TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

το chart στις 10 Απριλιου

ψηφιζουμε
Παρε ανασα και παμε...
Entek
Δημοσιεύσεις: 17203
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2004 12:26 am

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Entek »

12 - ΡΕ! - ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ
Το πιο προσωπικό album της Άννας. Χωρισμός με τον Καρβέλα, ξενιτιά στο Λονδίνο και όλο αυτό το στίγμα να βγαίνει από το δίσκο αυτό. Αγαπημένο τραγούδι για μένα ever (και όχι μόνο από Άννα), το Παράγραφος 62! Επίσης Μελαγχολίες, Διαδήλωση, Η Βάρκα, 30 Και Βάλε, Παλιό Περιοδικό, Το Άλλο Μου Εγώ, Ρε! κλπ κλπ

10 - ΜΕΝΩ ΕΚΤΟΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ
Το "Με Το Ίδιο Μακό" είναι το αγαπημένο μου τραγούδι της Ελευθερίας... Και ο δίσκος συμπληρώνετε με τραγουδάρες όπως το ομότιτλο, Της Καληνύχτας Τα Φιλιά, Πρόσωπο Με Πρόσωπο, Δυνατά...

8 - ΑΝΤΙΔΟΤΟ - ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ
Εμπορικός - με unplugged στοιχεία δίσκος, ο πιο καλός λαϊκο-pop δίσκος κατά τη γνώμη μου στην Ελληνική δισκογραφία. Από ροκ (λατρεμένο "Ο Πόνος Της Αγάπης") μέχρι ζειμπέκικο ("Μεθυσμένη Μου Καρδιά"), τσιφτετέλι ("Σ' Έχω Επιθυμήσει") και μπαλάντες signatures ("Γκάζι", και τα αγαπημένα μου από το δίσκο "Πάλι Για Σένανε" και "Να Τον Αγαπάς"), ένας δίσκος γεμάτος επιτυχίες... στα πολύ + του δίσκου το αρτιότερο cover/artwork στη δισκογραφία της Βίσση... (μη σας ξενίσει ότι έβαλα 2 albums της Βίσση - θεωρώ ότι έχει δίσκους αντιπροσωπευτικούς για κάθε είδος που θα μπορούσαν να θεωρηθούν - απέφυγα να βάλω Η Επόμενη Κίνηση, Τραύμα και Κραυγή που έκαστος είναι αριστούργημα στο είδος του - δεν είναι τυχαία αυτό που είναι η Βίσση εδώ και 38 χρόνια!)

7 - ΜΙΧΑΛΗΣ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΡΥΦΟ ΦΙΛΙ
Ο κορυφαίος δίσκος του Χατζηγιάννης, ουσιαστικά αυτός που τον "έκανε"... Και τα 15 τραγούδια (α' και β' έκδοσης) είναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ! Αγαπημένα "Κρυφό Φιλί", "Προσπαθώ", "Μόνος Μου" και η κορυφαία διασκευή "ΤΟ ΠΑΡΤΥ"... Πλησίασε το στυλ αυτό στο νέο του δίσκο "ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΨΕΜΑ" το οποίο για μένα είναι το 2ο καλύτερο του album.

6 - ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ - ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
Το αγαπημένο μου τραγούδι από τον Κότσιρα είναι σε αυτόν τον δίσκο... "Άντρας Που Δεν Έκλαψε"... Πλαισιόνετε από 9 ακόμα κορυφαία δημιουργήματα... Αχ ρε Κότσιρα γιατί καταστράφηκες έτσι...

5 - ΣΑΝ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑ - ΑΛΚΗΣΤΙΣ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ
Δεν είμαι και πολύ familiar με το ΥΔΡΟΓΕΙΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ που λέτε πως είναι από τα καλύτερα της, αλλά το Ηφαίστειο είναι το αγαπημένο μου από Άλκηστη. Ιδιαίτερα για 2 τραγούδια Διθέσιο και Post Love, είναι από τα all time αγαπημένα μου τραγούδια (η 3η αγαπημένη μου τραγουδίστρια μετά από Βίσση και Αρβανιτάκη)...

4 - ΔΙ ΕΥΧΩΝ - ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
Ένας δίσκος σταθμός για την Αλεξίου, με τραγούδια αθάντα... Επίσης ένα από τα καλύτερα εξώφυλλα (αν και το ένθετο δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο!)

3 - ΤΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΠΩΣ ΝΑ ΧΑΘΕΙ - ΝΑΤΑΣΑ ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ
Αν έλεγα πως δεν μου αρέσει η λαϊκοποπ μουσική σκηνή θα ήμουνα τραγικός ψεύτης. Επομένως θα ταν υποκριτικό να μην έχω τέτοια albums σε αυτή τη λίστα. Έχω πολλά τέτοια albums στη δισκοθήκη μου και μου αρέσουν πολύ. Κορυφαίο album δια χειρός Γιώργου Θεοφάνους (κατά τη γνώμη μου καλύτερο και από το Καρδιά Μου Μην Ανησυχείς). Έλα Που Φοβάμαι, Φεγγάρι, Άχ, Για Στιγμή, Τι Έκανες Για Μένα, Σκουπιδιάρικο, Ποτέ Δεν Ξέρεις... Η Θεοδωρίδου με διαφορά η καλύτερη λαϊκή φωνή της συγχρονής μουσικής. Ο συνδιασμός εκρηκτικός σε ένα δίσκο που τον ακούω ανετότατα μέχρι σήμερα...

2 - ΑΛΕΞΙΑ - ΑΛΕΞΙΑ
Το πρώτο album της Αλέξια και ταυτόχρονα το πιο πετυχημένο. Το πιο αντιπροσωπευτικό disco album για την Ελλάδα. Επιτυχίες τεράστιες με κορωνίδα την απόλυτη eurovisionική συμμετοχή της Κύπρου "Άσπρο - Μαύρο".

1 - ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΦΙΛΙ - ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ
Ακόμα ένας δίσκος από την εποχή του Κότσιρα που προσωπικά θεωρώ την καλύτερα του. Τσιγάρο, Εφτά Ποτήρια, Χάντρα Θαλασιά κλπ κλπ

Να συμπληρώσω άλλα albums που αγαπώ και σίγουρα είναι στα must have albums

Άλκηστη Πρωτοψάλτη - Ανθρώπων Έργα
Ελευθερία Αρβανιτάκη - Τα Κορμιά Και Τα Μαχαίρια,
Άννα Βίσση - Η Επόμενη Κίνηση, Τραύμα, Κραυγή, Nylon
Καίτη Γαρμπή - Ευαισθησίες και Έμμονες Ιδέες
Δέσποινα Βανδή - Προφητείες (το top της για μένα album), Γειά
Αντώνης Ρέμος - Καρδιά Μου Μην Ανησυχείς, Κλειστά Τα Στόματα
Γιάννης Πλούταρχος - Μικρές Φωτογραφίες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Entek την Παρ Απρ 08, 2011 2:04 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Κάτι μου λέει ότι σύντομα θα 'ρθουν καλύτερες μέρες!!!
Slim_Shady
Δημοσιεύσεις: 29508
Εγγραφή: Τετ Σεπ 19, 2007 3:13 pm

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Slim_Shady »

Entek poly kalh "kritiki" gia to kathe cd!
Symfwnw apolyta mazi sou gia to "Re"... poly "dyskolos" diskos alla gia mena o kalyteros tis Annas!
" i varka" ... ena tragoudi "istoria" ... kathe mina sigoura tha to akousw 2-3 fores!!!
Kάποιος ζωγράφος θεϊκός μας ζωγραφίζει...
Ether
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 22, 2010 2:05 pm

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ether »

12)Arxizw Polemo - Kaith Garbi
Εικόνα
Το cd poy shmadepse to ellhniko laiko tragoydi sta 90s, to cd poy efere th strofh sto laiko gia toyl 5 xronia. to cd poy ebgale diaxronikes tragoydares. to cd poy ekane th kaith th no1 star kai no1 laikh tragoydistria, to cd poy oso to akoys toso theleis na to akoys perissotero kai den to bariesai pote, o logos poy o Foibos oristika pia thewrhtike apo toys koryfaioys synthetes. H kaith apodykneyei oti sto tote eidos ths mporei na kanei poiotikh doyleia ftanei na to thelei o dhmioyrgos kai o tragoydisths.

10)Odos Nefelhs 88 - Xaris Aleksioy
Εικόνα
H kyria Xaris Aleksioy mas katathetei th pshxh kai th fwnh ths , apisteyta tragoydia, apisteytew melwdiew kai xrwmata, ena cd poy tha meinei eimai sigoyros sthn istoria an den exei meinei hdh

08)Mama Gernaw - Tania Tsanaklidou
Εικόνα
H Agaphth Tania sto koryfaio gia ayth cd ths. Den exeis na peis polla, ola ta tragoydia kai h synergasia poy ekane deixnoyn ksekathara poso kalh diskografikh doyleia einai.
Gia mena einai kai to cd poy egine thaymasths ths Tanias.

07)To Xamogelo ths Tsokonta - Xatzidakhs
Εικόνα
Xreiazetai na anaferw kati?

06) San Hfaisteio Poy ksypna - Alkhstis Prwtopsalth
Εικόνα
To Cd poy agaphsa thn Prwtopsalth, prwta th gnwrisa apo ayto to cd kai meta arxiza na thn anakalyptw apo thn arxh. Ola ta tragoydia ta latreyw, h melwdies toy antypa me th fwnh ths alkhsths einai apisteyto meigma poy se kanei na meneis....

05)Kryfo Fili - Mixalhs Xatzhgiannhs
Εικόνα
Apo ta kalytera cd tων 00s o Mixalhs ksetiligei to talento toy kai mas mageyei me th fwnh toy. ta tragoydia ola einai ena - ena yperoxa kai monadika.

04) Dwro Theoy - Kaith Garbi
Εικόνα
O Diskos poy agaphsa thn kaith. To cd exei mpalantes poy se kanoyn na klais kai aythentika laika poy deixnoyn th megalh dynamh ths kaiths. Oti kai an ginei sthn kardia moy tha einai no1

03) Kardia moy mhn anysyxeis - Antwnhs Remos
Εικόνα
O Antwnhs Remos me ton Theofanoys sthn kalyterh toys stigmh. Megales epityxies, megales ermhneies kai ena cd poy akoygetai apo thn arxh mexri to telos.

02) Anasa h texnh ths kardias - Dhmhtra galanh
Εικόνα
To kalytero cd ths Dhmhtras galanh me spoydaioys synergates kai tragoydia poy tha meinoyn alhsmonhta sto xrono.

01) Ο Μπαμπούλας τραγουδάει μόνος της νύχτες - Πυξ Λαξ
Εικόνα
Den to ebale kaneis ayto to cd kai perimena na mpei mias kai einai isws h epitomh toy neoy rok tragoydioy sthn ellada apo to 95 kai meta.
Living for the dawn keeps me hanging on
afn
Δημοσιεύσεις: 175006
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2004 3:21 am

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από afn »

Ποτέ δεν τρελαινόμουν για Πυξ Λαξ...
Να αγωνιάς γι'αυτόν και να του δίνεις χαμόγελα, είναι αγάπη
NARKOTIKO
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 29, 2005 1:56 am

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NARKOTIKO »

12.Αρχιζω Πολεμο- Γαρμπη
10-Κρυφο Φιλι-Χατζηγιαννης
8-Ευαισθησιες-Γαρμπη
7-Ως την άκρη του ουρανού σου-Αλεξιου
6-Σαν ηφαιστειο -Πρωτοψαλτη
5-Ενθυμιον-Σφακιανακης
4-Το Χαμογελο Της Τζοκοντα - Χατζηδάκις
3-Μικρες Φωτογραφιες-Πλουταρχος
2-Παλιοκαιρος-Τερζης
1-Menw Ektos-Αρβανιτάκη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NARKOTIKO την Πέμ Απρ 07, 2011 4:06 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ψυχή για τα σίδερα...
Chronisgreek
Δημοσιεύσεις: 10833
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:45 pm

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronisgreek »

NARKOTIKO έγραψε:12.Αρχιζω Πολεμο- Γαρμπη
10-Κρυφο Φιλι-Χατζηγιαννης
8-Ευαισθησιες-Γαρμπη
7-Ως την άκρη του ουρανού σου-Αλεξιου
6-Σαν ηφαιστειο -Πρωτοψαλτη
5-Ενθυμιον-Σφακιανακης
4-Το Χαμογελο Της Τζοκοντα - Χατζηδάκις
3-Μικρες Φωτογραφιες-Πλουταρχος
2-Παλιοκαιρος-Τερζης
1-Ενθυμιον-Σφακιανακης
en8umion double???
kaith 8eothta!
NARKOTIKO
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 29, 2005 1:56 am

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NARKOTIKO »

oops.. :lol:

kaith thea..an kai o agapimenos mou diskos einai oi euaisthisies,psifisa arxizw polemo giati efere sth moda ta xasapika (xamena)kai ta dipla refrem me to sima katatethen twn 90s tha melagxolisw!! :belly-dance:

episis an htan megaluterh h lista tha evaza thn kravgi ths annas,to geia ths vandi,tis emmones idees ths kaitis kai to live cd tou kotsira :525807:
Ψυχή για τα σίδερα...
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

NARKOTIKO έγραψε:1-Με το ιδιο μακο-Αρβανιτάκη

ennoeis to cd Menw ektos? an nai se parakalw diorthose to
Παρε ανασα και παμε...
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

:fan: mexri ti kiriaki
Παρε ανασα και παμε...
GUNNER_10
Δημοσιεύσεις: 13408
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 13, 2006 1:31 am

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GUNNER_10 »

επειδη πολλες δισκαρες απο το παρελθον δεν τις ειχα ζησει η μαλλον και ακουσει στο συνολο θα παω κατα βαση απο 90's και μετα. :10-pleko:

1.Αννα Βισση-Κλιμα τροπικο
Σιγουρα δεν ειναι οσο εμπορικος δισκος ηταν το τραυμα ή το αντιδοτο..Αλλα θεωρω πως ειναι δισκος σημα κατατεθεν της βισση για την πορεια της την τελευταια 15ετια.
Ο Δισκος μεσα εχει τραγουδια που δεν θα βρεις τοσο ευκολα στα αλλα 2 μεγαλα αλμπουμ της(την κραυγη δεν την βαζω καν γιατι παντα το θεωρουσα δισκο της εποχης καθαρα).Τι να πεις για το Ελενη?Το Εκκατομυρια?Τα σεντονια?κλπ...
2.Νοτης Σφακιανακης-5ο Βημα....Ε ενταξει νομιζω οι μιλαμε για τον καλυτερο δισκο του...κα εμπορικοτερο επισης.
3.Γιαννης Πλουταρχος-Μικρες Φωτογραφιες.Μιλαμε για απιστευτο δισκο...ποσα κομματια του ακουμε και σημερα...ειναι ο δισκος που εβαλε τον πλουταρχο στο μυαλο μας ως ενα μεγαλο λαικο τραγουδιστη.Κορυφαια στιγμη το Αν εισαι η αγαπη.
4.Πρωτοψαλτη-Γαλανη-live Στο Vox
Τον θεωρω απο τους πιο προσεγμενους live δισκους που εχω ακουσει και για αυτον και τον αγορασα...
5.Τοση αγαπη πως να χαθει-Καλως το Νατασσω :fan:
Τι να πεις ο θεοφανους και η Νατασσα μας χαρισαν φοβερα τραγουδια(Φεγγαρι,Αχ,Ελα που Φοβαμαι,Δυσκολες Στιγμες).
6.Γιαννης Κοτσιρας- Live Για μενα το ωραιοτερο live Αλμπουμ που βγηκε ποτε στην Ελλαδα.
7.Ανθολογιο-Χαρις Αλεξιου...ε τα λογια περιττα..ολες οι κομματαρες της σε 2 cd...
8.Κρυφο φιλι-Μιχαλης Χατζηγιαννης-Ο λογος που τον ακουγα σαν τρελος τοτε..ανεπαναληπτος ποπ-ροκ δισκος...
10.Δεσποινα Βανδη-Προφητιες-Οσα χρονια και αν περασουν θα συνεχισω να λεω πως τετοιο δισκο στο συνολο του η βανδη δεν θα ξαναβγαλει..ουτε καν το γεια...Απο τα αξεχαστα ποπ του δισκου(Γιατρικο) μεχρι μπαλαντες (χωρις εσενα) και τα λαικα(στα δωσα ολα)
12.Αρχιζω Πολεμο-Καιτη Γαρμπη
Αναμενομενο ε? :fan:
Παντως η καιτη και ο φοιβος "ζωγραφισαν" και δεν νομιζω να διαφωνει κανεις...Κομματια οπως το θα μελαγχολησω που δεν νομιζω να υπαρχει Ανθρωπος που να μιλαει ελληνικα και να μην εχει σιγοτραγουδησει αυτο το τραγουδι...Το χαμενα εφερε παλι στην μοδα τα χασαπικα..κλπ...αυτα :tease:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GUNNER_10 την Παρ Απρ 08, 2011 6:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
NARKOTIKO
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 29, 2005 1:56 am

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NARKOTIKO »

guna me 12 psifizeis to kalutero..kai eimai siguros pws apokleietai na evales 1 mono sth Kaith :fan:
Ψυχή για τα σίδερα...
Entek
Δημοσιεύσεις: 17203
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2004 12:26 am

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Entek »

NARKOTIKO έγραψε:guna me 12 psifizeis to kalutero..kai eimai siguros pws apokleietai na evales 1 mono sth Kaith :fan:
Θεωρώ πως το 12 πάει στο Αρχίζω Πόλεμο, το 10 στις Προφητείες κλπ κλπ :fan:

αρχικά είχα πάθει το έμφραγμα! :fan:


Το Ανθολόγιο το είχα αρχικά βάλει κι εγώ, και μάλιστα ψηλά, αλλά νομίζω πως θα ταν άδικο να βάλω ένα best of compilation album σε αυτή τη ψηφοφορία, όπως και ένα live δίσκο.
Κάτι μου λέει ότι σύντομα θα 'ρθουν καλύτερες μέρες!!!
Chronisgreek
Δημοσιεύσεις: 10833
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:45 pm

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronisgreek »

Entek έγραψε:
NARKOTIKO έγραψε:guna me 12 psifizeis to kalutero..kai eimai siguros pws apokleietai na evales 1 mono sth Kaith :fan:
Θεωρώ πως το 12 πάει στο Αρχίζω Πόλεμο, το 10 στις Προφητείες κλπ κλπ :fan:

αρχικά είχα πάθει το έμφραγμα! :fan:


Το Ανθολόγιο το είχα αρχικά βάλει κι εγώ, και μάλιστα ψηλά, αλλά νομίζω πως θα ταν άδικο να βάλω ένα best of compilation album σε αυτή τη ψηφοφορία, όπως και ένα live δίσκο.
+ GW ANAPODA TA BALA RE PAIDIA! 8EWRHSA PWS TO 1 EINAI H KORYFH...
stelios
Δημοσιεύσεις: 85030
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 4:09 pm

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelios »

αφου λεει ψηφιζουμε σε στυλ γιουροβιζιον.12,10... :read:
I like people too much or not at all.
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

diorthoste to:)
Παρε ανασα και παμε...
Chronisgreek
Δημοσιεύσεις: 10833
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 12:45 pm

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chronisgreek »

OK!
Ether
Δημοσιεύσεις: 3008
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 22, 2010 2:05 pm

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ether »

GUNNER_10 έγραψε:επειδη πολλες δισκαρες απο το παρελθον δεν τις ειχα ζησει η μαλλον και ακουσει στο συνολο θα παω κατα βαση απο 90's και μετα. :10-pleko:

10.Αννα Βισση-Κλιμα τροπικο
Σιγουρα δεν ειναι οσο εμπορικος δισκος ηταν το τραυμα ή το αντιδοτο..Αλλα θεωρω πως ειναι δισκος σημα κατατεθεν της βισση για την πορεια της την τελευταια 15ετια.
Ο Δισκος μεσα εχει τραγουδια που δεν θα βρεις τοσο ευκολα στα αλλα 2 μεγαλα αλμπουμ της(την κραυγη δεν την βαζω καν γιατι παντα το θεωρουσα δισκο της εποχης καθαρα).Τι να πεις για το Ελενη?Το Εκκατομυρια?Τα σεντονια?κλπ...
09.Νοτης Σφακιανακης-5ο Βημα....Ε ενταξει νομιζω οι μιλαμε για τον καλυτερο δισκο του...κα εμπορικοτερο επισης.
08.Γιαννης Πλουταρχος-Μικρες Φωτογραφιες.Μιλαμε για απιστευτο δισκο...ποσα κομματια του ακουμε και σημερα...ειναι ο δισκος που εβαλε τον πλουταρχο στο μυαλο μας ως ενα μεγαλο λαικο τραγουδιστη.Κορυφαια στιγμη το Αν εισαι η αγαπη.
07.Πρωτοψαλτη-Γαλανη-live Στο Vox
Τον θεωρω απο τους πιο προσεγμενους live δισκους που εχω ακουσει και για αυτον και τον αγορασα...
06.Τοση αγαπη πως να χαθει-Καλως το Νατασσω :fan:
Τι να πεις ο θεοφανους και η Νατασσα μας χαρισαν φοβερα τραγουδια(Φεγγαρι,Αχ,Ελα που Φοβαμαι,Δυσκολες Στιγμες).
05.Γιαννης Κοτσιρας- Live Για μενα το ωραιοτερο live Αλμπουμ που βγηκε ποτε στην Ελλαδα.
04.Ανθολογιο-Χαρις Αλεξιου...ε τα λογια περιττα..ολες οι κομματαρες της σε 2 cd...
03.Κρυφο φιλι-Μιχαλης Χατζηγιαννης-Ο λογος που τον ακουγα σαν τρελος τοτε..ανεπαναληπτος ποπ-ροκ δισκος...
02.Δεσποινα Βανδη-Προφητιες-Οσα χρονια και αν περασουν θα συνεχισω να λεω πως τετοιο δισκο στο συνολο του η βανδη δεν θα ξαναβγαλει..ουτε καν το γεια...Απο τα αξεχαστα ποπ του δισκου(Γιατρικο) μεχρι μπαλαντες (χωρις εσενα) και τα λαικα(στα δωσα ολα)
01.Αρχιζω Πολεμο-Καιτη Γαρμπη
Αναμενομενο ε? :fan:
Παντως η καιτη και ο φοιβος "ζωγραφισαν" και δεν νομιζω να διαφωνει κανεις...Κομματια οπως το θα μελαγχολησω που δεν νομιζω να υπαρχει Ανθρωπος που να μιλαει ελληνικα και να μην εχει σιγοτραγουδησει αυτο το τραγουδι...Το χαμενα εφερε παλι στην μοδα τα χασαπικα..κλπ...αυτα :tease:
otan eida na bazeis 10 sth bissh kai 1 sto arxizw polemo exasa th psyxraimia moy kai moy hrthe na erthw na se ksenteriasw :hysterical:
meta katalaba oti eisai hli....a :tourta: :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:
Living for the dawn keeps me hanging on
antidoto
Δημοσιεύσεις: 35870
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: London

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antidoto »

μέχρι κυριακη :smile:
Παρε ανασα και παμε...
manos
Δημοσιεύσεις: 6440
Εγγραφή: Παρ Ιουν 15, 2007 3:37 am

Re: TA ΜUST HAVE ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΜΠΟΥMΣ EVER!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manos »

exei lhxei h psifoforia opote apla tha valo k egw 10(emporika)album pou mou aresan,xwris psifoforia k xwris poly skepsi..

geia-vandi
mikres fwtografies-ploutarxos
sto kokkino-kokkinou
matono-zina
yparxei logos-paparizou
to kati-garbi
profhteies-vandi
kryfo fili-xatzigiannis
filoi k exthroi-xatzigiannis

kai ena akyro alla mikros to akouga

ena me th thalassa-konitopoulou :lol: :lol:
Mamma Mia..πως να αντισταθώ;
Απάντηση