“Ω γλυκύ μου έαρ”… Αυτό το σπαρακτικό μοιρολόϊ της Παναγίας για τον επίγειο θάνατο του μοναδικού υιού της που αποτελεί το πιο συγκλονιστικό θέμα όλων των Ύμνων της Εβδομάδας των Παθών, θα ακούσουμε να ερμηνεύει η Γλυκερία στην αίθουσα του Φιλολογικού Συλλόγου “Παρνασσός”.
Μέσα σε μια ιδιαίτερα κατανυκτική ατμόσφαιρα η Γλυκερία θα ερμηνεύσει Ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδας θρηνητικού χαρακτήρα, Βυζαντινούς ύμνους και εγκώμια για τα Θεία και τα ανθρώπινα πάθη καθώς και επιλεγμένα τραγούδια από την Ελληνική παράδοση που στοχεύουν στην ανθρώπινη ψυχή.
Την αυθεντική ερμηνεύτρια θα συνοδεύσει πολυμελής ορχήστρα με εξαίρετους μουσικούς.
Μουσική επιμέλεια: Στέλιος Φωτιάδης
Παρασκευή 7 Απριλίου
στις 9.00μμ
Αίθουσα του Φιλολογικού Συλλόγου “Παρνασσός”
Πλ. Αγ. Γεωργίου Καρύτση 8 (Μετρό: Στάση Πανεπιστήμιο)
Τηλ. 210 6109 513
Τιμές εισιτηρίων
10, 12, 15, 20 ευρώ