Νότης Σφακιανάκης

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
johnytzitzi
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 1:14 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johnytzitzi »

Scorpion86 έγραψε:Την συνέντευξη στον Μάνο Ελευθερίου την έχει κανείς;
Δεν προβλήθηκε ποτέ στην τηλεόραση. Κάποιοι την τραβάγανε με την ψηφιακή τους στην Ιερά Θέα που την βλέπαμε από τον προτζέκτορα αλλά όπως θα διαπίστωσες δεν ανέβηκε ποτέ.
Μακάρι κάποια στιγμή να την κυκλοφορήσει η Cobalt και όχι να βγάζει συλλογές για να κάνει αντίπραξη στο Νότη και να πηγαίνετε να τις αγοράζετε.
Κρύβομαι απ’ τα παιχνίδια τα στημένα
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

johnytzitzi έγραψε:
Scorpion86 έγραψε:Την συνέντευξη στον Μάνο Ελευθερίου την έχει κανείς;
Δεν προβλήθηκε ποτέ στην τηλεόραση. Κάποιοι την τραβάγανε με την ψηφιακή τους στην Ιερά Θέα που την βλέπαμε από τον προτζέκτορα αλλά όπως θα διαπίστωσες δεν ανέβηκε ποτέ.
Μακάρι κάποια στιγμή να την κυκλοφορήσει η Cobalt και όχι να βγάζει συλλογές για να κάνει αντίπραξη στο Νότη και να πηγαίνετε να τις αγοράζετε.
Δεν συμπεριλήφθηκε στην συλλογή "25 Χρόνια Νότης"?
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2089
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

Σε βίντεο όχι, μόνο σε κείμενο.
johnytzitzi έγραψε: Είμαι παντελώς άσχετος από αυτά (4 GB ολη η εκπομπή) θα θέλει συμπιέση λογικά, δημιουργία λογαριασμού στο youtube κλπ.
Κατάλαβα, όταν βρεις άκρη την ανεβάζεις.
notisfan
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2015 12:52 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από notisfan »

Επειδη τελευταια ψαχνομαι να ξανα αγορασω ολους τους δισκους του Νοτη σφραγισμενους...ξερετε καθολου ποιοι πλεον θεωρουνται σπανιοι-δυσευρετοι;
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Τα μόνα κομμάτια που τα ''ρίξανε'' στον δίσκο είναι η Γραβάτα και το Νησί. Ειδικά το Νησί.
https://www.instagram.com/p/BN9TohNBgzp ... at=8882481
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
bebest
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 5:35 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bebest »

Πήγε κανείς χθες να μας δώσει ρεπορτάζ? Σήμερα επιτέλους θα πάω εγώ ελπίζω και λόγω γιορτών να έχει ελαφρύνει το πρόγραμμα..Ή τέλος πάντων να οε χθες όλα τα κοινωνικά :lol: ..Ξέρει κανείς τι παιζει με τα τραπέζια επειδή μου δώσανε ώρα αυστηρά 10.30 παίζει να το δώσουν με μία μικρή καθυστέρηση?
Άβαταρ μέλους
ilias16
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ilias16 »

Εγώ πήρα να κλείσω σήμερα και δεν έχουν λένε τεσσάρι τραπέζι.Μόνο από οχτώ και πάνω.Ντροπή πραγματικά.
Να'ρθεις ξανά ΧΑΡΑΜΑΤΑ.......
Musicshoot
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 16, 2014 12:24 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Musicshoot »

κακα τα ψεματα μια κοινη παρουσια των δυο στην πιστα θα ηταν ολα τα λεφτα...αλλωστε ολοι αυτο περιμεναμε
και δεν καταλαβαινω τον λογο που δεν το εκαναν..
αυτα τα περι παντελιδη που ειπωθηκαν ντε και καλα για σεβασμο ειναι της πλακας
Άβαταρ μέλους
djemba
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Ιαν 21, 2014 2:50 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από djemba »

Musicshoot έγραψε:κακα τα ψεματα μια κοινη παρουσια των δυο στην πιστα θα ηταν ολα τα λεφτα...αλλωστε ολοι αυτο περιμεναμε
και δεν καταλαβαινω τον λογο που δεν το εκαναν..
αυτα τα περι παντελιδη που ειπωθηκαν ντε και καλα για σεβασμο ειναι της πλακας
Τι ειπωθηκε ακριβως αν επιτρεπεται;
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

djemba έγραψε:
Musicshoot έγραψε:κακα τα ψεματα μια κοινη παρουσια των δυο στην πιστα θα ηταν ολα τα λεφτα...αλλωστε ολοι αυτο περιμεναμε
και δεν καταλαβαινω τον λογο που δεν το εκαναν..
αυτα τα περι παντελιδη που ειπωθηκαν ντε και καλα για σεβασμο ειναι της πλακας
Τι ειπωθηκε ακριβως αν επιτρεπεται;
Στην προακρόαση του δίσκου, ο Νότης είπε ότι δεν θα πει με τον Καρρά δύο ντουέτα που είχαν στα χέρια τους (ένα από Μουκίδη κι ένα από Δήμα) κι ο λόγος δεν είναι ότι υπάρχει κόντρα μεταξύ τους, αλλά κάποια πραγματα που σεβάστηκε ο ίδιος. Οπως είπε το μαγαζί αυτό και ο Μπερτάκης είχαν εξαιρετική σχέση με τον Παντελίδη, ο Καρράς είχε σαν γιο του τον Παντελίδη και ο Μουκίδης είχε κόντρα δικαστική με τον Παντελίδη. Οι αντιδράσεις που υπήρξαν έξω από το κέντρο στην πρεμιέρα (τις καταλαβαίνω ως ένα βαθμό είπε) τον έκαναν να σκεφτεί κάποια πράγματα, κυρίως σεβόμενος τις άλλες εμπλεκόμενες πλευρές, διότι ο ίδιος εάν ήταν να πάρει όλη την ευθύνη πάνω του δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να τα κάνει τα ντουέτα, όπως επίσης είπε.
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jdarmody την Σάβ Δεκ 17, 2016 10:31 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

johnytzitzi έγραψε:Να αναφέρω και για τον φίλο που τα ψάχνει αυτά ότι το mastering το πήγε ο Βλάχος σε καινούρια εταιρία που δεν έχει ξανακάνει στο Νότη.
O ίδιος που έκανε mastering τον δίσκο του Νότη σύμφωνα με τη σελίδα της εταιρείας έκανε και το mastering στο "Είναι κάτι λαϊκά" του Οικονομόπουλου του οποίου την παραγωγή έχει κάνει ο Καλημέρης...
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Άβαταρ μέλους
fylakas_aggelos
Δημοσιεύσεις: 10858
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2012 1:50 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fylakas_aggelos »

H Panik ανήκει στη Minos-Emi τουλάχιστον για τα iTunes.
ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ...
Billbill
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2016 1:07 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Billbill »

jdarmody έγραψε:
Τέτοια ερμηνεία στον δίσκο δεν εχουμε
Εκει εχουμε πολυφωνιες κτλ.
Ρε παιδια ειναι ιδέα μου η οχι οτι και στο μαγαζι την φωνη του νοτη την εχουνε σε μέτρια ένταση ;;;;μου ρχετε οτι στον καρρα η ένταση φωνης ειναι σε υψηλές εντάσεις αντιθέτως στον νοτη ειναι σε μέτρια επίπεδα.(παρεπιπτόντως ο βλάχος στις πρόβες του εχει κανει ρύθμιση στον ηχο.) μου ρχετε άκρον ακριβως ίδιο " μοτίβο " έντασης με τους δίσκους.
Υπ όψιν το συμπέρασμα αυτο δεν το έβγαλα μονο απ τα βιντεάκια που ανεβαίνουνε αλλα και απο κοντα όσες φορές εχω παει.
Να σας εκμυστηρευτώ και κατι οταν ξεκινησε το προβλημα με τις ηχογραφησεις κτλ ειχα ρωτήσει τον παζουζου τι παιζει και μου ειχε πει οτι ουτε σ αυτον αρεσει το αποτελεσμα του βλαχου στον νοτη αν και ο βλάχος μου λεει θεωρείται απ τους καλύτερους τωρα τι γινεται μου λεει και υπαρχει αυτο το λαθος δεν μπορω να ξερω μαλλον μου λεει κατι λαθος κάνουν με τις ρυθμίσεις της έντασης και με τις ρυθμίσεις του συνόλου της ηχογραφησης αλλα σ αυτο δεν μπορω να επέμβω.
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Δίκιο έχεις Billbill. Κι εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό. Γενικά σε κάποια κουπλέ κιόλας στο μαγαζί, καμιά φορά δεν ακούς καν τι λέει ο Νότης. Δεν ξέρω τι γίνεται φέτος με Καρρά, αλλά μπορεί να παίζει ρόλο και η ακουστική του μαγαζιού. Όποιος έχει ακούσει Νότη στο Odeon Θεσσαλονίκης καταλαβαίνει τη διαφορά.
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
Dimitris96
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2007 12:16 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dimitris96 »

jdarmody έγραψε:Δίκιο έχεις Billbill. Κι εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό. Γενικά σε κάποια κουπλέ κιόλας στο μαγαζί, καμιά φορά δεν ακούς καν τι λέει ο Νότης. Δεν ξέρω τι γίνεται φέτος με Καρρά, αλλά μπορεί να παίζει ρόλο και η ακουστική του μαγαζιού. Όποιος έχει ακούσει Νότη στο Odeon Θεσσαλονίκης καταλαβαίνει τη διαφορά.

Παιδιά αυτα τα προβλήματα πρεπει όλοι να του τα λέτε ! Μερικές φορές ο ίδιος δεν τα καταλαβαίνει! Οσο πιο πολλα παιδιά πάνε και του τα πουν τοσο πιο γρήγορα θα αλλάξει η κατάσταση.
Ο Βασίλης Παππας στοιχουργος στο "Κανει θόρυβο η αγάπη" μου ειχε πει οτι μετα την κυκλοφορία του δίσκου "16 Α Ι " ειχε πέσει πολυ παράπονο για της ηχογραφήσεις του δίσκου και άλλαξαν τα δεδομένα όπως βλέπετε... πρεπει όσοι ειστε στο κέντρο να του τα λέτε όπως διποτε
Notis Sfakianakis
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Υποτίθεται υπάρχει υπεύθυνος για τον ήχο, ο Νότης που τραγουδάει κι ακούει τα όργανα δεν μπορεί να καταλάβει πως ακούγεται η φωνή του. Ποιος να του τα πει βρε παιδιά, αυτοί που είναι κοντά του και τους ακούει μπορούν να τα θίξουν και να τα λάβει υπόψη του, ο απλός κόσμος τι να κάνει, θα ανεβαίνει στην πίστα να κάνει παράπονα; Τώρα για τους δίσκους είναι ευθύνη όλων. Δεν είναι και πυρηνική φυσική η ηχογράφηση ενός δίσκου, έχουμε αναγάγει τον Βλάχο σε κάποιον θαυματοποιό επιστήμονα που είναι και ο καλύτερος στο χώρο. Πατάτες κάνει μονίμως, ή δεν ακούει καν το αποτέλεσμα, ή δεν τον νοιάζει ή δεν έχει καμία αισθητική. Είχαμε φέτος το Νησί, προφανώς θέλησε να δώσει δύναμη στο ρεφρέν και πήγε και κατέβασε στον πάτο τα κουπλέ. Το κατέστρεψε σχεδόν το κομμάτι. Όλα τα υπόλοιπα τα φόρτωσε με πολυφωνίες, δεύτερες, τρίτες, τέταρτες, τα ψιλοδιάλυσε τα κομμάτια. Γενικά το επίπεδο είναι καλύτερο στους δύο τελευταίους δίσκους, αλλά όχι και το τέλειο. Βέβαια και ο άλλος επιλέγει ροκιές συνέχεια, στα Πάθη που είναι ακουστικό κομμάτι σε μαγεύει με την ερμηνεία και τη φωνάρα του. Αυτά του ταιριάζουν, μανία με τα ροκ κομμάτια τελευταία.
ΥΓ. Βλέπω την Γραβάτα το επόμενο κομμάτι που θα βγει από το δίσκο.
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
J&B
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2008 1:40 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J&B »

Όλα και όλα 3 κόμματια είναι ροκ δεν φταίει αυτό, απλά ο Βλάχος δεν μπορεί... Επίσης, τι να κάτσουμε να πούμε στο Νότη;
Στον Βλάχο πρέπει να τα πείτε αλλά πολύ αμφιβάλω αν κάτσει να μας ακούσει (αν ακούει γενικά; :lol:)
Δυστυχώς ο Βλάχος πλέον είναι ο μακροβιότερος παραγωγός του... Λείπει πολυ ο Μπενέτος ο οποίος μπορούσε να πει πέντε πράγματα στον κοντό πχ να του κόψει τα αχρείαστα Ν και προφανώς λάθη όπως το ενύπνων... Μίκρυνε πολύ δισκογραφικά ο κοντός τα τελευταία 6 χρόνια!!!
Πάντως πέρα από την ακουστική του εκάστοτε μαγαζιού νομίζω είναι επιλογή του κοντού ο ήχος στα live να είναι ένα επίπεδο πιο κάτω γιατί θέλει και καλά οι από κάτω να μπορούν να πουν και καμιά κουβέντα, τουλάχιστον αυτό είχε αναφέρει παλιότερα σε συνεντευξή του...

Υ.Γ. Πάντως εμένα μ' αρέσει η γραβάτα στο cd, μαζί με το θεριό και το μάνα γη νομίζω είναι τα μόνα που ακούγονται :biggrin:
Κοιμόμουνα και ξύπνησα μονάχα που τα αντίκρυσα...
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Εγώ βασικό παράπονο έχω μόνο για το Νησί που κι αυτό το χω συνηθίσει έτσι όπως είναι στον δίσκο. Πάθη, Θεριό, Μάνα γη, Κοινωνία μείον, Προξενιό είναι μια χαρά. Η Γραβάτα μόνο έχει το τελευταίο δίστιχο που ακούγεται κανονικά ο Νότης και σκέφτεσαι ότι ίσως ήταν καλύτερο να ήταν όλο έτσι.
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Απάντηση