Νότης Σφακιανάκης

Επιλέξτε για να συζητήσετε θέματα που αφορούν την ελληνική pop ή λαϊκή μουσική σκηνή...
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2089
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

sotirisfr
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 17, 2018 2:44 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sotirisfr »

Πας μη Έλλην βάρβαρος λέει ο Γιατράς ... φασίστας και αυτός ....χα χα χα
Άβαταρ μέλους
Scorpion86
Δημοσιεύσεις: 3786
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2014 8:20 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scorpion86 »

SFAKattack10 έγραψε: Παρ Ιουν 08, 2018 1:58 pm
Το έριξα το dislike μου Sfakattack. Εννοείται πάει στους τύπους που εμφανίζονται και όχι σε εσένα. :lol:
Καληνύχτα. Η καρδιά μου σου μιλάει...
Άβαταρ μέλους
SFAKattack10
Δημοσιεύσεις: 2089
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 5:19 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SFAKattack10 »

Πάει και για μένα γιατί στην αρχή έγινε λάθος στο μοντάζ. :mrgreen:
sotirakos
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2016 11:53 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sotirakos »

Σε αυτο το βιντεο ακουγεται και μια λεπτομερεια που δεν ακουγεται στο αποσπασμα του σφακατακ κι εχει μεγαλη σημασια...

Λεει χαρακτηριστικα ο δημοσιογραφος πως ο γιατρας μολις ακουσε τον μουκιδη να δινει συνεντευξη για το θεμα σφακιανακη,πηγε απο μονος του να συστηθει (μιας και δεν τον ηξερε εμφανισιακα οπως δηλωσε ο δημοσιογραφος) και να παρει θεση κι αυτος επι του θεματος.

Μια λεπτομερεια που δινει σε ολους μας απλοχερα τροφη να βγαλουμε τα συμπερασματα μας για το τι θελουν ολοι αυτοι οι κυριοι απο τον Νοτη.......

https://youtu.be/Zo0Xtl2YEmo
Άβαταρ μέλους
ilias16
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ilias16 »

H Μουκιδόμπαλα δεν έχει πρόβλημα να πει το Θέλω να σε ξαναδώ ζωντανά οποιοσδήποτε πλην του Νότη.Αυτό κρατάω...γιατί πολύ απλά το τραγούδι αποκτά υπόσταση μόνο από αυτόν τον μύθο(όπου υπόσταση βάλτε προβολές,δίσκους,κοσμοσυρροή στα κέντρα δηλαδή χρήματα για τα πνευματικά)
Να'ρθεις ξανά ΧΑΡΑΜΑΤΑ.......
Musicshoot
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 16, 2014 12:24 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Musicshoot »

φαγανε ψωμι απο τον Νοτη και μιλανε κιολας....νταξ
notikos21
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 6:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από notikos21 »

Είμαι πραγματικά πολύ περίεργος για το πώς ο Μουκίδης θα αιτιολογήσει τελικά αυτή του την ενέργεια. Που βγαίνει και λέει για τραγούδια που έγιναν γνωστά από τον Άρχοντα ότι θέλει να τα ακούει από οποιονδήποτε άλλο. Και έρχεται μετά και ο Γιατράς να συμπληρώσει ότι αυτοί και μόνο ''φτιάξανε'' τον Νότη. Λες και αν ο Νότης συνεργαζόταν με άλλους αξιόλογους συνθέτες δεν θα είχε την αξία να πιάσει κορυφή. Ας τους πει κάποιος ότι καλή και χρυσή η όποια δημιουργία, αλλά ο ερμηνευτής είναι αυτός που την περνά στον κόσμο. Και δεν ισχύει μόνο στη μουσική αυτός ο απλός κανόνας. Καλώς ή κακώς, όταν βλέπεις Godfather, Scarface και Devil's Advocate, τα βλέπεις περιμένοντας τον Al Pacino στη σκηνή. Όταν λες θ' ακούσω Παράλληλα, Θέλω να σε ξαναδώ, Αετό κλπ. βάζεις Νότη ή πας στο κέντρο του Νότη, δεν ψάχνεις εκτέλεσή τους από άλλον καλλιτέχνη. Σωστά κύριε Μουκίδη; Φήμη και χρήματα άλλωστε από τον Άρχοντα έβγαλες...
nikosp
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2014 7:05 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikosp »

Καλά αυτός ο Γιατράς έχει πολύ μεγάλη υπεροψία και υφάκι.Μιλάει για τον Νότη λες και τον πήρε αυτός και τον έκανε τραγουδιστή και τον έφτασε εκεί που έφτασε.Είδαμε στο στην υγειά μας πως θα ήταν το μα εσύ με καις αν το έλεγε ο Αντύπας που νομίζω του το είχαν προτείνει κιόλας.Ποιος άλλος θα έκανε τέτοια ανατριχιαστική ερμηνεία στον νταβατζή;Ο Γιατράς μιλάει με ύφος λες και ακόμα και σε μένα να έδινε τα τραγούδια θα γινόμουν όνομα από αυτά.Επίσης ναι αποτελούν σημαντικό μέρος του ρεπερτορίου του αλλά ο Νότης έχει πει αμέτρητες επιτυχίες και από άλλους μην τρελαθούμε δίνει τα φιλιά,μετανιώνω,γύφτισσα μέρα,αγάπη τι δύσκολο πράγμα,γενέθλια,δεύτερα χέρια,για σένανε φοβάμαι,πάρτο δρόμο,όλα τα σ αγαπώ,κι αν με βρεις,παπαρούνα και αμέτρητα άλλα δεν ανήκουν ούτε σε γιατρά ούτε σε μουκίδη.Ο άνθρωπος έχει τραγουδήσει ζειμπέκικα,τσιφτετέλια,μπαλάντες,χασάπικα,χορευτικά,ροκ,πατριωτικά τραγούδια,ξένα,παραδοσιακά τα πάντα μην τα ισοπεδώνουμε όλα άκου τον πήραμε και τον χτίσαμε.
Τώρα η δικιά σου η φωνή κατάντησε κραυγή!!!
giannis21
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 3:53 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis21 »

nikosp έγραψε: Παρ Ιουν 08, 2018 9:18 pm Καλά αυτός ο Γιατράς έχει πολύ μεγάλη υπεροψία και υφάκι.Μιλάει για τον Νότη λες και τον πήρε αυτός και τον έκανε τραγουδιστή και τον έφτασε εκεί που έφτασε.Είδαμε στο στην υγειά μας πως θα ήταν το μα εσύ με καις αν το έλεγε ο Αντύπας που νομίζω του το είχαν προτείνει κιόλας.Ποιος άλλος θα έκανε τέτοια ανατριχιαστική ερμηνεία στον νταβατζή;Ο Γιατράς μιλάει με ύφος λες και ακόμα και σε μένα να έδινε τα τραγούδια θα γινόμουν όνομα από αυτά.Επίσης ναι αποτελούν σημαντικό μέρος του ρεπερτορίου του αλλά ο Νότης έχει πει αμέτρητες επιτυχίες και από άλλους μην τρελαθούμε δίνει τα φιλιά,μετανιώνω,γύφτισσα μέρα,αγάπη τι δύσκολο πράγμα,γενέθλια,δεύτερα χέρια,για σένανε φοβάμαι,πάρτο δρόμο,όλα τα σ αγαπώ,κι αν με βρεις,παπαρούνα και αμέτρητα άλλα δεν ανήκουν ούτε σε γιατρά ούτε σε μουκίδη.Ο άνθρωπος έχει τραγουδήσει ζειμπέκικα,τσιφτετέλια,μπαλάντες,χασάπικα,χορευτικά,ροκ,πατριωτικά τραγούδια,ξένα,παραδοσιακά τα πάντα μην τα ισοπεδώνουμε όλα άκου τον πήραμε και τον χτίσαμε.
Ο ΓΙΑΤΡΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΟΤΗ..ΑΛΛΑ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΨΩ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ...Α ΡΕ ΜΟΥΚΙΔΗ ΠΕΙΝΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ.ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥΛΑΣ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ...ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ...
giannis21
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 3:53 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis21 »

notikos21 έγραψε: Παρ Ιουν 08, 2018 8:48 pm Είμαι πραγματικά πολύ περίεργος για το πώς ο Μουκίδης θα αιτιολογήσει τελικά αυτή του την ενέργεια. Που βγαίνει και λέει για τραγούδια που έγιναν γνωστά από τον Άρχοντα ότι θέλει να τα ακούει από οποιονδήποτε άλλο. Και έρχεται μετά και ο Γιατράς να συμπληρώσει ότι αυτοί και μόνο ''φτιάξανε'' τον Νότη. Λες και αν ο Νότης συνεργαζόταν με άλλους αξιόλογους συνθέτες δεν θα είχε την αξία να πιάσει κορυφή. Ας τους πει κάποιος ότι καλή και χρυσή η όποια δημιουργία, αλλά ο ερμηνευτής είναι αυτός που την περνά στον κόσμο. Και δεν ισχύει μόνο στη μουσική αυτός ο απλός κανόνας. Καλώς ή κακώς, όταν βλέπεις Godfather, Scarface και Devil's Advocate, τα βλέπεις περιμένοντας τον Al Pacino στη σκηνή. Όταν λες θ' ακούσω Παράλληλα, Θέλω να σε ξαναδώ, Αετό κλπ. βάζεις Νότη ή πας στο κέντρο του Νότη, δεν ψάχνεις εκτέλεσή τους από άλλον καλλιτέχνη. Σωστά κύριε Μουκίδη; Φήμη και χρήματα άλλωστε από τον Άρχοντα έβγαλες...
ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ...ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΝΟΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ ΤΟΥ..ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΥΚΙΔΗ...ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΤΗ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟΝ ΕΜΑΘΑ...Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΝΟΤΗ ΜΕ ΚΕΡΔΙΣΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΤΗ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΑΘΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΥΝΘΕΤΕΣ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΝΟΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΝΑΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ...
sotirisfr
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 17, 2018 2:44 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sotirisfr »

Κακά τα ψέμματα και χωρίς να θελουμε να μειώσουμε τους δημιουργούς,πάντα στην πρώτη γραμμή είναι ο ερμηνευτής.
Πιστεύει ο κύριος Μουκίδης ότι τα συγκεκριμένα τραγούδια αν τα τραγουδούσε ο ίδιος θα είχαν την ίδια επιτυχία? Όπως πολύ σωστά είπε και κάποιος άλλος θα μπορούσε να κάνει μεγαλύτερη επιτυχία τον νταβατζή από τον Νοτη.
81argus
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2014 1:47 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 81argus »

Η απάντηση στο όλο θέμα είναι ας μιλήσουν οι πλατίνες. Πόσοι δίσκοι πούλησαν τρελά αντίτυπα που δεν περιείχαν τραγούδια του Μουκίδη και του Γιατρά. Αυτά που λένε είναι απλά έτσι για να 'χουμε να λέμε. Κι εδώ που τα λέμε τα τελευταία χρόνια το 80% των προγραμμάτων του Νότη δεν απαρτίζονται από τραγούδια του Μουκίδη και του Γιατρά και τα σχήματα πάνε τρένο με απανωτά sold out. Κι αν ρωτήσετε τους περισσότερους μη νοτικούς όπως τους ρώτησα κι εγώ λένε πως αυτά τα τραγούδια αν δεν τα είχε πει ο Νότης δεν θα τα ήξερε ποτέ κανένας.
Άκου τα χρόνια που έρχονται...
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

81argus έγραψε: Σάβ Ιουν 09, 2018 3:37 pm Η απάντηση στο όλο θέμα είναι ας μιλήσουν οι πλατίνες. Πόσοι δίσκοι πούλησαν τρελά αντίτυπα που δεν περιείχαν τραγούδια του Μουκίδη και του Γιατρά. Αυτά που λένε είναι απλά έτσι για να 'χουμε να λέμε. Κι εδώ που τα λέμε τα τελευταία χρόνια το 80% των προγραμμάτων του Νότη δεν απαρτίζονται από τραγούδια του Μουκίδη και του Γιατρά και τα σχήματα πάνε τρένο με απανωτά sold out. Κι αν ρωτήσετε τους περισσότερους μη νοτικούς όπως τους ρώτησα κι εγώ λένε πως αυτά τα τραγούδια αν δεν τα είχε πει ο Νότης δεν θα τα ήξερε ποτέ κανένας.
Καλά μην το πάμε και στο άλλο άκρο τώρα. Τις περισσότερες πλατίνες τις έκαναν οι δίσκοι με τα κομμάτια αυτών των δημιουργών και φυσικά και υπάρχουν πολλά κομμάτια τους στο πρόγραμμα του Νότη. Τουλάχιστον ο Γιατράς μιλάει για αυτοκρατορίες να μαθαίνουν κι οι νεότεροι..Όσο για τον Μουκίδη όσο θα βγαίνει να μιλάει θα εκτίθεται..
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Billbill
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2016 1:07 am

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Billbill »

Γιατρας χρυσοβεργης, μουκιδης κτλ κάτι είδαν στον νοτη και του δίναν τις δημιουργίες τους , είδαν ότι ο Νότης ήταν αυτός ο καλλιτέχνης με την πρωτόγνωρη δυναμική και την δεκαετία του 90 έκανε παπάδες και τους έκανε όλους μάγκες , γνωστούς και πλουσιότερους οικονομικά και όχι μόνο.
Εντάξει ο γιατρας και ο χρυσοβεργης ήταν παλαιότεροι στον χώρο, είδαν ότι μετά τον Στράτο ο Νότης ήταν ο επόμενος λαϊκός τραγουδιστής με τεράστια δυναμική, του έδωσαν στην αρχή τα δευτεροτριτα τους τραγούδια (μέχρι το 94) και είδαν ότι ο Νότης πουλάει και κάνει κλικ!!! στον κόσμο. Στην συνέχεια έγραφαν μόνο γι αυτόν. Η συνέχεια γνωστή. Γι αυτό και ο Γιατρας έβγαλε τέτοιον θυμό κατά καιρούς και μίλησε απαξιωτικά για τον νοτη γιατί πίστεψε πως εάν ακολουθούσε το σκεπτικό τους και την γραμμή τους τότε ο Νότης θα έμενε στην κορυφή μέχρι σήμερα με ότι αυτό συνεπάγεται για τους ίδιους τους δημιουργούς.
Πάντως άποψη μου είναι ότι ο Νότης είναι φτιαγμένος μόνο για μεγάλα τραγούδια, εκεί διακρίνεται η μεγάλη του φωνή.....(μεγάλη συζήτηση για το εάν έκανε λάθος που άλλαξε πορεια)
Ο μουκιδης απαράδεκτος. Μυρίστηκε διασημότητα
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Billbill έγραψε: Σάβ Ιουν 09, 2018 5:01 pm Γι αυτό και ο Γιατρας έβγαλε τέτοιον θυμό κατά καιρούς και μίλησε απαξιωτικά για τον νοτη γιατί πίστεψε πως εάν ακολουθούσε το σκεπτικό τους και την γραμμή τους τότε ο Νότης θα έμενε στην κορυφή μέχρι σήμερα με ότι αυτό συνεπάγεται για τους ίδιους τους δημιουργούς.
Πολύ σωστό αυτό που λες, το έχω γράψει κι εγώ κάποια στιγμή. Κι εγώ νομίζω ότι ο Γιατράς έχει αντιδράσει με αυτόν τον τρόπο γιατί πίστευε πολύ στο Νότη και προφανώς η συνεργασία του απέφερε και πολλά λεφτά. Είναι σαν να του λέει καμιά φορά "ρε μ.... αν δεν μιλούσες, θα ήμασταν ακόμα στην κορυφή''. Βέβαια αυτός είναι ο Νότης.
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
nikosp
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2014 7:05 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikosp »

Μιας που το χει φέρει η κουβέντα λέω να κάνουμε μια ψηφοφορία να απαντήσουμε στο αιώνιο δίλημμα Χρυσοβέργης/Γιατράς ή Μουκίδης.Τι διαλέγετε καθαρά με βάση τραγούδια και όχι συμπάθεια ή αντιπάθεια προς τους χαρακτήρες; Εγώ αντικειμενικά πιστεύω είναι πιο μεγάλα τραγούδια των Χρυσοβέργη/Γιατρά είναι αυτό που λέμε ύμνοι που τους ξέρει όλη η Ελλάδα αλλά ψηφίζω Μουκίδη γιατί είναι πιο ιδιαίτερα τραγούδια και με περισσότερη καψούρα.
Τώρα η δικιά σου η φωνή κατάντησε κραυγή!!!
Άβαταρ μέλους
jdarmody
Δημοσιεύσεις: 2766
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 19, 2014 2:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jdarmody »

Δεν υπάρχει καν δίλημμα αντικειμενικά, το δίδυμο Γιατράς/Χρυσοβέργης έχει γράψει μεγάλη ιστορία στο χώρο ανεξαρτήτως Νότη. Γενικά έχουν γράψει μεγαλύτερα τραγούδια από τον Μουκίδη. Βέβαια ο Μουκίδης ''αδικείται'' λιγάκι διότι έχουμε και πιο πρόσφατο δείγμα της δουλειάς του, το οποίο είναι επιεικώς μέτριο (βλ. Δε νομίζω, Τέρμα το Ράδιο). Κι εμένα ενδεχομένως να μου αρέσουν περισσότερο τα τραγούδια του Μουκίδη, δηλαδή και σε ποιον δεν αρέσει το Θέλω να σε ξαναδώ, το Ένα γράμμα, το Και δεν μπορώ, το Δεν σε χρειάζομαι, η Στέλλα η Σμυρνιά. Επίσης έχει γράψει και αρκετά ''αδικημένα'' διαμαντάκια όπως το Τραγουδάκι, το Αν, το Όλα τα είδα. Είναι να απορείς βέβαια πως έγραφε έτσι τότε αυτός ο άνθρωπος...
Έχει να κάνει με την τρέλα και τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
MIA ZΩΗ ΝΟΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:08 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MIA ZΩΗ ΝΟΤΗΣ »

http://www.newspistol.gr/article/86107/ ... gory_id=61

προς ναυαγιο η συνεργασία..
notikos21
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2018 6:15 pm

Re: Νότης Σφακιανάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από notikos21 »

jdarmody έγραψε: Σάβ Ιουν 09, 2018 5:29 pm Δεν υπάρχει καν δίλημμα αντικειμενικά, το δίδυμο Γιατράς/Χρυσοβέργης έχει γράψει μεγάλη ιστορία στο χώρο ανεξαρτήτως Νότη. Γενικά έχουν γράψει μεγαλύτερα τραγούδια από τον Μουκίδη. Βέβαια ο Μουκίδης ''αδικείται'' λιγάκι διότι έχουμε και πιο πρόσφατο δείγμα της δουλειάς του, το οποίο είναι επιεικώς μέτριο (βλ. Δε νομίζω, Τέρμα το Ράδιο). Κι εμένα ενδεχομένως να μου αρέσουν περισσότερο τα τραγούδια του Μουκίδη, δηλαδή και σε ποιον δεν αρέσει το Θέλω να σε ξαναδώ, το Ένα γράμμα, το Και δεν μπορώ, το Δεν σε χρειάζομαι, η Στέλλα η Σμυρνιά. Επίσης έχει γράψει και αρκετά ''αδικημένα'' διαμαντάκια όπως το Τραγουδάκι, το Αν, το Όλα τα είδα. Είναι να απορείς βέβαια πως έγραφε έτσι τότε αυτός ο άνθρωπος...
jdarmody τι υπερκομματάρα μου θύμισες φίλες!

Μην με ρωτάς για μένα
να με ρωτάς για εμάς,
θέλω να καταφέρω
να πάω εκεί που πας!

Φοβερό το Αν, καταπληκτική μουσική, λιτός και συγκινητικός στίχος και φυσικά η φωνάρα του Νότη στα πιο μελωδικά της... Όντως ''αδικημένο'' τραγούδι.
Απάντηση