Μαρινέλλα

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Στη συνέντευξη τύπου για τη «Γυναικεία Υπόθεση» της Μαρινέλλας, της Ελένης Βιτάλη και της Γλυκερίας

Τρεις ξεχωριστές ιέρειες του ελληνικού πενταγράμμου, η Μαρινέλλα, η Ελένη Βιτάλη και η Γλυκερία, μετά από μία επιτυχημένη πειραματική καλλιτεχνική συνεύρεση στην Κύπρο το Σεπτέμβριο του 2016, αποφάσισαν να ενώσουν και πάλι τις δυνάμεις τους και να περιηγηθούν μαζί για πρώτη φορά σε όλη την Ελλάδα, με ένα πρόγραμμα που αποτελεί αναντίρρητα «Γυναικεία Υπόθεση»! Στα πλαίσια, λοιπόν, του επικείμενου και πολυαναμενόμενου αυτού μουσικού γεγονότος πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 30 Μαΐου η συνέντευξη τύπου της μουσικής παράστασης, σε ένα από τα σημαντικότερα νεότερα ιστορικά σύμβολα του κέντρου της Αθήνας, το καφέ-ζαχαροπλαστείο «Ζόναρς».

Εικόνα

Η Μαρινέλλα, στην οποία δικαίως έχει αποδοθεί ο τίτλος της «μεγάλης Κυρίας» του ελληνικού τραγουδιού, είναι η ερμηνεύτρια «μύθος» με την κρυστάλλινη και μεθυστική φωνή, που – επί δεκαετίες – σκορπίζει ρίγη συγκίνησης, καθηλώνοντας το κοινό με το αδιαβάθμητο ταλέντο της και το επιβλητικό αλλά, ταυτόχρονα, τόσο οικείο της παρουσιαστικό, που εμπνέει μόνο το σεβασμό! Η αναλλοίωτη χροιά της, οι αξεπέραστες ερμηνείες της, μια πλειάδα διαχρονικών τραγουδιών και μία σταθερή θέση στο θρόνο των επιτυχιών και στις καρδιές των ανθρώπων είναι τα στοιχεία εκείνα που σκιαγραφούν γλαφυρά την καλλιτεχνική ταυτότητα της – παγκόσμια αναγνωρισμένης πια – προσωπικότητας «Μαρινέλλα» ή αλλιώς της Κυριακής Παπαδοπούλου, όπως είναι το πραγματικό της όνομα!

Η Ελένη Βιτάλη είναι εξαιρετική και απόλυτα καταξιωμένη με τη διττή της ιδιότητα και ως ερμηνεύτρια και ως στιχουργός-συνθέτης. Η ιδιαίτερη ποιότητα της φωνής της, η μοναδικότητά της στις χαρακτηριστικές εσωτερικές και συναισθηματικές καλλιτεχνικές της προσεγγίσεις καθώς και η πληθώρα αξιοσημείωτων συνεργασιών και επιτυχιών, που έχει στις αποσκευές της, είναι τα στοιχεία εκείνα που συνιστούν την ειδοποιό διαφορά της σε σχέση με άλλες καλλιτέχνιδες του ιδίου μουσικού προσανατολισμού. Εξέχουσας σημασίας είναι η χειμαρρώδης, αυθεντική, έντονη προσωπικότητα της, η οποία αντικατοπτρίζεται πλήρως στη γραφή, στη σύνθεση αλλά και στην ερμηνεία της κυρίως.

Η Γλυκερία, έχοντας διαγράψει αξιοσημείωτη πορεία στο μουσικό «γίγνεσθαι» εντός αλλά και εκτός συνόρων, θεωρείται επάξια ως η πιο σημαντική τραγουδίστρια της εποχής της. Είναι εκείνη η φωνή με τα αβίαστα γυρίσματα, μ’ εκείνη την απίστευτη βραχνή βελούδινη γεμάτη λυγμό χροιά και την ασίγαστη εσωτερική ένταση, που χαϊδεύει γλυκά και αγκαλιάζει νοσταλγικά την ψυχή κάθε φιλόμουσου ακροατή. Η δυναμική της παρουσία, που είναι, παράλληλα, αιθέρια κι εκρηκτική, το σπουδαίο της καλλιτεχνικό «είναι» καθώς και οι αναρίθμητες δημοφιλής επιτυχίες της συνηγορούν στο γεγονός ότι βρίσκεται πάντα στο επίκεντρο του μουσικού στερεώματος.

Εικόνα
ΕικόναΕικόνα

Τρεις γυναίκες με τιτάνιο και εφάμιλλο καλλιτεχνικό εκτόπισμα συμπράττουν σε μία πολλά υποσχόμενη περιοδεία για πρώτη φορά και ομολογουμένως ο ενθουσιασμός τους ήταν έκδηλος καθ’ όλη τη διάρκεια της εξαιρετικά οργανωμένης και καλαίσθητης συνέντευξης τύπου, προάγγελου της μοναδικής αυτής συνύπαρξης! Το πρόγραμμα θα πλαισιώνουν 13 σπουδαίοι μουσικοί, ενώ την επιμέλεια έχουν αναλάβει ο Στέλιος Φωτιάδης και ο Δημήτρης Μαργιολάς σε μία ιδιαίτερα μεγάλη και φαντασμαγορική παραγωγή – ειδικά για την εποχή μας – όπως μας εξομολογήθηκαν οι τρεις πρωταγωνίστριες της παράστασης!

Εικόνα

Η Μαρινέλλα έχοντας ρόλο ενωτικό μεταξύ της Ελένης Βιτάλη και της Γλυκερίας κάθισε στη μέση πιάνοντάς τους το χέρι – ως συνδετικός κρίκος – καθ’ όλη τη διάρκεια της συνέντευξης και λειτούργησε συντονιστικά παίρνοντας πρώτη το λόγο δηλώνοντας : «Η δική μου χαρά, η δική μου τιμή είναι πάρα πολύ μεγάλη! Σας ομολογώ πως έχω τρακ. Πιάνω το χέρι της Ελένης και της Γλυκερίας μου. Είναι δύο κορίτσια που πραγματικά θαυμάζω. Είναι δύο πολύ μεγάλες τραγουδίστριες! Είναι δύο Κυρίες με πολύ μεγάλο κεφαλαίο Κ! Είναι δύο γυναίκες που δεν περίμενα ότι ο Θεός θα μου έδινε τέτοιο δώρο να τραγουδήσω μαζί τους! Δοκιμαστήκαμε σε μία πολύ ωραία εμφάνιση πέρσι στην Κύπρο, είδαμε πόσο καλά ταίριαζαν οι φωνές μας και είπαμε να συνεχίσουμε και το καλοκαίρι και θα δούμε και για το χειμώνα. Θα δούμε. Δε λέμε μεγάλα πράγματα! Α! Η μεγαλύτερη θαυμάστρια της Ελένης είμαι εγώ από τότε που ζούσε κιόλας ο Καζαντζίδης, ο οποίος την αγαπούσε πάρα πολύ αλλά εγώ τη λάτρευα πάντα. Αργότερα, ήρθε το μικρό μας, η Γλυκερία μας στην παρέα. Είναι πραγματικά ένα τεράστιο ταλέντο, μεγάλη και ακούραστη τραγουδίστρια, που σου ελκύει την προσοχή αμέσως, προσαρμόζοντας κάθε φορά τα τραγούδια στη διάθεσή της! Αυτή είναι η τραγουδίστρια. Η Ελένη μας έχει μοναδική φωνή. Πραγματικά και αλήθεια σας το λέω, δεν υπάρχει! Πιστέψτε με! Καταλαβαίνετε, λοιπόν, το μέγεθος της συγκίνησής μου που θα τραγουδήσω με αυτές τις δύο τραγουδίστριες. Καταλαβαίνετε ότι είναι πάρα πολύ μεγάλη μου τιμή που αποτελώ έναν τρίτο κρίκο σ’ αυτή τη συνεργασία που θα κάνουμε. Περιμένω μόνο την ώρα και τη στιγμή που θα ξεκινήσουμε επιτέλους αυτή την καλοκαιρινή δουλειά. Η χαρά μου είναι που θα είμαι αυτή που θα κουμπώνει τις άλλες δύο σπουδαίες φωνές. Ωστόσο, δεν είναι εύκολη αυτή η σύμπραξη. Μπορεί, δηλαδή, να δουλέψουμε ξανά αλλά μπορεί και να μην ξαναδουλέψουμε ποτέ. Εγώ μπορεί να…» δήλωσε αφήνοντας κάποιο υπονοούμενο αστειευόμενη ίσως σχετικά με την ηλικία της, πράγμα που εισέπραξε το δημοσιογραφικό κοινό και αντιδρώντας την έκανε να συνεχίσει πάντα στα πλαίσια του άσβεστο χιούμορ της «Όχι ρε παιδιά! Μη το πάτε εκεί ότι θα φύγω! Όχι! Καλέ για τα’ όνομα του Θεού! Ο Χριστός και η Παναγία! Ε τώρα μοιραία ενδεχομένως έρθει κάποια στιγμή να σταματήσω το τραγούδι. Εξάλλου, έχω κατατοπίσει τον εαυτό μου – όχι για το πότε, γιατί αυτό θα γίνει όποτε πει ο Κύριος – αλλά για το ότι θα τον τραβήξω το χρόνο που θα τραγουδώ όσο μπορώ ακόμη». Έπειτα συνέχισε «Και τα δύο κορίτσια πλάι μου έχουν τρακ. Βλέπετε εγώ κάθομαι άνετη κι ήρθα με μία χαρά να τις συναντήσω. Πραγματικά δε μπορείτε ίσως να φανταστείτε πως νιώθω! Δε με έχετε ξανακούσει να μιλάω ποτέ τόση πολλή ώρα. Άλλες φορές μαγκώνει η γλώσσα μου αλλά τώρα λύθηκα. Δεν έχετε, λοιπόν, παρά να μας ακολουθήσετε και να μας δείτε αν αξίζουμε αυτό που κάνουμε γιατί δε μπορώ να πω! Εντάξει καλές φωνές είμαστε, καλές τραγουδίστριες είμαστε, ε του κερατά κάτι θα κάνουμε και οι τρεις! (γέλια) Ήρθε, λοιπόν, το πλήρωμα του χρόνου να συνεργαστούμε! Ετοιμάζουμε πολύ ωραίο πρόγραμμα με 13 άτομα ορχήστρα που είναι σπάνιο σε περιοδεία να υπάρχει τόσος κόσμος! Εύχομαι να έρθετε στις 21 του Ιουνίου στο Κατράκειο που θα είναι και η πρώτη στάση της περιοδείας μας!

ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Ύστερα από τη μακροσκελή και διαχυτική δήλωσή της, η Μαρινέλλα έδωσε τον λόγο στην Ελένη Βιτάλη, η οποία δήλωσε «Θέλω να σας διαβεβαιώσω πως ό,τι λέει η Μαρινέλλα είναι σεμινάριο για μένα! Λέει τόσο σημαντικά πράγματα συμπυκνωμένα μα το σημαντικότερο από όλα για μένα είναι ότι συναντάω αυτή την πάρα πολύ μεγάλη τραγουδίστρια, Μαρινέλλα, που ήτανε δασκάλα μας ακούσια σε όσους τραγουδιστές είδαν τα πράγματα σοβαρά. Η Μαρινέλλα ήτανε και είναι για εμένα ένα μυθικό πρόσωπο και γι’ αυτό και πάντα έχω τρακ όταν βρίσκομαι δίπλα της και πάντα μαθαίνω! Μου είχε, μάλιστα, πει κάποτε : « Ελένη! Τη φωνή σου να την κάνεις σα λάστιχο με την πλαστικότητα που έχει το λάστιχο, όμως, και όχι να τη σπάσεις» Εγώ τότε ήμουν τριάντα χρονών και τραγούδαγα στην Πατησίων και είχε έρθει η Μαρινέλλα και με επέπληξε για τη στάση του σώματός μου λέγοντάς μου «Κοιτά καλά πως είμαι εγώ! Νομίζεις ότι είμαι πολύ πιο ψηλή από σένα; Στήσου καλά!» Κι αυτό ήταν το λιγότερο. Αυτά τα πράγματα, ωστόσο, δε μαθαίνονται αν δε θέλεις να τα μάθεις! Πραγματικά χαίρομαι τόσο που συνεργάζομαι με τη σημαντικότερη τραγουδίστρια της γενιάς της, την αγαπημένη μου Μαρινέλλα, την οποία ένιωσα σα να είναι η μεγάλη μου αδερφή που με φροντίζει! Χαίρομαι διπλά γιατί θα είναι πλάι μας και η Γλυκερία από την οποία μαθαίνω, ακόμα, πάρα πολλά! Είμαι πανευτυχής που θα τις απολαμβάνω και τις δύο κάθε μέρα!»

Ακολούθως, το λόγο πήρε η Γλυκερία δηλώνοντας : « Τα είπατε όλα. Εγώ να πω «Γηράσκω αεί διδασκόμενος!» γιατί μπορεί να είμαστε ηλικιακά κοντά με τη Μαρινέλλα και να συμβαδίζουμε περίπου με την Ελένη, αλλά από μεγάλους τραγουδιστές μόνο μαθήματα σπουδαία πάντα έχεις να πάρεις πολλά! Δεν ξέρω αν παίρνουν κι αυτές κάτι από μένα. Νομίζω κάτι θα έχω κι εγώ! Επίσης, να πω ότι είμαι τρισευτυχισμένη που αυτό το πανέμορφο καλοκαίρι θα είμαστε τρεις γυναίκες σε μία «Γυναικεία Υπόθεση». Θα ταξιδέψουμε σε αρκετές πόλεις της Ελλάδας. Είμαι χαρούμενη απερίγραπτα που ενώνουμε τις δυνάμεις μας και αλληλοσυμπληρωνόμαστε. Να πω ότι και οι δύο αγαπημένες μου είναι από τα πιο ακομπλεξάριστα άτομα που έχω γνωρίσει. Επίσης, εκτός από το προσωπικό μας ρεπερτόριο, που έχουμε μόνες μας εμφανίσεις επί σκηνής, κάνουμε πολύ ωραία ντουέτα και εξαιρετικά και πολύ ενδιαφέροντα τρίο.» Αμέσως συμπλήρωσε επ’ αυτού η Ελένη Βιτάλη : «Εγώ να σας εξομολογηθώ εδώ ότι δεν έχω καμία καλή σχέση με τα σεκόντα, με τις δεύτερες, τρίτες και τα λοιπά! Οπότε εγώ κρατάω πάντα το ίσο! (γέλια) Τη βάση!» με τη Μαρινέλλα να τονίζει : «Εγώ της λέω «Σε παρακαλώ πολύ Ελένη μου! Εσύ θα είσαι η άγκυρα του τρίο σταθερά και άσε εμάς να βολοδέρνουμε» (γέλια) Καλά συνέχεια πάνω κάτω είμαστε. Δεν υπάρχει!» με την Ελένη Βιτάλη να ρωτάει τις συναδέλφους της αν έχει προοδεύσει και εκείνες να συναινούν μέσα σε κλίμα απόλυτης ευφορίας. Μάλιστα, η Μαρινέλλα εξομολογήθηκε: «Εγώ από τον καιρό που γεννήθηκα κάνω μόνο δεύτερες. Δε μου έδινε κανένας καμία πρώτη. Καλά και έγινα μόνη μου τραγουδίστρια μετά και έκανα πρώτες (γέλια) Καταλαβαίνεται τώρα τι γέλια κάνουμε πάνω στη σκηνή! Εμένα δε μ’ αρέσει να υπάρχει αυτή η σοβαροφάνεια. Χρειαζόμαστε και εμείς και ο κόσμος γέλιο!» ενώ η Βιτάλη πρόσθεσε: « Πάντως, πέρα από το καλαμπούρι! Στις πρόβες για την Κύπρο συνειδητοποίησα ότι αυτά που για τη Μαρινέλλα και τη Γλυκερία είναι εύκολα σε ό,τι αφορά στα σεκόντα για εμένα είναι βουνά!» με τη Μαρινέλλα να σπεύδει να επισημάνει: «Ναι αλλά αυτό που κάνεις εσύ και κρατάς την άγκυρα είναι πάρα πολύ σημαντικό γιατί πηγαίνει καλά το πλοίο. Άσε εμάς να κάνουμε μέσα στη θάλασσά το σερφ και να κολυμπάμε».

Εικόνα
Εικόνα

Η Ελένη Βιτάλη, μάλιστα, υπογράμμισε τελειώνοντας: «Η τέχνη σ’ αυτή την εποχή έχει τον πρώτο λόγο, όχι επειδή τη δημαγωγεί αλλά επειδή την έχει. Εξάλλου, έχουμε πάρα πολύ μεγάλη ανάγκη και από ψυχαγωγία και από διασκέδαση! Αυτό που θέλω ακόμη να πω είναι ότι η Μαρινέλλα θα έπρεπε να κάνει σεμινάριο και να συμβουλεύει επίδοξους ερμηνευτές», κάτι με το οποίο διαφώνησε η Μαρινέλλα ισχυριζόμενη ότι στην εποχή μας τα νέα παιδιά δεν επιδέχονται διδασκαλία κι έτσι η ίδια προτιμά αν είναι να πάρουν κάτι να το εκμαιεύσουν από τον τρόπο που ακόμα τραγουδά. Η Γλυκερία επιστέγασε τη συζήτηση κάνοντας μία σημαντική παρατήρηση : «Να πω κάτι για πρακτικούς λόγους. Για τις τρεις γυναίκες που θα ταξιδέψουν σε όλη την Ελλάδα ο κόσμος που θα έρθει να μας δει θα πληρώσει ένα εισιτήριο σαν να έβλεπε μία παράσταση με έναν τραγουδιστή. Σε επαρχιακές, έτσι, πόλεις που οι άνθρωποι δεν έχουν την ευκαιρία να βλέπουν συχνά τόσο μεγάλα σχήματα, τους δίνεται η δυνατότητα να απολαύσουν ένα σπουδαίο πρόγραμμα με ένα μόλις εισιτήριο!»

Μαρινέλλα, Βιτάλη και Γλυκερία, λοιπόν, σε μια «Γυναικεία Υπόθεση»!

Εικόνα

Η περιοδεία σε πόλεις και νησιά της Ελλάδας κάτω από το φως των αστεριών του μοναδικού ελληνικού καλοκαιριού θα έχει το ακόλουθο πρόγραμμα :

ΑΘΗΝΑ : Κατράκειο Θέατρο Νίκαιας > 21 Ιουνίου
ΠΑΤΡΑ : Γήπεδο Παναχαϊκής > 3 Ιουλίου
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ : Θέατρο Γης > 12 Ιουλίου
ΗΡΑΚΛΕΙΟ : Παγκρήτιο Στάδιο >17 Ιουλίου
ΧΑΝΙΑ : Εθνικό Στάδιο Χανίων > 19 Ιουλίου
ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ : Θέατρο Φλόκα > 2 Αυγούστου
ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΟΥ : Αρχαίο Θέατρο Δίον > 9 Αυγούστου
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ : Φεστιβάλ Κασσάνδρας Αμφιθέατρο Σίβηρης > 11 Αυγούστου

Προπώληση εισιτηρίων
TICKET SERVICES
Online: http://www.ticketservices.gr

Εκδοτήριο: Πανεπιστημίου 39, Στοά Πεσμαζόγλου
Τηλεφωνικά: 210 7234567

Ώρα έναρξης: 9:00 μ.μ.
Τιμή εισιτηρίου: 15€

Εικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

http://www.musiccorner.gr/sti-sinentefx ... as-139000/
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

yakinthos
Δημοσιεύσεις: 15533
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yakinthos »

Βρήκα αυτό στο youtube. Βγήκε στις 20 Μαΐου, πριν 20 μέρες. Πολύ όμορφο τραγούδι! Ελπίζω να μην ανεβάζω κάτι που έχει κάποιος ξανανεβάσει... Αν είναι έτσι, ας διαγράψει κάποιος την ανάρτησή μου.
τι είμαι για ν' αρέσω σε όλους; Μερέντα;
yakinthos
Δημοσιεύσεις: 15533
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 12:12 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yakinthos »

Ουπς... δεν το γνώριζα ότι είναι παλιότερο τραγούδι. Το γράφει μάλιστα από κάτω και δεν το πρόσεξα. :lol:
Είναι από το δίσκο της "Τίποτα δε γίνεται τυχαία". Κι εγώ νόμισα ότι είναι καινούργιο, από το νέο δίσκο που λένε πως ετοιμάζει.

Όπως και να έχει, είναι υπέροχο τραγούδι!
τι είμαι για ν' αρέσω σε όλους; Μερέντα;
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Μαρινέλλα: Εστω και λίγη φθορά ν' αναγνώριζα στη φωνή μου θα είχα πάει σπίτι μου

Εξήντα χρόνια καριέρας στο τραγούδι μετά και η κορυφαία ερμηνεύτρια συνεχίζει σαν μην πέρασε μια μέρα. Πριν ξεκινήσει την περιοδεία της με την Ελένη Βιτάλη και τη Γλυκερία, έχει όρεξη για κουβέντα.

Εικόνα

Εμφανίζεται με καθυστέρηση γιατί το κέντρο είναι κλειστό εξαιτίας μιας καινούργιας διαμαρτυρίας. Η Αθήνα έχει σταματήσει για λίγο, τ' αυτοκίνητα δεν κινούνται στη Βασιλίσσης Σοφίας και στην Πανεπιστημίου, έτσι όπως την παρατηρώ από τη βιτρίνα του Jonar's. Εκεί έχουμε δώσει ραντεβού με τη Μαρινέλλα. Θα πιαστώ από την ευκαιρία ώστε να ξεκινήσουμε την κουβέντα μας πολιτικά – γιατί όχι. «Μα έχει σημασία τι θα πω εγώ;» αναρωτιέται ρητορικά. «Κανένας δεν καταλαβαίνει. Οχι, ο κόσμος που υπομένει αυτή την κατάσταση, αλλά οι πολιτικοί που ευθύνονται γι' αυτήν. Κι έτσι αν τους σχολιάσω μου φαίνεται πως τους δίνω αξία. Και αξία δεν έχουν καμία» λέει και το ξανασκέφτεται για να προσθέσει κάτι ακόμα: «Εχω ζήσει την Ελλάδα σε πολλές φάσεις και με όλες τις κυβερνήσεις που θυμόμαστε. Φυσικά και πίστεψα κι εγώ κάποιους απ' όσους πέρασαν. Ομως, δεν βγήκα ποτέ κραδαίνοντας λάβαρο για να τους υποστηρίξω. Ο καλλιτέχνης οφείλει να είναι υπεράνω κομμάτων. Το λέω γιατί δυστυχώς βλέπω συναδέλφους να δηλώνουν αριστεροί και μέσα σε λίγα χρόνια να γίνονται δεξιότεροι των δεξιών. Αυτό είναι επικίνδυνο για την τέχνη».

Είναι φανερό πως η Μαρινέλλα έχει μπει φουριόζα. Κι ας είναι ξύπνια – όπως πάντα – από τα ξημερώματα κι ας την περιμένει η πρώτη πρόβα για τον κύκλο συναυλιών που θα δώσει ανά την Ελλάδα μαζί με την Ελένη Βιτάλη και τη Γλυκερία. Κι ας έχει παράλληλα προγραμματισμένες εμφανίσεις στην Κύπρο.

Παραγγέλνει το απογευματινό φρούτο της, βγάζει με θεατρικές κινήσεις τα σκουλαρίκια της και τα αφήνει πάνω στο λευκό τραπεζομάντηλο κι αρχίζει να μιλάει για τα 61 συναπτά χρόνια που έχει συμπληρώσει στο τραγούδι. Μιλάει απλά, σταράτα, ανεπιτήδευτα. Δεν περίμενα τίποτα διαφορετικό από τη Μαρινέλλα.

Μετά από τις παραστάσεις στο «Παλλάς» περνάτε σε καλοκαιρινή περιοδεία και το χειμώνα φεύγετε ξανά για το εξωτερικό. Σε τι φάση σας συναντάμε καλλιτεχνικά;
Δουλεύω όλα τα καλοκαίρια και όλους τους χειμώνες. Αυτός είναι ο ρυθμός μου τα τελευταία δέκα χρόνια. Μου προτείνουν μια δουλειά, μου αρέσει και δεν την αρνούμαι. Τα δύσκολα αρχίζουν όταν φτάνει η ώρα και πρέπει να τις κάνω... σούμα. Προσπαθώ να μην πέσει η μία πάνω στην άλλη γιατί το να ακυρώσω δεν το συζητώ. Επειτα, δεν σου κρύβω ότι μου αρέσει η δουλειά, θέλω να είμαι απασχολημένη, να δημιουργώ.

Πως αντιδράτε στις καινούργιες προτάσεις; Εχουν να σας δώσουν κάτι ακόμα;
Οι καλλιτέχνες και οι συνεργασίες έχουν να μου δώσουν, ναι. Για παράδειγμα οι εμφανίσεις μου με τον Τάκη Ζαχαράτο το χειμώνα – με τον οποίο συνεχίζουμε τώρα στην Κύπρο. Την ίδια ώρα, η συνάντηση μου με τη Βιτάλη και τη Γλυκερία, αυτό το καλοκαίρι. Και το φθινόπωρο στην Αμερική με τον Αντώνη Ρέμο. Και μόνο αυτοί οι άνθρωποι μου προκαλούν ενδιαφέρον. Ξέρεις, όλη μου τη ζωή δούλευα στα μπουζούκια, με κούρασαν τα ξενύχτια. Αλλά τα τελευταία χρόνια ορίζω αλλιώς τον τρόπο δουλειάς μου. Ψάχνω καινούργιες φόρμες για να τραγουδήσω κι επιπλέον ψάχνω ανθρώπους με τους οποίους μπορώ να μοιραστώ τη χαρά της δουλειάς.

Συνεπώς επιδιώκετε τη συνύπαρξη.
Α, ναι. Δεν μου αρέσει καθόλου η μοναξιά. Θέλω το καμαρίνι μου να έχει κόσμο, ανθρώπους να περνούν εδώ κι εκεί. Θέλω η πρόβα να έχει γέλιο και καλαμπούρι.

Τραγουδάτε επί 61 χρόνια. Κουραστήκατε, βαρεθήκατε ποτέ;
Οχι, ευτυχώς. Ποτέ δεν ξεστόμισα τέτοια κουβέντα. Κι από την άλλη δεν ξέρω γιατί μου συνέβη - ίσως γιατί δεν ήξερα να κάνω κάτι άλλο στη ζωή μου. Ξέρω μόνον να τραγουδάω· αν τραγουδάω.

Μισό λεπτό – αμφιβάλετε και διατυπώνετε αυτό το «αν»;
Οχι, καθόλου. Απλώς μπορεί κάποιοι να θεωρήσουν πως έχουν περάσει τα χρόνια κι εγώ ακόμα τραγουδάω. Ξέρετε, τραγουδώντας έχω μεγαλώσει όχι μια γενιά, αλλά δυο και τρεις.

Νιώθετε ότι ο κόσμος σας αγαπάει με διάρκεια;
Εχω πάρει πολλή αγάπη από τον κόσμο. Και είναι ένα κοινό που, μέσα στο χρόνο, μεγαλώνει, συμπληρώνεται από τις επόμενες γενιές. Βέβαια, αμφιβάλλω αν ζουν κάποιοι από εκείνους που με πρωτοάκουσαν, όταν έβγαινα στο τραγούδι.

Ποια είναι η σχέση σας με το χρόνο;
Εχω ερωτική σχέση μαζί του. Ο χρόνος είναι φίλος μου. Βαδίζουμε αλά μπρατσέτα. Δεν προπορεύεται αυτός ή εγώ – όχι. Στο ίδιο βήμα. Γι' αυτό τα έχω καλά με το χρόνο και παραμένω ακόμα ανήσυχη. Ξυπνάω το πρωί και ζω τη μέρα ολόκληρη.

Αν διαπιστώσετε ίχνη φθοράς στις δυνάμεις ή στη φωνή σας θα τα παρατήσετε;
Εστω και λίγη φθορά ν' αναγνώριζα στη φωνή μου θα είχα πάει σπίτι μου, σε βεβαιώ. Αντίθετα όμως, με την πάροδο του χρόνου έβλεπα και βελτίωση στις δυνατότητες μου. Δεν καπνίζω, δεν πίνω ιδιαίτερα, τρέφομαι σωστά, δεν κάνω καταχρήσεις.

Δείχνετε τέτοια πειθαρχία λόγω δουλειάς;
Ναι, είμαι πειθαρχημένη όταν δουλεύω. Εξω από τη δουλειά είμαι μεγάλο αλαλούμ. Απλώς δουλεύω με ιδιαίτερη ταχύτητα, κάνω τέσσερα – πέντε πράγματα μαζί, χωρίς ωστόσο να το κάνω για ν' αποδείξω κάτι στον εαυτό μου. Μπορεί ας πούμε, να μιλάω στο τηλέφωνο για σοβαρή δουλειά και συγχρόνως να πλένω πιάτα.

Αν δείτε τον εαυτό σας από απόσταση, μπορείτε να πείτε τι θέση έχετε καταλάβει στο ελληνικό τραγούδι;
Πάντα βλέπω τον εαυτό μου από απόσταση· το επιδιώκω δηλαδή. Οταν κάνω πρόβα, δεν είμαι πάνω στη σκηνή, κάθομαι στην πλατεία και με παρακολουθώ. Πάντως, ουδέποτε έχω αισθανθεί την ανάγκη να τοποθετήσω τον εαυτό μου κάπου. Δεν είναι η δουλειά μου αυτή. Ο κόσμος είναι αυτός που σε τοποθετεί. Αν ο κόσμος δεν με ήθελε θα μιλούσαμε τώρα για μια καριέρα 60 ετών; Δεν νομίζω. Κι ο κόσμος είναι σκληρός· εκεί που σε αγαπάει, εκεί σου δίνει μια και σε κατακρυμνίζει. Κι από την άλλη, σε σέβεται όταν του δώσεις να καταλάβει ποιος είσαι.

Και πως αντιδράτε όταν οι άλλοι σας προσεγγίζουν αποδίδοντας σας ένα μέγεθος;
Βάζω τα γέλια. Αν δε, είμαι παρούσα σε τέτοιες εκδηλώσεις θαυμασμού την "κοπανάω" κιόλας. Κανείς δεν μπορεί να με παρασύρει σε κολακείες! Καταλαβαίνω τη μπούρδα από μακριά. Κι όταν ακούω «σούπερ» ή «σταρ», κάτι λέξεις που μεταχειρίζονται για τη νεότερη γενιά τραγουδιστών, θυμώνω αφάνταστα. Δεν υπάρχουν ετικέτες για τον πρώτο, τον δεύτερο και τον όγδοο. Κάνω κι εγώ μια δουλειά όπως όλοι – που πολλές φορές έχει και χαρακτήρα λειτουργήματος. Αλλά σ' αυτό το πλαίσιο δεν ακούω τα περί κορυφής και άλλα συναφή. Πάνω εκεί, στη σκηνή ότι κάνεις. Και είσαι μόνος σου. Πάνω στο πάλκο είσαι μόνος σου· κανείς δεν σε προφυλάσσει.

Απ' ότι καταλαβαίνω δεν περάσατε φάσεις αυτοθαυμασμού.
Με ρωτάς αν υπήρξα ψωνάρα; Οχι, ψωνάρα δεν υπήρξα ποτέ. Γιατί για να μείνει κανείς σε αυτή τη δουλειά, για να στεριώσει πρέπει να είναι προσεκτικός. Το τραγούδι θέλει ακροβάτες, ακροβάτες είμαστε. Κι αν δεν προσέξουμε θα πέσουμε από το σκοινί.

Πόσες ζωές έχετε ζήσει μέσα σ' αυτή τη δουλειά;
Ωραία ερώτηση, έχεις δίκιο μάλλον. Ξεκίνησα από το θέατρο, μπήκα στο λαϊκό τραγούδι. μετά υπηρέτησα τις μπαλάντες, επέστρεψα στο λαϊκό και στο θέατρο, έκανα πίστα, πολλά show με κοστούμια, με φώτα και μπαλέτα και κάποια στιγμή δοκίμασα τις μπουάτ της Πλάκας με το Χατζή... Εκανα τόσο διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους και τα χάρηκα όλα· και είναι ωραίο που δεν έμεινα πιστή σ' ενα είδος.

Υπάρχει κάτι που δεν το έχετε δοκιμάσει;
Δεν έχω κανένα απωθημένο. Ισως μόνο ότι δεν έχω τραγουδήσει ξένο ρεπερτόριο αλλά βλέπεις δεν έμαθα ξένες γλώσσες ενώ το ήθελα πάρα πολύ. Ομως, η μια δουλειά έφερνε την επόμενη και διαρκώς το αμελούσα.

Καθώς περνούν τα χρόνια αναθεωρήσατε για το αν έπρεπε να έχετε πάρει άλλο δρόμο;
Δεν ξέρω να κάνω τίποτε άλλο παρά να τραγουδάω. Δεν φαντάστηκα ποτέ τη ζωή μου αλλιώς. Εκανα αυτό που ήθελα από παιδί, μπήκα στο θέατρο. Να μου πεις, δεν φανταζόμουν τότε, όταν ξεκινούσα, πως τελικά θα γίνω τραγουδίστρια. Κάτι μου έμεινε από το θέατρο τελικά, το οποίο το συντήρησα κάπως ερμηνεύοντας τραγούδια.

Γιατί δεν συνεχίσατε στο θέατρο;
Ξεκίνησα να εμφανίζομαι στο θέατρο και στο πλαίσιο κάποιων παραστάσεων δοκίμασα να τραγουδώ. Κάποια στιγμή, μου προσέφεραν περισσότερα χρήματα για να εμφανιστώ σ' ένα κέντρο – και μιλάμε για τα τριπλάσια χρήματα από αυτά που κέρδιζα στο θέατρο – και τότε κατάλαβα ότι έτσι θα μπορούσα να στηρίξω την οικογένεια μου. Σύντομα γνώρισα τον Καζαντζίδη, γίναμε ζευγάρι, μπήκα στο λαϊκό τραγούδι χάρη σ' εκείνον – παρότι μέχρι τότε δεν είχα ιδέα από το λαϊκό. Κι όλα πήραν το γνωστό δρόμο.

Συνεπώς, ο Στέλιος Καζαντζίδης ήταν δάσκαλος για εσάς.
Ηταν μεγάλη σχολή ο Στέλιος, τεράστιος τραγουδιστής, τέτοια φωνή δεν επαναλαμβάνεται την ιστορία. Οσο κι αν έχω ψάξει πριν και μετά από αυτόν, άλλος σαν τον Καζαντζίδη δεν έχει γεννηθεί. Οι σημερινές φωνές δεν έχουν ούτε τη δύναμη, ούτε τη σταθερότητα, ούτε το class του Καζαντζίδη.

Θα θέλατε να δείτε να γεννιέται μια καινούργια Μαρινέλλα;
Θα ήθελα, ναι. Αλλά θα ήταν ακόμα καλύτερα να βγει μια τραγουδίστρια που να πάρει τη Μαρινέλλα και να την εξελίξει. Ετσι, δημιουργείται μια συνέχεια στην τέχνη. Δεν θα ήθελα δηλαδή να βγει μια κόπια μου· καταρχάς δεν θα αρέσει και στον κόσμο.

Τι δεν έχει το ελληνικό τραγούδι σήμερα; Τι του λείπει;
Το ελληνικό τραγούδι υποφέρει από έλλειμα καλών στίχων και καλών συνθέσεων. Δεν γράφονται πλέον καλά τραγούδια ή είναι πολύ λίγα. Εδώ και χρόνια, γράφονται τραγούδια όχι για να μείνουν στο χρόνο αλλά για να γίνουν σουξέ - σουξέ του ενός μηνός! Γι' αυτό και η νεότερη γενιά των μπουζουκιών όταν εξαντλείται το σουξέ που έχει τραγουδήσει γυρίζει στα δικά μας τραγούδια, σ' αυτά που άντεξαν.

Θέλετε να τραγουδούν άλλοι τα τραγούδια σας;
Για πολύ καιρό υπήρξε το ταμπού από νεότερες τραγουδίστριες για να ερμηνεύσουν την «Πέτρα». Διαφωνώ! Τι σαχλαμάρες είναι αυτές! Φυσικά, και δεν θέλω να ερμηνεύουν την «Πέτρα» σαν κι εμένα - γιατί θα αποτύχουν. Θα ήθελα όμως να την πουν με το δικό τους τρόπο προκειμένου να φανεί ένα καινούργιο τραγούδι, μια όψη του τραγουδιού που εγώ δεν ανέδειξα. Τα κλασικά τραγούδια δεν πρέπει να σβήνουν αρκεί να τους δοθεί ένας καινούργιος χαρακρήρας, το στίγμα ενός νέου τραγουδιστή.

Διαλέξτε ένα τραγούδι ζωής, δικό σας ή άλλων.
Κάθε κύτταρο μου είναι τραγουδισμένο. Τα τραγούδια είναι παιδιά μου, όλα. Δεν μπορώ να μιλήσω για ένα τραγούδι λοιπόν. Αλλωστε έχω βρει τόση μεγάλη συγκίνηση μέσα σε στίχους τραγουδιών εκτός του δικού μου ρεπερτορίου που ακόμα τα φέρω σαν μνήμη.

Είπατε νωρίτερα πως στραφήκατε στο τραγούδι επειδή ήταν προσοδοφόρο. Κερδίσατε χρήματα όλα αυτά τα χρόνια;
Είμαι άνθρωπος ολιγαρκής. Μπορώ να ζήσω με τα πολλά αλλά μπορώ και με πάρα πολύ λίγα. Δεν μ' ενδιαφέρει να έχω πολλά. Και δεν μ' ενδιαφέρει τόσο να περνάω εγώ καλά, όσο να είναι ευτυχισμένοι οι άνθρωποι γύρω μου. Ας πούμε όταν παρακολουθώ μια ωραία παράσταση ή όταν κάνω ένα ταξίδι στο εξωτερικό και είμαι μόνη, σκέφτομαι «γιατί δεν είναι εδώ και η κόρη μου, τα εγγόνια να το χαρούν». Ψαλιδίζεται η ευχαρίστηση μου, αν δεν την μοιράζομαι με τους άλλους.

Ποια είναι η μεγαλύτερη δυσκολία που έχετε συναντήσει;
Ελα ντε, ποια ήταν; Δυσκολίες πέρασα πολλές. Χάρη σε αυτές ανδρώθηκα και μεγάλωσα ωραία. Ξέρεις προέρχομαι απο μια σπουδαία και μεγάλη οικογένεια που μου έδωσε την ώθηση και το σθένος για να ζήσω. Οσα χρόνια δουλεύω και προσπαθώ, σε κάθε μου βήμα θυμάμαι τη μάνα μου και τον πατέρα μου· σκέφτομαι πως θα ενεργούσαν κι εκείνοι, τι θα έκαναν σωστό. Μεγάλωσα επιδιώκοντας να είμαι καλός άνθρωπος· όχι για να έχω τον τίτλο του καλού ανθρώπου αλλά για να μην κάνω κακό στους άλλους.

Ομως σε μια πληθωρική ζωή επιλέξατε να ζήσετε μόνη...
Ηταν επιλογή μου να μην ζήσω στο πλευρό κάποιου συντρόφου αυτά τα τελευταία χρόνια. Εκανα δύο γάμους, έχω ένα παιδί. Δεν με ενδιέφερε να έχω σύντροφο... Το πιστεύεις; Κι όχι τώρα που μεγάλωσα αλλά κι όταν ήμουν ακόμα νέα - γιατί είμαι πολλά χρόνια μόνη. Εχω όμως καλούς φίλους. Λίγους αλλά καλούς.

http://www.monopoli.gr/people/item/1566 ... -spiti-moy
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Sold out η συναυλία στο Κατράκειο.
http://tickets.public.gr/event/marinell ... a/?lang=el
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Λαοθάλασσα χθες στο Κατράκειο.8.000 άτομα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΜΑΓΔΑ
Δημοσιεύσεις: 9042
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2004 12:05 am

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΓΔΑ »

Ήταν και μια γνωστή μου μέσα και ανέβασε live βίντεο. Τέλεια!
Life is a RollerCoaster...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »


Άβαταρ μέλους
killbill
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2009 1:14 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killbill »

Λαοθάλασσα λογικό 3 σπουδαίες τραγουδίστριες μαζί.. με αδυναμία προσωπικά στην τεράστια Βιτάλη :007:
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Άβαταρ μέλους
Chris
Δημοσιεύσεις: 1358
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2014 12:59 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chris »

Ποιο ειναι το τελευταιο της studio album? Προκειται να κυκλοφρησει καινουργιο?
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

Chris έγραψε:Ποιο ειναι το τελευταιο της studio album? Προκειται να κυκλοφρησει καινουργιο?
2005 Τίποτα δεν γίνεται τυχαία. Της γράφει ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος κομμάτια.
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
Άβαταρ μέλους
panosif
Δημοσιεύσεις: 42408
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 11:09 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosif »

Θέατρο Γης
Εικόνα

7.500 άτομα
markella
Δημοσιεύσεις: 2526
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2010 2:32 pm

Re: Μαρινέλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από markella »

ειχα τη χαρα να ειμαι χθες εκει, στη Θεσσαλονικη!

Μαρινελλα! Το φαινομενο!!!
81 ετων, εβαζε κατω, φωνητικα και απο θεμα μπριου, πολλες 30αρες.

Το σταδιο υποκλιθηκε!!

Επειδη την παρακολουθω σε οτι κανει τα τελευταια χρονια, η φωνη της χθες ηταν καλυτερη απο πολλες απο τις τελευταιες φορες που την ειδα.

Υποκλινομαι!!!!
Θέλω να είμαι ελεύθερος κι ας τερματίζω δεύτερος!
Απάντηση