Μαρινέλλα

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »


Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

«Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενη που μου δίνεται η ευκαιρία να ερμηνεύσω μ' έναν διαφορετικό τρόπο τα τραγούδια μου. Βέβαια, έχοντας μια τέτοια ορχήστρα, τη Φιλαρμονική Ορχήστρα ΟΜΟΝΟΙΑ Γαστουρίου Κέρκυρας, είναι πολύ σπουδαίο πράγμα. Θέλω να ευχαριστήσω τον αρχιμουσικό κ. Σπύρο Ράλλη γι' αυτή τη συνεργασία, αλλά και τον κ. Νίκο Αναδολή για τις πολύ σπουδαίες ενορχηστρώσεις που έχει κάνει στα τραγούδια μου. Είμαι πάρα πολύ περίεργη να δω τι έχει κάνει… Επίσης, τον κ. Δημήτρη Μαργιολά και τον κ. Νίκο Δημητρόπουλο για την οργάνωση και το σχεδιασμό αυτής της συναυλίας, αλλά και τον βαρύτονο, τον κ. Παντελή Κοντό, που θα έχω την ευκαιρία και τη μεγάλη τιμή να ερμηνεύσω κάποια τραγούδια μαζί του… Ξέρετε, είναι σημαντικό για 'μας τους καλλιτέχνες να μπορούμε να παρουσιάζουμε στο κοινό τη δουλειά μας μ' έναν ανανεωμένο τρόπο, μ' ένα τρόπο διαφορετικό. Το να μπορείς να ερμηνεύσεις τα τραγούδια σου με συνοδεία σαράντα πνευστών οργάνων δεν είναι κάτι συνηθισμένο, ε; Οπότε, καταλαβαίνετε ότι και για 'μένα είναι σα να τα τραγουδάω πρώτη φορά. Και έχω μια πολύ μεγάλη χαρά και ένα ακόμη μεγαλύτερο τρακ. Δεν ξέρω τι θα κάνω… Θα προσπαθήσω να τα πω. Μη νομίζεται ότι λέω… Υπερβολές… Όχι, όχι, το νιώθω αυτό. Και έχω τρακ φοβερό. Αύριο ταξιδεύουμε, πηγαίνουμε στην Κέρκυρα για πρόβα εκεί. Πού να 'ρθουν εκατό τόσοι άνθρωποι εδώ για πρόβα; Θα 'ρθουν μια και καλή να τα πούμε. Οπότε πηγαίνουμε εμείς. Επίσης, θέλω να ευχαριστήσω τη διευθύντρια της χορωδίας, την κα. Αγάθη Κοσκινά, γιατί ξέρετε πάνω στη σκηνή του Παλλάς δεν θα 'μαι μόνη, όχι βέβαια, θα είμαι πλαισιωμένη -εκτός από τη Φιλαρμονική Ορχήστρα- με τη μικτή Χορωδία Αχαράβης ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΟΥΛΙΑΣΗΣ. Τώρα βέβαια, όπως καταλαβαίνετε, πρόκειται για ένα μουσικό υπερθέαμα. Θα 'μαστε πάνω από εκατό - εκατόν είκοσι άτομα στη σκηνή. Ελπίζουμε όλοι εμείς να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό, και να τα πούμε όπως πρέπει να τα πούμε, και να τα παίξουμε όπως πρέπει να τα παίξουμε. Για 'μένα είναι μια πολύ σημαντική στιγμή αυτή, και νιώθω μια ιδιαίτερη χαρά που θα τη μοιραστώ με το κοινό μου στην Αθήνα, εδώ στο Παλλάς, και στη Θεσσαλονίκη, στο Μέγαρο Μουσικής. Τελειώνοντας, θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον κ. Μάνο Τρανταλίδη που πίστεψε σ' αυτή τη συνεργασία και σ' αυτή τη δουλειά, και χάρις αυτόν βρισκόμαστε όλοι σήμερα εδώ, κοντά σας. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ…».

ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ

(Δήλωση από την Συνέντευξη Τύπου στο Θέατρο «Παλλάς» της Αθήνας, τη Δευτέρα 4 Απριλίου 2016)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »



Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Προστέθηκε και τρίτη συναυλία στο Παλλάς τη Δευτέρα 18 Απριλίου
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosif την Σάβ Απρ 09, 2016 1:20 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
billakos24
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 4:34 am

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billakos24 »

Η συναυλία που είχε κάνει η Πρωτοψάλτη το 2013 με τη Φιλαρμονική της Κέρκυρας στο ''Θέατρο Βράχων'' ήταν υπέροχη. Μπράβο τους και για τη συνεργασία με τη Μαρινέλλα! :smile:

Μπράβο και που η θεά έχει πια δικό της topic! :525807:
All of our endings can be found in our beginnings...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Η ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ και ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΕΜΟΣ ενώνουν τις φωνές τους!
Μαζί τους, ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

«ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΩ»


Για τρεις μόνο παραστάσεις στην Κύπρο!
Σάββατο 4, Κυριακή 5 και Δευτέρα 6 Ιουνίου 2016


Εικόνα

Δεν είναι η πρώτη φορά που οι δυο τους θα συναντηθούν στη σκηνή· που θα ενώσουν τις φωνές τους, το συναίσθημα τους και τη δυναμική τους για να μας ξεναγήσουν στον κόσμο της μουσικής, με έναν μοναδικό τρόπο· με όπλα τα αγαπημένα τους τραγούδια, την αγάπη τους για τη μουσική και τις μοναδικές φωνές τους.

Μιλάμε βέβαια για τη Μαρινέλλα, την μεγαλύτερη Ελληνίδα ερμηνεύτρια και για τον Αντώνη Ρέμο, τον σημαντικότερο λαϊκό τραγουδιστή της γενιάς του.

Σ' αυτή τη μουσική ξενάγηση, εκτός από τα δικά τους αγαπημένα τραγούδια, έχουν και οι δυο τους μια κοινή «συνισταμένη». Τον Στέλιο Καζαντζίδη. Η Μαρινέλλα, το αγαπημένο σεκόντο του Στέλιου, είναι το κατ' εξοχήν άτομο που ήταν δίπλα του οκτώ χρόνια, στη ζωή και στο πάλκο, και ο Αντώνης Ρέμος που τον είχε σαν πρότυπο, αφού τα πρώτα του ακούσματα είναι απόλυτα συνδεδεμένα με τον Στέλιο.

Η μεγάλη αγάπη τους για τον Στέλιο Καζαντζίδη, τους οδήγησε στην απόφαση να κάνουν μια σειρά από εμφανίσεις το ερχόμενο καλοκαίρι, στην Ελλάδα και στην Κύπρο, με τη σημαντική συμβολή του Χρήστου Νικολόπουλου, αφιερωμένες στον Στέλιο Καζαντζίδη, με τίτλο «Όσο υπάρχεις θα υπάρχω».

Στις συναυλίες αυτές, εκτός από τα αγαπημένα τραγούδια των δύο ερμηνευτών θα υπάρχει και ένα μεγάλο αφιέρωμα στα τραγούδια του Στέλιου, που τόσο τα λάτρεψε ο κόσμος, όπως και τον ίδιο. «Όσο υπάρχουν τα τραγούδια του Στέλιου θα υπάρχει και ο ίδιος μέσα στις καρδιές μας…» λένε οι δύο καλλιτέχνες και μας προσκαλούν σε μια μοναδική μουσική διαδρομή που θα μας μείνει αξέχαστη.

ΛΑΡΝΑΚΑ, Σάββατο 4 Ιουνίου 2016
Παττίχειο Δημοτικό Αμφιθέατρο,
Τιμή εισιτηρίου: 35,00€ (Κανονικό)

ΛΕΥΚΩΣΙΑ, Κυριακή 5 και Δευτέρα 6 Ιουνίου 2016
Αμφιθέατρο Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ' (Σχολή Τυφλών)
Τιμή εισιτηρίου: 40,00€ (Α' Ζώνη), 35,00€ (Β' Ζώνη)

Ώρα έναρξης: 21:00
Προπώληση: Shop.tickethour.com (Τηλ. 77777040)

Παραγωγή: GALAXIAS LIVE PRODUCTIONS
Χορηγοί επικοινωνίας: ΑΝΤ1, ΑΝT1IWO, SFERA 96.8, HELLO
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosif την Κυρ Απρ 10, 2016 2:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Η Μαρινέλλα αλλιώς

Εικόνα

Είχα αρκετά χρόνια να περάσω το κατώφλι του σπιτιού της. Το σαλόνι ήταν όπως την προηγούμενη φορά, λουσμένο στο φως του ήλιου και γεμάτο λουλούδια. Στο τραπέζι η Λούλα, η αδελφή της, είχε ακουμπήσει, μαζί με τα φλιτζάνια του αχνιστού καφέ, πιάτα με καλούδια - κέικ κι ένα σωρό κουλουράκια. Μόνο που εκείνο το πρωί ήμουν καλύτερα προετοιμασμένη: είχα μαζί μου μπόλικα χαρτομάντιλα. Από την εμπειρία των συναντήσεών μας μέχρι τώρα, το ξέρω πια καλά: μια κουβέντα με τη Μαρινέλλα πάντα καταλήγει σε δάκρυα, άλλοτε από κλάμα και άλλοτε από γέλιο...

Μόλις είχε επιστρέψει από περιοδεία στην Αυστραλία. «Είχα πει πως δεν θα ξαναπάω. Κάθε φορά το ίδιο λέω, σαν κασέτα. Και διαψεύδομαι». Στις εμφανίσεις αυτές τη συνόδευσε ο Τάκης Ζαχαράτος. «Θα μπορούσα να έχω μαζί μου κάποιον τραγουδιστή. Αλλά θα ήταν μια από τα ίδια, χωρίς το “τζιζ”, μανάρα μου. Κι εγώ χρειαζόμουν μια αλλαγή, να σπάσει η μονοτονία. “Αυτό είναι μεγάλο δώρο”, μου είπε εκείνος. “Αν δεν άξιζες, τίποτα δεν θα γινόταν. Αποκοτιές στη δουλειά μου δεν κάνω”, του απάντησα. Κι είχα δίκιο, γιατί ο Τακούλης έσκισε. Κι όχι μόνο στη μίμηση. Ξέρεις ότι τραγουδάει εκπληκτικά;»

Φέρνει το κινητό και βρίσκει τις φωτογραφίες από τα live της Αυστραλίας. «Πλάκα δεν έχει να βλέπεις δύο Μαρινέλλες στη σκηνή;» Μετά, μου δείχνει τα εγγόνια της. Τον 13χρονο Δημήτρη και την 8χρονη Μελίνα. «Να, εδώ η Μελίνα είναι σε μια παράσταση του σχολείου. Δες βλέμμα! Γεννημένη ηθοποιός. Με την κόρη μου το γλίτωσα, έγινε σκηνοθέτις. Με την εγγονή το βλέπω να ’ρχεται...» (Γελάει)

Στις 11, 12 και 18 Απριλίου θα βρεθεί στο Παλλάς, για τρεις συναυλίες με τη Φιλαρμονική Ορχήστρα «Ομόνοια» της Κέρκυρας, μία από τις σημαντικότερες της χώρας. Η ίδια παράσταση θα φιλοξενηθεί και στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης το Σάββατο 23 Απριλίου. Οσο για το περιεχόμενο; Τραγούδια δικά της, αλλά... αλλιώς. «Είμαι κι εγώ περίεργη να ακούσω πώς θα είναι τα λαϊκά παιγμένα μόνο από πνευστά, χωρίς ούτε ένα έγχορδο. Το “Ακουσε πέτρα” με τρομπέτα!» λέει. Εχει άγχος; «Κάθε φορά. Μέχρι να βγω στη σκηνή, δεν αντέχω ούτε να μου μιλήσουν ούτε να με αγγίξουν. Νομίζω ότι θα πεθάνω από το τρακ. Βέβαια, έπειτα από ένα δυο τραγούδια... σφίγγω, συνέρχομαι».

Λαϊκά χωρίς έγχορδα. Διαρκώς έχετε την ανάγκη να ψάχνεστε τελικά;

Ναι, για να έχουν κάτι να αντιγράψουν οι συνάδελφοί μου! (Γέλια) Σ’ αυτήν τη δουλειά, σε ό,τι διαφορετικό και επιτυχημένο γίνεται, υπάρχουν οι μιμητές. Κάθε μου παράσταση... τσουπ, την κοπιάρουν αμέσως. Επαιξα σε θεατρικό; Δεν υπάρχει τραγουδιστής που να μην μπήκε σε θίασο. Αλλά δεν με νοιάζει. Σημασία για μένα έχει να κατεβάζω ιδέες και να δοκιμάζω πράγματα. Οι φίλοι μου με λένε πολυεργαλείο και ελβετικό σουγιά. Γιατί τα κάνω όλα! Δεν είμαι υπάλληλος στην τέχνη μου, να κάθομαι σε ένα γραφείο να γράφω. Το 1991 γύρισα από την Αργεντινή και τους ανακοίνωσα: θα χορέψω τανγκό! «Στα μπουζούκια τανγκό; Τρελή είσαι;» απόρησαν οι συνεργάτες μου. Και όμως, έστησα ένα ολόκληρο πρόγραμμα με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορέσουμε να χορέψουμε με τον Παπάζογλου. Την επόμενη χρονιά, όλες τανγκό χόρευαν.

Φέτος δεν είναι που συμπληρώνετε εξήντα χρόνια στο τραγούδι;

Ναι, και είμαι πανευτυχής. Εξήντα χρόνια... Το πιστεύεις; Πρέπει να με γράψουν στα ρεκόρ Γκίνες! Οχι μόνο γιατί τραγουδάω ακόμα, αλλά και γιατί ο κόσμος με θέλει ακόμα. Μου προτείνουν εμφανίσεις και μου λένε: «Δεν πειράζει αν δεν μπορείς φέτος, ας έρθεις του χρόνου». Αυτό δεν είναι καλό. Οχι για μένα, για τους νέους. Σημαίνει ότι βγαίνουν ταλέντα, αλλά χάνονται νωρίς, καίγονται.

Γιατί πιστεύετε ότι συμβαίνει αυτό;

Γιατί δεν ξέρουν να διαχειριστούν τον εαυτό τους και τη διασημότητα. Γίνονται «ονόματα» εν μια νυκτί κι έπειτα τους ξεμυαλίζουν οι Σειρήνες. Θεωρούν ότι τα ξέρουν όλα. Εγώ νομίζω πως υπήρξα καλή διαχειρίστρια του εαυτού μου. Και ομολογώ πως δεν ξέρω τα πάντα γύρω από την καλλιτεχνία και το τραγούδι. Ακόμα μαθαίνω. Το πιστεύεις πως, όταν έρχονται νέα παιδιά για να συμμετάσχουν σε μια παράσταση, τα παρακολουθώ με προσοχή από την κουίντα, να δω πώς τραγουδούν, πώς κινούνται, πώς εκφέρουν το λόγο, αν νιώθουν το στίχο, αν περνάει από μέσα τους για να γίνει πιστευτός;

Δεν την έχετε χορτάσει ακόμα τη σκηνή;

Δηλαδή εσύ, αν φας σήμερα, αύριο δεν θα πεινάσεις; Οχι, λοιπόν, δεν χορταίνεται. Φεύγεις πάντα νηστικός. Γι’ αυτό και εύχομαι να μείνω στη σκηνή κι από εκεί να φύγω. Μια κι έξω. Δεν λέω ότι δεν φοβάμαι το θάνατο, αλλά δεν είμαι από αυτούς που λένε «χτύπα ξύλο, μακριά από εμάς». Γέννηση - θάνατος, αυτή είναι η διαδρομή μας.

Και ποιο είναι το μυστικό σας για να ανανεώνεστε συνεχώς;

Ελα, Τασούλα, μίλα μου στον ενικό. Εγώ σου μιλάω με όλη μου την αγάπη κι εσύ λες «κυρία Μαρινέλλα», «σας παρακαλώ» και τα σχετικά. Δεν γίνεται δουλειά έτσι!

Δεν είναι εύκολο, αλλά υπόσχομαι ότι θα προσπαθήσω...

Λοιπόν, για να απαντήσω στην προηγούμενη ερώτησή σου, το μυστικό είναι κάθε φορά που ερμηνεύεις ένα τραγούδι να το αντιμετωπίζεις σαν καινούργιο. Το «Ανοιξε πέτρα» το πρωτοτραγούδησα το 1968. Αλλά ολοένα και κάτι διαφορετικό βάζω στην ερμηνεία μου. Δεν γίνεται αλλιώς. Δεν μπορείς να σταματήσεις να αγαπάς τη «Συννεφιασμένη Κυριακή» και τα άλλα τραγούδια του Τσιτσάνη, του Βαμβακάρη, του Καλδάρα, του Ζαμπέτα. Θα μου πεις, μ’ αυτούς συγκρίνεις τον εαυτό σου; Οχι. Εχω βέβαια βάλει κι εγώ το λιθαράκι μου σ’ αυτό που λέγεται ελληνικό τραγούδι. Αλλά έχω λιγότερα καλά τραγούδια σε σχέση με άλλους που έχουν μπαούλα από δαύτα. Δεν παραπονιέμαι, έτσι έτυχε.

Πώς κυλούν οι μέρες σου εδώ στο σπίτι όταν δεν δουλεύεις;

Με την αδελφή μου τη Λούλα, που ζούμε μαζί σχεδόν σαράντα χρόνια, από τότε που τα παιδιά μας ήταν μωρά, και με την οικογένεια της κόρης μου. Ολη η φαμίλια μαζί. Νιώθω προστατευμένη μ’ αυτό το «κουκούλι» γύρω μου. Είμαι καλά. Τι άλλο να θέλω; Εχω ένα πιάτο φαΐ. Πόσο θα φας, ένα καζάνι; Και ρούχα να φορέσω. Mπορείς να βάλεις δέκα παλτό; Οχι βέβαια...

Δεν μαλώνετε ποτέ με τη Λούλα;

Φυσικά και μαλώνουμε. Αλλά τι τα θες; Ολοι κάνουν κουμάντα εδώ μέσα, εκτός από μένα. «Τι γίνεται, βρε παιδιά, θα φάμε;» ρωτάω. «Μόλις ετοιμαστεί το φαγητό. Να περιμένεις!» μου απαντούν. Κι εγώ λουφάζω. Κωμωδία είμαστε!

Εναν άντρα δεν χρειάζεσαι δίπλα σου;

Οχι. Και το λέω ειλικρινά. Εκανα δύο γάμους, είχα και δυο-τρεις μεγάλες σχέσεις. Γνώρισα τον πατέρα της Τζωρτζίνας, γεννήθηκε εκείνη, με τον Φρέντι (σ.σ. Σερπιέρη) μείναμε καλοί φίλοι. Αν κάνεις τη σούμα, βγαίνουν πολλά χρόνια. Από τότε που το παιδί μου έγινε 11-12 ετών, είπα: Δεν σε παίρνει πια, κορίτσι μου, τελείωσαν οι άντρες για σένα. Δεν ήθελα η κόρη μου να με βλέπει μια με τον έναν γκόμενο και μια με τον άλλο, ούτε να διαβάζει για τους έρωτές μου στα περιοδικά.

Και δεν έχεις ανάγκη από κάποιον να σου κρατήσει τρυφερά το χέρι;

Τώρα πια τι να μου κρατήσει, βρε Τασούλα; Είμαι χορτάτη. Ερωτεύτηκα, με ερωτεύτηκαν, έκανα έρωτα, ευχαριστήθηκα, το φόρεσα αυτό το «κοστούμι». Κάτσε να κάνω την αφαίρεση... Τριάντα χρόνια είμαι χωρίς άντρα. Δεν λέω ότι δεν με φλέρταραν από τότε, αλλά όλα είναι στο μυαλό μας. Οπως πέταξα ένα πρωί τα τσιγάρα μου από το παράθυρο, εγώ που κάπνιζα πέντε πακέτα τη μέρα, όπως σταμάτησα να τρώω κρέας, έτσι έγινε και με τους άντρες. Τέρμα! Μου έλεγε η Αλίκη, με την οποία ήμασταν φίλες: «Εγώ δεν μπορώ χωρίς άντρα στο κρεβάτι μου, να μου ζεσταίνει τα πόδια». «Και δεν παίρνεις καλύτερα μια μπουγιότα (σ.σ. θερμοφόρα), της απαντούσα, «να μην έχεις κανέναν ανάγκη;»

Μίλησες για την Αλίκη. Από τους φίλους σου που δεν ζουν σήμερα, ποιοι σου λείπουν περισσότερο;

Δεν μου λείπουν γιατί είναι εδώ! Οπως οι γονείς μου και τα αδέλφια μου. Μείναμε η Λούλα κι εγώ. Ολοι οι άλλοι έφυγαν. Αλλά κάθονται σ’ αυτό το σαλόνι. Δεν ξέρω αν πιστεύεις σ’ αυτό που σου λέω. Εγώ είμαι σίγουρη ότι οι ψυχούλες των αγαπημένων μας ανθρώπων βρίσκονται γύρω μας. Σε δύσκολες ώρες, ο πατέρας μου με έχει βοηθήσει άπειρες φορές. «Μπαμπά, τα έχω μπερδέψει τα πράγματα. Τι να κάνω; Ποια απόφαση να πάρω;» τον ρωτώ. Κι εκείνος πάντα μου δείχνει το δρόμο. Να αγαπάς, λοιπόν, ακόμα και τις στιγμές που είσαι μόνη. Που οδηγείς, που περπατάς στο δρόμο, που κοιμάσαι μόνη. Γιατί δεν είσαι μόνη. Ολοι έχουμε τον άγγελό μας. Θα με περάσεις ίσως για τρελή, αλλά το πιστεύω.

Σκέφτεσαι ποτέ πώς θα ήταν σήμερα η Κυριακή Παπαδοπούλου (σ.σ. το πραγματικό όνομά της) αν δεν είχε γεννηθεί μέσα από το τραγούδι η Μαρινέλλα;

Οχι, αλλά θα το σκεφτώ τώρα. Ας φτιάξουμε ένα σενάριο, βρε αδελφέ. Μπορεί να ήμουν μια παντρεμένη κυριούλα, με πολλά παιδιά και εγγόνια. Ή να είχα φύγει μετανάστρια και να ζούσα στο εξωτερικό. Ή να βρισκόμουν σε ένα γηροκομείο.

Τι περιλαμβάνεται στα επόμενα σχέδιά σου; Συναυλίες; Κάποιο νέο άλμπουμ;

Τον Ιούνιο και τον Ιούλιο θα κάνουμε παραστάσεις με τον Αντώνη Ρέμο. Τον αγαπώ πολύ και είναι αμοιβαία η αγάπη μας. Θα πούμε τραγούδια του Στέλιου Καζαντζίδη, αυτά θα αποτελέσουν μεγάλο κομμάτι του προγράμματός μας. Ελπίζω να περισσέψει καμιά εβδομάδα για να πάω διακοπές στη Χαλκιδική. Τον Σεπτέμβριο έχω πάλι συναυλίες, στην Κύπρο με τα κορίτσια, την Ελένη Βιτάλη και τη Γλυκερία. Ε, μετά θα αρχίσουν οι πρόβες για το χειμώνα. Πάει... Θα βρεθούμε να στολίζουμε χριστουγεννιάτικο δέντρο. Μη γελάς. Σαν αύριο θα σου φανεί η Πρωτοχρονιά του 2017. Και το 2018 θα είσαι εδώ για άλλη μια συνέντευξη.

Κι εσύ θα ετοιμάζεσαι για περιοδεία στην Αυστραλία;

Αχ, μη μου λες τέτοια, κορίτσι μου! (Γέλια)

Πάντως, και αυτήν τη φορά, στη συνεργασία σου με την «Ομόνοια», εμπιστεύεσαι νέους ανθρώπους.

Μα αφού δεν μπορώ τους ίδιους και τους ίδιους. Ούτε τις κλίκες και τα παρεάκια - τους Compagnons de la chanson. Θέλω να μοιράζεται η τράπουλα.

Δεν το κάνουν πολλοί στο σινάφι σου.

Γιατί; Φοβούνται;

Μάλλον δεν θέλουν να ρισκάρουν τα κεκτημένα τους. Επαναπαύονται στις δάφνες τους.

Ας τις βάλουν στο φαΐ. Η φακή με δάφνη ξέρεις πόσο ωραία γίνεται;


info Στις 11, 12 & 18/4 (Αθήνα, Παλλάς) και στις 22 & 23/4 (Θεσσαλονίκη, Μέγαρο Μουσικής) η Μαρινέλλα θα συμπράξει με τη Φιλαρμονική Ορχήστρα «Ομόνοια» Γαστουρίου Κέρκυρας και τη χορωδία Αχαράβης «Νικόλαος Πουλιάσης», ερμηνεύοντας μεγάλες επιτυχίες της, ενορχηστρωμένες από τον Νικόλα Αναδολή. Μαζί της ο βαρύτονος Παντελής Κοντός. Διευθύνει ο αρχιμουσικός Σπύρος Ράλλης. Προπώληση Αθήνας: ticket365.gr, τηλ. 211-10.00.365 & στα ταμεία του Παλλάς. Προπώληση Θεσσαλονίκης: www.tch.gr & στα ταμεία του Μεγάρου Μουσικής

http://www.kathimerini.gr/856256/articl ... lla-alliws
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Μαρινέλλα-Ζαχαράτος στο Παλλάς του χρόνου!

Εικόνα

ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΑΤΖΕΝΤΑ

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ

Του Βασίλη Μπουζιώτη


Μπορεί η σημαντική μας Μαρινέλλα να είναι πανέτοιμη για τις συναυλίες της σήμερα και αύριο στο Παλλάς-δες τρελό sold out-, αλλά και για αυτές που θα δώσει στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης στις 22 και τις 23 Απριλίου, ήδη όμως έχει «κλείσει» κάτι γερό για τον επόμενο χειμώνα.

Σύμφωνα με πηγές μας η μεγάλη κυρία του τραγουδιού θα … παντρέψει τις δυνάμεις της με αυτές του Τάκη Ζαχαράτου και θα «χτυπήσουν» μαζί στο «Παλλάς»γύρω στο Δεκέμβρη.

Το πρώτο κοινό …test drive τους «έσπασε πόρτες» στην Αυστραλία και αποφάσισαν, όπως έμαθα, να το επαναλάβουν και στο υπέροχο θέατρο της οδού Βουκουρεστίου.

Όλο το χαρτί θα πάρουν.

http://www.enikos.gr/mpouz/382491,Marin ... ronoy.html
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον μια τέτοια σύμπραξη!

Επίσης πολύ όμορφη η συνέντευξη. Όχι ότι λέει και πολλά, αλλά σου αφήνει μια γλυκιά αίσθηση στο τέλος.
Nothing lasts forever but the earth and sky
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Η Μαρινέλλα «αλλιώς» στο Παλλάς

(VIDEO & PHOTOS) Για πρώτη φορά η Μαρινέλλα ερμήνευσε μεγάλες επιτυχίες ενορχηστρωμένες για ορχήστρα 35 πνευστών οργάνων, υπό τη διεύθυνση του αρχιμουσικού Σπύρου Ράλλη.

Εικόνα

Το βράδυ της Δευτέρας 11 Απριλίου 2016 παρακολουθήσαμε στο κατάμεστο Θέατρο Παλλάς την πρώτη από τις τρεις συναυλίες, όπου η Μαρινέλλα συμπράττει με μια από τις σημαντικότερες φιλαρμονικές της Ελλάδας, τη Φιλαρμονική «Ομόνοια» Γαστουρίου Κέρκυρας & τη μεικτή χορωδία Αχαράβης «Νικόλαος Πουλίασης».

Η μεγάλη ερμηνεύτρια πραγματοποίησε μια μουσική αναδρομή στους μεγαλύτερους σταθμούς της καριέρας της και στα τραγούδια που αγάπησε, σπουδαίων Ελλήνων δημιουργών. Μαζί της - ή και μόνος - τραγούδησε ο Κερκυραίος βαρύτονος Παντελής Κοντός, συμμετείχε η Αγάθη Κοσκινά, ενώ υπήρξαν και αρκετά ορχηστρικά κομμάτια από το διεθνές & ελληνικό ρεπερτόριο.

Ήταν η πρώτη φορά που η Μαρινέλλα ερμήνευσε επιτυχίες ενορχηστρωμένες - από το Νικόλα Αναδολή, που έπαιξε και πιάνο - για ορχήστρα 35 πνευστών οργάνων, υπό τη διεύθυνση του αρχιμουσικού Σπύρου Ράλλη, πλαισιωμένων, όπου χρειαζόταν, από το μπουζούκι του Δημήτρη Μαργιολά, μια κιθάρα, ένα μπάσο & τύμπανα.

Ένα δίωρο υπερθέαμα με τη Μαρινέλλα σε μεγάλα κέφια & τη χαρακτηριστική της ενέργεια, περιτριγυρισμένη από περισσότερους από 100 συντελεστές.

Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε το φινάλε της βραδιάς, όπου η Μαρινέλλα ερμηνεύει «Η αγάπη όλα τα υπομένει» των Κώστα Χατζή & Σώτιας Τσώτου.



Φωτογραφίες.
Spoiler:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
http://www.ogdoo.gr/epikairotita/eimast ... sto-pallas

+ Ένα άρθρο για τη φωνή της με αφορμή την χθεσινή παράσταση στο Παλλάς.
http://www.monopoli.gr/GUESTS/item/1465 ... lwnopoihsh
Άβαταρ μέλους
Chris
Δημοσιεύσεις: 1358
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2014 12:59 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chris »

αλμπουμ θα κυκλοφορησει ποτε> 10 χρονια πανε...
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

Πρέπει να είναι υπέροχο το πρόγραμμα. Ας το δείξει κάποιο κανάλι βρε παιδιά. :fan:
Nothing lasts forever but the earth and sky
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Την είδα απόψε στο Παλλάς και όπως λέει και το τραγούδι της,τα λόγια είναι περιττά.
Δεν μπορεί να υπάρχει στ' αλήθεια αυτή η φωνή.Δεν εξηγείται αυτό.Δεν γίνεται άλλοι στα 40 και στα 50 τους να μην μπορούν να πατήσουν νότα κι εκείνη σε αυτή την ηλικία να έχει το μικρόφωνο λίγο πιο πάνω από την κοιλιά και η ένταση της φωνής να σου τρυπάει το τύμπανο.Δεν ξέρω πραγματικά πως το έχει καταφέρει αυτό.Μιλάμε για φαινόμενο.
Για την φιλαρμονική που την συνόδευε οι απόψεις διίστανται.Ακολούθησε συζήτηση με φίλους μετά την παράσταση και ο καθένας είχε διαφορετική γνώμη.Προσωπικά δεν είδα και δεν άκουσα κάτι που να με ενόχλησε αλλά ούτως ή άλλως λίγη σημασία έχει.Η Μαρινέλλα είναι πάνω από ορχήστρες,χορωδίες,μπαλέτα κ.ο.κ.Ένα μικρόφωνο αρκεί για να κάνει το θαύμα της.Ή μήπως ούτε αυτό χρειάζεται τελικά;
Respect.Τίποτα άλλο. :give_rose:
ADAM2
Δημοσιεύσεις: 92789
Εγγραφή: Δευ Οκτ 04, 2004 9:29 pm
Τοποθεσία: Internet
Επικοινωνία:

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ADAM2 »

:thumbup: Πολύ ωραία.
Εγώ ακόμη θυμάμαι όταν την είδα στο Μαρινέλλα the musical.. ήταν υπέροχη.
Nothing lasts forever but the earth and sky
yakinthos
Δημοσιεύσεις: 15533
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yakinthos »

Χτες παρακολούθησα κι εγώ τη Μαρινέλλα. Την είχα δει μία φορά, σε κάποια μελοποιημένα αποσπάσματα τραγωδιών στο Ηρώδειο.
Σε δικό της ρεπερτόριο την είδα πρώτη φορά. Μου έλεγαν τόσα χρόνια για το μεγαλείο της, πως αυτοσχεδιάζει, πως κάνει σόου, πόσο τεράστια είναι η φωνή της.
Χτες τα είδα κι εγώ. Να πω την αλήθεια, την ερωτεύτηκα. Φωνάρα. Όποιος δεν τη δει ποτέ, απλά θα χάσει εκείνος. Αυτά τα ταλέντα δε σ' έχουν ανάγκη, τα έχεις.

Όσο αφορά το πρόγραμμα δε μ' ενθουσίασε. Ούτε η μισάωση αδικαιολόγητη καθυστέρηση, ούτε η μπάντα που έμοιαζε ακόμα και ξεκούρδιστη σε κάποια σημεία, χωρίς ενορχηστρώσεις με φαντασία, λες και παίζουν στην πλατεία κάποιου δήμου τα Χριστούγεννα. Μην πω άλλα, δεν έχει νόημα. Ούτε για τους 2 τραγουδιστές θα πω. Αν κάτσω ν' ασχοληθώ με αυτά, θα μιζεριάσω και δεν έχει νόημα. Τι να πει κανείς...; Για τους μικροφωνισμούς στην αρχή για κάνα τέταρτο; Για το ότι άναψαν το σχήμα στους τοίχους της σκηνής πολύ αργότερα (ξέχασαν να το ανάψουν...; ) κι ήταν ένα σκοτεινό ψηλό βαρύ τοίχωμα, μια κακογουστιά...; Για το ότι από το ένα τραγούδι στο άλλο, άφηναν κάτι κενά που έκανε κοιλιά το πρόγραμμα και μες στη σιγαλιά ο κόσμος μίλαγε στη Μαρινέλλα. Λέγοντας "έλα κι από δω να σε δούμε" καθότι την είχαν αριστερά, όχι στο κέντρο. Στο κέντρο είχαν την υπερυψωμένη πλάτη του μαέστρου! Ενώ δεξιά είχαν κάτι κοριτσάκια που κάναν φωνητικά κουνώντας τα φορεματάκια τους ανοήτως, σαν σε σχολική γιορτή το 70.
Ο κόσμος φώναζε να καλύψει τα κενά... "Είσαι σπουδαία", "Βλέπεις όλη την Ελλάδα", "Δώστα όλα!", "Να φτάσεις τα εκατόοο!" και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Η Μαρινέλλα όμως και δεξιά πήγε, ανεβαίνοντας στο πόντιουμ του μαέστρου για να περάσει, και τη φωνή της θαυμάσαμε, και την ερμηνεία της, και στο "Έλα γι' απόψε" μας έκανε να πάθουμε με την κορυφαία ερμηνεία της, και το μπρίο της έδειξε, και την κίνησή της, που την έχουν ή νέα κοριτσόπουλα ή τεράστια ταλέντα ανεξαρτήτως ηλικίας.

Αν το ξανακάνει πηγαίνετε. Ακόμα και μόνο για το "Έλα γι' απόψε" αξίζει να πάτε! Διότι κάποια στιγμή μπορεί ν' αποτελεί σημείο αναφοράς ως μία από τις τελειότερες ερμηνείες τραγουδιού στην ιστορία της ελληνικής μουσικής. (αν δεν αποτελεί ήδη)
τι είμαι για ν' αρέσω σε όλους; Μερέντα;
yakinthos
Δημοσιεύσεις: 15533
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yakinthos »

Αχ τι έπαθα ο καψερός... πήγα τη Δευτέρα και την άκουσα... τι το 'θελα; Όλο Μαρινέλλα ακούω 4 μέρες τώρα... Κι εγώ και όλη η γειτονιά... :fan:
τι είμαι για ν' αρέσω σε όλους; Μερέντα;
Απάντηση