι μήνες, ήρθε στον κόσμο ο γιος μου. Είχα αποφασίσει ότι αυτό το χρονικό διάστημα των δύο χρόνων, που απουσιάζω πλέον από τα πράγματα, θα αφιερωνόμουν αποκλειστικά και μόνο στο μεγάλωμά του. Ήταν συνειδητή επιλογή κι αν θέλεις συνδυάστηκε με μια εποχή που τα μουσικά πράγματα δεν πήγαιναν και ιδιαίτερα καλά. Δεν είχα καμία έμπνευση για το τι πρέπει να κάνω και ο ερχομός του παιδιού ήρθε τη δεδομένη χρονική στιγμή, κάνοντάς με να αποφασίσω πως θέλω να καθίσω σπίτι μου» λέει στο People η Ελένη.

Η ζωή της ως μητέρα είναι πολύ ανταποδοτική, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν πράγματα που βαριέται στη νέα καθημερινότητά της, όπως, για παράδειγμα, το μαγείρεμα, το οποίο είναι η «αγγαρεία» που τη βαραίνει στη ρουτίνα της. «Είμαι cool μαμά» λέει χαμογελώντας. «Το μικρούλη μου τον προσέχω πάρα πολύ, προσέχω πάρα πολύ για την υγεία του, τη διατροφή του, αλλά μέχρι εκεί. Δεν κάνω υστερίες. Θέλω να του δώσω όλα τα εφόδια που θα χρειαστεί για να μπορέσει να επιλέξει, όταν θα είναι σε θέση, το τι θα κάνει στη ζωή του. Παιδεία πάνω απ’ όλα, να καλλιεργηθεί ως άνθρωπος, αυτό με ενδιαφέρει, και να είναι υγιής, γερός, δυνατός για να επιλέξει να κάνει στη ζωή του ό,τι τον ευχαριστεί, όπως έκανα εγώ».

Η εγκυμοσύνη ήρθε όταν η σχέση με το σημερινό σύζυγό της μετρούσε μόλις τρεις μήνες. Όπως είχε πει σε παλαιότερη συνέντευξή της: «Πριν γίνουμε ζευγάρι, γνωριζόμασταν φιλικά. Τον ήξερα από τη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν κάναμε παρέα. Στη Θεσσαλονίκη είχαμε συνεργαστεί μόνο το 1996. Εκείνος ήταν 16 κι εγώ ήμουν 26! Ήμουν ο μεγάλος του έρωτας, αλλά μετά από χρόνια πραγματοποιήθηκε αυτό το όνειρο. Μου έκανε εντύπωση το πώς με πλησίασε και με αντιμετώπισε. Αρχικά ερωτεύτηκα τον έρωτά του, αλλά μετά είδα ότι είναι κι ένα παιδί-διαμάντι». Η σχέση τους, όπως εξηγεί η Ελένη στο People, ήταν καρμική. «Η οικογένειά μου γνώριζε τους δικούς του, είχαμε φιλικές σχέσεις. Ο πατέρας του και η μητέρα του είναι κι εκείνοι μουσικοί στη Θεσσαλονίκη. Είχαμε χαθεί και ξαναβρεθήκαμε εντελώς καρμικά στην Αθήνα, πριν από τρία χρόνια, και τα πράγματα ήρθαν έτσι ώστε μου ανέτρεψαν όλη μου τη ζωή!'

Εικόνα

Πραγματικά τότε δεν θα μπορούσα με τίποτα να φανταστώ αυτή την εξέλιξη. Στο παρελθόν με τον Κώστα δεν είχαμε ερωτική σχέση, οπότε η εξέλιξη της σχέσης μας θεωρώ πως είναι κάτι εντελώς καρμικό, που με κάνει και χαίρομαι πάρα πολύ, γιατί θεωρώ ότι είναι ένας άνθρωπος που ήρθε και “κούμπωσε” σε μένα, στην ιδιοσυγκρασία μου. Γι’ αυτό και πήραν τέτοια τροπή τα πράγματα, γι’ αυτό και ήρθε το παιδί μας γρήγορα, σαν να ήταν γραφτό» μας λέει για το σύζυγό της, Κώστα Λιόλιο, που είναι ντράμερ και παίζει σε ορχήστρες καταξιωμένων τραγουδιστών, όπως ο Αντώνης Ρέμος, η Ελευθερία Αρβανιτάκη και η Άννα Βίσση. Την κλίση του μπαμπά στα ντραμς έχει πάρει και ο γιος της Ελένης – ο πιτσιρικάς ήδη παίζει με τις μπαγκέτες στα ντραμς, ενώ δεν αγαπά τόσο την κλασική μουσική, όπως η μαμά του, όσο κι αν προσπάθησε να του εμφυσήσει το πάθος της.

Η Ελένη έχει μια πιο εσωτερική σχέση με τη μουσική. «Δεν είμαι ο άνθρωπος που θα τραγουδήσει στην παρέα» μας λέει χαμογελώντας, ενώ ξεκαθαρίζει πως δεν θεωρεί τον εαυτό της ιδιαίτερα συμβατό με τα τηλεοπτικά talent shows. «Γενικά, η τηλεόραση θέλει εμπορικά πρόσωπα. Για να επιλέξουν εκείνους που θα κρίνουν τους διαγωνιζόμενους, συχνά δεν τους ενδιαφέρει αν έχουν κάνει σπουδές στα ωδεία ή αν είναι εξαιρετικές φωνές. Όμως, το επίπεδο του The Voice –αυτό που είδα ελάχιστα– ήταν τρομερά υψηλό σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο talent show έχει γίνει όλα αυτά τα χρόνια. Και η Δέσποινα (σ.σ. Βανδή, με την οποία η Ελένη είναι γνωστό πως έχει μια πολύ ζεστή σχέση) ήταν πολύ καλή. Μου άρεσε, γιατί αρχικά έχει πολύ καλή φωνή και η ίδια. Αλλά μου άρεσε και πώς έθετε τα πράγματα. Εγώ, όμως, δεν θα μπορούσα να πάρω μέρος σε ένα τέτοιο show – όχι μόνο ως κριτής, αλλά ούτε ως διαγωνιζόμενη, ακόμα κι αν ήμουν στην αρχή της καριέρας μου, γιατί δεν μπορώ την αίσθηση να με κρίνουν. Δεν το άντεχα ούτε στις εξετάσεις του ωδείου» σχολιάζει.

Η Ελένη παραδέχεται πως αυτό που ονομάζουμε star system στην Ελλάδα είναι εντελώς κόντρα στην ιδιοσυγκρασία της. «Είναι κόντρα στην άποψή μου για τα πράγματα. Δεν το κατακρίνω, διότι είναι ένα κομμάτι το οποίο πρέπει να υπάρχει και υπάρχει παγκοσμίως, αλλά με ενοχλεί που στην Ελλάδα υπάρχει μόνο αυτό. Στα ΜΜΕ, στα περιοδικά, στην τηλεόραση, προβάλλεται σχεδόν αποκλειστικά αυτό και τίποτα απ’ όσα βρίσκονται στον αντίποδα» εξομολογείται.

Έχοντας διαγράψει μια πορεία στο χώρο, αναρωτιέμαι αν έχει κάνει στενούς φίλους μέσα από τη μουσική βιομηχανία. «Όχι. Η φίλια είναι κάτι ιερό που επιτυγχάνεται δύσκολα. Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν συμφέροντα. Εγώ δεν είμαι άνθρωπος της παρέας, δεν είμαι πολύ κοινωνική, δεν θα κυνηγήσω τον άλλο για να επιδιώξω την παρέα του. Γι’ αυτό και έχω ελάχιστους φίλους, κυρίως από τη Θεσσαλονίκη. Σκέψου πως στην Αθήνα ζω είκοσι χρόνια κι έχω κάνει μόλις δυο – τρεις φίλους. Είμαι πολύ κλειστός άνθρωπος. Έχω κάνει, όμως, πολύ καλές συνεργασίες, όπως με την Ευρυδίκη, με την οποία κάναμε και παρέα όσο εμφανιζόμασταν μαζί» λέει στο People.

http://www.peoplegreece.com/article/ele ... m=facebook
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

Εικόνα
I like people too much or not at all.
neereaux
Δημοσιεύσεις: 12276
Εγγραφή: Παρ Ιουν 28, 2013 4:22 pm

Re: ΕΛΕΝΗ ΠΕΤΑ THREAD

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neereaux »

:surprised: ωραίος και ο καλπούζος και οι λαλητάδες!
Απάντηση